NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEÜSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Feuilleton. VROEG GEKNAKT. No. 7. Woensdag 24 Januari 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandscli Overzicht. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleelits driemaal ia rekening gcbraelit. De geheele wereld is het er thans over eensdat Jéróme Bonaparte een dwazen zet heeft gedaantrouwensvan de Bona- partes heeft men meer zoo iets gezien zonder dat daardoor de kans op succes hepaald was verdwenen. Of liep niet eenmaal Louis Napoleon, de man wiens machtwoord later over vrede of oorlog- in Europa beschiktemet een gedresseer- den arend langs het strand te Boulogne terwijl een stuk spek, in den hoed des pretendents weggestopt, den vogel den weg moest wijzen? Maar Louis was toen nog jong, en kon nog veel van de toekomst wachten: Jéróme is een zestiger. Louis was, toen hij de grappen uithaalde die hem via den kerker te Ham naar den keizerstroon voerden, een nagenoeg onbekende, Jérome is maar al te goed bekend. Elk herinnert zich zijn buikpijn bij den aan vang van den Krim-oorlog, zijn afwezig heid in den strijd tegen de Duitschers zijn huichelachtig coquetteeren met de arbeidende klasseen men vindt hern niet slechts verachtelijkmaar boven alles belachelijk. En daarom ook wordt in het buitenland gezegd dat men hemdoor hem te arresteeren en een rechtsgeding waardig te keuren, te veel eer aandoet: de Franschen hadden hem veel gemak kelijker onder hun spot kunnen begraven. Nu wordt zijn dolle manifest nog een soort van historisch document. Een oorspronkelijke novelle.) V. slot. Toen moest zij antwoorden. «Ik ben met Eduard geëngageerd, Willem wist je het niet'? Had ik maar eerder geweten Willem, datdat je zooveel van mij hield, dan zou ik je wel gewaarschuwd hebben. Zij had tranen in hare oogen. «Willem, Willem, wees niet zoo bedroefd! Hij steunde met de hand op de tafel en ant woordde niet. Zijn gelaat was bleek, doodsbleek. «Kom, wees sterk!» snikte zij, «je gaat een leven vol afwisseling te gemoet je zult mij spoedig kunnen vergeten, en dan wordt je ook weer gelukkig, niet waar, Willem'?» Zij glim lachte door hare tranen heen. «Je zult het im- aners beproeven Zij stond daar voor hem als een engel der liefde, die vrede terugbrengt in eene plaats van woeling en strijd. Lieve Clara! Een oogenblik was het of de rust zou weder- keeren in het gemoed van den jongeling. maar toen, toen gevoelde hij ook eerst recht, wat het 'zeggen wilde, dat zij voor hem verloren was! En nadat hij haar, die hij beminde, had ver laten, toen hij buiten stond iu den donkeren avond, en de koude najaarswind door de boomen Toch is hij niet geheel zonder methode te werk gegaan. Hij wist, dat ook de partij van den graaf Van Chambord iets in den zin hadde legitimistische bijeen komsten en banketten van den laatsten na-zomei zijn een soort van voorbereiding geweest. Het kwam hem dus wenschelijk voor, den «Roy» vóór te zijn. Nu wordt door de meeste bladen wel erkenddat er inderdaad een soort van koningsgezind complot bestond', doch in één adern voegen zij er bijdat de Re geering van alles onderricht en met voor zorgsmaatregelen gereed was. Hoe dit wezen mogehet zal nu wel bij het voornemen blijven. Niet veel minder belachelijk maken zich de radicalen in de Kamer met het voorstel om maar eventjes al de leden van fatniliën die over Frankrijk hebben geregeerd over de grenzen te zetten. Want, wat hebben de prinsen van Orle ans, die in Frankrijk hun militaire be trekkingen waarnemenhun plichten als burgers trouw vervullenhun goederen beheeren wat hebben zij te maken met een dolheid van Jérome Bonaparte? De Regeering zal dan ook trachten, de zaak weer in orde te brengen door het voorstel van Floquet te doen op zijde schuiven voor een van haar zelvestrek kende om de bevoegdheid te erlangen eiken pretendent wiens handelingen de rust dreigen te verstorenvan het grond gebied van de Republiek te verwijderen. Er zijn dus waarschijnlijk eenige warme discussiën in aantocht: bovendien willen de Ronapartisten het gouvernement eens interpelleeren over het recht van aanplak king, dat bij de wet niet goed geregeld schijnt te zijn en waarmede men bij deze gelegenheid een beetje wonderlijk heeft omgesprongen. Inmiddels zit de held van het klucht spel nog altijd gevangenmet zijn advoca ten confereert hij over zijn verdediging. gierde, toen drukte hij de hand op het kloppende hart en riep: «O mijn God! ik heb gestreden en geleefd voor haar, alleen voor haar! Zij was mijne hope, mijn lust, mijn alles! Is dan mijn gansche streven voor niets geweest'? O mijn God, wat zal mij het verdere leven zijn'?» IV. Er was bruiloft in het kleine stadjede vlag gen wapperden van de daken, en het huis van Van Ransberg was met bloemen versierd. Eduard Cone, die reeds eenigen tijd gepromo veerd was, zou met Clara Van Ransberg in het huwelijk treden. Het was een lief gezicht, de jonge, levendige bruid aan den arm van haar meer bedaarden bruidegom, wien toch ook de vreugd uit de oogen straalde Ja, zij was gelukkig, recht gelukkig, de schoone Clara en had zij vóór eenige weken nog wel eens eene enkele maal de wenkbrauweng efronsd, als Willem haar voor den geest kwamnu had de nabijheid van Eduard alle onaangename gedachten verdrongen. Door eene der straten van het stadje liep een jonkman in gedachten verzonken op en neer. De zwarte hoed was diep in de oogen gedrukt en stak sterk af tegen 't blceke gelaat. «Ik moet toch nog afscheid van haar nemen,» mompelde hij. Verscheidene rijtnigen met sierlijk uitgedosch- te dames en heeren reden langs hem heen het waren de bruiloftsgasten. Stil en droevig zag de jonkman hem na, maar ploseling balde hij de vuisten en klemde hij de tanden op elkaar. «Het moet! het moet!» Huis- Nader wordt uit Parijs bericht, dat het boven vermelde ontwerp door den Minister Falliëres Zaterdag in de Kamer is gebracht, daarenboven door den Minis ter Devés een voordracht tot wijziging der drukperswet met het doel om aan vallen tegen den republikeinschen regee- ringsvorm te beteugelen. De gevraagde urgentie werd met 407 tegen 94 stemmen verleend. Door den heer Ballue is een ontwerp ingediend waarbij al de leden der familie Orleans uit de kaders van het leger verwijderd zouden worden omdat hun aanstelling berust op vroeger koninklijke verordeningen. Men zegt dat de Ministers van Oorlog en van Marine verklaard hebben te zullen aftreden, indien het voorstel Ballue wordt aangenomen, waarop evenwel weinig kans bestaat. De afschaffing der dubbele fïnancieële controle in Egypte geschiedde onlangs bij eenvoudig decreet van den Khedive. Maandag reikte de Franselie diplomatieke agent te Cairo de Egyptische regeering een protest van het Fransche gouverne ment tegen dien maatregel over. Het stuk is in gematigde bewoordingen op gesteld. Bredif, de Fransche Controleur, is teruggeroepen en wordt met de eerste pakketboot in Frankrijk teruggewacht. Vrijdag heeft het gerechtshof te Lyon uitspraak gedaan in de zaal der anarchisten. Krapotkin kreeg vijfjaren gevangenisstraf, 2000 francs boete, tien jaren politietoe zicht en vijf jaren ontzegging van bur gerschapsrechten. Zes der beschuldigden zijn vrijgesproken48 anderen tot ver schillende gevangenisstraffenvan zes maanden tot vier jaar veroordeeld. Bij de voorlezing van het vonnis ontstond groot tumult in de zaal, zoodat zij ont ruimd moest worden. Ook prinses Kra- potking was tegenwoordigdiep ontroerd verliet zij het gebouw op den arm van terde hij, en sloeg ook den weg near Van Rans berg in. Ten huize der bruid hcerschte uitbundige vreugde. Vele vrienden en vriendinnen van het jonge paar waren, behalve de bloedverwanten, nog gekomen om het groote feest mede te vie ren, en verdrongen zich nu in de kamers en in den tuin der vriendelijke woning. Op een der meer afgelegen paden, wandelde Clara aan den arm van haar' Eduard. Zij waren den stortvloed van gelukwenschingen even ont vlucht; zij voelden zich zaliger en tevredener in de eenzaamheid. «En heb je van dien Bonna nooit meer ge hoord?» vroeg Cone. «Neen!» hare stem trilde even, «hij is er niet meer geweest na dien avond, toen hij ik heb je dat dadelijk geschreven. «En liet hij in 't geheel niets meer van zich weten?» «Neen.» «Het best wat hij doen konzei Cone onver schillig. Clara zweeg even. «Ik heb toch mede lijden met hem hij was zoo diep ongelukkig!» zei ze toen. «Dat is dwaas, liefje,» lachte hij. Ik zou er wat onder durven verwedden, dat hij je al lang vergeten heeft voor een of ander mooi vriendin netje Uit de oogen, uit het hart.» «Dat dacht ik riiet, toen ik je in twee maan den geen enkelen keer gezien had, Eduard!» «Maar dat was ook niet 't zelfde! Kom laten wij over iets anders spreken, wij moeten vroo- lijk zijn op onzen trouwdag, Claartje!» «Iletisnietpleizierig, dat gewoel en die drukte.» sprak zij, het gesprek op een ander onderwerp Louis Michel. Er wordt cassatie van het vonnis aangeteekend. Uit Berlijn komt bericht dat de broe der des KeizersPrins Karlen groot- v; der van onze Prinses Hendrikopruim 81-jarigen leeftijd is overleden. In een redevoering, door den Engelschen Minister Lord Partington te Blackborn gehouden verklaarde deze dat de Regee ring besloten heeft Egypte te verlaten zoodra aldaar een sterk nationaal bestuur zou gevettigd zijn. De houding van En geland tegenover Egypte vindt bij voort during de hartelijke toestemming der mogendheden. Frankrijk vat het gewicht der Controle te ernstig op en heeft valsche denkbeelden over het doeldat Engeland zich voorstelt. Spreker geloofde dat deze verkeerde opvatting zou verdwijnen. De Engelsche iinancieële raadsman van den Khedive zal niet slechts de Engelsche belangen dienenmaar ook de Egyptische regeering en bevolking beschermen en aan de andere mogendheden nuttig zijn. Te Dublin wordt het proces gevoerd van de 22 gearresteerden, beschuldigd van poging tot moord op regeeringsbe- ambten. Een der vroegere leden van de club zekere Farrelltreedt als verrader van zijn kameraden op en deelt bijzon derheden medewaaruit de medeplich tigheid der meeste aangeklaagden blijkt in de onlangs gepleegde moorden en in den mislukten aanslag op den heerForster. Zaterdag derailleerde in de Vereenigde Staten op de Southern-Pacific-lijn een express-trein nabij Los Angelos. Hij stortte in een diepte en geraakte in brand. Vijftien personen verloren hetleven hunne lijken waren geheel onkenbaar. Het ge tal zwaar gekwetsten bedroeg elf. brengende, «vooral wanneer men voelt, dat men alléén zooveel gelukkiger kan zijn.» «Dat is zoo maar wij kunnen ons ook niet te lang laten zoeken weel. je wat wilje een oogenblikje hier blijven? dan zal ik even een paar vrienden aanspreken dan rnist men ons zoo niet.... nu, aanstonds ben ik terug!» Hij knikte haar nog eens vriendelijk toe, en verwijderde zich haastig. Toen Clara alleen was, zette zij zich neder op eene tuinbank en liet haren gedachten den vrijen loop.Zij had hare oogen half geslo ten en droomde van den toekomst, en van het verleden. Er was veel gebeurd in den laatsten tijden was zij ook recht gelukkig met Eduard, dien zij al jaren had bemind, zij voelde dat het haar toch zóó veel zou kosten, van hare ouders en de oudelijke woning te moeten scheiden. De stap van iemand, die snel naderde, deed haar opzien. «Willem!» riep zij, verrast en half verschrikt, toen deze op haar toetrad. «Ik zocht je, Clara.» «En waarom hier'? Ik wilde liever alleen zijn. Ga naar binnen Willem, Mama zal blij zijn, dat ze je weer eens ziet. «Claraik ben niet daarom gekomen «Wanneer je mij spreken wiltga dan naar binnen ik zal aanstonds volgen. «Clara! je wilt mij niet begrijpen.Alléén, alléén moet ik je spreken ik kom nu af scheid nemen voor altijd misschien O, hoor mij Zij stond op. «Ik mag niet Willem,» sprak zij besloten en uiterlijk kalmllc heb het beloofd, ik heb het aan Eduard, aan mijn gade beloofd!»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1