NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAAR», BUNSCHOTEN, EEK, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Feuilleton. ALICES GEHEIM. Nó. 46. Woensdag 6 Juni 1883. Twaallde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. W. PASSAUER. AMEHSFOORTSCIE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal in rekening gebracht. Uit Tongkin zijn nog geen nadere be richten ontvangen, en inmiddels waren de Fransche bladen druk aan het fanta- seeren over de wijze waarop de comman dant Rivière met de zijnen om liet leven kwamen. Volgens sommigedie beweren het van particuliere zijde te hebben ver nomen, rukte bij met twee afdeelingen uit de citadel van Hanoi opde eerste ter sterkte van 150 man werd geslagen, en deels vernietigddeels gevangen ge nomen; toen de tweede, 250 man tel lende, naderde, gingen de Tonkineezen .op den loop, met zich voerende Rivière en 15 marine-soldatendie den volgen den morgen werden gespiesd. De uitkomst moet leeren wat er van dit alles waar is. Ook wordt met zekere warmte de vraag behandeld, of en in hoeverre China bij de Tongkinsche gebeurtenissen betrok ken zal worden. De Fransche gezant zou naar Shanga'i gaan om met den bevel hebber der drie zuidelijke provincies van gedachten te wisselen. Daar een strijd met het Hemelsche Rijk in geen enkel opzicht voordeel kan opleverendenkt men dat er wel een overeenkomst zal gevonden wordenen toen ook in het Engelsehe Lagerhuis reeds aan Gladstone werd gevraagd of hij niets kon doen om den eventuëelen oorlog te voorkomen antwoordde hij dat er tot dusver geen enkele aanleiding bestond om aan een van beide partijen Engelands diensten aan te bieden. Frankrijk verlangt het protectoraat of de souvereiniteit over Tongkin, en indien er waarborgen ge geven kunnen worden dat het niet ver der zal gaanen den Keizer van Anam niet in zijn zelfstandigheid^bedreigen dan is het zeer wel mogelijk dat een schikking wordt getroffen. Van Madagascar is wel nieuws. De noordwestelijke kustplaatsen Amorons Angana en Passandava, op welke de Franschen aanspraak maken, werden door hen beschoten: het bombardement veroorzaakte veel schade aan goederen van vreemde kooplieden. De regeering der Hovas verhaast de militaire toebe reidselen en verklaart zich vast besloten, door gewapende macht den aanval der Franschen af te weren. In de hoofdstad Tananarivo was het tot dusver rustig gebleven. Volgens verklaring van de Fran sche bladen is geen annexatie van grond gebied het doel der vijandelijkheden men verlangt eenvoudig eerbiediging van vroegere verdragen en de belofte dat handelsvoorrechtendie aan andere natiën worden toegestaan, ook den Franschen worden verleend. In den Franschen Senaat werd de Regeering geïnterpelleerd door den her tog De Broglie over de leer- en hand boeken, bij het openbaar onderwijs in gebruiken die door de geestelijkheid zijn veroordeeldin die boekenkomen volgens den hertog, stellingen voor in strijd met de verklaringen van den Mi nister, dat de godsdienstige neutraliteit zou geëerbiedigd worden. De Minister Ferry antwoordde daarop, dat de aan vallen op de leerboeken zijn van staat kundigen volstrekt niet van godsdiensti- NOVELLE van «O, dat zoude ik gaarne willen hoorenMijn heer Kearnyriep Annabel opgewonden uit, «ik bid u! Het is zoo zelden dat ik eene goede, ernstige critiek over mijn spel boorGewoon lijk zijn het slechts armzalige complimenten, niets beteekenende woorden. Hoe zoudt gij mij verplichtenmij uw waar oordeel eens inede te deelen!» «Meent gij dat werkelijk?» hernam George medegesleept door den blik waarmede het be koorlijke meisje hem aanzag «Welnu luister dan. Gij waart veel te onzeker, ja bijna ver legen toen gij heden avond voor het publiek verscheen. Dat was niet goed van u. Zeg mij wat was daarvan de reden Gij toch zijt eene kunstenares, wier naain zelfs in geheel New- York met bewondering genoemd wordt!» Annabel sloeg de oogen neder. Na een poosje echter liet zij ze met eene uitdrukking van onbeschrijfelijken weemoed op George rusten en zeideGij hebt gelijk, Mijnheer Kearny, ik was heden avond mijzelve niet en als dank voor de groote oplettendheid, die gij rnij waar dig hebt gekeurd, wil ik oprecht met u spre ken. Ik ben nog niet zoolang aan het tooneel, als gij misschien wel denkt. De ongelukkige oorlog heeft de gansche bezitting mijner ouders verwoest en zag mijne beide broeders in het slagveld vallen. Verdriet over dit onherstelbaar gen aard: wel is godsdienstige, maar geen wijsgeerige of staatkundige neutra liteit beloofd. Het onderwijs in zedeleer op de scholen strekt zich uit tot begrip pen van humaniteit, die aan alle. gods diensten gemeen zijn. De Duitsche Rijksdag heeft met aan zienlijke meerderheid de wet op de ziekenfondsen definitief aangenomen fortschritssociaal-democraten en een deel der secession nisten stemden tegen. De Pruisische Landdag zal nog in deze zitting een voorstel te behandelen krij gen waartoe in een Ministerraaddoor Bismarck in persoon gepresideerd is be sloten. en strekkende om onder zekere gemakkelijk te vervullen voorwaarden het mislezen en de sacramentsbediening vrij te stellen. Men gelooft hierin het bewijs te ziendat Pruisen geen verdere stappen wenscht te doen tot toenadering bij den H. Stoelmaar verder zelfstan dig sommige kerkelijke aangelegenheden wil regelen. Van de Moscousche kroningsfeesten worden nog enkele na-klanken vernomen. Zoo zouden bij gelegenheid van de illu minatie te Petersburg door de dronken bevolking zooveel wanordelijkheden zijn gepleegddat de Czaar van zijn voorgeno men plechtigen intocht aldaar heeft afgezien en zich onmiddelijk naar Peterliof zal be geven. Ook wordt medegedeelddat de burgemeester van Moscou, professor Tschi- scherin in zijn toespraak ter audiëntie bij den Czaarronduit verklaarde dat bet volk constitutioneele instellingen verwacht, welke betuiging op den Keizer een pijn lijken, op het Hof een verpletterenden indruk maakte. Er is dan ook weinig kansdat de Czaar aan dien wensch zal toegevenwel ver schenen honderden besluiten van deeora- verlies deed mijne ouders ten grave dalen. Ik stond toen alleen in de wereld, zonder vrien den zonder bloedverwanten. Ik wist niet, wat te beginnen, bedelen wilde ik niet en ten ein de niet van honger om te komen, sloot ik mij bij het tooneel aan.» Eene diepe zucht ontsnapte aan hare lippen, toen zij aan dezen treurigen tijd dacht en hare oogen waren vol tranen. «Het is slechts drie jaar geleden, sedert ik mij voor het eerst aan het publiek ver toond,» ging zij met nedergeslagen oogen voort, «en nog nimmer heb ik den angst kunneu overwinnen, die zich van rnij meester maakt, telkens als ik voor het voetlicht tre den en het eerste woord uitspreken moet. Doch is dit eenmaal geschied, dan doorgloeit eene heilige geestdrift mij. Ik ga dan geheel in mijne rol op en vergeet wat en waar ik ben, en wanneer het gordijn valt, weet ik nauwelijks wat ik gedaan, wat ik gesproken heb, kan ik mij niet herinneren of ik g be den of vervloekt, gelachen of geweend heb!» «Hoe bewonder ik u, Miss Annabel!» zeide George na eenige oogenblikken van stille verbazing. «En wanneer ik u zoo hoor spre ken, dan verbaast mij het groote succes niet dat gij overal behaalt. Ik hoop slechts dat gij uw talent niet in plaatsjes zooals Pithole zult gaan begraven. Hebt gij nog geene po gingen aangewend om een engagement te krijgen aan een der tooneelen in onze groote steden?» Annabel legde vol beteekenis haren vinger op den mond en zeide: «Laat ons dit gesprek niet verder voortzetten, Mijnheer Kearny, de direkteur mocht er anders eens achter komen. Ik zal waarschijnlijk later uwe hulp eens inroepen omtrent eene verbintenis, die ik met eene toonceldirekteur te New-York heb aangegaan, doch die zoo slecht is geschre- tiën, benoemingen, kwijtschelding van straf, ontheffing van belasting en ande re gunstbewijzen, maar geen spoor van een voornemen om de instellingen des lands te herzien. Alleen zijn eenige dwang maatregelen vroeger genomen tegen hen die zich afscheidden van de heerschende kerkthans opgeheven. De Italiaansche Kamer besloot Zater dag l.l. den eersten verjaardag van Ga ribaldi's dood den grooten bevrijder een gedenkteeken op te richten op den Jani- culus bij Rome. De Staat zal daartoe een millioen lires (francs) bijdragen. In Afghanistan schijnt weer een bloe dige burgeroorlog te worden gevoerd: een telegram uit Lahore (Britsch-Indië) maakt melding van hevige gevechten vermoedelijk tusschen de troepen van den Emir en de opstandelingen. Tusschen Perzië en Nederland is een handelsverdrag gesloten waarbij aan het laatste land bet voorrecht is toegestaan entrepots op te richten en afzonderlijke bewaarplaatsen voor handelsartikelen te Buschier (een plaats aan de Perzische golf.) ven, dat ik haar nauwelijks kan lezen. He laas, ik heb hier niemand, wien ik mijn ver- tronwen schenken kan, behalve misschien u,» ging zij vojrt, hem teeder aanziende. Zoudt gij wellicht de goedheid willen hebben «Ik reken rnij gelukkig, u van eenigen dienst te kunnen zijn,» antwoordde George op goedigen toon, innig begaan met het lot der schoone en niets liever wenschende dan haar eenige hulp te biedenwat zoudt gij gaarne wenschen, dat ik voor u deed? Gij hebt slechts te bevelen, ik ben ieder oogen- blik tot uwen dienst.» De tooueelspeelster keek hem aan met eenen blikdie meer zeide dan de welsprekendste woorden en fluisterde: «Ik reken op u!» Juist sloeg de pendule elf uur. Miss Monval keek naar het andere eind der tafel en haar oog ontmoette dat van den heer Howitt, die haar al dien tijd uauwlettend had gadegeslagen. Thans knikte zij hem vcelbeteekenend toe, zonder dat iemand zulks opmerkte, stond op en verliet het vertrek, Het gesprek der gasten was ondertusschen zeer levendig geworden. De lieffelijke tonen der muziek, de uitgezochtste wijnen en last not leasl de aanwezigheid van enkele schoonen, hadden niet weinig het hunne er toe bijge dragen, om ..ezen avond tot een der onver- getelijkste te maken voor de meesten der Pit- hoolsehe jongelingschapdie blijken hadden gegeven, hoezeer zij de ware kunst hoogschat ten. Doch toen de iuidruchtige gesprekken nog luidruchtiger werden en het voortdurend knal len der champagne kurken het teeken gaf voor I breideloos genot, toen de eerste tonen der wals gehoord en allen verzocht werden, zich ten dans gereed te houdentoen stond ook George ópom zich ter ruste te begeven. Nauwelijks echter h d hij een paar stappen in den gang gedaan of Miss Annabel stond aan zijne zijde. Amersfoort, 6 Juni 1883. Door Heeren Burgemeester en Wet houders is Maandag 1. 1. aanbesteed 1. het maken van een bijbouw en liet uitvoeren van eenige werken tot wijzi ging en herstelling van het gebouw der hoogere burgerschoolminste inschrijver W. van de Kooij alhiervoor f 5460. 2. het uitvoeren van verf- en behan gers werk aan het Telegraafkantoormin ste inschrijver Ph. Smit alhiervoor f 107. 3. het uitdiepen van de haven en bin nengrachten; eenige inschrijver T. W. Bonte alhier, voor f2825. Aan wien deze werken zijn gegund. «Zoudt gij wel zoo goed willen zijn,» vroeg zij hem op den meest vleienden toon, «om mij een oogenblik van uwen kostbaren tijd te ge ven? Zoo ja, volg mij dan ongemerkt naar ginds vertrekdaar is het contract waarvan ik u gesproken heb.» «Ongetwijfeld,» was het korte antwoord, dat George haar gaf, want het verbaasde hem, dat zij op zulk een ongewoon uur, en reeds lang nadat zij van alle gasten afscheid had ge nomen hem deze vraag kwam doen. Daarbij kwam, dat de gedachte aan Alice hem pijnigde en het was, alsof eene onzichtbare macht hem telkens terugtrok; doch het denkbeeld, deze betooverende kunstenares, die hem zulk een groot bewijs van haar vertrouwen gegeven had eenen kleinen dienst te bewijzen, verdreef iedere i andere gedachte. Hij volgde haar, tot zichzel, I ven zeggend, als om zijn geweten in slaap te (sussen: «Alice zelve zoude, indien zij er van wist, mijne poging om dit brave meisje in deze moeielijke zaak bij te staan, goedkeuren,» Beiden traden een klein, smaakvol kabinetje binnen. Van het hemelsblauwe, met zilveren sterren bezaaide plafond hing aan eene ver gulde ketting eene fraaie lamp naar beneden wier helder licht de kleuren van de mollige di vans en het Turksche vloerkleed allervoordee- ligst deed uitkomen. Op de ronde marmeren ta fel lagen de bewuste papieren der tooneelspeel- ster uitgespreid en na een paar woorden van verontschuldiging, noodigde Aimabel den jeug digen ingenieur uit om plaats te nemen. Zij nam het contract op, en bsgon het onduidelijke handschrift rnet groote moeite te ontcijferen. «Maar ziehier, Mijnheer Kearny,» duisterde zij zacht, terwijl zij zijne hand aanraakte«de zen zin begrijp ik niet goed. Beteckent dat twee honderd dollars voor iedere voorstelling met inbegrip van het benefiet of behalve dat? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1