Officiële Publicatie. Scherpenzeel. Tot wethouder dezer gemeente is benoemd de heer P. van dei- Want, in plaats van den heer II. den Uijl, overleden. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 26 der militiewet, Doen te wetendat het register van inschrijving voor het jaar 1882 en de alphabetische naamlijst, bevattende de in geschrevenen voor de lichting der nationale militie over 1883, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, ter Se cretarie voor eenieder ter lezing liggen binnen welken tijd bij den heer Commis saris des Konings bezwaren kunnen wor den ingebracht door middel van een dooi de noodige bewijsstukken gestaafd ver zoekschrift op ongezegeld papier, inte- dienen bij den Burgemeester der woon plaats. Amersfoort, 20 Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. POLITIE. Aan het Bureau van Politie te AMERS FOORT zijn als gevonden gedeponeerd 1 gouden Belletje, eenige Portemonnaies, 1 gouden Oorbel, 1 Armband met gou den plaatje, 1 zilveren Vingerhoed, 1 paar Bedgordijnen, 1 gouden dames Halsket ting en 1 Duimstok. Daarop rechthebbenden kunnen deze voorwerpen aan voormeld bureau terug bekomen, alle werkdagen des namiddags van 122 uur. De Commissaris van Politie, Ch. T. BECK. Amersfoort, 24 Januari 1883. Bij besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van 17 Jan. 1883 is bepaald, dat de loting voor de nationale militie o.a. zal plaats hebben als volgt: te AMERSFOORT inAmicitia op 12 Febr. voorm. 9'/» voor HOOGLAND LEUSDEN met HAMERSVELD en STOU- TENBURG en voorm. lO'/q voor AMERS FOORT; te BAARST: op 15 Febr. voorm. 10 voor BAARN met de VUUR- SCHE, BUNSCHOTEN, EEMNES en SOEST; te VEENEXOAAE op 19 Febr. voorm. 10 voor WOUDENBERG. Gisteren avond ongeveer 6'/z uur, geraakten drie wagons los van een goe derentrein welke rangeerde terwijl de trein \an Zutphen in aantocht was, met dat gevolg, dat de goederen wagons uit de rails werden gelicht en den weg ver sperden, zoodat de reizigers naar Am sterdam en Winterswijk moesten over stappen, hetwelk eenige vertraging onder vond. Ten acht uur was de weg weder vrij. Naar men verneemt, heeft de Gymnasten Vereeniging Ajax alhier het voornemen, om eene openbare uitvoering te geven ten voordeele der ongelukkige we duwen en weezen van den ramp te Muiden. Met genoegen vernemen wij dat druk geteekend wordt op de lijst voor de tooneelvoorstellingwelke gegeven zal wordengeheel ten voordeele van Watersnood lijders in Nederland dooi de tooneelvereeniging «Oefening baart kunst.» Lijst der brieven geadresseerd aan on bekende, verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de 2de helft der maand December 1882. Wed. v. d. Velden Utrecht. Wed. W. Zeels Putten. Johan Houthuizen Watergraafsmeer. BINNENLAND. Z. M. onze Koning zalter gelegenheid van de wedrennen te Ascott (Engeland) een Oranje-prijs schenken, van aanzien lijke waarde. H. K. II. de Gioothertogin van Saksen geboren Prinses Sophia der Nederlanden, schonk dezer dagen aan de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee de kapitale som van f 15.000 als bewijs van hare ingenomenheid met die Stichting en zoo mogen we aannemen zeker ook als hulde aan de nagedachtenis van onzen Prins Hendrikharen broeder. Naar men verneemt, leed de Oosten- rijksche gezantschap-secretaris bij ons Hof, baron V. D. B. D.in den laatsten tijd aan vlagen van melancholie. In een dier vlagen heeft hij zicheenige dagen geledenvan zijn post verwijderdzonder dat men weet waarheen hij zich begeven heeft. Naar men verneemt is de brugwachter te Voorburg, aan wien het nabij die plaats voorgevallen spoorweg ongeval wordt geweten, gedurende 3 achtereen volgende nachten werkzaam geweest. Men weet nu aan wien het ongeluk te wijten? Te Arnhem wordt er eene nieuwe verschuiving aan den Westervoortschen dijk, meer stadwaarts, waargenomen. Bij de Arnhemsche politie bestaat een zeer nuttige instelling. Zoodra een der beambten komt te stervenhoudt zijn tractement opwaardoor zijn gezin broo deloos wordt. Vier jaren geleden werd daarom een fonds uit vrijwillige maande- lijksche bijdragen opgerichtdat zoo iu bloei is toegenomen, dat voor het jaar '83 voor de achterblijvenden bij afsterven een uitkeering in eens van f 350 is ver zekerd. Eenige vleeschhouwers te Dordrecht hebben een waggonlading slachtvee uit Duitschland laten komenom de prijzen van het vleesch, zoo mogelijk, op de zelfde hoogte te houden en verdere rijzing te voorkomen. De ramp te Huiden. Als vervolg op de uitgebreide jammer- tijding van ons vorig nummer volgen hier, in de eerste plaatsde namen van de mannen, die bij de ontploffing het leven lieten J. A. Karsemeyer, meesterknecht of baas der fabriek Sipke Van der Weyden Dirk Dolleman; Jan Van Wilgum Gerard Kreune; Gerrit van Ravenswaai; Evert Klok Jacob Vis; Jacob Vis Gzn.; Leendert Van der Sluys Gerrit Jongkind; Gekwetst werden: Van Ruysendaal; Willem van Walen; Jan Lubbers; Daniël Schijf; Jan Hoistmeijer; Willem de Har- tog; Pieter Hendrik DickmeijerWilhel- mina Bakker; (dienstbode bij den baas), Jan Mol en Gerrit Kreunen. Bij de vermelding dezer namen bren gen wij hulde aan de heeren Wysman off. van gez. 2e kl. O.-I. leger; Van de Poll. Fan Wieringen, Van Batenburg, Van Walsen en Utermöhlcnsemi-arsendie wij «kranen» hebben zien werken. Toen de heer Wysman met zijn schaartje be zig was, zei menige omstander: «Hè die vent die knipt om er koud van te wor den maar de patient, door hem verbon den, zal, hopen wij, de gezegende gevol gen ondervinden van dadelijke, practische hulp, bij het bekomen eener verwonding. Vrijdagnacht vertoonde zich in een dei- molenhuizen nog een begin van brand. De Militairen van Naarden, met de bewa king van het als 't ware in een puinhoop herschapen terrein belast, deden spoedig water geven en de vlammen waren ver dwenen. De vrijdag-morgen ontplofte hoeveelheid kruit wordt geschat op 32,000 kilo. Was de zoogenaamde kruittoren ook in de lucht gevlogen, men kon sidderen bij de gedachte! deze toch bevatte niet minder dan 300,000 kilo. Zaterdag viel aan Muiden weder een druk bezoek ten deel. Sommigen van de bezoekers gedroegen zich toen als of zij ter bruiloft waren. Door hen werd 't eene «borreltje» na het andere genomen en men ziet het, helaas, maar al te vaak, dat hij, die de «hoogte» heeft, spot met het leed van zijne medemensehen. Zondag werd aan het anders zoo stille stadje een niet minder, ja nog een veel drukker bezoek gebracht, men zou 't wel gelooven al maakten wij er geen melding van. Wel een beetje belachelijk is het, dat nu ook uit plaatsen waar men onmoge lijk de schok, door de ontploffing veroor zaakt, heeft kunnen voelen het bericht komt, dat men Vrijdagmorgen, te kwart voor acht uur, aan een aardbeving dacht. Dat het Muidensche onheil te kwart voor acht ure, een paar minuten vroeger of later plaats had is echter zeker. In ee nige woningen te Muiden hebben wij ons overtuigd, dat de klokken, door den schok op dien tijd waren blijven ssilstaan. De vrouw van een der slachtoffers van de ramp, die pas het leven aan een wereld burger geschonken had, is tengevolge van den schrik overleden. Die schrik zal nog wel meer Muide- en Weespenaars onder de leden zitten, en wie kan voorspellen welke gevolgen dat schrikken na vroeger of later tijd hebben zal. Heden dinsdag luidt te Muiden onaf gebroken de doodsklok. De geheele stad heeft een ernstig voorkomen. Men gevoelt er zich als in een groot sterfhuis. De talrijke bezoekers, van alle zijden toege stroomd, gedragen zich stil en ordelijk, gelijk past ter plaatse waar straks een lijk is uitgedragen. Door een heldere winterzon beschenen die de aarde koestert en straks nieuw leven voorbereidt, gaat intusschen de eene lijkstoet na de andere den stillen landweg op, die naar Weesp leidt, om aan de bij de ramp omgekomenen op het ter zijde van dien weg gelegen kerkhof, een laatste rustplaats te bezorgen. Het is daarbij, gelijk de predikant, de Heer De Boer, het aan de groeve opmerk te de gevolgen van het onheil vertoon den zich ook daar in steeds grooter trek ken. Hedenmorgen te half tien werd de doodenrij geopend met het lijk van Jacob Vis, een jonge mandaarop volgde Ger rit Jongkind, een krachtig man, dan Ger rit van Ravenswaay, man en vader tevens. Van de 4 pesonen, die nog te Muiden vermist werden, is er éen teruggevonden; het hoofd ontbrak aan het lichaam, het welk men herkende als dat van Klok. Te half twee uren werden de twee huisvaders Sipke van der Weyden en Dirk Dolleman, te zamen elf kinderen nalatende, ter ruste gelegd. Behalve de drie schrei ende jongskens en vele vrienden en ka meraden, namen ook de leden van Mui- den's harmonie De Eendracht aan den treurigen optocht deel. Te half een uur Jan Adolf Karsmeijer, de kruitbaas van de fabriek, aan wiens stoffelijk overschot o. a. door de heeren Bredius de laatste eer werd bewezen. Daarna Evert Klok, van wiens lijk men gisteren een gedeelte vond, en Leendert van der Sluys. Een kist met de over blijfselen. waaruit geen bepaalde personen te herkennen zijn, zal de droevige reeks voor heden besluiten. De jeugdige vrouw van Jacob Vis, die zich met haar echtgenoot voor eenige dagen in het bezit van een jonggeborene verheugen mocht, maar in het kraaml ed weduwe werd en van schrik stierf, zal morgen ter aarde worden besteld. Met bovengenoemd kerkhof wordt het protestantsche bedoeld, daar op de fabriek uitsluitend protestanten werkten. Alleen in de bussen, op de brug geplaatst, was gisterenavond ten voord van de slachtoffers der ramp ruim f ontvangen. Het bedrag der bezichtigii gelden in de schuur bedroeg circa f( Te Muiden heeft zich eene commi. gevormd tot het in ontvangst nemen v. j giften voor de nagelaten betrekkingen.1' (Zie advertentie.) 'j BUITENLAND. Uit goede bron wordt thans verzekerd, dat men op het spoor is van de moor denaars van Cavendish en Burke. Cetewayo is in Zoeloeland overal door zijn volk met open armen ontvangen. Prins Krapotkinhet hoofd der anar chisten is tot vijf jaar gevangenisstraf en 2000 francs boete veroordeeld. Aan het plein Dauphine te Bordeaux is de naamjj gegeven van «place Gam- betta.» Volgens ofllciëele rapporten komt in het Pruisisch legerals resultaat van de verplichte inenting, de pokziekte minder voor, dan bij eenig ander leger in Europa. Een in de nabijheid van Palermo ge legen zwavelgroeve is vernield22 arbei ders kwamen daarbij om het leven. De gewezen Russische kanselier, Vorst Gortschakoff, die tegenwoordig te Nice vertoeft, is daar plotseling ongesteld ge worden. Aan alle Russchischen beambten is ver boden zonder verlof der Regeering in periodieke en andere tijdschriften te schrij ven. GEMENGDE BERICHTEN. Naar men verneemt reed te Harderwijk dezer dagen een 78-jarige veldwachter op schaatsen met zijne 24-jarige vrouw. In een villa te Scheveningen werd Vrijdag de huishoudster in hare slaapka mer in bewusteloozen toestand gevonden. De geneesheer verklaarde, dat er gasver giftiging had plaats gehad, en eerst na een uur gelukte het hemde vrouw weder tot bewustzijn te brengen. Tusschen Meppel en Steenwijk, onge veer 15 minuten van laatstgenoemde ge meente is vrijdag opnieuw een moord gepleegd. Deerlijk aan het hoofd verwond door een schot, werd een man zieltogend gevonden. Kort na de ontdekking stierf de ongelukkige. De justitie is den dader nog niet op 't spoor. In een der werkplaatsen van den spoor weg van Chalons naar Rouaan is deze week een zak met ongeveer vijftig dy- namiet-patronen gesprongen. De opzichter werd gedoodtien personen gewond en het gebouw vernield. Een inzender in een Engelsch blad stelt voor de straf aan de ter dood ver oordeelden, in plaats van door ophanging door electriciteit te voltrekken. Te Parijs heeft een 71-jarige vrouw, een afstammeling van Mirabeau, zich in hare woning door kolendamp laten stik ken. Zij had in meer dan 48 uren geen voedsel gebruikt. Uit alle streken wordt harde vorst ge meld van alle kanten ontvangt men berichten omtrent het doodvriezen van menschenen dan met de aanhoudende koude toenemende nood. Te Petersburg stond 11 dezer de thermometer, omstreeks 12 uur 's middags, 12 gr. R. onder nul. De dagbladen bevestigen, dat de nood te Petersburg nog nooit zoo groot geweest is, dat de bedelarij op straat nog nooit die uitbreiding bereikt heeft, als dit jaar. Het is trouwens een verschrikkelijk ge zicht, de in lompen bedekte gestalten achter de voorbijgangers te zien loopen om een aalmoes te vragen. Soms begrijpt men niet, hoe een menschelijk lichaam bij zulk een ellendige kleedij in staat is slechts een paar uur aan die snerpende koude weerstand te bieden. Het hoofd der politie heeft toegestaan, dat bij een temperatuur van boven 12 gr. koude op straat vuren mogen aangestoken worden. Men bezigt daarvoor meestal kleine ijzeren kachels, die natuurlijk door tal van aan koude lijdende lieden (bedelaars, huur koetsiers, dworniks enz.) omringd wor den. Weerkundigen beweren, dat de vorst «Clara, je begrijpt mij verkeerd!Om Gods wil. «Willem, ik mag je niet aanhooren. Je ver geet, dat ik de bruid van Eduard Cone ben. lk moet je verdriet aandoen Willemmaar ik mag niet anders. Vaarwel!» En met tra nen in de oogen, sloeg zij haastig het pad in, dat naar het huis geleidde. Willem had niet geantwoord geene klacht, geene zucht kwam er van zijne lippen hij stond daar, onbewegelijk als een marmeren beeld en toen zij uit zijne oogen was ver dwenen, verwijderde hij zich langs den weg, dien hij gekomen was. Clara had haren bruidegom op het voetpad ont moet. «Wat is er liefje?» vroeg hij bezorgd, toen hij hare tranen zag. «Ik heb Willem Bonna gesproken,» zeide zij en vrijmoedig zag zij Eduard in de oogen. Hij kende haar, hij wist, dat zij getrouw was tot in alles, en teder sloeg hij den arm om haar heen, en kuste haar. Eenigen tijd later sprak men overal van een student, die vermist werd. Hij was een paar da gen uit de academiestad geweest, was toen terug gekomen, had eenige brieven geschreven en orde op zijne zaken gesteld (zooals later gezien werd) toen was hij heengegaanniemand wist waarheen. Sommigen hadden hem aan de kust der Noord zee gezienwaar hij om eene boot vroeg anderen wisten zelfs, dat hij geheel alleen van land was gestoken maar de boot was niet teruggekeerd en niemand wist iets van het lot, dat hém had getroffen, die er in vertrok ken was. Willem Bonna zag men niet weder. Et zijn vele jaren hierover heen gegaan. Het huis van Van Ransberg bestaat nog altijd. En de wind ritselt als vroeger door de takken der oude olmen maar het zijn vreemde ge zichten, die ons aanzien door de vensterruiten. Clara's ouders zijn sinds lang gestorven. Zij zelve is haren man naar Indië gevolgd en Willem rust in den diepen Oceaan. En in den maneschijn zingen de golven het oude lied van de goede feedie den jongeling bekoorde en hem niet vermocht te redden en als eene luide echo klinkt dan de schrille, wanhopige kreet van de zeemeeuw, die voort- schiet over het water.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2