NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Feuilleton. ALICES GEHEIM. No. 52. Zaterdag 30 Juni 1883. Twaalfde Jaargang. Een noodlottige reactie. W. PASSAUER. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,Advertentiën van 1G regelsf 0,40. Franco door het geheele Rijk1,10. UitgeverA. M. Slothouwer Iedere regel meer 0,05. qp.„, Voor het Buitenland0,075 Afzonderlijke ziummeis o v-eiit. mp A MmcvrinnT j i j AMERSFOORT. Reclames per regel0,20. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleelits driemaal ln rekening gebracht. In ons buitenlandsch overzicht van deze week hebben we met een enkel wooid melding gemaakt van de beslis sing in het Britsch Lagerhuis genomen ten aanzien van Taylor's voorstel om een veroordeeling uit te spreken van de stren ge straffen toegepast op overtredingen van de vaccine-wet. Taylor plaatste zich niet op een stand punt van gemoedsbezwaren, maar hield zich op practisch terreinen dat maakte zijn nederlaag des te zekerder. Dat de vaccinatie op zichzelf een voorbehoeds middel is tegen de pokziekte, ontkende hijwel noemde hij haar een vruchtbare bron van andere kwalen, zoodat zij als een wanbedrijf moest worden beschouwd. Het betoog dat de Heer Lyon Playfair daartegen leverde, tot toelichting van zijn bekende motie, was voor den be strijder der vaccinatie verpletterend. Play fair gaf toe dat in hoogst zeldzame ge vallen de vaccinatie een nadeelige uit werking kan hebbenmaar deze uitzon deringen zinken geheel in het niet bij de prachtige resultaten. Vóór de uitvinding en invoering van Jenners behoedmiddel bedroeg bij elke pokken-epidemie de sterfte 3000 per millioenna de invoering daalde het tot 600; nadat het staatsgezag kos teloos hulp aanbood tot 305 en het is 196 geworden sedert de verplichte vaccinatie werd voorgeschreven. In Engeland kan men eigenlijk niet NOVELLE VAN 13) Goddank! Het is een troep gewapende man nen van de groote karavaan, die de geweer schoten en de daarop gevolgde angstkreten ge hoord hebbende, dadelijk op weg gegaan waren, om den ongelukkigen hulp te verleenen. In het eerste oogenblik wilden deze dappere mannen van niets anders hooren dan van wraak en ver volging, doch bij nader inzien werd dit plan als hopeloos opgegeven en was men weldra bezig, een paar groote vuren aan te leggen, ten einde den armen slachtoffers alles te bereiden wat noodig was, om hunne verloren krachten terug te bekomen. Ook de geleden schade aan wagens en tuig wenschte men te herstellen, waarna men geza menlijk de reis zoude voortzetten. Maar toen de vlammen zich verhieven, was het gezicht, dat deze groep opleverde, allertreu rigst, en weldra bemerkte men, dat het verlies grooter was, dan men in den beginne, misleid door de heerschende duisternis, gemeend had behalve toch de jonge man met den verbrijzel den schedel, lagen er nog twee vrouwen en een kind zwaar gewond op den grond ter neder, terwijl bovendien drie mannen van wege hun zwaar bloedverlies nauwelijks meer een woord konden uiten. Op den laatsten wagen lag Brough- spreken van een publieke opinie die te gen de inenting is gericht. En toch wordt van overheidswege, zeer streng de hand gehouden aan de strafbepalingen tegen overtredingen der vaccine-wet vastgesteld ouders bijvoorbeeld, wier kinderen ster ven aan pokken, en van wie het blijkt dat zij ze niet hebben doen inenten, staan terecht als hadden ze moedwillig hun kleinen het leven benomen. Het is dan ook merkwaardig, met hoeveel eenstem migheid de uitslag van het debat dooi de Engelsche pers wordt goedgekeurd. Zwitserland geeft veel verzet tegen de verplichte vaccinatie te aanschouwen, en zij die eveneens den dwang in dit op zicht veroordeelen beroepen er zich met zekere ingenomenheid op, dat in «het klassieke land der vrijheid» het volk zich zoo krachtig doet hooren. Men zij evenwel voorzichtig met dergelijke gevolgtrekkin gen. De «vrijheid» iieerscht daar meer in de staatsvormen dan in de zeden en de instelling van het referendumdat is de goedkeuring of verwerping van de wetten bij volksstemming, heeft menigen maatregel die voor de nationale ontwik keling onmisbaar was onmogelijk gemaakt. Als iemanddie op de massa wil werken eenvoudig al de feiten verzamelt die hij uit Oost en West bijeen kan halen en die van nadeelige gevolgen der inenting gewagen, en daar nog eenige bedenkin gen van zoogenaamd godsdienstigen aard aan toevoegt, dan is hij zeker van den bijval van zijn lezers of hoorders. Laat nu deze lieden over de zaak stemmen, en ge zijt klaar. Zoo is het gegaan in al de Zwitsersche cantons, waar de meerderheid der stembevoegden de ver plichte vaccinatie heeft afgekeurd. Nederland behoort onder de Staten, die in waardeeriug en toepassing van de vaccinatie als voorbehoedmiddel tegen de akeligste aller ziekten, achteraan komen tons lijk, eene lans had zijne borst doorboord en naast hem, badend in zijn bloed Char les Reddeley! Men hief den armen knaap uit den wagen en bracht hem naar het lielderbrandende vuur, waar men hem op een hoop bladeren en mos nederlegde. De roode gloed der vlammen be straalde zijn magerbleek gelaat, zijne lippen waren op elkaar geklemd en zijne prachtige, donkerbruine oogen, een oogenblik van te voren nog ten hemel geslagen, sloten zich langzaam, als ware het met hem gedaan. Weldra echter opende hij ze weder, hij kijkt rond als zocht hij iemand. De geneesheer, die met de gewa pende mannen is medegekomen, snelt toe en wil de wonde in zijne borst onderzoeken, doch de knaap wijst hem af en roept met nauw hoor bare stem: «Vrouw Doolan Nauwelijks heeft deze den wensch van Char les gehoord, of zij ijlt op hem toe, knielt naast hem neder en buigt zich met tranen in de oogen over hem heenom de woorden op te vangen, die hij haar in het oor Uuistert. Ontzet deinst zij terug, de mannen bevelenden, haar een oogen blik met den armen gewonden en den dokter alleen te laten, want Charles Reddeley is eene vrouw! Nu wordt de wonde onderzocht en weldra ont- dektjde geneeshere, dat een kogel door de rechter borst is gedrongen tot op het schouderblad, waar men hem duidelijk voelen kan. «Vrouw Dooien,» riep de patient steunnend, «ik wilde» doch de pijn belet haar verder te gaan. «Wat wilt gij arm kind?» vroeg de oude, nog steeds knielend en het hoofd van het miesje te gen haren borst houdend. »Spreek, wat wilt ge?» »Ik wou neen, ik meen is er in de en het weinige dat er aan gedaan wordt kan toch nog geen genade vinden in de oogen der antirevolutionaire leidersvan welke sommige verklaren «voor zichzelf geen bezwaar te hebben» maar dat zij de bezwaren van anderen geëerbiedigd willen hebberf. Inmiddels hebben zij zelf die «bezwaren» aangestookt en in de vroeger niets kwaads vermoedende lieden een afkeer doen ontstaan niet slechts van de inenting zelvemaar van het staats gezag dat een bescheiden toepassing ver plichtend stelde. Welke middelen daar voor worden gebezigdkan eenigszins worden nagegaan uit de historie var, het geen niet lang geleden in een aantal Zuid-Hollandsche steden en dorpen ge beurde waar men de scholen leeg haalde onder de aller onzinnigste verhalenna dat de kleinen met schrik en beving naar hun dagelijksche leerplaats waren gegaan dewijl men hun had wijsgemaakt dat «de arm er af moest» of dat zij «dood moesten.» Bij zulke naargeestige agitatie-midde len rust op de Regeering de plicht, aan de weinige bepalingen die er zijn de hand te houden, in afwachting dat eenmaal het gezond verstand een uitbreiding dei- verplichting mogelijk zal maken. Om dit te verkrijgen moet er op de volks overtuiging gewerkt wordengelijk de tegenpartij werkt op de vooroordeelen en de religieuse hartstochten. De historie van de Dordtsclie ponton niers brengt de noodzakelijkheid in her innering om bij de toepassing de uiterste behoedzaamheid in acht te nemen. Vooral klemt die eischals er vaccinatiën op groote schaal plaats hebbenen men om tijd te winnen, er allicht toe zou komen een of anderen maatregel van voorzorg te verzuimen. In de tweede plaats is het noodig, hij toeneming de animale entstof (van het andere karavaan ook iemand die Ge orge Kearny heet?» «Ik geloof het wel, liefste. Althans ik heb de mannen, die onzen wagen bewaaktenmeerma len zijnen naarn hooren uitspraken. Wilt gij hem spreken, kind?» Een lichten blos kleurde de wangen der doo- delijk gewonde; toen knikte zij toestemend. «O zoo graag!» (luisterde zij als tot zich zel ve, sloot hare oogen en scheen van vermoeid heid in slaap te zullen vallen. Vrouw Doolan, de oudste van het reisgezel schap en eene goedhartige ziel, tot wie een ieder, die hulp behoefde, zich zonder aarzelen wend.ie, riep een der mannen tot zich er, sprak zacht met hem. Tien minuter, later stond George Kearny naast de zieke. «Wat wenscht gij van mij?» vroeg hij, zich tot vrouw Doolan keerende. «Wat is hier ge beurd en wie is die knaap?» «Kent gij hem niet? Ilij denkt, dat hij gaat sterven, daarom wenschte hij u te spreken.» «Maar ik ken hem niet,» hernam George langzaam, «en toch» eene donkere schaduw vloog over het sombere gelaat van den inge nieur, terwijl hij zijne rechterhand over het voorhoofd liet glijden als om zich iets te bin nen te brengen, «ik heb eene flauwe herinne ring. Hij voleindigt den zin nietwant op eenmaal slaat het meisje hare oogen op. ziet George aan en terwijl een pijnlijk lachje hare lippen plooit, zegt zij met fluisterende stern als in een droom «Zoo ik dit heilige beeld wellicht ontwijd moet achten Door roekelooze hand o, boete is zulks aldus: kalfj te verkiezen hoven de gehumani seerde. Geschiedt dat steeds, en worden na elke vaccinatie de lancetjes behoorlijk gereinigd, -- men kan er ook gemak kelijk een half dozijn hij de hand heb ben zóó omslachtig en kostbaar zijn die die dingen niet, dan is de overbren ging van ziekten van het ééne mensche- lijk individu op het andere een onmoge lijkheid. Eindelijk gelooven we dat er groote behoefte bestaat aan een populair geschritt over de vaccinatie, ook ten einde de on ware voorstellingen te wederleggen waar door zekere pers onophoudelijk de een voudige lui in onrust jaagt. De mannen van den vooruitgang moeten even krach tig als de voorstanders der reactie op de volksovertuiging werken, anders komen zij nooit tot de overwinning. Dat wordt inderdaad niet genoeg in het oog gehou den. Het boekje dat wij bedoelen zou moeten inhoudenMededeelingen om trent de verwoestingen, in vroeger tijd door de pokziekte aangericht; ontdekking der vaccinatie; de theoretische gronden, waarop men haar als voorbehoedmiddel mag aanmerken, zoo helder mogelijk toe gelicht opgaven omtrent de wetgeving in zake vaccinatie in verschillende staten; invloed op de sterfte hij pokken-epide mieën; aanwijzingen over vaccinatie en revaccinatieten dienste van het publiek. Ook wat de Voorstanders der inenting gezegd hebben om de bezwaren der te genstanders te wederleggenzou er niet in mogen ontbreken. We meenen hier een middel aan de hand gedaan te hebben, dat van goede werking kan zijn om een dreigende re actie, welker gevolgen zeer noodlottig zouden wordente voorkomenen zelfs om den weg te banen tot verbetering van onze wetgeving op dit punt in de toekomst. Ootmoedig zal mijn mond dien ruwen druk verzachten Zoo gij 't veroorlooft, door een vromen pel- grimskus.» Waarna zij andermaal hare oogen sluit en het hoofd op de borst laat zinken. George is in het eerste oogenblik ontsteld achteruit gesprongen, toen echter knielde hij naast haar neder, grijpt hare hand en roept op ongeloofelijken toon uit: «Annabel Monvall Is het mogelijk? Zijt gij het werkelijk?» Annabel opent hare oogen en ziet hem spra keloos aan. «Wat heeft u hierheen gevoerd, Annabel, in deze wildernis, in deze omgeving?» vraagt George in koortsachtige opgewondenheid. «Mijne schuld mijn eigene schuld» antwoord de zij bevende. »Ik heb zwaar geboet, voor wat ik eenmaal misdeed tegen u en tegen haart Mijne lichtzinnigheid was oorzaak van uwe scheiding ik wilde goed maken wat ik misdeed. Uw leven is neen was in gevaar. Ik wil de redden om u en Alice weder te vereenigen!» «Welk gevaar, Miss Annabel? Ik bid u, ver klaar u nader!» «Och ik kan niet de tijd ontbreekt mij daartoe. Maar wees gerust het is gedeeltelijk afgewend niet door mij doch door God Broughton is niet meer rnaar hoed u voor Howitt.» Het meisje kon niet verder. De groote opge wondenheid, waarin zij verkeerde, de pijn, die hare wonde veroorzaakte, het vreeselijke bloed verlies, dit alles te samen had hare krachten uitgeput. (Wordt vervolgd-)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1