VERKOOPING. CYLINDER BUREAU. flinke KEUKENMEID, STRIJKSTER, ALPH. ANNEGARN. Te KOOP gevraagd: INGEZONDEN. ADVERTENTIËN. Publieke PUBLIEK VERKOOPEN: Gevraagd VRAAG NAAR A. M. SLOTHOUWER. DE HELDEN DER ZEE. Hulpbank te Amersfoort. de alom geroemde J De Voorzitter der Russische commissie tot onderzoek der Joden-quaestie heeft zich te Petersburg door een pistoolschot van het leven beroofd. In de laatste dagen moet aan den dag gekomen zijndat de man niet altijd netjes heeft gehandeld. Er is een centraal- en een uitvoerend comité benoemd, tot oprichting van een standbeeld voor Gambetta. «Eigen Hulp» te Zwolle, keert aan de leden 4'/j pCt. uit van het door hen in de winkel bestede bedrag. De straten van Nizza zijn geheel met sneeuw bedekt, iets wat sedert 1835 niet voorkwam. In een dorpje in Wales stierf onlangs een onder den naam van Oude Betty Morgan bekende vrouwdie den hoogen ouderdom van 107 jaren bereikte en nog tot weinige dagen vóór haar dood zich in het ongestoorde genot van al haar geestelijke vermogens mocht ver heugen. Tot aan 't eind des vorigen jaars deed dit stokoude vrouwtje nog lange voetreizen. Haar memorie was voortref felijk en evenaarde alleen haar hartstocht voor het rooken. die zoo hevig was, dat zij zelfs op haar laatste ziekbed niet van haar pijp kon scheiden. Onder haar tal rijke nakomelingschap staan bovenaan drie zoons, die reeds boven de 80 jaar oud zijn. Op last van den Koning van Beieren, wordt eiken dag een prachtige krans op Wagner's graf gelegd. De aannemer, die de „kleine kerk" te Edam vervangt door een schooldeed alvorens met de werkzaamheden te be ginnen aan alle arbeiders wetendat hij hendie gedurende den arbeid niet buiten sterken drank kondenliefst on middellijk zag vertrekken. Geen enkele trok zich de schoen aanen zonder drank gebruik gaat nu het werk uitmuntend voort. Te Zwolle zijn thans weder twee Mor monen uit Amerika bezig om proselieten te maken. Een 20-tal mannen en vrouwen be zoeken des Zondagsavonds de onderlinge bijeenkomstenmaar van doopen hoort men nog niet. Het weder is voor die plechtigheid, onderdompeling, niet gun stig. Volgens een telegram uit Londen, is het stoomschip Ary Scheffervan Havre naar Rotterdam, op 45 mijl afstand van Noord-VoorlandDinsdagnacht gezonken. Kapitein Timmermans, de le machinist, de hofmeester en twee matrozen verloren daarbij het leven9 man der equipage zijn per stoomschip Stanleythuis be- hoorende te Hartlepool, te Dover aan gebracht. Het moet gebleken zijndat de ge wezen burgemeester van Loosduinen bij zijn vertrek geen handelingen gepleegd heeft ten nadeele van de door hem ge voerde administratiën of van de onder hem berustende waarden. Over de revaccinatie leest men in Eigen Haard: «Eene eerste inenting zonder goed gevolg of eene inenting weinige oogen- blikken na de geboorte, maakt eene her inenting, binnen zeker tijdsverloop, nood zakelijk. Eene herhaling der herinenting alle 10 a 15 jaren, is aan te bevelen; vooral bij den aanvang van den bedaag den leeftijd mag deze niet worden ver zuimd. Pokken-epidemieën eischen steeds de onmiddellijke herinentingen wel te eer der, naarmate een grooter tijdsverloop sedert de laatste inenting plaats had. Daar de herstelde poklijders niet voor immer tegen pokziekte beveiligd zijn worde ook op henna verloop van eenige jaren, de herinenting toegepast. De gunstige gevolgen eener getrouwe herinenting leeren wij o. a. uit de ge schiedenis van het pokkenhospitaal te Londen kennen. Reeds sedert bijna 50 jaren worden aldaar alle mannelijke en vrouwelijke bedienden, bij hunne indienst treding, opnieuw ingeënt en tot op den huidigen dag is bij deze, aan besmetting zoozeer blootgestelde lieden, geen enkel geval van pokken voorgekomen. Het gereformeerde burgerweeshuis te Rotterdam, met een vlottende bevolking van ruim 350 kinderenoppassers enz. bleef gedurende de laatste 3(3 jaren van pokken bevrijd, met uitzondering van eene oppasseres, die zich niet aan de kunstbewerking onderwierp. Zij leed aan pokken doch gaf geen aanleiding tot verspreiding der ziekte in het gesticht. De vaccinatie wordt daar met zorg toe gepast en te bekwamer tijd herhaald. Tot op dit oogenblik hebben zich hon derd zes Oostenrijksche inzenders voor de t«ntoonstelling te Amsterdam aange meld. Het is in het Zuiden van Frankrijk aan de kust der Middellandsche Zee zoo koud, als het er sedert veertig jaren niet in Maart is geweest. Op verschil lende plaatsen tusschen Marseille en Meii- tone had men zware sneeuwbuien en een vriezenden mist. De thermometer wees soms 10° Celsius aan. Te Marseille zijn drie menschen van de koude gestorvende kou was daar echter nog niet eens op het felstnl. slechts 4" onder nul. In de Zee-Alpen hebben de vruchtboomen zeer veel geleden. Duitsche bladen verhalen dat Keizer Wilhelm, toen hij bij het zilveren huwe lijksfeest van zijn zoon den optocht dei kunstenaars had zien voorbijtrekkenen iemand hem vroeg, hoe het schouwspel hem bevallen wasglimlachend antwoord de: «Uitstekend en ver boven mijne ver wachtingen Maar marcheeren kunnen zij niet!» Er is te Berlijn weer een moord ge pleegd op een besteller van brieven met geldswaarde. De manKossath genaamd, was 's morgens met zijn brieven, een waarde vertegenwoordigende van een paar duizend Marknaar zijn gewone wijk, de Adalbertsl rasse en aangrenzen de straten, gegaan, maai kwam 's mid dags niet terug. Men begon nu onmid dellijk onderzoek te doen bij de men schen waar hij geweest moest zijn om zijn brieven af te leveren, en vond zoo het huis, waar hij ingegaan, maar niet weer uitgekomen was. Hij had daar een brief te bezorgen aan een zekeren Heer Sander, die er sedert eenige dagen als commensaal woonde. De kamer van Sander was geslotenhet kloppen weid niet beantwoord, en toen een smid de deur had opengebroken vond men Kossiith badende in zijn bloed, blijk baar met een zwaren hamer vermoord op den grond uitgestrekt. Zijn tasch lag ledig naast hem. De moordenaar is met den inhoud, ongeveer 1UÜ0 Mark, ge vlucht. Sander schijnt zelfden aangeteekenden brief aan zijn adres verzonden te hebben om den brievenbesteller in zijn kamer te lokken. Hij moet een jonkman van ongeveer 20 jaren zijn. Het rondbrengen van brieven met geld door bestellers is verlokkend voor dieven en mooi denaars. Zooals men zich herin nert, hadden ook te Weenen reeds een paar dergelijke moorden plaats. Het zou zeker, om den misdadiger niet in ver zoeking te brengen, beter zijn, als men daar, evenals hier te lande, de aange- teekende brieven door de geadresseer den aan het postkantoor liet afhalen. Den 10. April, gedenkdag van de ge boorte van Hugo de Groot, hoopt men de prijsvraag uit te schrijven voor het standbeeld, dat op de Groote Markt te Delft verrijzen zal. Met 1 Mei a. s. zullen zich te Wasse naar weder nieuwe gevolgen van den dood van Prins Frederik doen gevoelen. Kort na den dood des Prinsen werden de meeste arbeiders, tuinmans, koetsiers enz. afgedankt, waai door velen hunner althans voor 't oogenblik, broodeloos wer den. Thans is weder aan een twintigtal arbeiders te kennen gegeven, dat zij met 1 Mei den dienst van den Prins Von Wied zullen verlaten. De jboerderijen, voor rekening des Prinsen gedreven, zul len voortaan verpacht worden, evenals het grasland, waardoor de tegenwoordige bedrijfboeren hun voordeeligen toestand vaarwel moeten zeggen. Te St.-Maartensdijk doet zich in het gezin van een ambtenaar een geval van kinderpokken (variolae) voor. Daar dit het eenige geval van dien aard op Tho- len, misschien wel in geheel Zeeland is, kan de verklaring er van niet gegeven worden, temeer daar de patiënte in lan gen tijd niet buiten de gemeente geweest is. De mazelen heerschen in erge mate te Stavenissen en te St.-Annaland, ter wijl ook roodvonk sporadisch vooikomt. Uit Venlo wordt geseind, dat de leden der failliete kassiersfirma Jan en Jacob Wolters heden zijn gearresteerd en aan de Justitie overgeleverd. Karl Marx, de bekende socialist, het geestelijk opperhoofd van de «Interna tionalen is te Argenteuilin den ouder dom van bijna 65 jaren, overleden. Hij was van Israëlietische afkomst en de zoon van een hooggeplaatst ambtenaar bij het mijnwezen. Na uitgebreide studiën in de wijsbegeerte, rechten en geschie denis aan de hoogescbolen te Bonn en te Berlijn, vestigde hij zich op 23-jarigen leeftijd te Bonn als docent in de wijs begeerte. Hij werd daar medewerker en weldra hoofdredacteur van het Rheinische Zeitungeen blad ter verspreiding van iie beginselen der liberale partijdie hij later zoo heftig bestrijden zou. Met warme belangstelling, ja met in nige voldoening en trots hebben velen in den lande de beschrijving gelezen van de stranding van het Noordsche Bark schip Vesta». Het bleek wederom voor de zooveelste maal, dat het heldenbloed der Hollandsche varensgezellen nog even rein en zuiver vliet als in de dagen van oud-Hollands grootheid. Geen gevaar, hoe groot ook wordt geacht om der zee haar offer te ontnemen. Met doodsverachting, met de verschriklijkste gevaren voor oogen, kiest Hollands zeeman het ruime sop, om, gedreven door ware humaniteit, de echtgenooten voor hun vrouwde vader6 voor hun kroost te behouden. Zeifin het bezit van vrouw en kinderenverlaten zij hunne woning, en overtuigd van het gevaar waarin zij zich begeven, bevelen zij hunne betrekkingen in de hoede van het Albestuur. Zij gaan de hooge gol ven verbergen hen voor het oog van hen die aan strand staande vrouwen en kinderen verkeeren in doodsangstzij staan op het punt weduwen en weezen te worden. En wie zal dan voor hen zor gen. De couranten melden de namen van hen die zich offerden het publiek spreekt er wellicht een tijd overmaar wie trekt zich de nablijvenden aan? Niemand. Is het niet eene schande voor ons, Nederlanderswijdie onze grootheid aan de zee te danken hebbendat er hier te lande geen fonds bestaatwaar uit de nagelaten betrekkingen van hen die voor hunnen evenmensch hun leven lieten, leniging voor hun lijden konden putten, en zouden er uitdatzdfde fonds geen belooningen kunnen getrokken wor den, om aan hen uit te keeren, die het geluk hadden schipbreukelingen te redden? In de laatste jaren heeft onze kust zoo vele offers geëischt, dat ik geloof, dat het thans, den Hollandschen slakkengang in aanmerking genomen hoog tijd wordt de handen krachtdadig uit de mouwen te steken, en te toonen, dat waar de flinke zeeman zijn leven voor zijn broeder waagt, ook de landman die de zee slechts bij naam kent en hare gevaren niet kent, zijn stoffelijken steun weet te schenken aan hendie door de offervaardigheid hunner echtgenooten in kommervolle omstandigheden gedompeld worden. Velen denken er over evenals ik en wachten slechts op het initiatief van dezen of gene. Welnu! Maakt een einde aan dat wach ten Hundie zich voor dat doel willen aansluiten, verzoek ik beleefd, ten be wijze hunner ingenomenheidhunne na men te willen inzenden aan J. J. DEKKER. Nieuwe nd ij k 96. Amsterdam, 8 Maart 1883. Overleden: 7 Maart, Jannetje van de Zuid- wind 63 j. echtg. van Peel van Daatselaar. Jan de Ruiter, 3 m. 9 Maart, Jakob Lamfers, 24 j. ongeh. Jan van Gelder49 j. echtg. van Catharina Elisabeth van Meeteren. 11 Maart, Geertje van Hamersveld, 38 j. echtg. van Peter Kok. 12 Maart, Een levenl. aang. kind m. gesl. van Gerardus van Hout en Everdina Groot- aarts. Neeltje van Dijkhuizen, 3 j. Bunschoten. Geboren: 6 Maart, z. van Peetje Hoolwerf en Jan Malestein. Overleden: 6 Maart, Hendrikje Muijs ongeh., oud 73 jaren. Hoogland. Geboren: 9 Maart, 2 drs. van Aaltje van den Houvel en Wouter Botterblom. 10 Maart, d. van Jacoba Buijs en Eibert I.uigjes. Ondertrouwd: Cornelis van de Raapkamp van Nijkerk met Johanna Roest van Hoogland. Overleden: 9 Maart, Gijsbert van den Berg weduwnaar van Anna Maria Mulder, oud 86 j. 12 Maart, Nelletje Botterblomoud 3 dagen. 14 Maart, Aaltje Botterblom, oud 5 dagen. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAGden 49. MAART aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmeldenook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Wordt gevraagd met 1 MEI, 66116 niet beneden de 25 jaar P. G, voorzien van goede getuigen loon naar bekwaam heid. Te bevragen aan het Bureau der Nieuwe Amersfoortsche Courant onder Letter W. LANGESTRAAT over de Sociëteit. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 9 Maai t, Franciscus Hendrikusz. van Teunis Willigenburg en Catriua Ba, ba. a van der Heijden. 11 Maait, Grietje, d. van Peter Kok en Geertje van Hamersveld. Jo hanna Maria, d. van Cornelis van Asch en Johanna Alberdina Jacoba Louisa Bonnier. 12 Maart, Anna Johanna Cornelia, d. van Co.- nelis Antonie Verhoeven en Heudrika Johanna llsink. Reijer, z. van Reijer van 't End en Maria Christina Bouwman. Roelof, z. van Bertus Lokhorst en Cornelia Renes. 13 Maart Gerrit, z. van Dirk Stam en Woutera Jagten- berg. 14 Maart, Arend, z. van Lambertus Koenen en Catrina de Wilde. Jan, z. van Jan van Eys en Catharina Jagtenberg. 15 Maart, Lubbartus, z. van Brand de Kruijff en Elbartha van den Berg. Ondertrouwd: 15 Maart, Hendrik Kuijer en Johanna Maria Oostveen. Johannes de Gooijer en Alijda Maria van 't Riet. Gehuwd: 14 Maart, Hendrik van Beek en Hermijntje lleilijgers. Johannes Cornelis van I At.iuriK en Christina van Daal. De Deurwaarder X. 8. BLOM te AMERSFOORTzal op Donderdag den 22 Maart 1883des voormiddags ten II ure op het station terrein bij de Bierhal te BAARN Eene aanzienlijke partij SIERPLANTENHEESTERS VRUCHTBOOMEN enz. enz. STAMROZEN, lage doorbloeiende ROZENSTRUIKEN AZALIA'S. lage LEIPERZIKKEN, APPEL-, PEREN-, MORELLEN- en KERSENBOOMEN RODODENDRUMS(gewone en hebri- dens)KLIMPLANTEN en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Twee uur voor den verkoop te beziclitigen. Een gebruikte, doch goed onderhouden Aanbiedingen met opgaaf van prijs onder letter X bij den uitgever dezer Courant. voor twee dagen in de week een be kwame tevens met naaiwerk bekend. Adres F. A. Cramer, Lungestraat 50. BIJ Proefdoosjas a 0,15 oant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2