NIEUWE EN ADVERTENTIEBLAD VOOR El VUUBSCHE, SCHERPENZEEL EN NIEUWS- AMERSFOORT, URN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMEBSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, UIT MIJN DAGBOEK. F euilleton. No. 12 Zaturdag 10 Februari 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Coöperatie. AMERSFOORTSCRE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door liet geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,4 0. Iedere regel meer 0,05. Voor liet Buitenland0,074 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk \s mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eenc viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Er is een tijd geweest, en hij ligt nog niet zoo heel ver achter onsdat men met dit woord meende het middel aan te geven om zoo niet aan alledan toch aan verreweg de meeste maatschap pelijke onheilen en wanverhoudingen het höofcl te kunnen bieden. Men herinnerde zich het bekende ver haal van de pioniers van Rochdale, arme fabrieksarbeidersaan allerlei el lende ten prooi, die eindelijk besloten hun schamele penningen bijeen te leggen voor gemeenschappelijke inlcoopen van de allereerste levensbehoeften. Uit dit be scheiden begin is een vereeniging ge groeid, die eindelijk vele duizenden pon den sterling jaarlijks omzette, scholen, boekerijen en een hospitaal stichtte, er, een zegen werd voor geheel den omtrek. Bij ons is dit voorbeeld niet zoo heel spoedig gevolgd. Eerst in de laatste twintig jarentoen men zich algemeen meer ging bezig houden met maatschappelijke vraag stukken en de geschriften der staathuis houdkundigen ook door de mannen uit de werkende klasse werden ter hand genomen en vlijtig bestudeerdwerd meer de aandacht op coöperatie geves tigd en begon men om te zien naar middelen, om haar in toepassing te bren gen ter verbetering van het lot der werk lieden. Talrijke proeven zijn in verschillende richting genomen. Sommige duren nog voortzooals eenige winkelvereenigingen waarvan de bladen ons nu en dan den toestand vermeldenmaar zeer vele IV. Een banknoot van vijf pond, legde bij in de lessenaar in de plaats van de sovereigns, welke hij den vreemdeling overhandigde met de andere banknoot van vijf pond: de laatste bedankte hem beleefd en vertrok daarna. De banknoot van tien ponddie hij ontvangen hadsloot George in de kantoorkas, zonder er bijzonder op te letten: hij ging aan zijn werk en dacht nog over de onaangename ontmoeting, die hij met den heer Dibden gehad had. Niets bijzonders gebeurde er tot later op den dag, toen een boodschap van de bank werd ontvangen dat een banknoot van tien pond, door den heer Dibden gezonden om belegd te worden, bleek valsch te zijn. Deze was dezelfde banknoot, welke George van den vreemdeling had ontvangen, en die de heer Dibden zelf uit de kas genomen en naar de bank gezonden had. De boodschap werd door een bijzonderen bode van de bank gebracht, en zoodra de heer Dib den vernam wat bad plaats gehadbeschuldigde by George die banknoot in de kas gelegd te hebben. George stemde toe dat bij twee bank noten van vijf pond uit de kas genomen en de banknoot in kwestie in de plaats gelegd had; maar bij voegde er bij dat hij die van een vreemden heer ontvangen had. Dit verklaarde hij voor den magistraat. Maar Dibden zwoer zijn gestaakt, zeer dikwijls ten koste der oprichters die er, zooal niet hun geld dan toch hun tijd aan hadden opgeofferd. Is er dan in coöperatie niets, dat de oplossing van de sociale quaestie langs den weg der ontwikkeling kan in de hand werken Wij gelooven het wel. Maar er moet geduld geoefend worden en men moet van de toepassing van liet beginsel zelf niet alles verwachten. Coöperatie of samenwerking heeft voor- namenlijk ten doel uitgaven voor arti kelen van dagelijksch gebruik door ver eeniging die den aankoop in het groot mogelijk maakt te verminderen; endoor vereeniging van werkkrachten de tusschen- komst van den patroon bij overeenkom sten tusschen werkgevers en arbeiders overbodig te maken. Langs beide wegen wordt kapitaal gevormd: vooreerst door minder uitgaventen tweede door meer inkomsten. Dat kapitaal kan strekken om crediet te verkrijgenhetwelk dienst baar wordt gemaakt aan het openen van nieuwe hulpbronnen. Men zal gezien hebben dat we hier de drie meest bekende vormen van coö peratie in één adem genoemd en als het ware tot elkander in betrekking hebben gebrachtWinkel-productie- en cre- dietvereeniging. In de jaren, op den Fransch-Duitschen oorlog volgende, toen de denkbeelden der nationaal-liberalen bij onze Oostelijke naburen de heerschende waren en de vrijhandelspolitiek van Delbriick nog wei nig bestrijding vondwas ook van den Duitschen werkman op de coöperatie zijn hoop gevestigdterwijl een man van ontzaglijken ijver en veel toewijdingde Rijksdagsafgevaardigde Schültze van De- litsch den hoogsten vorm van samenwer king, de credietbankallerwege ingang deed vinden. Sedert is de beweging tegen de sociaal-democraten in het leven ge iteden en is Bismarck aan staats-socia- lisine gaan doen: de paden van het ge zond verstand werden verlaten en men dat hij een der banknoten van vijf pond gevonden had in de lessenaar van George. Dii verklaarde George door to zeggen, dat de persoon, die de valsche banknoot bad achtergelaten, vijf pond in goud verlangde en dat bij daartoe een der banknoten gewisseld had voor vijf sovereigns van zichzelven. Een der jongere klerken ver klaarde evenwel, dat bij op den morgen \an liet gebeurde aan George een sovereign tel leen gevraagd en deze daarop geantwoord bad «ik zou liet u met genoegen geven, maar ik bezit op 't oogenhlik geen schilling.» «Hierop antwoordde George dat hij die vijf sovereigns in zijn lessenaar geborgen bad om zijne huishuur te betalen en dus met recht kon zeggen dat bij geen schilling bezat, want hij mocht niet disponeren over geld dat bestemd was om een wettelijke schuld te betalen.» «De magistraat vroeg hem of hij meende dat de persoon, die hem de valsche banknoot gaf, onschuldig of met opzet gehandeld had.» Dat was natuurlijk niet met zekerheid te zeg gen, maar George geloofde dat luj liet onschul dig gedaan had. Na oen nauwkeurig onderzoek besloot men tot een gerechtelijk verhoor over te gaan maar men zou ook een borgtocht aan nemen. 't Is zonderling, de Dibdens eischten botgtocht tot liet volle bedrag. Ik voor mij geloof in de hoop dat hij hieraan niet zou kun nen voldoen en het land verlaten. «Maar ik moet u nog vertellen dat, alvorens eenige vervolging werd ingesteld, de jonge Dibden aan Clara had gezegd dat hij van alle vervolging zou afzien, indien zij zijn huwelijks- voorstel aannam. Hierop antwoordde zij met ver- begon rond te zwerven in de doolhoven der theorie. Van dien tijd is ook in Duitschland de coöperatie aan het kwij nen geraakt. Het laatste zouden we nu nog zoo bepaald van Nederland niet kunnen zeg gen: alleen een opgewekt leven is het toch ook niet. Er zijn toongevers die beweren dat coöperatie niets anders is dan een kwakzalversmiddeldoor het liberalisme in het leven geroepen om den naderenden socialen storm te bezweren, althans om zich bevrijd te kunnen reke nen van iets meer en iets beters te doen. Die zoo spreken zijn evenwel tot dusverre in gebreke gebleven om dat meerdere en betere aan te wijzen. De werklieden hebben zich liet meest aangetrokken gevoeld tot de zoogenaamde winkelvereenigingen: misschien wel om dat de koopmansgeest eiken Nederlander van nature eigen is. Maar men is daarbij op den verkeerden weg geraakt men toog aan het winkelhouden, aan het winkelierspelenen trad zelfs hier en daar op als concurrent van gevestigde handelaarsdie toen genoodzaakt waren een strijd om prijsvermindering te be ginnen waarin de coöperatie meestal het onderspit dolf. Het oorspronkelijk denk beeld was eenvoudig dit: Koopt wat ge noodig hebt, gezamenlijk, contant, en uit de eerste hand; dan hebt ge geen winkelier, geen magazijn, geen bedrijfs kapitaal enz. noodig. Het op die wijze bespaarde geld wordt eigendom uwer vereenigingtot vorming van een kapi taal dat gebruikt moet worden om aan het denkbeeld samenwerking een meer alzijdige uitvoering te geven. En betrekkelijk niet groot behoeft het kapitaal te zijn waarmede de tweede trap der coöperatiede productievereening kan worden beklommen. Men weet dat elke bekwame knecht baas kan worden dat er zooveel onbekwame promo tie maken laten we buiten rekening, als hij slechts eenig geld kan vinden om gereedschappen en werktuigen te koopen en om voorts de noodige uitschot ten te doen gedurende den tijd dat hij zijn werkgevers crediet moet verleenen. Stelt u nu voor een vereeniging van ar beiders die gezamenlijk zich materieel aanschaffen en zich met elkander verant woordelijk stellen voor de goede uitvoe ringvan den arbeid of gezamenlijk industrie drijvenen ge hebt liet begin van een belangrijke maatschappelijke hervorming. De verdere uiteenzetting van de wijze waarop we ineenen dat coöperatie kan bijdragen 0111 liet levensgeluk van velen door het verspreiden van meerdere wel vaart te \r genmoeten we tot een latere gelegenheid bewaren. We bepalen ons thans nog maar tot een opmerking ter beantwoording van de vraag, hoe het komt dat zoo vaak pogingen tot ver eeniging in coöperatieven zingeheel zijn mislukt. We gelooven dat het gemakkelijk te zeggen is. Er was niet aanwezig of niet in vol doende mate, wat boven alles noodig is namelijk kenniseerlijkheid, nauwgezet heid en toewijding. Het gemis van het eerste kwam uit, wanneer er inkoopen gedaan werden die volstrekt niet in het voordeel der leden warenmaar erger was het, dat menige associatie te lijden had of ten gronde ging doordien het geldelijk beheer niet in orde en de con trole onvoldoende was hetzij dat willens en wetens verkeerde opgaven werden ge daan of alleen verzuim plaats greep. Ook moeten zijdie de coöperatie ten troon willen verheffenuitgaan van het denk beeld dat zij niet voor zichzelven in de eerste plaats, maar voor de vereeniging voor de kleine maatschappij die zij vor men te midden der grootete zorgen hebben. Onder deze omstandighedenén met inachtneming van hetgeen hierboven is gezegdbehoeven de voorstanders dei- coöperatie het veld niet te ruimen, al schijnen de tijden hun minder gunstig. Hun beginsel heeft ongetwijfeld een toekomst. óntwaardigmg, dat zij zeker was van de onschuld van Hamilton en dat luj (Dibden) dit ook wel wist; ware hij schuldig, dan zou zij hem niet willen redden.» In dien tijd was ik op het vaste land. Mijne vrouw was ongesteld geweestde doctor had haar verandering van lucht aangeraden en Italië aangewezen. Daardoor bleef ik onbekend met ecne advertentie in de Times, die ik nu zal voorlezen «Als de bejaarde heer met liet blauwe zak boekje die op het wisselkantoor van de heeren Dibden, ltnollys Dibden, Bellyard, Doctors Commions, op den 2en September 18een banknoot van tien pond wisselde, zich vervoe gen wil bij de heeren Smith Olivier, Brick Court, Middle Temple, zal hij hen zeer ver plichten.» «Ik behoef u niet meer te zeggen, dat ik de bejaarde heer was met het blauwe zakboekje. Maar, zooals ik reeds zeide, ik reisde van de eene plaats naar de andere, zag niet geregeld de Engelsclie dagbladen en bleef dus onbekend met deze oproeping. Intusschen hadden de ge rechtzittingen plaats en George Hamilton zat gevangen als misdadiger. Ik heb hier het ge tuigenverhoor bij mij liggen en zal u het voor naamste er van \oorlezen dat helaas! geheel tegen den gevangene was. De beschuldiging was dat George Hamilton getracht had een valsche banknoot van tien pond in omloop te brengen waarvan hij wist dat zij valsch was,» «De oude Dibden was de eerste die als ge tuigen werd opgeroepen. Hij getuigde dat de gevangene zijn eerste klerk was in wien hij altijd groot vertrouwen gehad haddat eene kas aan hem was toevertrouwddie gewoonlijk een beperkte som gelds inhield, voornamenlijk be stemd om te wisselendat ook grootere sommen in die kas werden geborgen, als geen der prin cipalen tegenwoordig was om het in de brandkast te bergen: dat hij zelf op den bewusten mor gen in dc kas had gelegd twee banknoten van vijf pond en drie pond in goud: dat hij dien zelfden namiddag geld te betalen had in de bank, en dewijl voor de benoodigde som onge veer vijf pond te kort kwam, de kas geopend had om daaruit het noodige bedrag te nemen dat hij in de plaats van de banknoten van vijf pond, die hij er in gelegd had, een banknoot van tien pond vond, welke, aan de bank aan geboden zijnde, werd verklaard valsch te zijn: dat, toen hij den gevangene hiervan rekenschap gevraagc had, deze hem zeide, die ontvangen te hebben van een vreemdeling voor de twee banknoten van vijf pond: dat, bij onderzoek van den lessenaar van den gevangenehij daar een der banknoten van vijf pond vond die hij des morgens in de kas had gedeponeerd.» Verhoor: Niemand had toegang tot de kas als de gevangene, de getuige zelf en zijn zoon. Ieder bezat een sleutel. Het slot was een Chubb's patent van de beste soort. Dc banknoten kende hij aan de handteekening op de rugzijde «Wil liam Day.» (wor.lt vtrvolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1