Officiële Publicatiën. Ambachtschool te Utrecht. BEKENDMAKING. bevat, zegt men, de verzekering' dat Z. H. op het punt van de kennisgeving van de benoeming van geestelijken zou willen toegevenindien de Meiwetten worden herzien. De Rijkskanselier is, naar bericht wordtvrij ernstig ongesteld. Terwijl eerlang de vertegenwoordigers der Donau-mogendheden te Londen zul len confereeren om het vraagstuk be treffende de vaart op die rivier voor goed te regelenwordt weder de aandacht ge vestigd op de pogingen die de Russen aanwenden om invloed op den gang van zaken te verkrijgen in het half onafhan kelijke Oost Roemeliëom welke reden een groot deel der bevolking een nau were aansluiting bij het vorstendom Boelgarije verlangt. Kwam die wensch in vervulling, dan zou het best kunnen zijn dat de lieden te laat bespeurden, van den regen in den drop te zijn geraakt. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort doen te weten, dat in dit jaar de navolgende markten alhier gehouden worden PAARDENMARKTEN Maandag 5 MaartDonderdag 29 MaartMaandag 20 Augustus en Woens dag 17 October. RUND VEEMARKTEN: Donderdag 5, 12, '19, 2G April, 10, 17 en 24 Mei en Donderdag 18 October (Ossenmarkt). Rundvee-, Scliapeu- en Var- kensmarkt (weekmarkt) OP IEDEREN VRIJDAG. Amersfoort, den 5 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Ouders of Voogden, die hunne Kinde ren of Pupillen met April a. S. wen- schen geplaatst te zien op de Ambacht school te Utrecht, tot het ontvangen van practise!) onderwijs in het Timmeren Meubelmaken of Smeden, kunnen zich daartoe tot 1 Maart a. S. dagelijks (behalve des Zondags)tusschen 2 en 4 ureaanmelden bij den Directeuraan het Gebouw der Schoolin de Donker straat te Utrecht. Ten einde van plaatsing verzekerd te zijn is spoedige aanmelding wenschelijk. Het Bestuur: A. J. ROYAARDSSecretaris. A. C. VINK, Voorzitter. Amersfoort, 7 Februari 1883. Z. M. heeft eervol ontslag verleend op verzoek, aan den Heer H. W. A. van den Wall Bake, als kapitein bij de dd. Schutterij te Amersfoort. Door de politie alhier werd jl. Zaterdag aangehouden zekere J. O. huisvrouw van R. v. d. H. wonende te Soestdie reeds meermalen kennis met de Justitie maakte en zich thans zal hebben te verantwoor den wegens diefstal van een zilveren horologie ten nadeele van A. v. d. H. mede te Soest woonachtig, met wien zij den vorigen avond alhier uit was geweest. Dingsdagmiddag te 12 uur werd al hier, met groote plechtigheid, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Heer G. DOESBURGden tweeden Febr. op tachtigjarigen leeftijd, toen het juist 50 jaar geleden was, dat hij begiftigd werd met de Militaire Willemsorde, over leden. De Heer Doesburg werd in 1802 te IJselstein geboren. Reeds vroeg toonde hij neiging voor den Militairen stand, waarvan het gevolg wasdat hij in het jaar 1821, op negentienjarigen leeftijd in dienst trad. Aanvankelijk bij de In fanterie geplaatst, werd hij later op ver zoek bij de vesting-artellerie gedeta cheerd. Als Korporaal deed hij dienst bij het 3de Bataillon ArtillerieNationale Mi litie,, toen de onlusten met Belgie uit braken. Toen bij die gelegenheid de Citadel van Antwerpen belegerd, door de onzen verdedigd werd, heeft hij zich zoo dap per van zijn plicht gekweten, dat hij door vier verschillende officieren werd voorgedragen, om tot Ridder van de Militaire Willemsorde te worden be noemd. Ondertusschen werd hij met nog an deren als krijgsgevangen naar Frank rijk gevoerd. Daar was het, te St O nier,, dat hem met militaire eer en het hou den eener schitterende parade de Mili taire Willemsorde op de borst werd gehecht. Toen later de vrede met Belgie ge- teekend en hij in het vaderland terug gekeerd was narn hij ontslag uit den dienst. Ingevolge uitdrukkelijk verlangen van den overledenewerd hij heden met Mi litaire eerbewijzen begraven. Die begra fenis had plaats onder begunstiging van het schoonste weder en onder een tal rijken toevloed van menschen. Toen de kist in het graf was neergezet en het vuur der huzaren over het graf was los gebrand plaatste Ds. Bekking zich bij het graf en besprak in roerende bewoor dingen den overledene, als Krijgsman versierd met de militaire Willemsorde het Metalen Kruisde Citadel-Medaille en een gedenkpenning, als blijk van Nati onale dankbaarheid. Alle aanwezigen wer den ten slotte aangemaandom met moed, beleid en trouw krijgsknechten te worden óók van Jezus Christus. De heer B. E. Mater, oudste schoon zoon van den overledene, bedankte na mens de familie in treffende bewoor dingen de aanwezige officieren, onder officieren manschappenDeputatie dei- Metalen Kruisridders, die den lijkstoet waren gevolgd en den Predikant Bekking en riep een laatst „rust wel" den afge storvene toe. Nog eenmaal knalden de schoten over het graf en de plechtigheid was afgeloopen. Op de voordracht tot Hoofd eener openbare school te 's-Gravenhage komt wederom vooronze stadgenoot de Heer J. Radersma, ipet de Heeren De Ridder en Van Rossumbeiden onderwijzers te 's-Gravenhage. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Dinsdag, den 13. Februari 1883, des namiddags ten één ure. Punten van Behandeling: '1. Rapport der commissie in zake de straatverlichting. 2. Rapport van Burg. en Weth. in zake de gronden van de leerlooierijen en de hooibergen. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot uitvoering van werken aan het rijks telegraafkantoor. 4. Reclame van den heer K. de Vi- dal de St. Germain tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, met ontwerp besluit. 5. Rekest van den heer J. P. de Kei zer, onderwijzer aan de kostelooze school in de Koestraat, om overplaatsing naar de openbare Jongensschool, met voorstel van Burg. en Weth. 6. Benoeming van vijf leden voor de openbare gezondheids-commissie (bij voorkeur twee geneeskundigen, een schei kundige, een bouwkundige en een rechts geleerde). 7. Benoeming van drie leden voor de commissie van fabricage. De officier van Justitie te Amsterdam bericht, dat Jetse van den Berg, zich ook noemende en schrijvende J. D. Bergh, Bergh en J. van den Berg, Directeur van het Generaal-correspondentiekantoor te Amsterdamin hechtenis is genomen. Hem wordt ten laste gelegddat hij zich heeft schuldig gemaakt aan bedrie- gelijke oplichting ten nadeele van eenige personenmet wie hij is overeengekomen, dat zij kosteloos door hem naar Noord- Amerika zullen worden vervoerd. Het is voorloopig geblekendat bedoeld kantoor alleen in de verbeelding van den be klaagde bestaat en dat er mitsdien geen enkele waarborg aanwezig is voor behoor lijke waarneming der belangen van hen, die zich met hem inlaten. BINNENLAND. Gisteren morgen te acht uren is de wisselwachter J. K., aan het station te Zutfen, nabij het goederen-emplacement, door den trein overreden, die den on gelukkige het rechterbeen van het li chaam scheidde. Er bestaat weinig hoop op het behoud van zijn leven. Het vervoer van den Gooischen stoom tram bedroeg in de afgeloopen maand f 12000 aan personen. De Muiderramp heeft hiertoe bijgedragen. Het Rijksproefstation te Wageningen heeft in 1882 opgebracht voor gedane onderzoekingen f 4703.78. Voor hen die geleden hebben door de ramp te Muiden is, blijkens de eerste opgaaf, f 7037,85 ingekomen. De Minister van Justitievoldoende aan de opdracht hem door Z. M. den Konirg gedaanbetuigt aan den brigadier majoor der rijksveldwacht N. Lamens en aan de overige rijksveldwachters, die dezer da gen op de terreinen van de kruitfabriek nabij Muiden hebben dienst gedaan, 'sKo- nings liooge tevredenheid over hun ge drag. Van de namen der rijksveldwachters, die zich bij die gelegenheid bijzonder hebben onderscheiden en van de gratifi catiën hun toe te kennen, zal nader melding worden gemaakt. Naar men verneemt, zal het Noorder- Zendingsfeest hoogst waarschijnlijk dezen zomer weder te Assen worden gehou den. 70 Sollicitanten zijn er voor de be trekking van commissaris van politie te Nieuwer-Amstel. GEMENGDE BERICHTEN. De Raad der gemeemte Kampen heeft besloten tot de oprichting eener zwem inrichting. De slagers in Overijsel hadden een korte vreugde. Zij hadden dispensatie van den Commissaris des Konings in Overijselom hun slachtvee uit Duitsch- land te betrekken. Zij konden 't daar gemakkelijker, beter van qualiteit en goedkooper inkoopen dan in ons land. De dispensatie is helaas ingetrokken, omdat, naar het gerucht wilin Duitsch- land een besmettelijke ziekte onder het vee heerscht. Sommigen beweren dat er iets anders achter zit. De Raad der gemeente Apeldoorn heeft, op verzoek van Z. M.den Koning, besloten, dat honden voortaan niet meer als trekdieren mogen gebruikt worden. De Parijsche Gemeenteraad heeft een commissie benoemd, om de voorgestelde verbeteringen bij de politie op de zeden in te voeren, te onderzoeken. Een der verbeteringen zou daarin bestaan, dat de inhechtenis genomen vrouwen voort aan niet meer als schuldigen, maar als zieken behandeld zullen worden. In de Kasanstraat te St. Petersburg heeft een Joden-standje plaats gehad. Om wraak te nemen over het op straat werpen van een dronken boer, drong het gepeupel bij de Joodsche daders bin nen en sloeg alles kort en klein. Bij de aanhangige wijziging van het Oostenrijksche strafrecht heeft de tijde lijke commissie, met 8 tegen 7 stem men, aangeraden tot behoud van de doodstraf. Op de te Amsterdam te houden inter nationale tentoonstelling zullen ook men schen geexposeerd worden, namelijk een Dajaksch echtpaar uit Deli. Op last van den kantonrechter te Zierikzee zijn aldaar in verzekerde be waring genomen een man en zijn huis vrouw uit Ellemeet, verdacht van het afleggen eener valsclie getuigenis in zake eener jachtovertreding. Bij een goudsmid te Arnhem bood eene dienstbode een verguld-zilveren armband ter verkoop aanvoorgevende die gevon den te hebben. De winkelier kreeg ach terdocht en deed bij de politie aangifte. Bij onderzoek bleek nu, dat de meid, die juist haren dienst had verlaten, dat voorwerp had weggenomen en zich ook aan andere diefstallen had schuldig ge maakt. Tegen haar wordt thans eene vervolging wegens diefstal in loondienst baarheid ingesteld. Uit New-York wordt gemeld, dat een hevige sneeuwval het verkeer op den Noordwestelijken spoorweg heeft be lemmerd. Na den slag bij Waterloo schonk Ko ning Willem I aan den hertog van Wel lington, tot belooning zijner bewezen diensten, een kostbaar geschenk, be staande in uitgestrekte bosschen bij de eeuwenheugende plaats waar de groote Napoleon zijn troon verloor. Tot op dit oogenblik heerscht echter nog in Enge land het eerstgeboorterecht en een recht- streeksche erfgenaam is in de familie Wellington niet meer voorhanden. De goederen vervallen nu aan den Belgischen Staat, (8 millioen francs.) De vorige week kwamen te Rotter dam tiente Leiden zes gevallen van pokken voor. Ten ongeveer 8 ure had Zondagavond nabij Veenenburg een botsing plaats tusschen den van Leiden komenden per sonen- en een rangeerenden goederen trein. De schok die de passagiers kre gen was hevig doch geen hunner be kwam letsel. De stoker werd op slag gedood en de machinist, naar men zegt, gekwetst, terwijl een goederenwagen aan splinters werd geslagen. De trein kwam ruim een uur te laat aan het station te Amsterdam. Te Oberkirch heeft een vrouw, die verleden jaar huwde, haar man, met behulp van haar moeder vermoord. De beide vrouwen zijn in hechtenis genomen. De aan een tapper te Scheveningen vergunning" is, wegens zijn wangedrag, ingetrokken. De Spaansche Senaat heeft met groote meerderheid van stemmen den nieuwen vorm van den parlementairen eed aan genomen waarbij het geoorloofd is den Koning trouw te zweren of te beloven. In 8 dagen had alleen het Engelsche dagbl. «the Standard» 800 pd. st. bijeen voor de overstroomden aan den Rijn; dat is meer, dan de geheele pers van Berlijn sedert weken uit die stad en van de abbonné's door het geheele Rijk heeft kunnen verzamelen. Men noemt de pers wel eens de koningin der aardemaar als men haar op die manier op grootsche schaal hulp in 't on geluk ziet brengen, dan zou men haar minstens wel een groote Mogendheid mo gen noemen. De stormen aan de Engelsche kust houden aan. Bij den lichttoren van Bis hop zijn drie onbekende schepen veron gelukt; een groote stoomboot verging. Bij het eiland El Spiriti Santé (de Heilige Geest) is een groote parel ge vonden die 75 karaat weegt en een fa belachtige waarde moet hebben. Het volgende verhaal is als een roman. De Heer Enggeling uit Cöttingenvan aanzienlijke afkomst, werd verliefd op een arm Zwitsersch meisje uit Aargau gouvernantehuwt haar en vertrekt naar Amerikawaar hij fortuin maakt. Na 9 jaar keeren beiden naar Europa terug en vestigen zich te Parijs. Terwijl de man, om de begrafenis van zijn vader te Cöt tingen bij te wonen, afwezig was, ver dwijnt de vrouw met al het geld, de meubelen en goederenkortom met alles wat waarde had. De echtgenoot komt terug en vindt de woning leeg. Na vele navorschingen vindt hij de ontrouwe gade eindelijk op het Engelsche eiland New- Yerse. Zij echter maakte nogmaals mis bruik van zijne goedheid en verdwijnt weer met het grootste gedeelte van zijn vermogen. Thans had zij hare maatrege len zoo juist genomen, dat het volle zes jaren duurde voordat de man, ondanks de ijverigste nasporingenwaarin hij nooit verflauwdeweer iets van haar vernam. Eerst Aug. 1881 kwam hij te wetendat zij te Rome tot het R. C. was overgegaan en zich later in het kloos ter de la Providence te Freiburg in Zwit serland had laten opnemen. Hier stierf zij en liet van het geroofde geld nog eene som van 130,000 fr. na, welk bedrag de man nu als zijn eigendom opeischt, doch waarop de erfgenamen der overledene tevens aanspraak maken. Dit rechtsgeding is in menig opzicht ook voor rechtsge leerden belangrijk. Het schaken met levende figuren schijnt als vermakelijkheid voor welda dige doeleinden in Engeland meer en meer in zwang te komen. Voor eenigen tijd organiseerde een Iersche bisschop zulk een schaakspel, en dezer dagen werd weder te Winchester op deze eigenaardige manier schaak ge speeld. De vloer van de zaal waar het spel plaats vond was met ruiten van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2