Officiële Publicatiën. STATEN-GENERAAL. volutionaii'g partij weer van zich hoeft doen hooren door nogmaals op politieke hervormingen aan te dringen: bij den Czaar is dat op doovemansdeur geklopt. De belastingen voor de lagere volksklas sen (het hoofdgeld) hebben een niet on belangrijke vermindering ondergaan. Ook te Petersburg heeft de Czaar thans zijn intocht gehoudende stad was prachtig getooid met vlaggen en bloemen. Iets bijzonders had er niet plaats: de Keizerlijke familie reed naar de Kasan-Kathedraal en verliet toen de stad per stoomschip om naar het land goed Peterhof te gaan. In Albanië hebben Turkscfce troepen klop gehad van de Albaneezen er schij nen vrij wat dooden te zijn gevallen een bericht spreekt van 1300 der eer sten en 500 van de laatsten. De Eerste Kamer is Vrijdag op reces gescheiden, na in twee zittingen al de wetsontwerpen te hebben goedgekeurd die van de Tweede waren terugontvan gen. De onteigeningswet voor het ge deelte Merwede-kanaaldie in de Tweede Kamer veel oppositie had gevondenbleef ook hier niet onaangevallendoor ver schillende leden werd op uitstel aange drongen. Een voorstel in dien geest kon echter geen meerderheid verwerven. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den pro vincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 1 van de personeele belasting over het dienstjaar 1883/84 wijken AE aan den Ontvanger van 's rijks directe belas tingen alhier is ter hand gesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 11. Juni 1883. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT. Weth. fd. Br. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Brengen ter kennis van het publiek dat door hen aan GIJSBERT NIEUWEN- BURG en zijne rechtverkrijgenden ver gunning is verleend om eene brood- bakkerij opterichten in het perceel alhier gelegen aan den Arnhemschen weg, wijk I, No. 87, bij het kadaster bekend onder sectie BNo669. Amersfoort, den 11. Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisW. A. CROOCKEWIT. W. L. SCHELTUS. Weth. fd. Br. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, doen te weten, dat de processen-ver- baal van inlevering en opening der stem briefjes ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in afschrift aan het Raadhuis zijn aan geplakt en gedurende veertien dagen op de Secietarie voor eenieder ter inzage liggenalle werkdagen van 's voormid dags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, 13 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, W. A. CROOCKEWIT W. L. SCHELTUS. Weth. fd. Br. De BURGEMEESTER van Amersfoort doet te wetendat de BRANDWEER krachtens art. 198 van het algemeen politie-reglement dezer gemeente, moet opkomen om in de behandeling van de spuiten te worden geoefend, en wel: het personeel behoorende tot de spui ten Nos. 1 en 3 op Maandag, den 18. Juni aanstaandedat van de spuiten Nos. 3 en 4 op Maandag, den 25. Juni eerstkomende en het tot de spuiten Nos. 5, 6 en 7 behoorende personeel op Maandag den 2. Juli daaraanvolgende telkens des namiddags ten 6 uur. dat de Commandeurs en manschap pen zich op bovengenoemden tijd aan de bergplaats der spuit, waartoe zij be- hoorenmoeten bevinden. Amersfoort, 12 Juni 1883. De Burgemeester voornoemd: W. A. CROOKCEWIT Weth. fd. Br. Amersfoort, 13 Juni 1883. Ter verkiezing van een lid voor de 2e Kamer der Staten-Generaal zijn in het hoofdkiesdistrict Amersfoort uitgebracht 2026 geldige stemmen, van onwaarde 15 volstrekte meerderheid 1014. Er zijn uitgebracht op de Heeren Mr. F. W. C. P. GRAAF VAN BIJLANDTte 's Hage 1458, K. W. VAN GORKOM 555 stem menzoodat eerstgenoemde is herkozen. Door Heeren Burgemeester en Wet houders van Amersfoort is heden aanbe steed de levering van 1500 dubb. hectol. (tonnen) beste lange Friesche turf voor de gemeente330 voor 't burgerwees huis, 1200 voor 'tSt. Pieters- en Blok landsgasthuis, alsmede 525 dubb. hectol. beste harde Friesche turf voor de ge meente 290 voor 't weeshuis en 300 voor 't gasthuis. De levering is gegund aan den Heer P. Schimmel a 28 cents per ton lange turf en aan den Heer J. van de Brug a 539Yioo cents per ton harde turf voor de gemeente. De levering der lange turf voor de gestichten is gegund a 27 cents per ton aan den Heer P. Schimmel, en der harde turf a 51,JO/ioo aan den heer J. van de Brug. Heden nacht is op de Langestraat door een kroeghouder zoodanig burengerucht veroorzaakt, dat hij door den nachtwacht moest gebonden worden, om huiswaarts te worden gebracht. In den nacht van Maandag op Dins dag is ingebroken bij de Wed. E. Ruiter, beter bekend onder de naam van Geertje. De dadeis zijn kort daarna door den Rijksveldwachter Van Leeuwen te Oud- Leusden gearresteerd en aan de politie te Amersfoort overgeleverd. Het zijn twee nog jonge personen afkomstig uit Kui lenburg en Rotterdam. De opgravingen onlangs op de Leus- densche heide in de richting van de py- ramide bij Austerlitz gedaan hebben niet het verwachte resultaat opgeleverd. De tumuli of grafheuvels bleken reeds vroe ger onderzocht te zijn en slechts éène urn werd gevondendie evenwel zeer merkwaardig isomdat hij oortjes bezit 't welk tot nog toe niet is voorgekomen. 313e staats-loterij. Vijfde Klasse. Trekking van 11 en '12 Juni. Gevallen ten kantore van den gekwa- lificeerden Collecteur te Amersfoort. Prijs van flOO. No. 145. Prijzen van f70. 51, 101, 144, 932, 953, 1000, 2588, 6419, 7697, 7698, 8003,12107,19112, 19173, 19331, 19366, 19441, 19703, 1974119776. De navolgende nummers zijn mede uitgetrokken (zonder prijs) 27, 79, 88, 136, 156, 168, 181, 191, 249, 261, 272, 280, 285, 292, 295, 2403, 2409, 2480, 2484, 2488, 2498, 2552, 2569, 2580, 6803, 6843, 6846, 8025, 8027802880411206819148 •19159, 19170, 19181, 19190, 19192, 19194, 19201, 19203, 19204, 19217, 19239, 19346, 19381, 19416, 19486, 19506, 19510, 19535, 19554, 19566, -19577, 197-16, 19769, 19773, 19774, 19786, 19795, 19800. BINNENLAND. Men verwacht, dat de Rotterdamsehe kermiswegens het nog steeds epidemisch heerschen der pokken aldaar, dit jaar niet zal gehouden worden. Te Deventer wordt zeer veel wol aan gevoerd voor de Kon. Deventer tapijtfa- briekwaar tegenwoordig een buitenge wone drukte heerscht, wegens de vele buiten- en binnenlandsche bestellingen. Wij hopen dat onze nieuwe tapijtfabriek goede zaken zal maken. De kersen in de Betuwe zijn verpacht voor ongeveei 4'A ct. per !4 kilo op het houtdus niet duur. BUITENLAND. Den Keizer van Rusland is bericht ge geven, dat in het najaar uitgebreide jo denvervolgingen verwacht kunnen worden, doch deze slechts de voorboden van nog grooter onlusten zullen zijndaar het van algemeene bekendheid i§, dat nog nooit onder de Russische militairen groo ter geest van revolutie heerschte dan juist nu. Bij den krijgsraad te Alexandrië is sedert eenige dagen de zaak van Sulei man bey Daoud, den voormaligen bur gemeester van Alexandriëin behande ling, welke beschuldigd is van de stad in brand gestoken te hebbentoen de Engelsche vloot haar bombardeerde. Hoe wel Suleiman verklaarde slechts als werk tuig van Arabi Pacha te hebben gehan deld is hij toch door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Het reusachtig Germaniabeeldbestemd voor het nationaal-monument op den Nie- derwaldter gedachtenis aan de vesti ging van het nieuwe Duitsche Rijk, is, na vierjarigen arbeidvoltooid. Het «beeld» heeft een hoogte van 54 voet, en weegt ongeveer 700 centiaars. GEMENGDE BERICHTEN. De zoon van een Amsterdamsch ad vocaat, zekere B.is te Atjeh van onze troepen naar den vijand overgeloopen. Uit overmaat van liefde sloeg een veld artillerist te 's Hage ten huize van zijn beminde den boel kort en kleinen gaf daarop ook zijn meisje haar gerechte deel van de klappen. Men bracht den woestaard spoedig naar een veilige plaats. Een braaf en oppassend werkman te Hoogeveen, die alle mogelijke godsdienst oefening der orthodoxe predikanten aldaar bijwoonde en Zondag naar aanleiding van een preek over het zoenoffer Christi wan hopiger dan ooit thuis kwam, stond den volgenden morgen vroeg op en bouwde op den openbaren weg een altaar van turf. Toen nam hij een schaap, het eenige dat hij bezat, om het te offeren voor zijn zonden, naar hij zeide. Ten aanhoore der buren, die inmiddels kwa men opdagen, riep hij: «Neen, geen schaap; ik zal het liefste offeren, dat ik heb,» liep toen naar huis en greep zijn sluimerend wicht van 3 jaren, om het op het turf-altaar te verbranden. Natuur lijk werd dit voorkomen en de man, na een voorloopige opsluiting, naar een krank zinnigengesticht vervoerd. Op de burgerlijke begraafplaats te Heemsteden worden een grafkelder en een kapel gebouwddie p. in. f 10,000 zullen kosten. Alles wordt zoo netjes ge meubileerd en smaakvol ingericht, dat velen hunne begeerte hebben doen ken nen het, onder genot eener behoorlijke toelagewel te willen bijwonen. De stich ter, die in de stellige meening verkeert schijndood te zullen wordenlaat een toestel makendat aan zijn lijk zal wor den verbonden waardoor hij bij de minste beweging,' een klok doet luiden, hetzij in de kosterswoning of in de kapel. Zoo dra zijn lijk zal zijn bijgezet, zullen wachters eenige dagen en nachten stipt moeten luisteren of er alarm gemaakt wordt. De mandie voor eenige dagen gele den, nabij Tielin een boevenpak gekleed werd aangehoudenis gebleken ontvlucht te zijn uit het krankzinnigengesticht «St. Thomans,» te Andernach. In de afgeloopen week werden te Rot terdam door de pokken aangetast 46 per sonen, terwijl zeven personen aan die ziekte overleden. Het bouwen aan 30 nieuwe scholen en 20 nieuwe onderwijzerswoningen in Noord-Brabant, heeft gekost f400,000 en daardoor kan aan 4 a 5 duizend Neder- landsche kinderen onderwijs gegeven worden. Het bouwen van de circulaire gevan genis te Bredabestemd om 200 misda digers te huisvestenis aangenomen voor ruim een half millioen. Te Gloweester zijn op de binnenplaats van een huis, dat door een bakker werd bewoond, acht kinderlijken gevonden. Men kwam tot deze ontdekking door de aan houdende klachten der buren over den ondragelijken stankdie van den bin nenplaats kwam. De bakker is met zijn vrouw in hechtenis genomen. Door een Texelschen rogvisscher is in zijn net een zeer vreemdsoortige water bewoner gevangen. Het dier was onge veer twee voeten lang en ruim een voet breed, had een vervaarlijk groeten bek met een menigte stekelvormigescherpe tandenvan ongeveer 1 c.m. lengte. Het dier was weldra dood. Jammer dat de visscher toen den zonderlingen waterbe woner weer in zee heeft gesmeten. Een zeer oppassend man te Opmeer dronk eenige borrels te veel, want 't was kermis. Hij moest die pret met den dood bekoopen. Te Liverpool is een olifant aangeko men die misschien het grootste dier van dien aard is, dat ooit levend gevangen werd. De kolossus weegt nagenoeg 100 centinaars en zijn snuit heeft in 't dikste gedeelte een omvang van 3'/> voet. Het dier wordt naar Londen overgebracht. Te Oorschot brandde eergisteren nacht door het inslaan van den bliksem de boerderij van den heer P. v. K. af. Het vee is gered. Naar men verneemt, was alles verzekerd. Uit Eindhoven meldt men ons: Bij een hevig onweer, dat Vrijdagj.l. boven deze stad woeddesloeg de bliksem in de wo ning van W. v. K.in de Stratumsche Hei, baande zich een weg langs de keu ken en sloeg de bedgordijnen in den brand. De manhoog bejaard en op krukken springende, die alleen thuis was, nam vlug een zijner krukkensloeg de bran dende gordijnen van voor de bedstede weg en wierp ze onder den schoorsteen mantel waar ze verder in asch verteer den. Te Beek en Donk sloeg de bliksem in een hooimijt. Men was daar het vuur weldra meester. Zaterdag namiddag 1.1. omstreeks zes ure brak boven Zonnemaire een vrij hevig onweer los, waarbij de bliksem insloeg in de een kwartier buiten het dorp ge legen hofstede Kreekzicht van den heer D. Hocke Jz. De bliksem kwam eerst in een aan de noordzij gelegen kamertje, waar een spiegel werd afgenomen en de kram waaraan deze hing uit den muur geruktvervolgens drong hij door in een grooter vertrekwaar een stuk van het behangsel werd afgescheurdging daarna door de gang langs eene plaats waar eene kan met petroleum stonden kwam zoo eindelijk in de woonkamer waar het huisgezin bijeen was; een der kinderen werd op den grond geworpen en een ander familielid licht getroffen, waarbij de kleederen hier en daar waren ge schroeid, doch buiten eenige spoedig voorbijgaande verdooving geen letsel werd veroorzaakt. Nadat de bliksem door den muur weder ontsnapt was, bespeurde men nog eenigen tijd wat zwavelachtigen reuk, maar brand bleek nergens ontstaan te zijn. Goedkoope appelen en peren zijn dit jaar te verwachtendaar 't zich laat aan zien dat er overvloed van zal zijn. In de Neder-Betuwe tenminste zijn de boomen buitengewoon zwaar beladen. De kersen worden daar naar schatting aan den boom tegen f 4 de 50 pd. verkocht. Het ontsteken van het vuurwerk op het 1 adhuisterras te Scheveningen werd eergisterenavond door een ongeval inge leid. De paarden van een op den strand weg stilstaand rijtuig, werden verschrikt door de lichtstreep en het geraas van den eersten vuurpijl, geraakten op hol en overreden in den draf twee kinderen waarvan een ernstig aan het aangezicht verwond werd. Het voetstuk voor het standbeeld van Jan van Nassau is Zaterdag te Utrecht aangekomen. Op weg van het R. S. sta tion naar het Domplein is de wagen, waarop een der steenen lagonder het gewicht van "10,300 KG. bezweken, zoo dat deze in de Westerstraat moest blij ven liggen om Maandag verder vervoerd te worden. In het begin der volgende maand kan thans het standbeeld opge steld zijn. Het Ginneken bij Breda lokt telken jare vele familiën van elders, die er ge durende een gedeelte van den zomer hun verblijf vestigen in de reeds bekende pensions. Doch daar deze niet meer vol doende blijken te zijn, zou, naar men verneemtaldaar eene maatschappij wor den opgericht tot het oprichten van een

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2