Woudenberg. OFFICIEËLE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat blijkens het proces-verbaal van stemopneming d.d. heden, nopens de verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel en fabrieken alhier, eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heereu B. A. van Ruyven en J. Sinnige, en dat voorzegd proces- verbaal gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van tien tot één uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 28 Dec. 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 80 December 1882. Voor de verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken tot vervulling der plaats van den heer D. Hubers, die zijne benoeming niet heeft aangenomen, zijn Donderdag j.l. ten raad- huize 23 van de 169 kiezers opgekomen en verkregen de heeren B. A. v. Ruijven 10, J. Sinnige 5C. T. van Beek 4A. Henschel Bz., D. Houtzaager, A. L. van Rees en N. van de Roemer Dz. ieder 1 st., zoodat er 11 Jan. herstemming tusschen de heeren van Ruijven en Sinnige zal plaats hebben. De Heer D. J. Hofsommer, commiés aan het postkantoor alhier wordt alszoodanig tegen 15 Januari a. s. overgeplaatst naar Tielde heer H. J. Letting, commies der posterijen te 'sHage zal op dien datum eerstgenoemden alhier vervangen. Door den Minister van Oorlog is ge gund aan de firma Gebr. Lenzen te Arn hem, de bouw van twintig woningen voor gehuwde militairen, waarvan zij bij open bare aanbesteding de minste inschrijvers waren. BINNENLAND. H. M. de Koningin had Zondagavond in de groote zaal op Het Loo een prach- tigen Kerstboom opgericht, rijk beladen met geschenken, voor de kinderen van Apeldoorn. Te Rotterdam is overleden E. P. J. Martij, oud 89 jaren, oud-strijder van Waterloo en versierd met de St. Helena- medaille. Bijzonder mag het zeker wel genoemd worden, dat in de gemeenie Ouddorp, op Flakkee, 2400 inwoners tellende, in vier maanden tijds bijna niemand overleden is. BUITENLAND. Te Parijs is een kapitaal van 1,250,000 frcs. bijeengebracht, om de uitvoering van het plan van den commandant Roudaire voor te bereiden, tot het brengen van de zee in de Sahara. stem, die mij toeriepNeen, zoo ellen dig zal God u niet laten sterven. Ik was doodelijk afgemat door de opeen stapeling van al de vreeselijke gewaarwor dingen van dien dag, en ik geloof dat ik in eene zachte sluimering geraakte, daar het gehoor mij begaf en de zinnen op hielden mij te verschrikken. Terwijl ik in dezen toestand verkeerde gebeurde het volgende: Het was tien uur 's avonds, en in de Sociëteit Amicitia bevonden zich nog ver scheidene groepen, de nieuwsbladen le zende, of zich vermakende met kaartspel, enz. Aan éene tafel zaten drie heeren, in een ernstig gesprek verdiept, te weten: de chirurgijn-majoor van het hospitaal, de Plaats-majoor en de le luitenant, K. Hun onderhoud liep over mijn spoedig afsterven, en laatstgenoemde, die met mij den tiendaagschen veldtocht had medege maakt, gaf hun eenige inlichtingen aangaan de mijn persoon, betrekkingen en omstan digheden. Inmiddels was een bejaard en deftig man de zaal binnengetreden, en na eenige oogenblikken te hebben rondgezien, begaf hij zich regelrecht naar het tafeltje der drie genoemde heeren. Zoodra de chirur gijn-majoor dit gewaar werd, stond hij haas- tig op, ging hem te gemoet en drukte hem Volgens het Fransche blad de Figaro zou Leo XIII dezer dagen zijn testament gemaakt hebben, waarbij hij zijn vermen gen, dat echter niet aanzienlijk moet zijn, aan drie neven en een nicht vermaakt. Te Brussel loopt het gerucht, dat Ar- mand Peltzer den hongerdood wil ster ven bij weigert alle voedsel. GEMENGDE BERICHTEN. In de Rue vieille-du-temple te Parijs is bij het sloopen van een oud huis een koperen vaas gevonden, met 7822 gouden munten, wien metaalwaarde ongeveer 108.000 francs bedraagt. De maatschap pij, aan welke dit huis behoort, zal ze waarschijnlijk publiek verkoopen. Baron Rothschild heeft als Kerstmis- geschenk een som van 150.000 fl. aan den burgemeester van Weenen gezonden, ten einde daarvoor een asyl voor have- looze en verwaarloosde kinderen, zonder onderscheid van godsdienst, en nationa liteit, op te richten. Een postbode van Doesborgh op Velp maakte zich dezer dagen schuldig aan diefstal van twee door hem geïncasseerde postwissels. Nijpende armoede schijnt de oorzaak van deze wandaad geweest te zijn. Hij heeft zelfs te Arnhem zijn diefstal aangegeven. Door het kantongerecht te 's Hage is een onmensch, wegens het levend villen eener kat, veroordeeld tot f 25 boete of 7 dagen en 5 dagen gevangenisstraf. Ieder die soldaat is geweest weet, in welke gemoedsstemming de jeugdige mili tair verkeert, wanneer hij, na een afwezig heid van twee of drie jaren, het ouderlijk huis weder mag betreden. In dien geluk kigen toestand bevond zich 11. Zaterdag een jong cavallerist, die met Kerstmis eenige dagen verlof had bekomen. Gedu rende de reis ziet hij reeds in zijn ver beelding //vader" aan den haard, zijn pijpje smokend, met //moeder" in overleg treden, z/wat" ze doen zullen als Nelis morgen komt enz. Ook zijn gedachten houden zich onophoudelijk bezig met //Wannemei", hoe zij er uit zal zien, of zij niet ^veranderd" is, enz. enz. Het spreekt van zelf dat, in dien toestand van gelukzaligheid, de reis veel te lang duurt; het jeugdig hart, dat zóó smachtend verlangt naar harten die met het zijne zóó eenstemmig voelen en kloppen, heeft geen geduld; de locomotief is in zijn oog een slak geworden en dan dat ,/onnoodige" ophouden aan die stations? 't Is om er wrevelig van te worden. En toch, ondanks dien vervelende //slak kengang," zit onze jonge soldaat daar in den trein met eenige burgerjongens, die ook //milezijn waren/' zich over het on schuldigste ding van de wereld vroolijk te maken, zoodat de trein eindelijk nog on verwachts op de plaats zijner bestemming aankomt. Nu nog een half uurtje met de boot varen en dan ode gedachten hartelijk de hand. De laatstaangekomene was zijn vader, heelkundige van naam en ook te Leiden gevestigd. Hij was juist dien avond uit 's Gravenhage gekomen, alwaar hem zijne betrekking van consu lent-chirurgijn van Z. M. den Koning geroepen had. Na de wederzijdsche be groetingen en veel vragen .en antwoorden tusschen vader en zoon, verzocht eerst genoemde de heeren het gesprek, dat door zijn komst gestaakt was, te hervatten, en hij gaf zijn verlangen te kennen, om het onderwerp te weten, en er deel aan te nemen. Gaarne werd aan de begeerte van den be jaarden heelkundige, om hem op de hoogte van het gestaakte gesprek te brengen, voldaan. Men maakte hem uitvoerig met mijne ziekte en de bijzonderheden aan gaande mijn plotseling afsterven bekend. Als deskundige, kon zijn zoon, de chi rurgijn-majoor hem de nauwkeurigste inlichtingen geven en al zijne vragen, naar aanleiding daarvan, beantwoorden. Hij luisterde met de grootste aandacht. Het geval kwam hem zonderling voorhij kon zich de verschijnselen niet voeldoende verklaren, en zijne belangstelling was daardoor in zoo hooge mate opgewekt, dat hij er ten sterkste op aandrong nog dien avond, of nacht, den doode te zien. Hier tegen bestond natuurlijk geen bezwaar aan dat wederzien, de omhelzingen, die handdrukken, ze zijn op zichzelf reeds een zaligheid! De verlofganger, die vol illusiën het Kerstfeest nu zoo genotrijk /tehuis" denkt te vieren, stapt blijmoedig op de boot en een half uur daarna springt hij met uitgelaten vroolijkheidaan den wal. Reeds houdt hij zijn beide handen ge reed om dezen en genen, die hem op wachten, de hand te drukken. Maar wat ziet hij daar in eens vóór zich staan? Een man, bleek, met neêrgeslagen oogen en zwaar geboeid, wordt door twee politie mannen, naar de gevangenis te over gebracht, als hebbende zich in den afge- loopen nacht schuldig gemaakt aan diefstal. Het was zijn vader Men vergunne ons, in dit verhaal van een ware gebeurtenis," den naam der plaats waar zij voorviel te verzwijgen, Dgbl Als er één zaak is die streng gestraf moet worden, dan is het wel de woeker. Zoo oordeelde ook de rechtbank te Limburg in Nassau. Aldaar stond dezer dagen een woekeraar uit Frohusdoif te recht, die door bedreigingen en slinksche streken een klein bedrag, dat hij aan een vrij aanzienlijke som wist op te drijven. De boer leende 5 Mark van hem en moest daarvoor een wissel teekenen van 27 Mark. Toen de betaaldag gekomen was en de arme boer zijn schuld niet kon afdoenliet de woekeraar hem een hooger wissel teekenen, en dat ging zoo voort, op eiken vervaldag, tot dat de geld schieter negen wissels in zijn bezit had, tot een gezamenlijk bedrag van 2520 Mark. De beschuldigde beweerde, dat de boer werkelijk die sommen ontvangen had, maar het tegendeel bleek, en de woekeraar werd veroordeeld tot 3V2 jaar gevangenis straf, verlies van burgeschaprechten voor 5 jaar en in de kosten. Tot het best bewaakte gedeelten van Amsterdam behoort 's nachts in het bij zonder de Dam en zijn naaste omgeving. Niet te verwonderen is het dan ook, dat deze en geene magazijnhouder, meer voor den vorm dan om het gevaar, zijn deuren en vensters slechts tot zekere hoogte vei lig maakt. Toch was in den afgeloopen nacht, omstreeks half vier, een man stout genoeg om de spiegelruit van het horlogemagazijn des heeren A. Boers, Vijgendam 72, met een steen in te slaan. In één greep was hij in bezit van zeven gouden en twee zilveren horloges, met een anderen greep was hij twee huizen verder in handen der politie. BURGEL1JKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 21 Dec. Gerritje, d. van Al- bertus Fitskie en Aaltje de Kruijf. Jannetje, d. van Peter van Schoonhorst en Evertje van 't Ooster. 22. Maria Johanna, d. van Jacobus van Wijland en Debora Groenewoud. Jacoba Cornelia, d. van Antonie Hendrik de Kreek en Catrina Petronella Zevenboom. Jan Willem, z. van Willem Boerhaven en Cor nelia van den Heuvel. 25. Gosewinus Everardus, z. van Gosewinus Jan van Die- integendeel, men stemde volkomen met zijn verlangen in. Nu werd het gesprek nog levendigermen haalde vele voor beelden aan van schijndood, en geheel in de bespreking van het onderwerp ver diept geraakt, merkten de heeren niet op, hoe ver inmiddels de tijd reeds was voortgespoed, en dat zij alleen nog in de zaal van Amicitia overgebleven waren. 't Was reeds middernacht, en zij stonden nu onverwijld op, om het lijk nog in oogen- schouw te gaan nemen. Terwijl dit alles, zoo als men mij later verhaalde, in de genoemde sociëteit voor viel, was ik uit mijn sluimering ontwaakt, maar met het vernieuwde bewustzijn van miju onveranderden toestand. Op nieuw begon ik de vreeselijkste folteringen te lijden. Mijn verbeeldingskracht was zeer levendig, en met de sterkste kleuren stond het lot dat mij verbeidde, mij klaar voor oogen. Mijn geest was nu eens geheel in de werkelijkheid, dan weder in het rijk der droomen of der verbeelding, werk zaam. Zoo kwam het mij op eens voor, als bevond ik mij in een grooteu, hoog gewelfden tempel met pilaren. Ik lag op een lijkbaar, die met zuart laken om hangen was, en ik had een wit doods hemd met zwarte strikken aan. Ik werd beschenen door het licht van eene menig- jen en Anna Sophia van Koot. 26. Daniel Josephus Antonius, z. van Adol- phus Henricus van Kalken en Johanna Kamerbeek. 27. Johanna Maria, d. van Gerrit Lablans en Alida Arler. Ondertrouwd: 21 Dec. Gerrit Masten broek en Jacoba Lamberta Gijsbertse. Overleden: 22 Dec. Maria Kraanen, 43 j. ongeh, Johanna Elisabeth van Kalken, 77 j. wed. van Pieter Joseph Hamers. 23. Johannes Kuiks, 3j. Een levenl. aang. kd. m. g. van Albert van Walsem en Margaretha Gijsberta van Tricht. Soest. Geboren: 17 Dec. Jan, z. van Aart Tolboom en Johanna Dijkman. Antho- nius Wilhelmus, z. van Peter Kuijer en Antje van Roomen. 23. Theodorus Cornelis, z. van Cornelis Kok en Chris tina Beukeboom. 24. Bartus,. z. van Jan Strumpel en Dirkje Kinderdijk. 27. Janz. van Jan van Rootselaar en Geertje Zoonen. Ondertrouwd22 Dec. Helurert Evert Jacob van de Flier, van Baarn en Mar- retje Ravenhorst, van Soest. Gehuwd: 16 Dec. Bart Meijers met Alida Weerdesteijn, beide van Soest. 23. Gerrit Hendrik van den Broek met Johanna Maassen; beide van Soest. Overleden: 13 Dec. Cornelia van Dijk, 7 m. 15. Jannetje Muts, 45 j., ongeh. 21. Anthonie Hilhorst, geh. met Maria van den Brug, 51 j. Overleden te Amsterdam 7 Dec. Jacoba Martiiia Clara Tarn, wed. van Johannes Jacobus Hoo- genstraaten, 54 j. 23. Elisabeth Wou- berg, 42 j., ongeh. 25. Cornelis La- gerweij, wedr. van Alida van Woudenberg, 82 j. Neeltje de Wilde, 2 j. Hoogland. Overleden: 21 Dec. Jan van der Span 74 jr. wedn. van Geertje Westerhuis. Bevallen: 24 Dec. Grietje van Lunteren, geb. Hulst, z. 26 Grietje Verboom, geb. Verwoerd, d. Ondertrouwd: 28 Dec. Brand Bos, 22 jr. en Grietje van Ginkel, 21 j. Overleden: 26 Dec. Jacob van Maanen6 jr. Amersfoort,29 December 1882. Tarwe f8,50 a f 10,50. Rogge f6.40 a f6,75; Boekweit f6,40 a 7,25; Ap pelen f 0,afO.Peren f 0.aO. Aardappelen f 2,50 a f 3.per HL. Hoendereieren f 5,50 a 6,50 de '100 stuks; Boter f 1,25 a 1,50 per kilo. Kaas f 00.i 00.-— p. 100 k. De uitgever dezer courant meldde in het vorig no. dat bij hem met 1 Januari zoude voorhanden zijn, ten gerieve van den han del, het nieuwe plakzegel. Door een vrien denband werd hem onder de aandacht gebracht dat Rijkszegels alleen mogen ver kocht worden door depothouders en door hen, die van wege het Departement van Financiën, ingevolge art. 6 der wet van den 3. Oct. 1843 (Staatsbl. No. 47) zijn toegelaten, andere verkoopers kunnen met flb worden beboet. Daar een mandaat ontbreekt, zal het plak zegel dus bij hem niet verkrijgbaar zijn. te waskaarsen, die om de baar waren ge plaatst. In het overige van den tempel heerschte een diepe duisternis. Een zacht gedruisch deed zich in de vei/te hooren, het werd duidelijker en duidelijker, en kwam al nader en nader bij. Mij dacht, ik wendde de oogen naar de zijde van waar het geluid kwam, en uit de duis ternis zag ik een gedaante te voorschijn komen en langzaam naar mij toetreden. Vlak voor mij genaderd, bleef de ge stalte staan, en sprak mij aldus toe z/Ik ben uw vader, uw van koude en gebrek in Rusland omgekomen vader Ik heb God voor u gebeden, en Hij heeft mijn smeeken verhoord. Gij zult niet rampzalig stervenmaar nog gelukkige dagen op aarde beleven. God is met u, mijn zoon. Eens zullen wij elkander we derzien om niet weder te scheiden. Maar nuvaarwel Hij verliet mij en alles verdween. Ik lag weer op mijn schamel strooleger in eenzaamheid en duisternis, - lk gaf mij echter geheel over aan dit troostrijke droomgezicht. Ik kreeg een stil vertrouwen op de Voorzienigheid, en bad vurig om verlossing uit mijnen deer-j niswaardigen toestand Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2