NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BAAI, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, LEUSDEN, SOEST, UIT MIJN DAGBOEK. F euilleton. No. 11 Woensdag 7 Februari 1883. Twaalfde Jaargang. j1 Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. >rt. A- tn- ïet irs te en H- AMERSFOORTSCHE COURANT «Franco door het geheele Rijk-1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdag» en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0.40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte 'Advertentiën kunnen ingezon» den worden tot uiterlijk 's mor- gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. ]M Van des namiddags drie uur tot en kele minuten vóo'r middernacht duurde de vergadering van de Fransche Kamer van Afgevaardigden van 1.1. Donderdag, waarin het voorstelFabre, of de zoo genaamde «pretendenten-wet,» in behan deling kwam. Aan de uitvoerige be richten over die zitting ontleenen we het volgende De nieuwe Minister van Oorlog, ge neraal Thibaudin, woonde haar bij. De tijdelijke premier, Fallières, was nog door ongesteldheid verhinderd: in zijn plaats las de ondersecretaris bij Binnen- landsche zaken, de heer Deville, een ver klaring voor, inhoudende dat de uitzon deringsmaatregelen tegen de pretenden ten niets revolutionairs hebben. De re- reering wil zoowel de verbanning zon der vorm van proces als eiken geweld- dadigen maatregel vermijden. Het be zit van rangen bij het leger laat zij on aangetast. De beginselen waarbij bur gerlijke onbevoegdheden geregeld wor den, zijn geen nieuwigheid. Het geldt hier eenvoudig, de veiligheid van den Staat tegen elke aanranding te waar borgen. De radicaal Madier de Montjau gaf de voorkeur aan het voorstel—Floquet, (on- in. Na de lezing gehoord te hebben, zeide zij slechts: «Nog vier jaren» en verliet de kamer. Omstreeks dezen tijd begon de jonge Dibden haar lastig te vallen met zijne attenties. Dit be- wees haar wat zij reeds vermoed had dat het waardige echtpaar besloten had, hare hand en hare fortuin voor Stephen te bewaren. Zij gevoelde zich nochthans niet ongelukkig maar moest somtijds veel verdragen wat onaangenaam en vervelend was, tot dat de zaak door Stephen Dibden tot een crisis werd gebracht, door haar ten huwelijk te vragen, terwijl hij haar tevens de hoop te kennen gaf dat zijn vader zijn toe stemming zou geven. Zij zag hem eenige oogen- hlikken aan alvorens te antwoorden en zeide toen: «U trouwen.' Uw vader zijn toestemming geven? Zijt gij dwaas, mijnheer Dibden? Gij vergeet wie gij zijt» en verliet bedaard de kamer. Toen dit voorviel, was zij nog niet in werke lijkheid verloofd maar de omstandigheden be spoedigden waarschijnlijk de zaak. De eerste maal dat zij George Hamilton na dit voorval ontmoette, maakte zij hem deelgenoot van haar 'verdriet en barstte in tranen uit. Wel, John, als een mooi jong meisje, dat ge gaarne lijden moogt, maar van wier gezindheid ge nog niet jflCheel zeker waart, eensklaps in tranen uitbarst en u tot uw vertrouwde maakt en zich om zoo te spreken, onder uwe bescherming plaatst, wat zoudt gij in dat geval doen? 'k Wed tien tegen een, dat ge hetzelfde zoudt doen wat George Hamilton deed haar uw hart en uw t hand aanbieden en eveneens dat gij even als hij, zoudt worden aangenomen. Welnu, dien avond ging George Hamilton gelukkig als een verwijlde uitzetting van de prinsen,) des gelijks zijn ietwat meer gematigde geest verwant Pelletan. Een voorstel tot ver daging werd verworpen. De royalist prins Léon gaf zijn verwondering te ken nen, dat de Regeering in het Fransche leger een generaal heeft kunnen vinden die in de tegenwoordige omstandigheden Minister van Oorlog wilde worden. De Voorzitter der Kamer, de heer Brisson, zag in deze woorden een beleediging van den nieuwen Minister, hij raadpleegde de Kamer, die daarop met de eenparige stemmen van de geheele linkerzijde de censuur tegen prins Léon uitsprak. Deze verklaarde het zich tot een eer te reke nen, dat hij de reeks der verdrevenen opende. Het amendement van Madier, om tot het voorstelFloquet terug te keeren, werd bestreden door den Minister van Justitie Devès. Het regeeringsontwerp, op welks aanneming hij aandrong, als een eenvoudige maatregel van voorzich tigheid en tot verdediging der replublie- keinsche instellingen, bevat blijvende be palingen tegen de misdaad van hoogver raad. Generaal Thibaudin zou die be palingen handhaven en in zijn plicht niet te kort schieten. De regeering voorziet in de algemeene veiligheid, maar acht het niet noodzakelijk al de prinsen met hun vrouwen en kinderen op staanden voet te verbannen. Madiers's amende ment werd verworpen met 352 tegen 172 stemmen. De Minister van Oorlog verklaarde nog dat het ontwerp der commissie (thans voorstel der Regeering) geenerlei in breuk maakt op de rechten der prinsen als officierenzij zullen hun rang behou den, maar alleen van den werkelijken koning naar zijn kamers als de verloofde van Clara Brierly. Maar ik heb u nog niet gezegd wie George Hamilton was. Hij was eerste klerk bij Dibden en een uitstekende klerk was hij. Vroeger was hij als kweekeling geplaatst geweest op een ander kantoor, maar juist toen zijne leerjaren eindigden, stierf zijn vader en hij had geen middelen genoeg om daar te blijven want hem bleef niets over als wat hij zelf verdienen kon. Londen is, zooals gij weet, de plaats niet om als fatsoenlijk man te leven zonder middel van bestaan. Dat begreep Hamilton ook en daarom nam hij gaarne de eerste gelegenheid die zich aanbood waar, om als klerk geplaatst te worden: dat was bij de firma Dibden, Knollys en Dibden, met het sober salaris van negentien pond 's jaars. De heeren bemerkten nogthans spoedig dat zij in Hamilton meer dan een gewoon klerk hadden gevonden en opdat zij hem niet zouden missen, verhoogden zij telkens zijn salaris, dat op dien tijd tot honderd en twintig pond was opgeklom men. George Hamilton was in alle opzichten een gentleman de zoon van een gepensionneerd officier die hem niets naliet als een goede af komst, een eervollen naam en zijn zegen. Ten tijde van zijn engagement was hij omtrent 25 jaren oud en een knap jong mensch. Het was een duizendluk dat hij Clara Brierly ontmoette, want de Dibdens zorgden natuurlijk zooveel zij konden, dat zulk een mededinger hun Stephen uit den weg bleef. Zijne kennismaking met het lieve meisje was dan ook geheel toevallig en vond op de volgende wijze plaats. Op een dag dat de oude Dibden ongesteld en Stephen uit de stad was, werd op het kantoor een brief bezorgd die onmiddelijk beantwoording vorderde. Hamilton oordeelde het noodzakelijk zijn patroon er over te spreken en begaf zich daarom naar diens woning. Juist toen hij aan de deurbel wilde trekken, werd de deur geopend door Clara Brierly, die gereed was om uit ts dienst ontheven worden. Men brengt hen onder de categorie van pretenden ten op non-activiteit. De Minister ver bindt zich nadrukkelijk tot toepassing der wetten. Hij voor zich heeft nooit geloofd, dat de prinsen eenigen invloed op het leger uitoefenden. Het leger is boven kuiperijen verheven, innig toege wijd aan de Republiek, welke het krach tig zal verdedigenhet zal één en on verdeeld blijven en vol geloof aan de groote lotsbestemming van het vader land. Nadat deze bombastische frazen dooi de linkerzijde daverend waren toege juicht, volgde er nog een kruisvuur van voorstellen, amendementen, interrupties, enz. Het eind der geschiedenis was, dat het ontwerp werd aangenomen met 373 tegen 163 stemmen, waarna de Ka mer tot den volgenden Donderdag (8 Fe bruari) uiteenging. De beruchte «wet» luidt aldus Art. 1 De leden van de vorstenhuizen, die over Frankrijk hebben geregeerd, zijn niet ver kiesbaar voor een betrekking en niet benoembaar voor een civiel of militair ambt. Art. 2. De President der Repu bliek kan bij decreet, den Ministerraad gehoord, elk lid van de bedoelde vor stenhuizen, welks tegenwoordigheid in Frankrijk gevaarlijk zou kunnen zijn voor de veiligheid van den Staat, gelasten het grondgebied van de Republiek onverwijld te verlaten. Art. 3. Als zoodanig lid, na Frankrijk te hebben moeten verlaten, er zonder verlof der Regeering terug keert, zal hij vervolgd worden voor de correctioneele rechtbank en veroordeeld tot een gevangenisstraf van één tot vijf jaren. De groote vraag is nu: "Wat zal de gaan. Hamilton deed eene schrede terug om haar te laten passeeren, want hij meende dat zij een bezoekster was, die het huis verliet en hij verwonderde zich dat de Dibdens kennissen hadden met zulk een voornaam en elegant uiter lijk. Hij was dus niet weinig verrast, toen een zachtevriendelijke stem hem vroeg of men hem reeds had gehoord en hem daarna verzocht binnen te komen zij zou een bediende tot hem zenden om zijn verlangen te vernemen, «Een bekoorlijk meisje!" dacht hij hij zich zelf, terwijl zij in het huis terugkeerde en plot seling viel hem het denkbeeld in: «zij is de pupil.» Ware George een gewoon jongmensch geweest, zij zou hem misschien voorbijgegaan zijn zonder op hem te letten. Maar dit was volstrekt het geval niet en ons dametje behoefde er niet lang over na te denken oin te weten dat zij nog nooit iemand ontmoet had, die zulk een aangenamen indruk op haar maakte. Ja, Clara Brierly was verliefd verliefd op het eerste gezicht. Ik geloof niet dat zij het zelf zoo besefte maar zij kon niet anders als gedurig aan hem denken hij was zoo geheel het tegenovergestelde van Stephen Dibden. Wat George betrof hij was het weldra met zichzelven eens; die kortstondige eerste ontmoe ting was voldoende. Voor hij op het kantoor terugkeerde had hij zich een kasteel gebouwd hij had zich tot gunsteling van zijn patroon op gewerkt, was deelgenoot in de zaken geworden en had de hand verkregen van de beminnelijke pupil. »Nu, John, ik zal niet in het breede spreken over eene romantische liefdegeschiedenis gij weet, wat liefde vermag. Zij ontmoetten elk ander van tijd tot tijd, leerden elkander's ge schiedenis kennen en eindigden met elkander eeuwige trouw te zweeren." Senaat doen, waar het ontwerp Zater dag is aangeboden? Zal hij het, gelijk velen verwachten, eenvoudig verwerpen op grond dat het geen reden van be staan heeft, of zal de zeer groote meer derheid, waarmede het in de Kamer werd goedgekeurd, tot omzichtigheid doen be sluiten? De prinsen van Orléans zijn voornemens gezamenlijk bij den Senaat te protesteeren tegen de beslissing der Kamer, en mocht niettemin het voorstel worden aangenomen, dan denkt de her tog van Aumale onmiddellijk het land te verlaten en de overige leden der fa milie uit te noodigen hetzelfde te doen, want, moet hij gezegd hebben, ik be dank er voor om telkens als aan mijn woning de bel gaat, te moeten denken »Wacht, daar komt een gendarme mij vertellen dat ik mij uit de voeten moet maken. De rest van de wereld levert op dit oogenblik weinig belangrijk nieuws op. De Egyptische quaestie verkeert in een stadium van ruster wordt beweerd dat Engeland voornemens is een einde te maken aan de betaling der jaarlijksche Egyptische schatting aan de Portedoor het bedrag te kapitaliseeren en opeens aan den Sultan uit te keeren. Het En- gelsch Parlement opent den 15en zijn zittingenGladstonedie te Cannes ge heel hersteld iswordt eenige dagen vroeger te Londen terugverwacht. Het Fenian-proces te Dublin erlangt een ver bazende uitgebreidheidhet schijnt thans zeker dat eenige der thans terechtstaan- den betrokken zijn geweest in den moord van Cavendish en Burke. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het antwoord van den Paus op den laatsten brief des Keizers is aangekomen. Het TWEEDE HOOFDSTUK. »Nu moet ik weer eenigen tijd overslaan. Juffrouw Brierly was nu vijfentwintig en George Hamilton negenentwintig. Zij hadden hun ge heim trouw bewaardnog slechts eenige maan den en zij mochten liet aan de wereld bekend maken. De tijd hunner liefde was, wat henzel- ven betrof, vrij kalm voorbijgegaan; zij zagen elkander slechts zelden maar de gedachten aan haar toekomstig geluk gaf Clara kracht.» Nog slechts een korte tijd," zeide zij gewoonlijk, «dan ben ik van mijn tiran bevrijd.» Helaas I hoe waar is het dat niemand weet wat de dag van morgen brengen zal. Voor die korte tijd verstreken was, had Dibden hun ge heim ontdekt. Hij bulderde en raasde te meer omdat hij wist dat zijne macht spoedig ten einde zou zijn. Hij beproefde het met ovvereding, met verwijtenmet bedreiging maar niets hielp. George was standvastig en de woede van zijn patroon kende geen grenzen. Op dit tijdstip gebeurde iets dat aan de zaken een geheel ander aanzien gaf. Op een morgen juist na een onderhoud met Diben en terwijl George nog geheel onder den indruk was van hetgeen tusschen hen was voorgevallen, kwam een vreemdeling op het kantoor en verzocht dat men hem een banknoot van tien pond zou wisselen. Hij was een deftig, bejaard heer, en daar George de eenige was die zich op dat oogenblik op het kantoor bevond, stond deze hem te woord. In de kas van het kantoor waren twee banknoten van vijf pond en twee of drie halve sovereigns: maar de vreemdeling verlangde de helft in goud te hebben en dewijl er niet genoeg in de kantoorkas voorhanden was open de George zijn lessenaar en nam er vijf sovereigns uit, die hij daar had gelegd om zijne huishuur te betalen. ivordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1