NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Officiële Publicatie. No. 29. Woensdag 11 April 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f i, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt de9 Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdagg. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal ia rekening gebracht. Men zou haast gaan zeggen dat het in dezen tijd in het Britsche Rijk niet veel beter is gesteld dan in Rusland. De arrestaties van lieden die met slechte plannen rondloopenen de onthullingen omtrent complotten van den meest be- denkelijken aard volgen elkander met onrustbarende snelheid op. Woensdag avond werd te Londen -in liet strand een persoon aangehouden die uit Man chester was gekomen. Hij bevond zich in het bezit van een kistdiezooals de Minister Harcourt den volgenden dag op een vraag van Northcote in het La gerhuis mededeelde, 1% centenaar van een hoogst ontplofbare zelfstandigheid bevatte. Ook werd een groote fabriek van ontplofbare stoffen ontdekt. Te Lam beth een der voorsteden van Londen zijn twee andere personen gevat: een hunner had een aanzienlijke som gelds bij zichgrootendeels Amerikaansche bankbiljetten. Een vijfde man, Donder dagavond gepakt in het Amerikaansche leeskabinet in het strandis een Ameri kaan die sedert een paar weken te Lon den vertoeft. De politie gelooft, dat hij een zendeling is van de Amerikaansche dynamiet-partijmen verstaat daar onder den onverzoenlijken linkervleugel der fenians, die elk middel van geweld wil te baat nemen om Ierlands onafhan kelijkheid te verkrijgen, en de hoofd- bewerken van de ontploffing te West minster op den 15en Maart. Een der gearresteerden was in het bezit van een nauwkeurigen plattegrond van het Par lementsgebouw dat hij gaarne in de lucht zou laten vliegenals men hem de gelegenheid niet bonam. Vier hunner ondergingen Vrijdag een voorloopig ver hoor voor de rechtbank van politie te Londen. Harcourt besloot zijn boven ver melde mededeeling in het Lagerhuis met de opmeiking, dat zijns inziens de wet geving betreffende het bezit van ont plofbare stolfen onverwijld moest wor den gewijzigd. Men zou vragen kunnen: „Merken de heeren dat nu eerst?" Een daartoe strekkend ontwerp kwam reeds Maandag in behandeling. Van het Dublinsche proces tegen de moordenaars van het Phoenixpark ver neemt men dat de verdere behandeling der zaak uitgesteld moest wordenom dat de beschuldigden geen advocaat kun nen betalener zal hun dus een van de kroon worden toegevoegdhetgeen eenig oponthoud veroorzaakt. De „Times"-cor- respondent die dit meldt voegt er zijn meening bij dat het feit, dat de misda digers thans door hun geestverwanten in den steek worden gelatenvoor anderen geen aanmoediging is om een nieuw mooidcomplot te vormen. Volledigheidshalve voegen wij er bij, dat te Birmingham de politiebij een huiszoeking in een soort van winkel, een groote hoeveelheid nitroglicerine ont dekte en in beslag namde bewoner van het huis werd ook ingerekenddat te Londen een helsche machine werd opgespoorden de politie bericht ont ving dat nog groote hoeveelheden dyna miet uit Liverpool zijn afgezonden- De aanleg van den kanaaltunnel zal een voorwerp van onderzoek worden voor een commissie uit de beide Huizen van het Parlement. De publieke opinie is in Engeland niet voor den aanleg: Engeland heeft aan zijn ligging, als eiland veelte danken, en men verklaart geen schier eiland te willen wordenom te moeten deelen in al de militaire lasten die de plicht der zelfverdediging de natiën van het vasteland oplegt,, In het Fransche Ministerie heeft het verleden week wat gespookten wel over de quaestie van groote cavalerie- manoeuvres langs de Oostelijke grenzen. Politiek zat er volstrekt niet in't was den minister van Oorlog Thibaudin maar te doen om het commando te ontnemen aan generaal Gallifetaan wien hij een hekel heeft. Die nietige personen-quaestie werd in alle bladen van de Republiek en zelfs over de grenzen, druk bespro ken en strekt zeker niet om het ontzag voor het gezag te verhoogen. Men is in den Ministerraadna veel kibbelenstot een schikking gekomenwaarbij Gallifet zijn rang en betrekking behoudt en de manoeuvres gesplitst worden. Zeer hooge politiek kon men daaren tegen vinden in de Duitsche bladen namelijk beschouwingen over een ver bond tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië. De zaak zou weinig de aan dacht hebben getrokkenware het niet dat juist de „Nordd, Algemeine Zeitung", het orgaan van Bismarckhet desbetref fend Reuter-bericht mede had besproken. In officiëele kringen ziet men in dat arti kel een bevestiging van het bericht. Vati- caansche bladen beschuldigen den Rijks kanselier dat hij het spook vaneen nauw verbond met Italië heeft doen te voor schijn treden om des te eer den H. stoel tot concessies te dringen. De redeneering van de Norddeutscheis deze: Men be schermt zijn eigen have, wanneer men den brand in het huis van zijn buurman tegengaat. Volgens dat beginsel is het ook waar schijnlijk, dat alle drie de mogendheden zich gemeenschappelijk zullen verdedigen wanneer de vrede van een van haar ver broken wordt. Valsch zou de bewering zijn, daarin een kwade gezindheid tegen over Frankrijk te zien. Van Frankrijk is de vredebreuk alleen dan te vreezen, wanneer te Parijs veranderingen in het Ministerie of omwentelingen voorkomen buiten het gewone staatsrecht omof wanneer mannen aan het roer komen met beginselendie een onzeker binnen- landsch bestuur door oorlogzuchtige bui- tenlandsche politiek bevestigen willen. Daar echter ItaliëOostenrijk en Duitsch land gezamenlijk belang hebben bij een wederkeerig sterke machtzoo noodzaakt een eenvoudige logica tot gezamenlijke tegenweer zelfs wanneer zij afzonderlijk aangevallen worden. Onnoodig is het hier voor een overeenkomst te sluitendaar de logica der geschiedenis sterk genoeg is om drie mogendheden in het belang van den vrede en van haar eigen bestaan aanleiding te geven om aparte aanvallen gemeenschappelijk af te weren. Zij nudie in deze regeien een be vestiging zien van het Reuter-bericht, doen uitkomen dat zulke overeenkomsten getuige de vroegere drie-keizersbond meermalen mondeling zijn. Het is ook opmerkelijk dat een vroeger Oostenrijks- Duitsch verbond Rusland en Frankrijk beide op het oog had, terwijl thans al leen van eventualiteiten in laatstgenoem den staat wordt gesproken. Aan de Weichselmonden hebben over stroomingen plaats gehaddie veel schade te weeg brachten. Van onderscheiden dorpen vluchtten de bewoners naar Dant- zig. De voorbereidselen tot de kroning van den Czaar worden zoowel door de Re geering als door de revolutionaire partij met kracht voortgezet. Het blad der ni hilisten verscheen laatst weer zoo netjes gedrukt als bevond men zich in volkomen veiligheidmet een artikel waarin de plechtigheid wordt besproken. Te New- York hebben de socialisten verklaard dat duizenden den eed hebben afgelegd dat zij de kroning zullen verhinderen. Uit Durban wordt gemeld dat het kaf- ferhoofd Mapoch den wensch te kennen gaf, vrede te sluiten niet de Transvaal. Hij bood een belangrijke oorlogsvergoe ding aan zoomede voortaan het betalen eener schatting, indien hij in het bezit zijner versterkingswerken werd gelaten. De Boeren verlangen echter onvoorwaar delijke onderwerping, zoodat de vijan delijkheden werden hervat. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97) Brengen ter openbare kennis dat een verzoekschrift orn vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van A. VAN BEEK, B. 96. Amersfoort, den 9 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, van den 12. Maart 1883, No. 2, Az. (provinciaalblad No. 30), houdende bepaling van den tijd en de wijze der beschrijving voor de personeele bela-ting en het patentrecht over het dienstjaar 1883/84; Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de uitreiking der beschrijvings biljetten voor de personeele bela ting en dei- gewone patentdeclaratoren een aanvang zal ne men op Maandagden 7. Mei e. k. en de wederin- zarneling der ingevulde verklaringen op Dinsdag, den 15. dier maand; terwijl de patentdeclai a- toren voor de slijters, tappers, kroeg- en kof- fijehuishouders afzonderlijk, zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar, aan hunne hui zen bezorgd en binnen drie dagen na de be zorging teruggehaald worden. Wordende wijders den ingezetenen herinnerd: a. Dat het hun vrij staat zich betrekkelijk de drie eerste grondslagen te gedragen aan den aanslag va i het vorig jaar, immers zoover in geen dier grondslagen eenige verandering is voorgevallen, en zonder dat zulks zal kunnen verhinderen het gelasten van eene herziening volgens art. 32 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4). Dat echter eenieder ten ernstigste aange maand wordt, om; door een nauwkeurige en juiste opgave van de huurwaarde, van het ge tal deuren, vensters en haardstedenmitsgaders van dienst- en werkboden en paarden, en de klasse waartoe zij werkelijk behooren, de kosten en beboetingen te voorkomen, waaraan men zich anderszins zal blootstellen. b. Dat eenieder gehouden is de vragen in de biljetten vermeld, onverwijld stellig, ditidelijk en zonder eenige voorbehouding te beantwoor den: zullende diensvolgens geene latere recla mation, gevolg van dubbelzinnige antwoorden, in aanmerking komen en zelfs zoodanige beant woording als niet gedaan kunnen aangemerkt worden. Indien de biljetten niet op het tijdstip der ophaling aanwezig of niet behoorlijk ingevuld zijn, vervallen de ingezetenen in de verplichting on dezen zelve ten kantore te brengen, bij ge breke waarvan zij zich blootstellen aan de boete van achtmaal het bedrag der belasting bij art. 35 4 der wet vastgesteld. c. Dat niemand zich op verzuim in de uitrei king of terughaling van het biljet kan beroepen, daar diegene, welke in zoodanig mogelijkdoch hoogst onwaarschijnlijk geval mocht verkeeren, verplicht is zijne opgave vóór of op den 31. Mei 1883, ten kantore van den Ontvanger inte ie- nen, bij wien de beschrijvingsbiljetten, ter in vulling, kosteloos verkrijgbaar zijn. d. Dat, ingeval de bewoners van het huis niet kunnen schrijven, de Ontvanger of zijn ge machtigde, des gevraagd de invulling zal doen in des bewoners naamzonder daarvoor eenige betaling te kunnen eischen, rnet vermelding van de reden waarom, zullende zoodanig aan giften door den Ontvanger of door 'zyn gemach tigde in tegenwoordigheid van een derde persoon, met en benevens dezen worden geteekend, na voorafgaande voorlezing. e. Dat van de terughaling der biljetten aan de ingezetenen een behoorlijk bewijs zal worden gelaten. Dat bij de wet van 9 April 1809 (Staats blad No. 59) onder anderen de navolgende be palingen zijn gemaakt: «Wegens vrouwelijke dienstboden die, op den ui. Mei des jaars waarover dé belasting loopt, «ouder dan '18 en jonger dan 21 jaren zijn, be draagt de belasting f 5 (voor iedere dienstbode) zonder toepassing van het opklimmend tarief. «Geene belasting is verschuldigd voor de «éénige vrouwelijke bediendeoverigens naar de irlste, 3de of 4de klasse belastbaar, in dienst »van den belastingschuldigewelke geene andere «bedi nden houdt en vier of meer eigen of aan- «gehuwde kinderen, kindskinderen of pupillen «bij zich heeft inwonen, die op den 1 Mei des «jaars waarover de belasting loopt, jonger dan «21 jaar zijn. «Die na den 15 Mei een perceel in gebruik «neemt, is voor dit perceel de belasting naar «de vier eerste grondslagen voor den tijd des «dienstjaars die nog over is, verschuldigd. «Aan den belastingschuldige die in den loop «des dienstjaars een perceel verlaat, zonder «daarin eenige roerende goederen of iemand in «zijnen dienst achtertelaten, wordt ontheffing «verleend van zijnen aanslag naar de vier eerste «grondslagen voor den tijd des dienstjaars die «nog over is, indien daarvan door hem binnen «den tijd van eene maand, volgende op die «waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs «schriftelijk aangifte is gedaan ten kantore des «Ontvangers, op een aldaar kosteloos verkrijg- «baar biljet. «De ontheffing wordt ook verleend over het «driemaandelijksch tijdvak waarin het perceel «wordt verlaten, indien de belastingschuldige «daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak «een ander perceel, waarvoor hij belastingplich- «tig is, in gebruik neemt." «Bij overlijden van den belastingplichtige

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1