NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR AMERSFOORT, 6AARN, BUNSCHOTEN, EEK, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VOOHSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENRERG. Feuilleton. ALICES GEHEIM. No. 47. Woensdag 13 Juni 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandscli Overzicht. W. PASSAUER. AMEBSFOORTSGHE GODRANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des IFocnsdasrs en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van C regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Adrerteiitiëii kunnen ingezon den worden tot uiterlijk -s mor gen» ÏO uur de» Woensdag» en Zaterdag». Eene viermaal geplaatste ad vertentie tvordt slecht» driemaal in rekening gebracht. «Indien de Paus uit een Ierschen va der en moeder ware geboren, zou hij hoogstwaarschijnlijk een der hoofden van de land-liga zijn geworden,» zei onlangs niet onaardig een redenaar op een bij eenkomst van Iersehe revolutie-mannen. Uit deze woorden blijkt, dat men vol strekt nog niet verzoend is met het op treden der Curie tegenover de woelingen op het «Groene Eiland,» en ook op tast bare wijze wordt men zulks te Rome gewaar, dewijl de oogst van Pieters penningen uit Ierland er zeer schraal door geworden is. Daarentegen vloeien de bijdragen voor het Parnell-fonds mil der dan ooit te voren. In het Engelsch „Parlement is door de regeering steeds ontkend dat de Pauselijke inmenging in overleg met haar is geschieddat was wel de diplomatieke waarheid, maar niet de geheele. Een zaakgelastigde bij den H. Stoel heeft Engeland niet, maar de heer Erlington, die eenigen tijd geleden als particulier naar Rome ging, heeft den heer Gladstone zijn diensten aange boden voor het geval er iets in het be lang van orde en vrede kon gedaan wor den. De regeering gaf hem toen inlich tingen omtrent den kerkelijken toestand in Ierlanden het is op grond van deze gegevens dat hij den Pauselijken Staats secretaris de uitvaardiging der veelbe- NOVELLE van 9) Zonder to weten wat zij doet, vliegt zij den tuin in, de eene laan in, de andere uit, tot zij eindelijk aan een palmboschje komt, achter welks dicht gebladerte zij zich verbergt. Doch wie beschrijft haren schriktoen zij voestappen hoort naderen en de donkere gestalte den weg ziet afkomen, dien ook zij gegaan is. Het bloed stolt haar in de aderen, haar hart schijnt stil tc staan. Zij kan niet meer. Goddank! daar be merkt zij, dat hij, die haar bijna den dood schrik op het lijf gejaagd heeft, Howitt niet is, voor wien zij een inwendigen afkeer koes tert, doch een onbekende, wiens eenig doel schijnt te zijn, hier in den tuin een nachtver blijf te zoeken, althans hij treedt het prieel, hetwelk zich niet ver van Annabels schuilhoek bevindt, binnen, legt zich op eene bank neder en mompelt eenige onverstaanbare woorden. De tooneelspeelster, die zich niet verwijde ren durft, spant al hare krachten in, om en kele zinnen op te vangen en vindt hare moeite ook weldra beloond. «Lage schurk!» hoort zij hem zeggen. «Is dat een ontvangst eene bediening voor een oud vriend, een beschermer zooals hij zegt dat hij is? 't Mocht wat! Al mijn leden doen me zeer! Twee volle dagen ben ik onder weg geweest op sproken circulaire aan de Iersehe gees telijkheid heeft aangeraden. Hij ontvangt gqén bezoldiging. Het schriftelijk over zicht van dë uitkomst zijner bezoeken en conferentiëngelijk zij door hem zijn medegedeeld, wordt in het archief van Buitenlandsche Zaken nedergelegd. In het Lagerhuis is de qpaestie van de dotatie aan lord Alcester (Admiraal Seymour) weder aan de orde geweest. Het bekende Parlementslid Wilfred Law- son stelde voor het ontwerp niet aan te nemenomdat het bombardement van Alexandrië juist zoo'n belangrijk helden feit niet was geweest. Volgens dien heer is het de Kliedive geweest, die zelf de ongeregeldheden daar ter stede heeft aangestookt, om Arabi-pacha bij de.Por te in een slecht blaadje te brengen. Tegen deze bewering kwam de heer Gladstone met nadruk open zeide dat de houding van den Khedive, omtrent welke de Re geering alle bewijzen in handen heeft, volkomen correct is geweest. De twee hoofdaanleggers van gezegde onlusten, die het meest hebben gedaan om tot plundering en brandstichting te Alexandrië aan te hitsennamelijk Su leiman en Daoud-beyzijn door den krijgs raad ter dood veroordeeld. Zoo langzaam als hunne veroordeeling is gegaan, zoo snel volgde de executie: reeds den vol genden morgen werd de straf voltrokken. Achttien Egyptische officierenvan me deplichtigheid beschuldigd, zijn tot dwang arbeid verwezen. Over de Suez-kanaalzaak is men het nog lang niet eens. De verklaringen van De Lesseps, dat de Kanaalmaatschappij zelve voornemens iseen tweeden water weg te maken ter verbinding van Mid- deliandsehe en Roode Zee, werd in een verleden week te Londen gehouden ver gadering van reeders zeer weinig bevre digend genoemd. Door middel van moties werd vastgestelddat de aandeelhouders de zaak met kracht willen doorzetten. De Tongkin-quaestie vormt thans in Frankrijk schering en inslag van alle politieke beschou\rtngen. Slechts één zaak was in staat haar een oogenblik uit de algemeene belangstelling te verdrijven namelijk het gewichtig feit dat de «Grand Prix» (de prijs van honderdduizend francs jaarlijks door Parijs voor de wedren te Longchamps beschikbaar gesteld), is behaald door een Fransch paarddat zijn Engelsehen mededinger, kort gele den overwinnaar te Epsomeen halve lengte vooruit kwam. Daarna kon men zich weer naar hartelust aan Tongkin ■yvijden. Er wordt door sommige couran- tpn op gewezen dat, afgescheiden van de kans op een oorlog met Chinade annexatie van Tongkin ontzaggelijk veel zou kosten en geen evenredige voordee- len afwerpenen zij wijten het aan de onhandigheid van den Minister Chal- lemel Lacour, die den vroegeren zaakge lastigde terugriepvóór hij nog met on derhandelingen klaar was, dat de dingen zoo ver zijn geloopen. De nieuwe afge zant, Tricou, is voor eenige dagen te Shangaï aangekomen om zich te verstaan met den Chi neeschen generaal Liang Shang, die een uitgebreide volmacht heeft. Noch te Singapore, noch in Engeland acht men het gevaar voor oorlog met China groot omdat beide partijen de onberekenbare nadeelen van zulk een strijd wel zullen inzien. De berichten omtrent de Fransche posten in Tongkin luiden bevredigend: minder opwekkend klinkt het, dat een Katholiek zendeling door de inboorlingen werd onthoofd. De Fransche Kamer is gereed geko men met het ontwerp op de reorgani satie der rechterlijke macht, onder an- zijn verzoek korn ik hier naar deze stin kende petroleumbronnen en in plaats van een bed deze houten bank tot loon. De duivel hale hem!» De man had deze woorden liggend en met gesloten oogen gesproken, doch ging rechtop zitten toen hij na een poosje iemand hoorde naderen. Opziende ontdekte hij den heer Ho witt, die zachtjes kwam aangeslopen en de laatste woorden der weinig vleiende alleen spraak gehoord had. «Zwijg, Broughton,» zeide deze, zijn zware hand op den arm van zijnen bezoeker leggend en angstig rondkijkend, «bedenk, dat de hoo rnen soms ooren hebben.' Zooals ik je daar straks reeds zeide, zal het geheel alleen van je zeiven afhangen, om dezen nacht bij, rnij op het heerlijkste donzen bed of daar ginds op de straatsteenen je roes uit te slapen.» «Welnu, zeg wat je me te vertellen hebt en vergeet niet, dat jij het bent, die me hier heen gelokt hebt. 't Zal wel weer iets over die oude geschiedenis zijn, iets van dien bewusten negenden Februari!» riep Brough ton met een woesten lach. «Ik draai je, voor den duivel, den nek nog om, kerel, als je nog één woord hiervan rept,» zeide Howitt en greep Broughton rnet geweld tusschen zijne beide sterke vuisten. «Vervloekt! Laat los en spreek!» riep de ander uit, bijna ineen krimpend van pijn. «Je bent een wild dier gelijk in je woede. Spreek, zeg ik je, en snel ook, want ik ben vreeselijk koud!» «Luister dan,» begon Howitt na eene poos, ihij is hier!» «Wie?» vroeg de ander. «Domkop, wel wie anders dan Kearny. Hij heeft Alice in New-York leeren kennen en is haar nageloopen. God! dat ik haar ook juistl daar school moest leggenEn zij zij bemint hem en hij haar! Maar Broughton dit rnag, dit kan niet zijn! Versta je me, Brough ton? Het mag niet, zeg ik je, al moest ik ook Reeds heb ik ééne mijn doen springen, maar ik weet niet, of dat een afdoend middel is ik weet het waarachtig niet. Zijn aan blik,» ging hij na eene. poos voort, «doodt mij, want hij gelijkt op hem. Waarom, o waarom toch is hij zulk een treffend evenbeeld van zijnen vader?» Howitt hield het hoofd tusschen de handen geklemd en staarde voor zich op den grond. Eensklaps liet Broughton zijne kleine, listige oogen op zijnen «beschermer» rusten en dezen strak aanziende, zeide bij: «En wat nu verder, Howitt! Het schijnt, alsof je ingedommeld bent. Hoeveel biedt ge er mij voor?» Howitt sprong op. «Hoeveel ik bied?» stamelde hij «Brough ton, hoe durf je wie zegt je dat ik «Ha, ha! oude schelm!» lachte de ander. «Houdt je maar zoo vroom niet, ik weet im mers toch welwat je bedoeling is. Komzeg het maar; hoeveel, vraag ik je, biedt je me, wanneer ik dien jongen Kearny uit den weg ruim? Want dat is toch immers je verlangen, mijnheer Howitt, koning van Bithole?» «Ik zal je zegnen,» lluisterde Howitt hem zacht in het oor, «hij gaat naar het Westen als lid der Commissie tot opmeting van lan derijen aan de Ohio. Dat is eene gevaarlijke ondernemingBroughtondaar in de wilder nissen, te midden van vijandige inboorlingen en wil le dieren. Menigeen komt er niet van terug, Broughton. Hoe gemakkelijk kan er hem dus ook iets overkomen, niet waar?» Broughton zat met beide handen op de knieën geleund, doch sprak geen woord. deren is daarbij bepaald dat de onafzet baarheid der rechters tijdelijk wordt op geheven om de regeering gelegenheid te geven de antirepublikeinschgezinde leden der rechtbanken aan den dijk te zetten. Terecht wordt opgemerkt dat zoo dergelijke wet onder het keizerrijk ware gemaakt, de republikeinen ongetwijfeld moord en brand zouden hebben ge schreeuwd. want zij maakt de rechters geheel afhankelijk van de gezindheid der Regeering. Er bestaat veel kans dat de Senaat de wet zal verwerpen of door amendementen belangrijk wijzigen, of schoon de Kamer de Senatoren lekker heeft trachten te maken door de bepa ling dat Kamer en Senaat elk een zeker aantal leden der gerechtshoven zullen benoemen. De Duitsche Rijksdag werkt zich in het zweet aan de begrooting voor 4 en 85: Bismarck wil en zal haar in derde lezing afgehandeld hebben. Als de heeren wegloopen, zoodat de Rijksdag onvoltal lig wordt heeft bij met ontbinding ge dreigd. En men gehoorzaamt op com mando. Toen Richter voorsteldede pos ten voor de legervoeding tot in het na jaar uit te stellenomdat de uitkomsten van den oogst natuurlijk grooten invloed hebben op de prijzen, werd dit verstan dig denkbeeld met groote meerderheid van de hand gewezen. De Pruisische Landdag zal nog heel wat te doen hebben aan het nieuwe kerkelijk wetsontwerpbetreffende de zielenzorg, omdat de partijen het er lang niet over eens zijn: volgens het centrum geeft de voordracht veel te wei- uig, en naar de meening van de linker zijde te veel. Men verwacht bij de be raadslagingen een culturkampfdebal op kleine schaal. Uit Rusland verneemt men dat de re- «En Broughton, nog iets,» ging de spreker voort, «de laatste duizend dollars, die je ver diend hebt door de hulp mij onlaugs bewezen, kan ik je op 't oogenblik niet geven, ik heb ze gebruikt, de zaken gaan slecht, de bron nen geven niet veel meer en ik zie, dat jij toch ook geld noodig hebt. Daarom denk aan liet contract, dat wij namelijk bij den dood van George Kearny zijn fortuin in handen krij gen.» «Zeg dan voor den duivel hoeveel je er voor over hebt,» voer de ander hem boos te ge- moet. «Vijfhonderd dollars als je heengaat, om het waagstuk te volvoeren en nog vijfhonderd als je terugkomt.» «Dat is te weinig, koning Howitt,» lachte de andere, waarachtig veel te weinig! Ver dubbel de som, of anders doe ik het niet!» «Dat kan ik .iet, Broughton, geloof medat kan ik niet, doch ik zal het op zevenhonderd stellen. Maar dan moet je overmorgen vroeg van hier gaan, daar ook de commissie dien dag vertrekt.» «Dat beloof ik, Howitt. En aan het wel slagen der onderneming twijfel ik niet. We hebben al eens meer zaken met elkaar ge dreven, niet waar, die ook kostelijk zijn uitge vallen, denk maar weer aan den liegenden Februari! Toen was het de oude, en nu de jonge zoo krijgen ze ieder een beurt!» «Om Godswil zwijg toch, Broughton. Je moest het liever, der gansclie wereld luid ver konden, wat je doen gaat! Korn, ga maar liever mee naar huis, en zonder nog een woord meer met elkander te wisselen, gin gen zij haastig den tuin door en het hotel binnen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1