NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BW, BUNSCHOTEN, EMS, MELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EK WOUDENBERG. LEUSDEN, SOEST, Feuilleton. ALICE'S GEHEIM. Na. 43. Woensdag 30 Mei 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. W. PASSAUER. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het gehecle Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des "Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 1O regelsf 0,40. Iedere regel meer 0.05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Adverteiitiëii kunnen ingezon- den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal la rekening gebracht. Wanneer deze regelen gedrukt staan, zal de Keizerskroning te Moscou tot het verleden behooren en een niet onbelang rijke bladzijde van Ruslands geschiedenis zijn afgesloten. Het openbaar gedeelte dei- plechtigheid de intocht, waarbij de ge varen van een nihilistischen aanslag zeer groot waren, liep zonder ongeval af, en al het andere had plaats volgens een te voren in alle bijzonderheden geregeld programma. Die intochtop Dinsdag 20 Meiis ongemeen prachtig geweest en werd door fraai weder begunstigd. Op enkele plaat sen van de lange Twerskajastraat, waar zij nauw en bochtig isvormden politie- soldaten in burgerkleeding de voorste en ondoordringbare rij der toeschouwers. De geestdrift der menigte uitte zich krach tig bij sommige door het gebruik voor geschreven handelingen van het keizers- paar, zooals het afstappen bij de kapel aan het einde der pas genoemde straat om voor het binnen die kerk geplaatste Mariabeeld te bidden, en vooral bij de aanbieding van het «zout en brood» op het «Roode Balcon» van het Kremlin. Bij den ingang van dit reusachtige pa leis waren door de schooljeugd de volks liederen gezongen. De eigenlijke kroning geschiedde Zon dag, nadat de \orige dagen overal het manifest dier plechtigheid door rijkge- kleede herauten aan het volk was voor gelezen. Men verwachtte voorts nog een Ukaze waarbij-staatkundige amnestie wordt verleend t an de Poolsche opstandelingen, NOVELLE van 5) Maar in bezweer je, Alice, bij alles wat mij eenmaal dierbaar Was, datje hem nooit, neen nooit trouwen rnoogt. Ik bid je dus, kind, wees verstandig en laat hem loopen; het is je vader, je oude vader, die je dit smeekt, doe het ter wille van hem en zie dien man niet meer aan. Alice, want anders, zoo waar als God leeft, loopt het niet goed tusschen ons af!» Alice had zich weder langzaam op de chaise- longue nedergezet. Tante Ellen had reeds bij de eerste heftige woorden haars broeders de kamer verlaten, zoodat vader en dochter alleen waren. «Gij hebt eerst bevolen, en thans smeekt gij, Papa,» zeide het meisje: «gij hadt noch het een noch het ander behoeven te doen, wanneer gij rnij in korte ronde woorden gezegd hadt, waarom ik hem niet beminnen mag. In dien uwe redenen werkelijk van dien aard zijn, dat hij mijne liefde niet waard is, dan hadt gij noch behoeven te bevelen noch te smeeken. Ook zonder dat zoude ik van hern afgezien hebben. Zeg mij dus, Papa, welke bewijzen hebt gij tegen hem in te brengen Welke re denen om hem te verstooten?» die bij bun terugkeer naar bun vader land volkomen onderwerping en trouw aan den Czaar beloven, en kwijtschel dingen van lichte straffen opheffing van geldboeten en meer dergelijke gunstbe- tooningen zijn toegekend. Terwijl de Oude Wereld zich te goed deed aan de lange verhalen^van de Mos- cousche festiviteiten werd in de Nieuwe, insgelijks op feestelijke wijze, een reus achtig werk voor het verkeer geopend, namelijk de groote brug, die New-York en Brooklyn verbindt. President Arthur en alle Ministers waren tegenwoordig. Die brug, de grootste van de wereld,is een mijl lang en kostte i5Vi millioen dollars. De vergaderingen van het Britsch La gerhuis worden in den laatsten tijd, bijna geheel in beslag genomen door het vragen- en antwoorden-spel tusschen de leden en de Regeering. Van de mede- deelingen daarbij gedaan zijn sommige belangrijk. De veelbesproken blief van den Paus aan de Iersche bisschoppen is niet op verzoek der Regeering uitgevaar digd. De Regeering is niet van zins zich te bemoeien met de onlusten in Zoeloe- land. Met de Suez-Kanaalmaatscbappij is een schriftelijke gedachtewisseling ge voerd, maar alvorens in deze iets te ondernemenof zich ergens toe te ver binden wenscht de Regeering het gevoe len in te winnen van bevoegde beoor deelaars. De Porte heeftnadat lord Duflerin onlangs zeer ernstig haar aan dacht heeft gericht op de noodzakelijk heid van hervormingen in Armenië toe zeggingen in dien geest gedaan en een plan ontworpenwaarvan de Regeering hoopt dat het meer gevolgen zal hebben dan vroegere soortgelijke pogingen. Met Madagascar is een overeenkomst gesloten tot betere regeling van den invoer van sterke dranken. Op genoemd eiland begint het vrij on rustig te worden. Het heerschende volk aldaar, de Hovas, heeft vroegervolgens De oude schudde met het hoofd, waarna hij het op de raamgevouwen handen liet rusten. «Bewijzen en redenen!» mompelde hij meer tot zich zeiven dan tot Alice, «ik heb geen be wijzen ik heb slechts eene reden, waarom ik dit huwelijk niet verkies, doch die geldt rneer dan duizend andereinaar ik kan je die vol strekt niet zeggen.» Alice zweeg weder een poos, richtte zich in de hoogte en zette toen zulke groote oogen op dat haar vader verschrikt uit zijne gebo gen houding opsprong en haar vol verbazing aanzag. «Welnu, Papa,» zoo begon zij, «als gij dat niet kunt, dan zal ik u mijne redenen zeggen, waarom ik nimmer afstand van George wil doen, maar hem trouw blijven zal ten eeuwigen dage. Welnu dan. Gij noemt George steeds min achtend «dien vreemden man,» doch voor mij is hij dat niet, en opdat hij het ook niet lan ger voor u zij, zeg ik u heden dat hij staats-, ingenieur is en George Kearny heet. Ik heb hem ongeveer een jaar geleden, gedurende mijn verblijf op de kostschool te New-York leeren kennen, en toen ik nu onlangs op uw bevel naar Pithole terugkeerde, is hij mij gevolgd. Papa,» ging zij op zachteren toon voort, toen zij het bleeke sombere gelaat haars vaders zag, «ik heb hem lief, lief als mijn eigen leven, en ik weet, dat hij ook mij oprecht bemint. Tracht dus niet, ons van elkander te scheiden. Ik ken uwe Kunighams en Olivers en Woorms, en al degenen voor wie gij zoo ijvert, doch ik zoude mij schamen, indien ik ooit laag genoeg was, een hunner myne hand te schenkenwant ik veracht hen.» bewering der Franschengrondgebied in bezit genomen van een anderen stam de Sakalawa's, met wie door Frankrijk een verdrag tot vestiging was aangegaan. Thans heeft de bemanning van het In- dische-Zee-eskadei» de posten heroverd en de Ilovas vandaar verdreven. Die aan vankelijke zegepraal kan evenwel den Franschen nog veel last veroorzakende Engelschen zijn over hun houding zeer ontstemd, natuurlijk, wie kan groo- ter vijand zijn van annexatie dan onze Britsche overbuurman! maar ook in Amerika worden gelden en wapenen bij eengebracht om de Hovas in staat te stellen het verzet vol te houden. Het ge zantschap der laatsten bevindt zich nog te Londen, na onlangs te Berlijn een handelstractaat te hebben geslotensom mige leden zullen spoedig huiswaarts gaan om aan den strijd te kunnen deelnemen. Uit Frankrijk is voor bet overige wei nig bijzonders te melden. De Senaat nam liet Crediet aan voor de Tonkin-expeditie, na verwerping van de bepaling dat zij onder det oppertoezicht van een burger lijken regeerings-commissaris moet staan. De Kamer hield zich de laatste dagen bezig met de behandeling van wetsont werpen over de rechterlijke organisatie, en waarvan de strekking hoofdzakelijk is de rechters die niet republikeinsch ge noeg zijn, weg te kunnen zenden. Te Parijs hadden weer aanplakkingen plaats. Zoowel van anarchisten als van konings gezinde biljetten. In de eerste werden de liefhebbers uitgenoodigd tot een manifes tatie op het graf der communards, op Père-Lachaise. De bekende LaboulayeSenatorschrij ver van «Prins Poedel.» «Parijs in Ame rika» enz. is overleden. Het Staatsblad van het Duitsche Rijk, de «Reiehsanzeigerbevat een verorde ning aan den Minister van Eeredienst en aan den Evangelisclien Opperkerkeraad, waarin last gegeven wordt op 10 en 11 November a. s. den 400sten geboortedag «Gij weet niet, Alice,» begon haar vader weder, «wat gij «Zwijg, bid ik u, Papa,».vfel het meisje hem in de rede, terwijl zij de shawl vaster om de schouders trok»doe geenc verdere moeite mij van gedachte te veranderen, het zoude te vergeefs zijn. En wanneer gij mij zoudt willen dwingen, of hetgeen God ver hoede geweld tegenover hem wilt gebrui ken, denk er dan aan, dat de straf altijd op de misdaad volgt.» Daarna keerde zij zich om en verliet haastig het vertrek. Howitt bleef on bewegelijk zitten, als hadden, de laatste woor den van zijne dochter hem verlamd. Eerst na een poosje hief hij het hoofd weder op, schuw om zich heen ziende, als ware luj bevreesd, dat ieder boos woord eene gestalte had aange nomen en zich nu schuil hield, om, zoo gauw als hij opstond, hem van alle kanten aan te vallen. Eindelijk toch scheen hij moed te krijgen. Langzaam verhief hij zich van zijnen stoei en trad met over elkander geslagen armen naar het venster toe, dat op den tuin uitzag. Yreeselijk was de uitdrukking van spot en helsche vertwijfeling, die zich beurtelings op zijn gelaat vertoonden, nadat angst en schrik daarvan verdwenen waren. «Het zal niet gebeuren,» aldus prevelde hij zacht tot zich zeiven, terwijl hij zijne vuist balde, «bet kan niet zijn, nimmer nimmer! Ik zou hem niet kunnen zien» ging hij bijna wanhopend voort, «ik zou het niet kuiinnn ver dragen, dat de zoon van dien man de echtge noot van mijn eenig kind werd. Doch geen geweld zal ik gebruiken, Alice, daarvoor be- van Luther plechtig te vieren door een kerkelijk feest in de Evangelische kerken en scholen. De kansen van overeenstemming met den II. Stoel staan vrij ongunstig. Nadat de tekst der laatste Pruisische nota werd openbaar gemaakt, betoogden de ultra- montaansehe bladen zoowel te Rome als in Duitschlanddat de Pruisische regee ring meer, veel meer moest geven dan zij gedaan hadom de verplichte kennis geving van kerkelijke benoemingen te krijgen. Het Duitsch Centrum verlangt volledige herziening der Mei-wetten in overleg met de Curie. De Rijksdag is bezig met de wet op de ziekte-kassen. Na een paar dagen on voltallig te zijn geweest, hetgeen de kansen der tweejarige begrooting niet ver hoogt, verwierp hij met slechts twee stemmen meerderheid een door de Re geering bestreden amendement, om die kassen ook tot de werklieden ten platten lande uit te strekken. Men nam de bepa ling aan, de uitbreiding van verzekering tegen ziekte tot de veldarbeiders faculta tief te stellen. Terwijl bij de debatten over hooge po litiek in de Italiaansche Kamer de Minis ters van Justitie en van Waterstaat ver klaringen hadden afgelegd eenigszins in strijd met die hunner collega's, heeft het Kabinet Depretis zijn ontslag genomen: de premier, met de reconstructie belast, heeft voor genoemde departementen nieu we titularissen voorgedragen, en daarmee was de zaak weer in orde. Koning Lodewijk van Portugal bezocht met de Koningin en talrijk gevolg zijn buurman Alfonso van Spanje. De ont vangst was hartelijk en de geestdrift der bevolking groot. NADERE BERICHTEN. Uit Tonkin is de tijding ontvangen dat de commandant van het sedert vele maanden ingesloten fort Honoiadmiraal ware rnij de Hemel! Wie kan mij bewijzen, dat ik zulks nog ooit gedaan heb? Neen, neen, geen geweld! Maar liefde,» en hij lachte spottend «liefde is ook een geweld, is ook eene kr: cht, eene in stilte werkende kracht, ja, de sterkste, eene kracht, die nie mand in staat is te weerstaan. Toen scheen hij zich iets te bezinnen en met do uitroepen: Dat zal wel gaan, met haar zal ik het wel klaar spelen!» verliet hij het vertrek, bleef een oogenblik op do veranda staan en ging toen den trap af, om het groote middelpad in den tuin eenige malen op en neer te loopen. Doch ook dit bevredigde hem niet, weldra keerde hij naar binnen en begaf zich naar zijn kantoor. Nadat hij de brieven, die voor hem gekomen waren, vluchtig gelezen had, wendde hij zich tot zijnen boekhouder en vroeg: «Hoe staat het toch met de rekeningen der acteurs, die de vertrekken nommer 62 tot 63 bewonen? Zijn die reeds betaald Wilson?» De heer Wilson haalde de schouders op en stak zijne pen achter het oor. «Dat gaat-slecht, zeer slecht, mijnheer,» antwoordde de boekhouder. De directeur Pultke doet, wat hij kan en lj^eft reeds verscheidene rekeningen geind. Mevrouw R >berts en haar sclioone dochter, de heer Ired Dolme, Eiluard Tinvale en Paul Doolon, de.oude komiek, beta len allen op tijd, maar met Richard ClanelAn nabel Monval en Jessie Dumbleton ziet bet er erger uit, wij kunnen geen geld van hen krij gen zoodat hunne rekeningen ongeloofelijk hoo" worden.» (Wordt vervolgt.) t

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1