Officiële Publicatiën. INGEZONDEN. Lensden, 26 April. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Lcusbroek, de heer A. J. van Gelder, onderwijzer te Amersfoort. Bunschoten. Door het College der Zeevisscherij is een visschersmeisje uit Spakenburg gevraagdom tegenwoordig te zijn op de tentoonstelling der visscherij te Londente houden op 12 Mei e. k. welke tentoonstelling door Hare Maje steit de Koningin van Engeland zal wor den geopend. TELEGRAMMEN. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provin cie Utrecht van den 23. April 1883No. 10 Az. fProv. blad no. 45), volgens welke zich bij het vee op meerdere stallen in verschillende gemeenten dezer provincie liet mondzeer heeft voorgedaan. Vestigen er de aandacht van de inge zetenen op, dat het gebruik van de Melk, afkomstig van aan die ziekte lijdend vee. vooral bij kinderen aanleiding kan geven tot zeer ernstige ziekte-verschijnselen en dat men dit nadeel kan voorkomen door de melk vooraf goed te koken. Amersfoort, den 27. April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Gelet op art. 264 der gemeentewet gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102), Doen te weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting op de Honden over het dienstjaar 1883, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der ge meente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 27. April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 28 April 1883. Zondag, 29 April '83, zal er in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort Koen godsdienstoefening gehouden wor den. Beschikkende op een adres van H. San ders c. s. te Amersfoort, inhoudende klachten over de onbevaarheid van de rivier de Eernhebben de Gedeputeerde Staten van Utrecht te kennen gegeven, dat de toestand van de Eem en de ver beteringen die daarin zouden behooren te worden aangebrachtbenevens de re geling van het beheer en van het onder houd der werken aan die rivier een punt van onderzoek bij hun college uitmaken, waartoe uit den aard der zaak eenige tijd wordt vereischt, maar dat zij zich vleien, dat dit onderzoek tot eene goede regeling zal kunnen voerenwaarbij op de bezwaren van adressanten alsdan zal gelet worden. Hbl. Bij Kon. besluit van 22 April is de heer A. W. J. J. Baron van Nagell be noemd tot burgemeester der gemeente Barneveld. Velen onzer lezers, die voor heen den humanen officier bij het korps llijd. Artillerie gekend hebben, zullen met ons Barneveld gelukwenschen met deze benoeming. BINNENLAND. De leveling van 12 millioen kilogram Alma steenkolen, ten behoeve der ste delijke gasfabriek te Utrecht, is toege kend aan de heeren Van Nietvelt Co. te Rotterdam, voor f6,50 per ton. Door een onbekende is aan de Inrich ting voor doofstommen-onderwijs, te Rot terdam, de aanzienlijke gift van f2500 geschonken. Evenzoo werd door een onbekenden menschenvriend een dergelijke gift ge schonken aan de Vereeniging tot liet ver- leenen van hulp aan minvermogende oog lijders in Zuid-Holland. Van wege de afdeeling »Wijk-bij-Duur- stede» van hel Genootschap voor land bouw en kruidkunde in de provincie Utrecht, had Donderdag te Amerongen de aangekondigde tentoonstelling van vee pLats. Voor stieren verkreeg: le prijs de Heer C. Overwest, te Langbroek, 2e prijs de Heer F. Dorrestein,; te Ameron gen; melkkoeien: le prijs de Heer Ja cob van Ree, te Amerongen, 2e prijs de Heer W. van Spanjete Eist bij Ree- neninelkvaarzen J e prijs de Heer P. Bouman, 2e prijs de Heer J. Vos, beiden te Amerongen; Vaarspinken: '1e prijsde Heer P. Versteegh Ezm, 2e prijs de Heer G. J. van der Polbeiden te Ameron genStieren of vaarspinken: le prijs de Heer A. Bos te Amerongen2e prijs de Heer C. Vonk onder Reenen. Te Leersum is gisterenmorgen opge- vischt het lijk van Cornêlis Niekerk, koopman aldaar. Daar men bij hem eene portefeuille miste, die geldswaarde moest bevatten, zoo vreest men, dat hier aan een misdaad moet gedacht worden. GEMENGDE BERICHTEN Een knaapjedat onlangs te Zwolle vermist werdis te voet bij zijn groot vader in Groningerland aangekomen. Teveel ijver schaadt. Dit geloofde echter niet een jong po- litie-agent te Helmond. Sedert de nieuwe wet op den verkoop van sterken drank in 't kleinhad eene vrouw het borreltjes schenken vaarwel gezegd en verkocht nog slechts aan hare gasten een heerlijk schui mend glaasje Ilelmonds gerstenbier. Doch zie, een kwaadsprekende tong had der politie weten diets te makendat er bij genoemde vrouw jenever geschonken werd. Zondag jl. trad een in burgerkleeding ge stoken politie-agent haar lokaal binnen en eischte een glaasje «klare.» De vrouw ging naar den kelder en bracht welwil lend het gevraagde bij haren bezoeker, en toen deze haar een rijksdaalder ter hand stelde, stak zij dien niet minder bereidvaardig in den zak. Zij was echter niet te huis, toen de man geld terug verlangde. Gegeven blijft gegeven sprak de vrouwik tracteerde je met genoegen op een glaasje, gij gaaft mij een rijks daalder, dank je wel voor je goedheid. Door het voorbijstoomen van een trein schrikte te Hinsbeekniet ver van Ven- loohet voor een kar gespannen paard van een landbouwer, waardoor de kar omsloegde voerman er onder kwam en onmiddellijk den dood vond. April doet wat zij wilen dat ze ons dus in een nacht een bed van sneeuw heeft gebracht, heeft slechts weinigen verwonderd. Maar dat ze zelfs in Zuid- Italië haar donzen sprei bezorgdeklinkt vreemder. Uit Acri wordt gemelddat de geheele omstreek eenige voeten dik onder de sneeuw begraven ligt. De men- schen moeten paden graven om uit hunne woningen te komen. Reeds eenige dagen achtereen de sneeuw viel in den nacht van den 17denzijn de inwoners van nagenoeg alle gemeenschap verstoken ge weest. Den 25en April is te Philadelphia de conventie der Iersche Landleague bijeen gekomentot stichting van een nationale liga voor Amerika. In het programma van dit nieuwe bond wordt voorgesteld, om zich ver verwijderd te houden van de dynamietpartij en aan te dringen op de instelling van een Iersch Parlement voorts ten behoeve van de boeren onaf hankelijk grondbezit in het ieven te roe pen waartoe de Regeering de (later te rug te betalen) sommen zal voorschieten, en eindelijk den post van Onderkoning op te heffen. Voor de rechtbank te Garcassonne werd dezer dagen een zonderlinge zaak behan deld. Een rijke weduwe, Mad. de Poin- ties, die met haar 21-jarige dochter op een kasteel daar in den omtrek woonde had een rentmeester, Poncignon genaamd. Deze man had met zijn vrouw een plan gevormd om zijn meesteres en hare doch ter een echtgenoot te bezorgenen zelfs een aardig voordeel te trekken van de huwelijks-candidaten die zij voorthielpen. Zij vonden ei1 eerst een voor de we duwe een armen markiesdie hun 30,000 fr. als loon toezeite betalen na het huwelijk, en dien zij zoozeer bij de dame in gunst wisten te brengendat zij zich met hem verloofde. De markies dronk zich echter op zekeren dag in den roes zijner vreugde een werkelijken roes, en werd de deur uitgejaagd. Toen begonnen de echtelieden voor de dochter te werken, en zij vonden weldra een jonkmandie zeer in den smaak dei- moeder viel, maar niet in die der jonge dame. Deze laatste vluchtte, toen haar moeder haar tot een huwelijk met den pretendent wilde dwingen, met een kui per, Sipnourel genaamd. Poncignon ging toen met den teleur- gestelden minnaar, die van de moeder volmacht had gekregen, naar Marseille, om het jonge paar te zoeken en het meisje desnoods met geweld terug te halen. Zij namen eenige mannen in dienst om bij de ontvoering te helpen maar zij kwamen te laat: de jongelieden waren gevloden. Mevrouw de Pointies dietoen zij den uitslag van dezen mislukten tocht ver nam naar Marseille kwamschoot een revolver af op den manin wiens huis haar dochter en haar minnaar verblijf gehouden hadden, maar zonder hem te raken. Olga, de dochter, en haar kuiper zijn intusschen in het huwelijk verbonden. De huwelijks-candidaatBaron d'Albe- rat en Poncignon zijn nu tot een inaand gevangenisstraf veroordeeld wegens hun poging om Olga geweldadig te ontvoeren, en hun twee voornaamste helpers tot 20 en 25 dagen gevangenisstraf. Mevr. de Pointies werd voor haar revolverschot slechts gestraft met een boete van 5 francs. Gisterenmorgen te circa 814 uren is de villa «Chambésij toebehoorende aan den Heer J. en bewoond door de dames v. d. S.aan den Vaartweg te Hilversum, een prooi der vlammen geworden. Huis en inboedel waren verzekerd. Van den inboedel is veel gered. De oorzaak is nog onbekend. Bij deze gelegenheid is op allertreu rigste wijze gebleken, hoe hoogst noodig eene herziening van de bepalingen op den brandweerdienst in die gemeente van c.a. 11,000 zielen en van zulk eene uitgestrektheid is. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft gisteren het voorstel van Burgemeester en wethouders aangenomenom de ker mis met vijf dagen te verkorten en voort aan te doen aanvangen op den Maandag, volgende op den tweeden Woensdag der maand Juli, en tc doen eindigen op den tweeden Woensdag d. a. v. Een meubelmaker te 's Hage, die een weiisch, in den vorm van een bankbil jet, voor een echt bankje van f40 had uitgegeven, is deswege tot 3 maanden celstraf veroordeeld. Spakenburg, 25 April 1883. ISeereiikluif, loco Secretaris, Be lastingparade, Amersfoort. Stoomtramweg KootwijkGarderen Urk hapert. Maatschappij vergist. Zuiderzee niet drooggemaakt. Zendt onmiddellijk ordonnance officier Koalf met Zwembroeken, zoo voor Cor pulente lui model osals voor strepen model pekelharing; dan nog doorstoomen, tot Urk. Tot hier weinig ongelukken Machinist Zwaluw verdronken in het Kootwijker- zand. Passagier Meelwurm linker kleine toon afgereden. Amuseeren ons perfect met spiering- kloppen en dresseeren van zeevarkens langs strand. Gisterenavond serenade Spakenburger harmonie muziek Nieuw benoemd Raadslid Jaap Smoel. PAKSALIDIN. Spakenburg26 April 1883. Heden ochtend alhier gearriveerd Z. M. Stoomkanonneerboot «VuurduivelKoni- mandant «Zeemonster Ampat» lange reis, vier dagen van Helder. Onde^ de equipage veel Scheurbuik. Matroos le Klasse «Miereneter» ter hoogte van Enk huizen uit bezaantop gevallenzat op uitkijknieuwe Burgemeester Amersfoort, een kwartier bijgedraaid eri gevischt; veel haaien achter de spiegel. Bloed voor de boeg. Miereneter opgekloven. Eén adelborst gedebarkeerd lijdt aan Spiering vrees uit Atchin mede gebrachtfebris cariolentus spiringpoea. Opgenomen ma rine Hospitaal Spakenburg. Bootsmans maat Steenpuist linkerruggegraat gebro ken blijft aan boord. Vuurduivel neemt steenkolen in. 27 dezer anker lichten en opstoomen. Bestemming Amersfoort. Bijzondere politie maatregelen belasting parade, Kommandant zal in overleg treden met Brigade kommandant Maréchaussee te paard uit Garderen. Equipage vuurduivel te Amersfoort niet passagieren. Kommandant bevreesd voor ontvlambaarheid vrouwelijk personeel lu cifersfabriek. Na afloop belasting parade buiten mon ding rivier de Ecinequipage permissie 24 uren in zee te passagieren. Kommandant Zeemonster neemt intrek Hotel Belle-vue, Vlasakkers Amersfoort. Luitenant «Brilslang» blijft aan boord neemt kommando over. PAKSALIDIN. Spakenburg, 26 April 1883. 's avonds 9 ure aan boord van Z. M. kanonneer boot «Vuurduivel.» Geinviteerd door Kommandant Zee monster. Flink officier. Echte Zeerob. Heeft vier klewanghouwen over rechter neusgat. Souvenir d'Atchin. Vuurduivel prachtig schip. Veel Spakenburger plezier jachten op de reede. Lunch gebruikt aan boord. Heden middag aanbesteding ge weest leverantie equipage Vuurduivel. Minste inschrijvers waren, voor puik, best vet, zwaar, doorregen vleeschhof leverancier Meijerusbeste zeeuwsche jam men velthuisjesgebakken botgroote en versterkend, «morgen Meheer;» allen te Amersfoort. Verduurzame levensmid delen gedroogde brandnetels in bussen, firma Riebels te Urk. Knoopenscharen in het zuur, weduwe Roothjes te Nieuw- Milligen. Doode varkens voor de snert der equipagefirma Porius Ilanneszoon te Barnevelt en Gezusters Glorius te Amersfoort. Amersfoortsche belasting broodjes, gebrs. Zwalvelzuur te Muiden. Welke leverantiën aan de minste in schrijvers zijn gegundbehoudens goed keuring van Z. E. den afgetreden Minis ter van Marine te Kootwijkerbroek en met dien verstande, dat de grootte der Amersfoortsche belasting broodjes in ver houding zal staantot de nonsens grond slagen van den Amersfoortschen Hoof- delijken omslag, zoo ongelijk en onbillijk mogelijk. Morgenavond Soirée dansante. Contrafeest, benoeming Raadslid Spa kenburg, Jaap Smoel. Veel Spakenburger Dames genoodigd. Om meer ruimte te hebbenzullen matrozen in het wand en op kluiverboom blijven zitten. Heden namiddag inlandsche stoker Wongsowidjojo tiga gedeserteerd, was verliefd op Spakenburger freule Numero acht. Kommandant woedend, twee scho ten met grof zout gelostniet geraakt. Kerel zwom als een garnaal aan land. Brigade kommandant Marechaussees Spa kenburg kennis gegeven, wordt opge spoord en daarna levend opgehangen. Adelborst Catiboembie hoogst zorgelijk. Professor Eisendreck uit Neuchatel ont boden. Specialiteit in spieringvrees ziek ten, kan binnen drie weken hier aan komen. Dr. Levertraan Spakenburg, geeft patient voorloopig Amersfoortsche hoof- delijken omslag pillen, uitstekend pur geermiddel. Effect kolossaal. Lijder eerst citroengeeldan scharlakenwitdan eigroen; dan uitgeput voor anker. Zoo even prachtige operatie bijgewoond, bootsmansmaat Steenpuist, nieusve rugge- graat ingezet, veearts Kokkert van Urk geassisteerd. Spakenburger officier van Gezondheid verstomd prachtige ontdek king voor geneeskundige faculteit! pa tient opgeruimd, rug een weinig stijf eetlust goed, heeft panharing met zuurkool geschaft. Zebrahengst Cagliorogolo van vracht rijder Hamtnelburg heden ochtend aan gekocht voor 9483 francs door Cercle Equestre Roijal te Brussel. Würstdorlï zal nu bij belasting parade berijder Grieksche Stekelbeerhengst Athe- nopolitructor van vrachtrijder Esser. PAKSALIDIN. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 20 April, Maria Christina, d. van Mr. Johannes Heyligers en Mathilda Joscphina Reinhardt. 22 AprilGeurt Hendrikus, z. van Jan Jacob van Beek en Geertruida van Dijkhui zen. 24 April, Jacoba, d. van Gerrit van de Kraats en Antonia Veenendaal. Hendrikus, z. van Hendrikus Heilygers en Evertje Hendrika Schoonderbeek. 25 April, Clasina d. van Jan J-ablans en Clasina Veenendaal. Johanna Alberta, d. van Jan de Valk en Leentje Lentink. Ondertrouwd: 20 April, Teunis van den Brink en Helena ICreijkamp. 25 April, Dirk Cornê lis Prins en Christine Sophie Marie Elisabeth Baüer. 26 AprilHerinanus Kroes en Corne lia van Ouwerkerk. Hermanus Schimmel en Gijsje Floor. Antonie Johannes Ileunks en Matje van Doorn. Wilhelmus Johannes van Wandelen en Anna van der Linden. Gijsbert Nieuwenburg en Cornelia van der Veer. Wil lem Fredreik George Lodewijk Bot en Jacoba Barendina Slaap. Daniel van Loveren en Janna Lainberta Ruitenberg. Gehuwd: 24 April, Theodorus Vreeswijk en Wilhelmina Everarda van den Huijsen. Overleden: 19 April, Cornelia Hermina de Gans, 14 m. 20 April, Johannes Pot, 53 j. echtg. van Gonda van Spellen. Johann Pe trus Steenbeek), 10 m. 21 April, Judith Beek, 84 j. weduwe van Hendrik Kraan. Willem Henri Antoon Stork, 13 d. 22 April, Anna

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2