NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR T, IMARN, BUNSCHOTEN, EEUES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSOEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, No. 22. Zaterdag 17 Maart 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Gas-exploitatie. Bunschoten. Aan het strand der Zuiderzee onder het ressort dezer ge meente is aangespoeld een schippersboot, vermoedelijk met den storm van den 6e dezer verloren van een praamschip. AMERSFOORTSCHE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Bit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot niterlijk 's mor gens ÏO nur de* Woensdag» en Zaterdag». Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal ia rekening gebracht. Schrijver van onderstaande regelen stelt zich niet tot taak, de Amersfoort- sche gas-quaestie op zichzelf te behandelen. Slechts eenige algemeene beschouwingen naar aanleiding van dit plaatselijk vraag stuk wenscht hij te geven. Verdient een gemeentelijke lichtfabriek de voorkeur boven particulier exploitatie? Wij gelooven deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Het concessie-stelsel, gelijk het ten opzichte van de gaslevering in toepassing wordt gebrachtbiedt ernstige bezwaren aan. Toen eerst de groote, later de klei ner e gemeenten in het bezit van gasver lichting geraakten, kon er uit den aard der zaak van openbare mededinging geen sprake zijn. Er vormde zich één enkele maatschappij, of er trad een particulier op die het monopolie der levering aan vroeg: met wien onderhandelingen aan geknoopt werdenen ten slottenadat men het wederzijds over den duur en de voorwaarden der concessie eens was gewordende overeenkomst tot stand kwam. Daardoor was men voor langen tijd gebonden. Intusschen zette de wetenschap haar onderzoekingen ook op dit terrein voort. Middelen werden gevonden om uit de zelfde hoeveelheid grondstof meer en hel derder brandend lichtgas te bereiden. De uitbreiding der communicatiewegen was oorzaak, dat de kolen goedkooper gele verd konden worden ter plaatse waar men ze noodig had. Daar, waar de be staande contracten waren afgeloopenkon die veranderde toestanden van gebruik worden gemaakt om lagere prijzen voor het gas te bedingen. Doch elders, waar de concessie nog voortduurdeprofiteerde de burgerij niets van de gunstiger ver houdingen. De concessionaris behoeft al leen te letten op zijn persoonlijke belan gen of die van de aandeelhoudersen van het monopofie de meeste voordeelen te trekken. Van hoogerhand kan daaraan niets worden veranderdomdat eenmaal verkregen rechten onschendbaar waren. Expireert een contract, nuja,dankan uitbesteding plaats hebben en gunning aan hem die de voordeeligste aanbieding doet. Maar tegen een bestaande fabriek concurreerengaat moeielijk, daar zij reeds in het bezit is van de positie. In den regel zal dus het getal mededingers niet groot zijn, en is men wel genood zaakt met dezelfden leverancier een nieuw contract te sluiten dat misschien vooi de gasverbruikers een weinig voordeeli- ger ismaar toch opnieuw een toestand van blijvenden aard in het leven roept. Nu is het niet te ontkennendat ook tegen gemeentelijke exploitatie beden kingen zijn te maken. Men zegt, dat productie van overheidswege in qualiteii en in prijs niet altijd uitmunt. Doch wij zouden vragen of dit kwaad gevonden moet worden in het stelselof in de wijze waarop het wordt toegepast. Als controle en toezicht goed zijnwaar des kundige en van plichtsgevoel doordrongen personen ze uitoefenendaar kan van gemeentewege minstens even goed en even voordeelig worden gewerkt. Het valt niet moeielijk den openbaren dienst door gemeentelijke werklieden te doen ver vullen: meestal zijn zij liever afhankelijk van de gemeente dan van een particulier. Voorts wijst reeds het feit, dat voor den aanleg van het buizennet gebruik moet worden gemaakt van openbaren eigendom, den gemeentegrondop de omstandigheid dat exploitatie van overheidswege ernstig in aanmerking dient genomen te worden. Afstand van dien grond ter wille van particulieren is onafscheidelijk van den eischdat de belangen van de ingezete nen zoo goed mogelijk behartigd moeten wordenen wie kan daaraan beter voldoen dan het gemeentebestuur, met hetwelk de vertegenwoordigers der bur gerij in voortdurende aanraking zijn? Als alle andere gegevens gelijk zijn kan de gemeente goedkooper leveren dan een bijzondere maatschappij omdat eerst genoemde geen winst behoeft te maken. Zij mag zich niet plaatsen op het stand punt van den industrieel, die iets ver koopt tegen den hoogst te bedingen prijs alleen haar uitgaven voor de zaak zelve moeten worden gedektonder voorbehoud van eenige waarborgen dat bij stijging der prijzen van grondstoffen of andere min gunstige veranderingen niet terstond tot verhooging behoeft te worden over gegaan. Indien we alzoo van meening zijn, dat gemeentelijke exploitatie het meest strookt met de belangen van de burgerij dan wenschen we die niet te zien behandeld als een gewonen post op de begrooting van inkomsten en uitgaven. Degenen die geen gas gebruiken moeten geen stui ver meer of minder belasting betalen. We pleiten voor een afzonderlijke dienst, met een op zichzelf staand fondswelks baten en lasten jaarlijks aan den Raad verantwoord worden maar zonder ver menging met andere takken van dienst. De gemeente moet de directie in staat stellende exploitatie gelijken tred te doen houden me. de wetenschappelijke ivorderingen. Nieuwe machinerieën, die elders proefhoudend en voordeelig blijken, moeten aangeschaft kunnen worden zon der de gewone middelen der gemeente aan te spreken. De leening, wellicht voor overneming en verbetering eener gasfa briek te sluitenkan door het gemeen telijk crediet gegarandeerdop naam der gemeente doch met aanwijzing van de bestemming aangegaan worden, doch uit de opbrengst der fabriek zelve behooren rente en aflossing te worden bestreden Ook lette rnen daarbij op de mogelijk heid dat binnen korter of langer tijd het electrisch licht misschien voor een deel in de behoefte zal kunnen voorzien. De directie der gemeentelijke fabriek kan op haar qui-vive zijnen zelvewaar de mogelijkheid bestaat, de invoering ter hand nemen en ter gelegener tijd be vorderen. Een particulier concessionaris moet wel in het licht der toekomst zijn vijand zienen er voor bedanken zijn eigen glazen in te gooien. Wordt, voor het administratievegedeelte der gas-exploitatievah de hulp der ge wone gemeente-ambtenaren gebruik ge maakt, dan moet bepaald worden welke bijdrage het fonds der fabriek aan de gemeentekas behoort uit te keeren. Want evenmin als de gasverbruikers een deel der plaatselijke belastingen opzich te ne men hebbendoor voor het gas meer te betalen dan den kostenden prijs en hun aandeel in het vaste fonds der fabriek het reserve-kapitaal voor onvoorziene uitgaven of tot dekking van eventueele verliezen, evenmin mogen speciale diensten voor hen uit de beurzen der gezamenlijke burgers betaald worden. Het voornaamste bezwaar, dat tegen de gemeentelijke gas-exploitatie wordt ingebracht, is juist gelegen in de om standigheid dat veelal het behalen van winst ten bate der gemeentekas te veel op den voorgiond wordt geplaatst. Een regeling gelijk we in hoofdtrekken heb ben pogen te schetsenzou deze beden king doen vervallenen in geen enkel opzicht met de billijkheid in strijd zijn. Ameisfoort, 17 Maart 1883. Ten behoeve van de 200 weduwen en weezen in het visschersdorp Moddergat is bij ons ontvangen: Van A. C. f 10. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de le helft der maand Februari 1883. 1 Jaan, 2 J. Meurs 3 J. Tukes, 4 Mej. A. Mulder, 5 Ruis, Amsterdam. Delft. 's Gravenhage. Zuilichem. Briefkaarten. 1 Mej. M. Singewold, Amsterdam. Frankrijk. 1 Mad. Apeldoorn, Paris. Te Kuilenburg hebben zich in een woning twee gevallen van pokken voor gedaan. Daar er nog groote behoefte aan kor poraals is bij de regimenten infanterie, zal het instructie-bataljon er tegen het begin der volgende maand een vrij groot aantal afleveren. Meer dan 100 jonge lingen zijn nu tegen 4 April tot dienst neming opgeroepen een aantal dat mis schien nog niet is voorgekomen. Door den Gemeenteraad van Hoorn is o. a. besloten tot geheele verbouwing en verbetering der gemeente-gasfabriek waarvoor een leening zal worden geslo ten groot f 150.000 BINNENLAND. Naar wij vernemen heeft het Centraal comité voor de inzameling van liefde giften ten behoeve der nagelaten betrek kingen van de bemanning dei' monitor Adder besloten een som van ruim f20,000, die nog van de ingekomen gelden be schikbaar is, aan te wenden, om eene Vereeniging te stichten, ten doel heb bende het stichten van een fonds tot ondersteuning lo. van de nagelaten be trekkingen van hendie in 's lands zee dienst door eenig ongeval, aan een van 's Rijks marineschepen overkomen, het leven hebben verloren, en 2o. van hen die in 's lands zeedienst door eene der gelijke oorzaak voor den dienst ongeschikt zijn geworden en buiten staat zijn in hun onderhoud te voorzien. GEMENGDE BERICHTEN. Donderdag is het stoffelijk overschot van Vorst Gortschakoff in de Russische kapel te Baden-Baden bijgezetin tegen woordigheid van een aantal autoriteiten en de Russische gezanten uit de naastbij gelegen residenties. Naar het schijnt evenwel houden de geneeskundigen zich nog steeds bezig met een onderzoek naar eene vermoedelijke vergiftiging en zijn te dien einde de or ganen welke daartoe nader moeten wor den nagezien, door hen behouden. De eigenaardige vrouwelijke relaties van den overleden staatsman schijnen zekere spanning met zijn volwassen zoons tengevolge gehad te hebben, en dit is oorzaak dat in deze veel is behandeld op eene wijzewelke met onze begrip pen van kieschheid en de eischen der waardigheid moeielijk zijn overeen te brengen. Het klinkt hard om het te zeg gen maar niet alleen als Staatsman heeft Gortschakoff eigenlijk te lang ge leefd. Dezer dagen vierde de Heer C. G. Groeneboom zijn 25-jarig jubileum als geneesheer te Echten (Friesland), onder talrijke blijken van belangstelling. Van verschillende zijden werden hem geschen ken aangeboden, o. a. een van de be woners der plaats en der naburige plaat sen Oosterzee en Delfstrahuizen. Het komt ons dringend noodig voor dat een algemeene commissie voor de noodlijdenden door den jongsten storm gevormd worde. De zee heeft op meer dan eene plaats slachtoffers geeischt, doch de grootste ramp dreigt de andere geheel te overschaduwen. Naast Modder gat vraagt ook Scheveningen ondersteu ning en niet minder het eiland Urk misschien zijn er nog meer behoeftigen door dezelfde oorzaak. Het zou aan het publiek een groote geruststelling en aan de liefdadigheid een krachtige aansporing gevenindien men overtuigd kon zijn dat de verdeeling der gaven, na nauw gezet onderzoek, naar billijkheid geschie den zal. N. v. d. D. De te Weenen verschijnende Allgemeine Zeitung mag, volgens een decreet van den Rijkskanselier, gedurende twee jaren niet in het Duitsche Rijk erspreid worden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1