Officiële Publicatie. over de loonen reeds lang hangende waren en eindelijk tot een uitbarsting kwamen zoodat ongeveer tienduizend werklieden den arbeid staakten en in een vergadering verklaarden bij hun eischen te zullen volharden. In een groote fabriek te Old- bury ging men tot daden van geweld overwie nog werkte werd gedwongen tot staken de machines werden onklaar gemaakteen der patroons onderging mis handelingen. Kans op een spoedige schik king bestaat er weinig. Niet minder ern stig is de werkstaking der telegrafisten in de Vereenigde Staten; van de 25,000, op de verschillende kantoren werkzaam behooren er 15,000 tot een bond, die over vrij ruime geldmiddelen beschikt. De eisch is vermeerdering van loon voor minder werktijden gelijkstelling van mannelijke met vrouwelijke beambten. Een emancipatie-beweging dus in omge keerden zin. Het telegrafisch verkeer in de Unie is nu ganscli in de waren de groote telegraaf-maatschappijen trachten beambten uit Engeland te krijgen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gevolg gevende aan het verzoek van de openbare Gezondheids-commis sie alhier dd. 18 dezer, Brengen ter kennis van de ingezete nen, dat voor een ieder de gelegenheid bestaat zijne wensclien en bedenkingen ten aanzien van al hetgeen de open bare gezondheid betreft, aan opge- melde commissie kenbaar te maken, en wel op den derden Dinsdag van elke maand, des avonds te 6'/a uren ten Ge meentehuize mondelingen tusschen- tijds schriftelijk bij den Secretaris der commissie Mr. A. A. de Vries. Amersfoort, den 24. Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, W. A. CROOCKEWIT. W. L. SCHELTUS. Weth. fd. Br. Amersfoort, 25 Juli 1883. Zondag 22 Juli is voor het laatst gods dienstoefening in de Remonstrantsche Kerk gehouden. Menigeen zal zich een gang naar dat gebouwtje herinneren dat, dank zij het liberalisme van vroeger weggemoffeld was in den „Viever", waar eene bestrating ligt, die de gelukkige be zitters van een paar likdoorns tot ver twijfeling kan brengen. Het was eene aandoenlijke urezooals het dbor den Predikant Ds. Kallf werd geschilderd. Hij vergeleek het heengaan uit dit bedehuis met het verlaten eener woning, waarin men lief en leed heeft ondervonden. Wij zeggen noode de plaatsen vaarwelwaar wij hebben gejuicht of geledende her innering van het doorleefde brengt ons een traan in het oog of een glimlach om de lippen. Hierna volgde een terugblik op het ver- ledene. Het ontstaan der Remonstranten die eene meer vrijzinnige opvatting van het evangelie voorstonden werd geschetst evenals hunne veroordeelingen vervolging. Toen de synode in '1618/19 te Dordrecht werd gehouden waar het lot der Remon stranten beslist werd bevond zich onder- de breede schare van afgevaardigden der Contra Remonstranten een voor die dagen verlichtman „Samuel Naeranus"geheeten, bedienaar des goddelijken woords binnen Amersfoort. Deze kon zich niet vereenigen met de harde stellingen zijner eigene partij en ging tot de Remonstranten over werd dientengevolge gevangen gezet later het land uitgebannen en was tot 1632 Predi kant der Hollandsche Kooplieden te Dant- zig. Onder het milde bestuur- van Frederik Hendrik kwam hij in zijne oude stand plaats terug en was tot 1641 alhier de eerste Predikant der Remonstrantsche gemeente. Waar die samenkomsten ge houden zijn schuilt in het duister. Zeker is het, dat het tegenwoordige gebouwtje in 1643 in zijne tegenwoordige gedaante is gebracht en dus 240 jaar dienst heeft gedaan. Reeds zoolang heeft deze kleine gemeente tegen gewetensdwang gepro testeerd en verdraagzaamheid voorgestaan, getrouw aan het beginsel en het doel dei- broederschap om in vrijheid en verdraag zaamheid en op den grondslag van het Evangelie van Jezus Christus het gods dienstig leven te bevorderen. Met een groet aan het ottde geboitw richten wij onzert blik hoopvol naar het nieuwe. Mogen de uitgenooaigden ter in wijding ons steunen bij onze pogingen en het nieuwe gebouw nog eeuwen nut doen. Zoo zij het. Door den lieer Commissaris de3 Konings in onze provincie en eenige leden van gedeputeerde staten werd op den 23. dezer aan het afgetreden lid dei' staten de lieer Mr. Cock Blomholf een aandenken, be staande in een zilveren inktkoker aange boden als blijk van waardeering voorde zoo belangrijke en zoo gewigtige diensten zoo vele jaren bewezen. Velen zullen met ons dit blijk van hooge waardeering op prijs weten te stellen. Naar wij vernemen heeft de Politie proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren A. W. alhier, die zich aan misbruik van vertrouwen moet hebben schuldig ge maakt. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Donder dag den 20 Juli 1883, des namiddags ten een ure. Plinten van Behandeling 4. Mededeeling van den Uitslag dei- aanbesteding van de gasverlichting en missieve te dier zake van den heer H. A. Kampers te Amsterdam. 2. Ontwerp-besluiten in zake de ont eigening van gronden voor den aan te leggen Spoorweg Amersfoort-Nijmegen. 3. Ontwerp-besluit tot verpachting der- bank van leening. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van een gratificatie aan den Griffier bij den Burgerlijken Stand. 5. Reclame van H. M. van BEEK in zake den hoofdelijken omslag, dienst 1883, met ontwerp-besluit. 6. Benoeming van eene Regentes voor- het burger-weeshuis. Verkooping van vaste Goederen. Donderdag 19 Juli 1883 in het Koffie huis «.de Arendte Amersfoort. Notaris: de Heer C. VAN WIERINGEN te Woudenberg. 4. De Windkoirn-, Run- en Pelmolen, genaamd «de Gunst,met Woonhuis, Stalling, Erve, Tuin en Bouwland, aan den Oud-Leusdenschen weg 4560 2. Een perceel Bouwlandachter- het vorige perceel y> 470 3. Eene Koopmanshuizinge met Pakhuis, Stalling er. Ervebui ten de voormalige Slijkpoort »2850 ƒ7610 BINNENLAND. Naar men verneemt bestaat het plan bij Z. M. den Koning, om het kasteel „Berg" en andere Z. M. toebehoorende gebouwen in Luxemburg te verfraaien en te herstellen. De oud-minister Modderman gaat lang zaam in beterschap vooruit; hij blijft echter nog altijd zeer zwak. Prins en Princes Albert van Pruissen, vergezeld van Prinses Hendrik, begaven zich gisteren per Rhijnspoor ten 10 uren naar- Amsterdam teneinde de tentoon stelling te bezichtigen. GEMENGDE BERICHTEN. In de 24 uren, die gisteren morgen om 8 uur waren verloopen, stierven te Cairo aan de Cholera 427 personen, van welken 283 te Boulak150 stierven te Chibin-el-Kum, 68 te Ghezeth en 46 te Mehallet. Te Assendelft is gisteren de pastoor de Heer P., terwijl hij in de kerk dienst deed, plotseling overleden. Te Giethoorn is dezer dagen door G. de Jong met de handen een levende vischotter gevangen, nadat de man lan gen tijd vergeefsche moeite had gedaan om het dier, dat anders zeer moeilijk aan te pakken is te bemachtigen. Het beest wordt thans met viscb gevoed, om in den winter, als ze veel waarde heb ben, verkocht te worden. Een Londensche dame was dezer dagen voor een der politie-rechtbanken aldaar gedaagdwegens het niet betalen van de vracht eener cab. Zij reed 's morgens met een andere dame naar een weldadig heids-tentoonstelling in Mansion House gaf den koetsier last te wachten en liet hem met echt damesachtige vergeet achtigheid zouden vrouwenhaters zeggen tot half zes staan. De man zag haar toen in een ander rijtuig wegrijden, volgde haar, eischte de volle vracht voor de uren die hij gewacht had nl. 17 sh. 9 d. en dagvaarde haar toen zij weigerde te betalen. De arme man was door het gebeurde buiten betrekking ge raakt daar hij zijn patroon het geld voor ile cab niet geven kon. De dame beweerde dat zij den koet sier verzocht iiad even te^wachten, om dat zij geen klein geld had, en hield vol dat hij naar binnen had moeten komen om zijn vracht te vragen, in welk geval hij die terstond gekregen zou hebben. Maar de rechter stelde den koetsier in het gelijk en veroordeelde de dame tot betaling van de gevorderde som, alsmede van de kosten. Een kostbaar geschenk is op weg naai den Koning van Italië, nl. de vermaarde Damascus, volgens de Amerikanen het schoonste paard ter wereld. Het dier, dat een zoon is van de Arabische Merrie Esneas en den volbloedhengst Hamlet, wordt aan den Koning Humbert geschon ken door den eigenaar Mr. Garret, te Baltimore, wien men indertijd 40,000 dollars voor Damascus bood, maar die, toen de Koning naar den prijs van het paard liet vragen van geen betaling wil de hoeren. Het paard is rnet de stoomboot Bir- mania, waar men alle voorzorgen voor zijn gezondheid en gemak genomen had, naar Genua overgebracht, van waar het, in een opzettelijk voor hem ingerichten waggon, verder naar Rome vervoerd zal worden. Gisterenmorgen te half negen werd het lijk van den jeugdigen Surinaam Arrowak, door al de Surinaamsche in boorlingen in rijtuigen begeleid, op het R. C. Kerkhof De Liefde ter aarde be steld. Twee lauwerkransen, een van de heeren van het comité en een van de directie der Surinaamsche tentoonstelling versierden de kist. Terwijl allen, van zoo verschillende stammen, maar nu sedert hun overkomst door zekeren band vereenigd, eerbiedig toezagen bij de droevige plechtigheid, nam de Heer Nackintosch het woord en sprak in het Neger-Engelseh, dus voor hen allen verstaanbaar: «Vaarwel Col-heeAangenaam is't mij u nog volgens uw eigen verlangen in den schoot der christelijke kerk te heb- ben zien opnemen. Gij gaat henen en laat mij hier, met een zware verant woording aan uwe oude moeder daar ginds achter. «Beste Col-heerust in vrede! Gij, die tot den vreedzaamsten stam van Guyana behoorde, den stam, die nimmer zijn hand bezoedeld heeft rnet het bloed van eenig Europeaan, het allerminst wel van den Hollander, wie de uwen het eerst de hand van vriendschap boden, toen deze landden aan de kusten van Guyana, beste Col-hee, rust zacht »En laat uwe laatste rustplaats hier tot bewijs strekken, dat uwe stamgenoo- ten altijd in vrede met hunne Holland sche broeders, in wier midden gij neder- !igt, hebben geleefd Col-hee, beste Col- hee, uit naam van allen roep ik U een laatst vaarwel toe!« Diep getroffen werd hierop, namens allen, door den oudsten der inboorlingen, Syntax, in dezelfde taal een woord van dank gezegd voor de eer, den afgestor vene bewezen. In het proces van Tisza Eszlar wis selen de leelijke beschuldigingen van weerszijden elkander nog steeds af en de verslagen der verhandelingen, waarbij nu deze dan die verklaring onwaar bleek en tegen verscheidene getuigen een rechts vervolging wegens meineed werd inge steld brengen tot dusver niet veel licht in de zaak. Tegen den anti-semitischen afgevaardigde Onody die den vertegen woordiger v n het Openbaar Ministerie beleedigde, is een rechtsvervolging inge steld. Ook verscheidene personendie ge tuigen tot valsche verklaringen overhaal den worden gerechtelijk vervolgd. Onder hen is, behalve eenige anti-semisten, ook een Israëlieteen verslaggever van het N. Wiener Tagebl., die ten gunste van de beschuldigden „werkte". Voorzichtigheidsmaatregelen tegen de cholera zijn overal aan de orde van den dagvooral in de havens van de Middellandsche zee en hare inhammen. Te Brindisi worden nu maatregelen ge nomen om de Indische mail te ontsmet ten maar passagiers en koopwaren moe ten nog naar Povgleia gaan. Te Marseille worden nu couranten uit Alexandrië bij hunne aankomst door be- rookers ontsmet en de quarantaine is daar zeer streng; maar men is in Frank rijk bevreesddat die voorzorgendoor het gedrag van Engelandvruchteloos gemaakt zullen worden- Zoo bericht de Temps dat een baal tapijten uit Egypte om de quarantaine te Marseille te ont duiken over Londen naar Parijs is ver zonden, waardoor deze voor de besmet ting zeer gevaarlijke stof nergens aan eenige ontsmettende behandeling wordt onderworpen. Maar te Londen houdt men zich zeer bedaard. De van overheidswege voorge schreven maatregelen tegen de cholera zijn dezelfde als voor andere besmette lijke ziekten: reinheid, goede zorg voor drinkwater en riolen ontsmetten en ver nietigen van uitwerpselen en kleederen der zieken, enz. Van quarantaine is geen sprake daar de ondervinding in Engeland geleerd heeft, dat het overbrengen van de cholera zelfs op verscheidene plaat sengeen ongerustheid behoeft te baren, als maar do voorschriften der gezond heidsleer goed in acht genomen zijn. Op sommige plaatsen in Duitschland en Oostenrijk is men ongeruster, en een Slavisch blad verhaalt zelfs ter bespot ting van die vrees een kluchtig voorval uit Laibach, waar, naar het vernam, een telegram uit Diamate eerst vier en twintig uren na de aankomst bezorgd werd, omdat men het had moeten ont smetten. N. v. d. D. Bij de groote wedrennen te Bussum op 28 Juli e. k. zullen 15 maréchaussées te paard, onder bevel van een wacht meester, de orde handhaven. Een onbekende heeft aan het hoofdbe stuur van het Nederl. Zendelinggenoot schap te Rotterdam een aantal effecten doen toekomen, ter gezamenlijke waar de van ruim vijftien duizend gulden, om te voorzien in de geldelijke tekorten van dit Genootschap. De gemeente Apeldoorn zal eene geld— leening aangaan van '110,000 bestemd voor de overneming van de gasfabriek met bijbehoorende gebouwen. Zware sneeuw- en hagelbuien hebben in het Fransche departement Meurthe en Moezel groote verwoestingen aange richt. De schade bedraagt twee millioeri francs. Men wil een groote weldadig heidsloterij voor de 40 noodlijdende ge meenten houden. In West-Zwitserland geeft de hooge waterstand der meren aanleiding tot on gerustheid. Het meer aan Genéve is reeds 60 cM. boven den hoogsten waterstand van verleden jaar, en men verwacht, dat het water tot half Augustus rijzen zal. De tuinen aan het rneer zijn overstroomd en het water dringt reeds in de kelders der huizen. Met het Bielermeer is het evenzoo gesteld. In het Rhonedal richt ten hevige regens groote schade aan. Wanneer men tegenwoordig Katwijk's strand bezoekt zegt het Leidsch Dgbd. is men geneigd aan een reusachtig internationaal schilders-atelier te denken. Men vindt er een Schoteen Amerikaan Duitschers, Hollanders, Franschen, Zwit sers en Zweden allen hunne studies ma kende en bij zonnig weder beschut door hunne ombrella's. Tal van nieuwsgierigen bespieden het schilderen van zee sche pen lucht en wolken schaduw en Licht effecten. Op velen dier studiën speelt ook de kerk een hoofdrol de kerk welke door allen als een der schilderachtigste voorwerpen aan onze Nederlandsche kust wordt geroemd. En toen aan sommigen der artisten werd verteld dat men te Katwijk aan Zee voornemens was een nieuw kerkgebouw te stichten en het oude voor amotie te verkoopen was de verontwaardiging over dat wandalisme zoo groot, dat men in deze alle recht heeft van eene internationale verontwaar diging te spreken. Het was abominable, schrecklich very schocking. Bij Adelsberg is een Italiaan in hech tenis genomen, die te Udine thuis behoort en verdacht wordt het dorp Ottokbij het bezoek van den Keizer van Oostenrijk aan de Adelsberger grot, in brand ge stoken te hebben, met het doel om onder de daardoor ontstaande verwarring den een of anderen aanslag te plegen. Onder Gendringen ziet het er dit jaar voor de jagers van hazen en konijnen zeer gunstig uit. In geen jaren is er daar zooveel voorraad geweest van dit gedierte als thans. Men ziet in het veld soms 5 of 6 hazen of konijnen op korten afstand van elkander.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2