«treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten »en verplichtingen." g. Dat zij die in de bezorging der verklarin gen of aangiften voor het patentrecht mochten zijn voorbijgezien, zich daarop niet kunnen be roepen, maar de verklaringen, verkrijgbaar bij den rijksontvanger, in persoon of door een ge volmachtigde moeten indienen. h. Dat alle schippers en eigenaars van vaar tuigen, de gedelegeerden van de tweedeklasse der Staats-loteiij en de kramers, welke het pa tent bij den aanvang van het dienstjaar in hun bezit moeten hebben, gehouden zijn daartoe de noodige aanvrage te doen; wordende deze verzocht hun patent over het vorig jaar en de schippers om tevens hunne meetbrief medete-, brengen. En worden wijders den belanghebbenden her innerd, dat volgens de wet alle vaartuigen en schepen, welke hun op den eersten Mei aan staande toebehooren, moeten worden aangege ven, al is het dat daarvan geen gebruik mocht zijn of worden gemaakt. i. Dat zij die een bezwaarschrift indienen ingevolge art. 1 der wet van den 4 April 1870 (Staatsblad No. 00) verplicht zijn lot de over legging van een duplicaat-aanslagbiljet, tegen betaling van vijf cents bij den Ontvanger ver krijgbaar. Wordende al verder kenbaar gemaakt, dat, naar aanleiding van art. '29 '2 der wet op de personeele belasting van 29 Maart 1883 (Staats blad No. 4) tot tegenschatters voor de gemeente Amersfoort zijn benoemd: Johannes Bernardus Franciscus Lensing, en Dirk Verbeek, timmerlieden, alhier wonende. En opdat niemand hiervan eenige onwetend heid voorwende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 9 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 11 April 1883. De Burgemeester heeft gisteren in den Raad medegedeelddat hij aan Z. M. den Koning eervol ontslag heeft aangevraagd. Met genoegen vernamen wij de ad- haesie die de loge Jacob van Campen van de zijde van particulieren ten deel viel bij de oprichting van haar «school fonds.» Door de ruime bijdragen werd de commissie van beheer van genoemde stichting in staat gesteld een achttal jon gelieden, die de Rijks-Normaalschool be zoeken een jaarlijksche subsidie van f25 te verleenen voor den aankoop hunner schoolboeken. Van harte wenschen wij dat dit zoo nuttig fonds gesteund door ruime bij dragen in staat gesield worde haren humanen werkkring voortdurend te kun nen uitbreiden. Wij ontvingen de mededeeling dat de op den 12e dezer aangekondigde Strauss- avond door onvoorziene omstandigheden uitgesteld wordt tot Zaterdag den 24sten dezer. Dezer dagen kwam onder onze aan dacht het proces-verbaal van de Examens door de Nederl. toonkunstenaars gehou den tot verkrijgen van diploma's als be kwamen muziekonderwijzers. Wij zagen daarin dat er 29 candidaten zich hadden aangemeld welke niet allen slaagden uit het pi oces-verbaal blijkt zeer duidelijk dat examenatorende Heeren W. F. G. Nico- lai, G. A. Heinze, J. G. Mulder en Joh. H. Sikemeyer, zich met nauwgezetheid van hunne moeielijke taak hebben gekweten. Zonder aanzien des persoons, hebben zij diegenen afgewezendie volgens hun onderzoek de geschiktheid misten om degelijk muziekonderwijs te geven. Onder de goed geslaagden komt een leerling voor van onzen stadgenoot den heer Schweinsberg. De candidaat ontving het Diploma tot het geven van piano- onderwijs en het koorgezang. Door Z. M. den Koning is bij de dd. Schutterij benoemd tot maj.-comm. A. M. Tromp van Holstthans kapt.tot kapt. W. H. M. Lagerweythans le luit.tot le luit. H. G. van Dam en IF. G. F. Bakx, beiden thans 2e luit.; tot 2den luit. M. G. van Frankenhuysenthans serg.en G. J. Voortmanthans schutter. Naar wij uit goede bron vernemen zou de rij- en hoefsmidschool en het escadron ordonnancen reeds den len Nov. a. s. naar Amersfoort verplaatst wor den. Venl. Wkhl. Gisterenmorgen werd een paard van het regiment Husaren alhierals lijdende aan de kwade droes afgemaakt en be graven. Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag, 10 April. Voorzitter de Burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig zijn 14, later 15 leden. De notulen der vorige vergadering worden na. lezing goedgekeurd. De voorzitter vangt aan met de her innering aan het ernstig voornemen zijne betrekking van Burgemeester neder te leggenwaar omtrent alleen de vraag gold «op welk tijdstip.» Geen enkel be zwaar vond de spreker er in dit nu te doen en deelde den gemeenteraad mede dat heden door hem eervol ontslag uit die betrekking aan Z. M. den Koning is aangevraagd. Aan de orde is het ontwerp-besluit tot het verleenen van concessie aan B. van den Berkhof c.s. voor de verlichting door middel van loopend gas uit steenkolen. Bij de overlegging van dat ontwerp ge ven B. en W. te kennen dat de tegen woordige concessionnarissen na veelvul dige besprekingen zich vereenigd hebben met de nevensgevoegde voorwaarden (vol gens welke het contract voorloopig tien jaren zal voorduren en de prijs van het gas wordt gesteld op hoogstens 10 cent per M en voor de publieke verlichting op cent per uur en per lantaarn. De voor zitter stelt namens het dagelijksch be stuur voor de stukken te stellen in han den der commissie van fabricage. De hee ren v. d. Wall BakeCroockewit en Ger ritsen nemen deel aan de beraadslagin gen, welk laatste lid, ondersteund dooi de heeren Huet en v. d. Wall Bake voorstelt het contract te doen drukken en binnen acht dagen daarna te behan delen. Dit voorstel van den heer Gerrit sen wordt met algemeene stemmen op ééne na, (die van den heer Croockewit) aangenomen waarna de heer Gerritsen het dagelijksch bestuur lof toebracht voor de samenstelling van het ontwerp- contract. Rapport van Burg. en Weth. ter zake van de leerlooierijen en hooihergenbe treffende afstand van grond aan de eige naren wordt z. h. o. aangehouden tot eene volgende vergadering. Het kohier der hondenbelasting over 1883 wordt tot een bedrag van f1048 vastgesteld. De ontworpen besluiten tot afschrij ving van f784,62 op aanslagen in de pl. directe belasting over 1882 wegens ver trek en van f22,50 op het kohier dei- hondenbelasting, wegens afschaffing, wor den achtereenvolgens z. h. o. aangeno men. Afwijzend advies van B. en W. om trent het verzoek van eenige ingezetenen om een of beide muren aan de Bloemen- dalsche brug, bij de oude Israëlietische begraafplaats, tot op een meter te ver lagen en een rasterwerk er op te plaatsen. Aangenomen met algemeene stemmen. Bij deze gelegenheid vestigde de heer v. Beek de aandacht van B. en W. op het xerleggen van de brug, waardoor eene afdoende verbetering zou verkregen wor den terwijl een door den heer Gerrit sen gedaan voorstel om ter voorkoming van gevaren eene speciale verordening- op het hardrijden in het leven te roepen, met algemeene stemmen wordt aange nomen. Vooistel van B. en W. om de wen- schelijkheid uit te spreken dat het land- huishoudkundig congres in 't volgend jaar gehouden worde te Amersfoort, en eene commissie van zes leden te benoemen met oogmerk bij de ingezetenen pogin gen aan te wenden ter verschaffing van logies aan bezoekers. De heer v. d. Wall Bake vraagt nadere inlichtingenwaarop de voorzitter te kennen geeft dat de provincie Utrecht volgens den rooster weder aan de beurt is en dus ook Amersfoort het verlangen te kennen mag geven in aanmerking te komen. Z. h. o. wordt het voorstel aangenomen met bepaling de leden dier commissie te benoemen in eene volgende vergadering. Voorstel van B. en W. tot verevening der kosten in de procedure tegen de firma Houtzaager en Van Veen, welke voor zoo veel ze ten laste van de gemeente komen f 415,99 bedragen wegens den bijstand aan rechtsgeleerden. Verder stel len B. en W. voor over 1881/2 toe te kennen eene gratificatie van flOO aan den havenmeester en van f 50 aan den persoon met de invordering van het vuur-, haven- en tongeld aan de Eembrug be last. Deze voordrachten worden met '14 tegen 1 st. (den heer Gerritsen) achter eenvolgens goedgekeurd, terwijl de voor dracht om aan de getuigen P. Schimmel en L. Ivames ieder f 50 toe te kennen op voorstel van den lieer Gerritsen tot eene volgende vergadering wordt aan gehouden, in afwachting van de inlich tingen door B. en W. te geven omtrent het indienen van declaratiën door die getuigen. Aangehouden voordracht van curato ren tot aanstelling van een tijdelijken leeraar in wiskunde aan het gymnasium, in plaats van den Heer L. H. Tobbe, overleden. Volgens een nader ingekomen schrij ven van curatoren d.d. 6 April is na het herstel van den heer Prikken de vroe ger aangehaalde tijdelijke voorziening niet meer urgent. Uit dien hoofde stel len B. en W. voorde zoo even gemel de voorziening achterwege te laten waarmede de gemeenteraad z. h. o. zich vereenigt. Voorstel van B. en W, om op het daar toe gedaan verzoek van den heer J. C. Leinweber, benoemd collecteur der Staats loterij, diens jaarwedde als griffier der Secretarie wegens eenigszins beperkte diensttijd voorloopig tot het einde des jaars met f 400 te verminderen, eene toelage van f200 te verleenen aan den Ambtenaar A. van Santbrink en overi gens het op de gem.-begrooting voor schrijfloonen beschikbaar gesteld bedrag van f200 te bestemmen voor bezoldi ging van den te benoemen ambtenaar op jaarwedde van f 400.Aangenomen met algemeene stemmen. De Voorzitter noodigt de Heeren Her schel en van Beek uit als stemopnemers te willen fungeeren voor de volgende stemmingen. In overeenstemming met het advies der kamer van kooph., op het verzoek van den heer J. G. C. Hering uitge bracht, verklaren zich 13 leden tegen en 2 vóór de aanstelling van nog een makelaar. Achtereenvolgens worden met alge meene stemmen herbenoemd mej. N. van der Welk, geb. Pronk en J. C. Bijte- laar, geb. Daniëls tot gem.-vroedvron- wen en de heer H. H. E. Morren tot heel- en vroedmeester, tevens genees kundige met toezicht op de prostitutie belast. Tot lid der pl. Comm. van toezicht op het lager onderwijs wordt bij tweede stemming Mr. A. A. de Vries benoemd met 10 st. Voor de in den loop dezes jaars te houden verkiezingen worden benoemd tot leden van het stembureau voor de Tweede Kamer de HH. v. Beek en v. Burgsteeden en tot plaatsvervangerstevens leden van het bureau voor de Prov. Staten de H.H. v. Zijst en Huet, tot wier plaatsverv. voor de Prov. Staten worden verkozen de HH. Gerritsen en Calkoen, tevens leden van het bureau voor den gemeenteraad, in welk laatste bureau de HH. v. d. Wall Bake en Visser benoemd worden tot plaatsvervangers. Overigens worden alle raadsleden aangewezen ombij verhin dering van de gekozenenals plaatsver vangers in de bureaux op te treden. Ingekomen is eene kennisgeving van Dr. v. Meursinge dat hij de benoeming tot lid der gezondheidscomm. aanneemt. Voor informatie. Verslag van den toestand der gemeente over 4882, met de verslagen nopens hooger, middelbaar en lager onderwijs, de kamer van koophandel en verdere instel lingen. Te drukkenrondtedeelen en nederteleggen op de secretarieter inzage van de leden. Missieve van curatoren waarbij deze verzoeken bij de definitieve regeling van het gymnasium te benoemen 4» een leer aar in wiskunde en wisk. aardrijkskunde voor alle klassen; 2° een leeraar in ge schiedenis en aardrijksk. voor alle klasse (behalve oude geschiedenis en oude aard rijksk., optedragen aan de bestaande leeraren); en 3» de lessen in natuurk. en natuurl. historie optedragen aan daartoe bevoegde leeraren bij het m. o. Ver zonden naar de afdeelingenter behan deling gelijktijdig met de ontworpen ver ordeningen wijziging behoevende nu de heer Tobbe is overleden. De zitting is daarna gesloten. BINNENLAND. De Londensche correspondent der N. R. Ct. schrijft: «Men zegt, niet zondei grond, dat de koninklijke familie te Lon den langer vertoeven zal dan oorspron kelijk was bepaald en bedoeld. De reis naar Luxemburg zou opgegeven worden en HH. MM. zouden linia recta naai Amsterdam gaanom de tentoonstelling te openen. De Prins en Prinses van Wales zullen HH. MM. vergezellen. Van den bouwman M. van der Kooy te Beukelsdijk (gemeente Overschie) zijn 38 van longziekte verdachte runderen ont eigend, om te worden afgemaakt. De nieuwe Staatsleening is thans voor een deel uitgeschreven; koers van uit gifte 98% pCt. storting, zooals reeds ge meld op 4 Mei a.s. De inschrijving ge schiedt in sommen van f400, of veel vouden daarvan. Men verneemt, dat voor de vacature van bisschop van Haarlemontstaan door de benoeming van Mgr. Snickers tot aarts bisschop van Utrechtin de eerste plaats in aanmerking komt de heer C. J. M. Bottemanne, sedert 1877 president van het Seminarie te Warmond. De miliciëns der lichting van 4882 bij de regimenten infanterie zullen, zoover zij niet tot het blijvend gedeelte behoo- renden 28en April e.k. met onbepaald verlof huiswaarts keeren. Een schipper-poklijder te Brakel werd opgepast door zijn vrouw, die alleen in geënt was in hare jeugd. De vrouw kreeg mede de pokken en moest op haar beurt achterblijven terwijl de man, hersteld, met het schip kon vertrekken. BUITENLAND. Te Arcos is een persoon in hechtenis genomendie voor het opperhoofd der Zwarte Hand wordt gehouden. Het eerstvolgende groote Nihilisten proces zal te Petersburg met gesloten deuren behandeld worden. Zelfs de bloed verwanten der beschuldigden zullen niet in de gerechtszaal toegelaten worden. Te Birmingham is een man gearres teerd, die er een winkeltje in dynamiet en nytro-glycerine op nahield. Er liep een gerucht, dat de Ieren de gevangenis wilden bestormen om den in hechtenis genomen winkelier te bevrijden. Het gemeentebestuur der stad seinde naar Londen om troepen en aan dit verzoek werd onmiddellijk gevolg gegeven. GEMENGDE BERICHTEN. Wat wij in ons nummer van Zaterdag j.l. als waarschijnlijk neerschreven, dat n.l. de Gorinchemsche moordenaar H. de Koning voornemens zou zijn de beide personenwaar hij tijdelijk vertoefde ook om 't léven te brengen, wordt thans bewaarheid. De Koning moet nu bekend hebbendat hij stellig voornemens was den ouden heer en diens zuster te ver moorden, niet om diefstal te plegen, doch om den moord op de vrouw bedekt te hebben. RN.) Een groote oploop van volk had Zon dagnamiddag aan Onderlangs te Arnhem plaats, waar een 43-jarige knaap bewus teloos tegen de hoogte lag, zonder dat eenig teeken van leven in hem was te bespeuren. Een paar jongens in zijne nabijheid verklaarden, dat zij hem iets hadden zien innemen. Zorgvuldig werd hij bij. de familie S. verpleegdwaar men zijne levensgeesten trachtte op te wek ken doch tevergeefs. Ook geneeskundige hulp bleek machtelooszoodat de gemoe deren meer en meer in onrust verkeer den omtrent de oorzaak en allerlei ge ruchten ontstonden. Na eenige uren van bezwijming keerde de kleur langzamer hand terug, ademhaling en pols begon nen geregelder te werken; en toen de knaap de spraak teruggekregen had, be kende hijmet een paar anderen een halve flesch jenever gedronken te hebben. ArnhCt.) Te Eindhoven zal eerstdaags een hu welijk voltrokken worden tusschen eene grijze 72-jarige weduwe en een jongen man, die pas de twee kruisjes achter den rug heeft. Uit Ravenstein schrijft men aan de N. R. Ct. Gisteren even na middernacht vertoon de zich aan den helderen hemelbezuiden het sterrenbeeld de Leeuween meteoor van een levendig staalblauw licht. Hij bewoog zich statig naar het N.W., maar verdween, na een baan te hebben be schreven van slechts een tiental graden, zonder streep of vonk achter te laten. Voorts wordt ons uit Haaften geschre ven Omstreeks middernacht vertoonde zich in 't zuiden een vuurboldie in de richting van 't oosten naar 't westen voort rolde. Een helder rood licht verspreidde hij rondom zich. Na ongeveer 6 seconden zichtbaar geweest te zijn, ontstond een nauwelijks hoorbare knal, die hem ver deelde. De deelen gewogen zich nu lood recht naar de aardedoch warenvóór zij deze bereiktenuitgedoofd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2