NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR I, BURN, BUSSCHOTEN, EEMIES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, F euilleton. ALICE'S GE HEI No. 44. Zaterdag 2 Juni 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Naar aanleiding eener mededeeling. W. PASSAUER. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 4, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 46 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07J Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie vrordt slechts driemaal in rekening gebracht. Het gebeurt in ons land niet dikwijls, dat een Afgevaardigde in een gedachten- wisseling treedt met zijn kiezers. Veel minder dan in Frankryk of in Engeland. Laat ons reeds dadelijk verklarendat we van geen dezer beide landen de par lementaire zeden zouden wenschen na gevolgd te zien. Wij stellen zeer veel prijs op de onafhankelijkheid van dé le den der wetgetende macht, en zouden het een ramp noemen voor ons vader land indien daar het minst aan te kort werd gedaan. Ziet men elders de afge vaardigden de kiezers flikflooienhun koeien beloven met gouden horens terwijl zij later uit vrees van eventueel niet herkozen te wordenliun heel wat praatjes moeten opdisschen om ze duur zaam tot vrienden te houdenhij ons niets van dat alles. En toch zouden we meer samen komsten tusschen kiezers en gekozenen wenschen. Niet, opdat de eersten een onderzoek instellen zouden naar de wijze waarop hun man zijn mandaat heeft ver vuld en evenmin om de laatsten voor schriften te hooien ontvangen met be trekking tot aan de orde zijnde onder werpen. Maar er moet eenige harmonie bestaan tusschen de politiekdie de af gevaardigde volgt in betrekking tot de NOVELLE van 6) «Botaalt Annabel Mouval ook nfet zegt gij?» vroeg Iiowittterwijl een duivelsche glimlach zich op zijn gelaat vertoonde. «Hoeveel bedraagt hare schuld, Wilson?» Wilson hegon te rekenen. «Twee honderd vijftig tachtig drie honderd vier hon derd dertig zeventig totaal: vierhon derd vijf en zeventig dollars!» «Vier honderd vijf en zeventig dollars!» her haalde de ander op bijna juichenden toon. «Ha, haeen mooie somEene schoone vrouw ook! Edele hartstochten!» ging hij zacht tot zich zeiven voort. «Zij heeft veel geld noodig heel veel geld noodig, die schoone vrouw!» Wilson, die de laatste woorden van zijnen meester gehoord had, zeide verontschuldigend: «Maar wie heeft dat niet, Mijnheer, hier in Pithole. Bedenk tochwat enorme prijzen men voor alles moet betalen drie dollars voor het middageten, vijf voor logies, enz. enz. Zelfs heb ik van morgen vijf en dertig dollars be taald voor een paar nieuwe laarzen en één voor een vingerhoedje brandewijn!» «Je hebt gelijk, Wilson, je hebt gelijk, alles is ontzettend duur. Maar lnn. welk 'nornmer bewoont Annabel Mouval?» «Nornmer drie en vier en zestig.» «Dank je.» Zonder verder een woord te spreken verliet partij waartoe hij behoort en de inzich ten van die groep leden eener partij die door hun votum den man hunner keuze een zetel bezorgden. Een openhartige bespreking van sommige onderdeelen van het regeeringsbeleid, die noch de kiezers, noch den candidaat of afgevaardigde in eenig opzicht bindtkan ^daartoe niet weinig bijdragen. In den laatsten tijd hebben we som mige leden der liberale partij op die wijze hun kiezers zien ontmoeten en we achten het zeer wenschelijk dat dit voor beeld navolging moge vinden. Het spreekt vanzelf, wanneer een uitnoodiging, in dien geest tot een Afgevaardigde gericht het karakter aanneemt van een soort van inquisitoriaal onderzoek, dan eischt zijn waardigheider feestelijk voor te bedan ken er moge dan uit voortvloeien wat wil. Doch als de kiezersop beschei den wijzeen zonder eenige pressie te willen uitoefenen, de voorlichting vragen van den afgevaardigde door hun district aan te wijzenclan zou deze wel een Nurks van de bovenste plank moeten wezen als hij geen middel wist te vin den om aan hun verzoek te voldoen. Een der Tweede Kamerleden de heer Rombach, Afgevaardigde voor het district Brielleheeft dezer dagen op uitnoodiging van zijn kiezers het woord gevoerd in een meeting. Men beweerde, dat sommigen over de houding van Rom bach niet tevreden warendat zijn her kiezing ernstig door geestverwanten zou worden betwist omdat hij is een «Kappeij- niaan» en dezen schijnen op dit oogenblik bij sommigen al in een bij zonder slecht blaadje te staan Enfin, Kappeyniaan of niet, het is den heer Rombach gelukt den storm te be zweren. Den Briel heeft zich opnieuw I Howitt het kantoor en trad zonder kloppen een der aangeduide kamers binnen, waar hij de prima donna van het gezelschap, dat sedert drie weker, eiken avond eene voorstelling gaf in het pas gebouwde theater, op de sofa vond liggen. Hij bleef een geruimen tijd bij haar en toen hij eindelijk vertrok, hoorde men hem dui delijk zeggen: «Maar ik bid u, Miss Annabel, verlaat u niet. Zorg, dat ge er op tijd zijt, want het welslagen onzer poging hangt van ééne minuut af; gij weet het, precies twin tig minuten over elf. Zorg dat gy er zijt adieu.» Daarna knikte hij haar nog eenmaal vrien delijk toe en ging heen. III. Als een gevolg van het ook reeds in het ver afgelegen Pithole bekende «Op veelvuldig verzoek,» had de toeneeldirekteur, de heer Pult- ke, zich genoodzaakt gezien ten vijfden male Shakespere's Romeo and Juliët op te voeren. Ditmaal echter zoude het zijn ter benefice van Miss Annabel Mouval, die ook nu weder hare lauweren als Juliet zoude behalen De nieuwe en smaakvolle schouwburg was niettegenstaande de hooge entrée-prijzen drie dollars per plaats -— stampvol. Annabel Juliet was met het beste gevolg en on der daverend applaus gestorven, en had evenals als altijd de grootst mogelijke sympathie ver wekt: Door do stormachtige bravo's weder in het leven gewekt, zoude zij waarschijnlijk op nieuw levend begraven zijn geworden onder de tallooze bloemkransen, niet het gordijn ten derden male /A'-lv inu ook voor het laatst gevallen wa*y (,fi zo^odoende een einde maakte 'aan alle bi' ret°n.\V De toeschouw/^ ®®nigszin.<-4 van hunne ver rukking bekom<- ve''heten hcAt gebouw en gin- als aan een tweeden Lumey, aan hem overgegeven. Misschien heeft daartoe ook wel iets bijgedragen de mededeeling, waarmede de dokter zijn patiënten pardon, we bedoelende Afgevaardigde zijn kiezers, heeft opgevroolijkt. Hij verklaarde namelijkdat na her haalde bijeenkomsten de liberale partij tot volkomen eenstemmigheid was geko men over Over wat? Over de beginselen die aan haar politiek ten grondslag zouden ge legd worden en de wijze waarop zij die beginselen in toepassing zou trachten te brengen In dat gevaldriewerf hoerah Want dan is, in weerwil van alle on heilspellende teekenende toekomst haar. Immers, dat een gedeelte van ons volk zich van haar afwendt, en door stelsel matige onthouding bij de verkiezingen de clericalen in de hand werkt, is niet daar aan te wijten dat men de beginselen prijs geeft, maar aan de treurige ervaring, dat de mannendie beweren ze met hart en ziel tc zijn toegedaanin ons Parle ment door hun kleingeestige 'personen strijd de verwezelijking van de liberale idalen verhinderen. Is dus deze op zijde gezet en vervangen door flinke samen werking Maar wacht hooren wij eerst dr. Rombach verder. «De liberale partij is tot eenstemmigheid gekomen over haar gedragslijn tegenover het Ministerie- Heemskerk Zij heeft beslotenonder voorbehoud eener scherpe controle, het Ministerie niet te bemoeielijken.» Is 't anders niet! En daarvoor schijnen dan «herhaalde bijeenkomsten noodig te zijn geweest! 't Is inderdaad subliemJa voor velen gen in hunne schitterende equipages ;of armza lige huurrijtuigen anderen te voet naar hunne woningen terugornzooals overalde geschokte zenuwen door spijs en drank eeniger- mate te herstellen. In het hotel Chase-House, waar, zooals wij wetenhet grootste deel der voornaamste krach ten van de Yereeniging verblijf hield, werd na alloop der voorstelling een souper aangeboden aan de benificiante, Miss Annabel Monval. Alle notabelen der stad en zijdie zich voor kunst en schoonheid interesseerden, waren hier he den avond vereenigd en nadat een luide bel aangekondigd haddat alles voor het rnaal ge reed was, zette men zich aan tafel. George Kearny, die gedurende zijn verblijf te Pithole logies in genoemd hotel had geno men, had na alloop der voorstelling een zeer' belangwekkend gesprek aangeknoopt met den directeur, waarin ook de prima donna zich mengde. Toen ,nu George zich wilde verwijde ren, drong Pultke, hierin bijgestaan door an deren, er sterk op aan, dat hij blijven en deel nemen zoude aan het souper. Eerst wilde hij hiervan niets hoorendoelij, aangetrokken dooi den prettigen geest, die er onder de aanwezi- hen heerschte, bleef hij en zag zich, hoe wist zelf niet, aan tafel vlak haast Annabel Monval geplaatst, De tooneelspeelster, die evenals de anderen, het costuum waarin zij gedurende de laatste acte voor liet publiek opgetreden was, aange houden had, zag er meer dan bekoorlijk uit. De krans van witte rozen, die haar, zoolang zij schijndood geweest was, versierd had, was nog door hare gitzwarte lokkeB geslingerd en viel in sierlijke kronkelingen, op haren sneeuw- witten hals neder, die op eciit Grieksche wijze slechts half bedekt was door een loshangend kleed, hetwelk op den rechterschouder door eene in liet goud gevatte ramée bevestigd was. en ook voor ons is 't een meevallertje dat er dan toch nog partijvergaderingen zijn gehouden. Dat is alles. Voor het overi ge is het niet-bemoeielijken van het nieuwe Kabinet niets meer dan een daad van rechtvaardigheidin aanmerking genomen het beschamend feit, dat de meerderheid, na het vorig Ministerie omver gekegeld te hebbenniet bij machte bleek de teu gels van het bewind in handen te nemen. Behoeft het nog gezegd te worden, dat de natie van de liberale partij in de Ka mer veel meer verlangt? Als wij ter stembus gaanis het om van beginselen getuigenis af te leggen, en haar zegepraal op te dragen aan de groep van personen die in den kiesstrijd de overwinning behalen. Van «hooge» politiek neemt onze afkeer met den dag toe: Zij is bijna grenzenloos geworden. Met liet al-of-niet Kappeyniaan zijn van de heeren hebben we niets te maken. Wij verlangen dadenwij hebben behoefte aan hervormingen op wetgevend gebied, wij stellen er prijs op onze vrijzinnige staatsinstellingen tot ontwikkeling te zien brengen, wij eischeri de bevoidering van de zedelijke en stoffelijke belangen dei- natie. Tracht fiaarover tot eenstemmigheid te komen, mijne heeren: en zoo u dat gelukken mag, eerst dan zal het tijd zijn de vlag uit te steken ter verheerlij king van de vruchten uwer partij-bijeen komsten. Slaagt gij daarin niet, aan u de verantwoordelijkheid voor den toestand van achteruitgang, waarvoor ge, ondanks uw numerieke meerderheid, het vader land niet hebt kunnen behoeden. Genoemd kleed Julia's doodskleed deed de lijnen van hare schoone gestalte allervoor- deeligst uitkomen en reikte tot bijna op den grond. Hare voetenonbehrijpelijk klein vour iemand van hare grootte, deden denken aan het Korinthische schoeisel der antieke stand heelden, rerwijl hare blanke ronde armen tot aan den schouder ontbloot en als het ware be dekt waren met edelgesteenten; en ofschoon dit Grieksche costuum eigenlijk volstrekt niet paste bij de Italiaansclie liefde van eene harts tochtelijke Julia, toch waren de goede inwoners van Pithole er ten zeerste verrukt over en vroe gen niet, in hoeverre het getrouw was aan de historische waarheid. «Maar nu bid ik u, mijne heeren,» zeide An nabel met een hetooverenden blik op George en den directeur, laat toch dien dooden The obald in het graf rusten. Dood is dood en slechts de levenden hebben recht op ons. Laat ons daar eens op drinken!» en dit zeggende hief zij het gevulde glas in de hoogte en hield het George lachend toe. «Gij schijnt het niet aangenaam te vinden Miss Annabel,» zeide George, terwijl hij met haar klonk, «om over uwe kunst te spreken. Gij wilt liever practische bewijzen leveren en daarmede uwe mededingsters, zoo gij die al thans mocht hebben, uit liet veld slaan, want uwe Julia was inderdaad een heerlijke vertol king.» «Vleier!» fluisterde Annabel, hare schoone blauwe oogen even sluitend, maar ze snel weer openend, om het glas aan de roozenroode lip pen te brengen. «Toch vlei ik niet altijd!» antwoordde Ge orge, «ik kan ook berispen, Miss Annabel.» (Wordt vereolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1