Woudenberg. In de raadsvergadering van 23 dezer is de gemeente-rekening over 1882 door B. en W. aangeboden, en zijn de ontvangsten voorloopig vastgesteld op f 14312,43 en de uitgaven op f 13195.015, zoodat een batig saldo over blijft van f 1117.415. Een kijkje in de gemeenteraads zitting, hoofdzakelijk de gaskwestie. Gisteren morgen is Jhr. ïeding van Berkhout, benoemd Luit. Kolonel bij den generalen staf, van hier vertrokken. Z.H.edelgestr. werd uitgeleide gedaan door de officieren van liet garnizoen alhier. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire aan de Gedeputeerde Staten der Provinciën gericht, waarin met het oog op de Aziatische Cholera in Egypte, de Provinciale besturen vooral worden opgedragen om de besturen der in hunne Provinciën gelegen gemeenten vooral tot waakzaamheid aan te sporen ter voorkoming van die ramp, en om reeds nu zonder dralen het mogelijke te doen ter bevordering van openbare rein heid en reinheid in de woningen, tot verkrijgbaarstelling van zuiver drinkwa ter. en tot het beramen en voorbereiden van de maatregelen tot afzondering van de lijders, vooral van den eersten lijder. Eene stern uit het verleden in het he den. In de voorrede van den 3en druk des Delftschen Wonderdokter's draagt de ruim TOjarige schrijfster Mev. Bosboom Toussaint haai' Boek aan het Nederland- sche volk op. Zoo iemand dan heeft zij recht gehoord te worden en daarom ont- leenen we aan die voorrede de volgende behartigingswaardige wenken. «Volk van Nederland dus schrijft ze op soci aal gebied geeft menigeen zich voor won derdokter uit, die riiet te betrouwen is. Geeft ze geen geloof. Zij bieden u ge neesmiddelen aan, die de kwaal verer geren. Naar betering van toestand te grij pen is uw recht, is de plicht van ie der bui'ger, die voor zich zelf en de zijnen heeft te zorgenmaar men zoeke de verbetering, den vooruitgang niet in onvoorzichtige, in geweldadige omkeering van het bestaande, men zoeke die in een drachtelijk samenwerken, in wijs overleg. Weest nuchteren en waakzaam, luistert niet naar de verlokkende stemmen die tot u komen uit den vreemde, al klinkt dit krijgsgeschal nog zoo opwekkend. Daar, waar zulke alarmkreten worden aange heven, bestaat er misschien oorzaak voor, in onlijdbare verdrukking en ergeüjk wan bestuur, in willekeur die alle recht ver trapt zoo worden de tot wanhoop getergde volkeren radeloos en redeloos, en worden er toe gebracht in eigene ingewanden te wroeten, en naar geneesmiddelen te "rij pen, die slechts het kwaad dieper doen wortelen. Maar gij, volk van Nederland, hebt zulke duldelooze grieven niet, al zoudt gij meer en beter wensehen dan gij nil hebt. Breekt daartoe voor alles met hetgeen u tot schande strekt en ze ker rampzalig maakt, de drankpest. Geeft voorts uw kinderen een goed voor beeld door vlijt en spaarzaamheid, en de beste opvoeding die het in uwe macht staat hun te verschaffen. Laat hen ook in het gezin leeren wat zij noodig heb ben te weten en te zijn in de maatschap pij. Houdt den Zondag in eere. Geniet met matiging en met de uwen! Er zijn volksvoorstellingen, er zijn volksspelen, er zijn volkstreinen, die het verplaatsen van het eene eind naar het andere on der het bereik brengen van den minst- gegoede. Waarom zoudt gij er het uwe niet eens van nemen? Kniezen en suffen op één punt maakt geen Hinken werkman. En boven alles: in al uw wegen houdt vast aan de vreeze Gods, dan hebt gij voor geen mensch de oogen neer te slaan. Voor Op ite eerste bank achter 't orehest zat de on bekende uit den bierkelder; bij ieder woord, dat llcinrich zei, schudde bij 'thoofd, knipte met de oogen, deed zijne tong tegen zijn gehemelte klappen en gafteekencn van 't grootste ongeduld; «Slecht! slecht!" mompelde hij zachtjes. Zijne buren, verwonderd over en gehinderd door zijne manieren, applaudiseerden uit alJhunne macht en nepen: «Dat is een ongemakkelijk heer!" Na afloop der eerste akte, richtte de onbe kende zich op, als had hij een schielijk besluit genomen, klom in de ruimte, door 't orehest ingenomen en verdween door het kleine deurtje dat van daar naar het tooneel voerde. Heinrich wandelde achter de coulissen op en nèer en wachtte tot 't gordijn weder zou wor den opgehaald, maar hoe verschrikt hij, toen hij, zich omkeerende, in de nauwe gang, iemand ontwaarde eveneens uitgedoscht als hij en wiens groenachtige oogen schitterden op eene onge hoorde wijze; scherpe van elkander staande tanden gaven iets wilds aan zijnen duivelschen lach. Heinrich herkende in hem den vreemde ling uit „de dubbele arend" of liever den dui vel, want die was het. 11a, ha, hamijnheer, gij wilt dan tocli de rol van duivel spelen! Gij zijt zeer middel matig geweest in de eerste akte, en ge zoudt, zoo voortgaande, eenen slechten indruk van mij achterlaten bij de brave bewoners van AVeenen. Gij zult me zeker wel toestaan U te vervangen, en daar ge mij wellicht zoudt hin deren, zal ik je maar naar beneden sturen. Heinrich herkende nu den duivel maar al te goed en voelde dat hij verloren was; hij bracht werktuigelijk zijne hand aan het kleine kruisje dat Katy hein gegeven had, en dat hij nooit deze Majesteit zijn alle mensclien ge lijk.» Men schrijft ons nil Amsterdam Laten allen, die het terrein achter het Rijksmuseum te Amsterdam in de eerste dagen van Mei bezochten, daar nu eens terugkomen en zij zullen zien welk een orde is geschapen uit den toenmali- gen chaos, welk een grootschen indruk thans onze Tentoonstelling maakt, die een der best geslaagden kan heeten van alle "Wereldtentoonstellingen, welke tot nog toe gehouden zijn. Al de vreemde lingen, die herwaarts komen zijn het daarover eens, en er komen er tegen woordig heel wat. Hun oordeel is een parig dat op onze Tentoonstelling heel wat valt te leeren en dat er rijke bron nen zijn geopend voor de ontwikkeling van Handel en Nijverheid. Dat de voordeelen nu in de eerste plaats voor ons zeiven niet verloren gaanDat ieder Nederlander de Tentoonstelling ga bezoeken. Hoe velen gaan in den thans aangebroken vacantietijd het stof van winkel of kantoor afschudden buiten of in den vreemde, hoevelen gaan met hun kinderen, ter belooning van een goed af gelegd examen of van een jaar ijverige studie, niet een reisje maken? Welnu, dat zij allen hun weg nemen over Am sterdam. Door een bezoek te brengen aan de Tentoonstelling paren zij het nut tige aan het aangename. Het geld, dat zij daaraan besteden kan hooge rente opbrengen. Wat al ruime gelegenheid is er niet om nieuwe betrekkingen aan te knoo- pen of bestaande uit te breidenDoor de Tentoonstelling i.omt men in aanra king met industrieelen en handelaren uit alle oorden van de wereld, die met geen ander doel hier zijn gekomen dan om met ons en anderen in relatie te treden. Dat zij niet te vergeefs gekomen mo gen zijn, althans niet uitsluitend alleen voor die «anderen». Laten in de eerste plaats wij zelf partij weten te trekken van het ontzachlijke voordeei dat ons beschoren is, door de omstandigheid dat de Tentoonstelling in ons land gehouden wordt. Waarlijk, dat voordeel is niet gering te schatten! Aanwezig 13 leden, De tijdelijke voorzitter deeltna le zing en goedkeuring van de notulen der vorige bijeenkomst, mede, dat van de H.H. Gerritsen en Calkoen schriftelijke opgaven zijn ingekomen vermeldende de redenen van afwezigheid. Punt 1 van de op de agenda voorko mende onderwerpen komt nu in behan deling d. w. z. de zoo interessante, gas kwestie. vergat om te doen, hij beproefde om Imlp te roepen en de formule om den duivel te bezwe ren, uit te spreken inaar de schrik snoerde hem de keel vast, hij kon slechts eene ilauwe reuteling doen hooren. De duivel legde zijne, op een klauw gelijkende hand op Heinrichs schouders, en duwde hem naar beneden. Toen 't zijn beurt was, trad hij op 't tooneel als een volmaakt tooneelspeler. 't Scherpe, bijtende, waarlijk duivelsche spel verwonderde de toehoorders in geen geringe mate. „Wat speelt hij mooiriep men van alle kanten. Maar wat bovenal zijne uitwerking niet miste, was "t scherpe spottende gelach, als 't piepen van een zaag; nooit had een acteur zóó bijtend zóó duivelsch gespeeld; men lachte en men beefde de heele zaal was vol verwondering phosphoriesche vonken sprongen uit de vingers van den verschrikkelijken acteur; waar hij zijne voeten zette schitterden vlammetjes, de licht- kroonen verbleekten, het voetlicht verspreidde nu eens een rood dan weer een groen licht; in de zaal zelve hing een sulferdamp de toe schouwers waren buiten zich zeiven, en een donderend applatidissement viel Mephisto bij iedere zinsnede ten deel, die van tijd geheele versregels van eigen vinding in de plaats gaf der oorspronkelijke. Iedere verandering werd met vervoering begroet. Katy, aan wie Heinrich eene plaats voor een loge gezonden had, verkeerde in eene angstige spanning zij herkende in dat spel haren be minden Heinrich niet, zij voorzag eenig onheil, en de liefde bedroog haar niet. De voorstelling liep met eene ongekende De voorzitter doet behalve van eene missive van den Heer Campers uit Am sterdam nog mededceling van den inhoud van een op heden ingekomen schrijven van den Heer B. v. d. Berkhof, de tegen woordige concessionaris, waarbij dezen aanbiedt de onderhandelingen te herope nen met den gemeenteraad, omtrent de verlenging van de concessie. Een schrij ven van den Heer v. d. Plank de direc teur der gasfabriek alhier, dient tot toe lichting van den brief van den Heer v. d. Berkhof n. 1. dat hij aan wil nemen de levering van het gas per M3 voor ge meentegebouwen adf 0.08, en voor particulieren 0,10. Na voorlezing dezer brieven, stelt de Voorzitter in het licht, dat, met het oog op den korten tijd die nog beschikbaar is, hij het wenschelijk acht met den te- genwoordigen concessionaris de onder handelingen te hervatten en doet daar om het voorstel te doen stemmen of in deze vergadering hierover reeds beraad slaagd zal worden of wel daarmede te wachten tot eene volgende bijeenkomst. Er wordt in eerstgemelden zin beslist, weshalve aan den raad voorgelegd wordt B- en W. te machtigen met den Heer v. d. Berkhof de onderhandelingen te heropenen. De Heer van Beek acht de zaak voor openbare behandeling niet rijp en stelt voor in commite generaal daarover te beraadslagen. De Voorzitter wijst in antwoord op dit voorstel op punt i van art: 44 van de gemeentewet n. 1. datover het onderhands aanbesteden van werken of leverantiën niet beraadslaagd kan worden, noch besluit daaromtrent genomen in een besloten vergadering. De Heer v. d. Wall Bake ondersteunde de meening van den Voorzitter, nadat de Heer van Beek zijne bedoeling nader uiteen gezet heeft n. 1. dat hij alleen de zaak bespreken wil in de besloten ver gadering, doch het besluit in de openbare vergadering wil genomen zien en zegt dat de leden van den raad wel familiaar over de zaak in questie kunnen praten in eene besloten vergadering, maar meer ook niet. De Voorzitter stelt nu voor de orde van de te behandelen onderwerpen te veranderen en de aanhangige zaak bij het slot van de zitting in behandeling te nemen. Met algemeene stemmen wordt zulks goedgekeurd. Punt 2 het onteigenen van boomen, het verleggen van een weg en den ver koop van boomen ten behoeve van de Spoorweg Arnorsfoort-Nijmegen komt nu aan de orde, zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Punt 3. Ontwerpverpachting van de Bank van Leening voor den tijd van één jaar, wordt, evenals punt 4 eene gratifi catie aan den gemeente-ambtenaar Fi anse en punt 5 eene afwijzende beschikking omtrent de reclame van H. M. van Beek over zijn aanslag in de gemeentebelas ting, goedgekeurd. Nu volgt de benoeming van een re gentes voor het wedshuis, aangezien de, tot die betrekking benoemde titularisse, mevrouw Steeman daarvoor bedankt heeft. Door den Voorzitter worden drie can- didaten voorgesteld en na inning der stembilletten door de commissie van geestdrift ten einde. Toen 't gordijn gezakt was, riep men met veel misbaar Mephisto terug. Men zoekt hem te vergeefsch maar een jongen kwam den di recteur vertellen, dat inen Heinrich onder 't tooneel had gevonden, op den grondmen ver onderstelde dat hij van de trap was gevallen Heinrich was buiten kennis, men bracht hem thuis, ontkleedde hem en toen ontwaarde men met schrik, dat hij verscheidene schrammen op de schouders had, als had een tijger met zijne klauwen beproefd hem te verstikken. Het kleine zilveren kruisje van Katy had hem van den dood gered, en de duivel, overwonnen door dien invloed, had zich vergenoegd hem op den grond te slingeren. 't Duurde lang eer Heinrich hersteld was toen hij begon te beteren kwam de directeur hem een zeer voordeelig aanbod doen, maar Heinrich weigerde want hij durfde niet voor de tweede maal zijn leven op 't spel zetten, en le gelijk wel wetende, dat hij nimmer zijnen verschrikkelijken plaatsvervanger zou kunnen overtreffen. Toen hij na drie jaren een klein erfenisje had gekregen, trouwde hij de lieve Katy, en beiden, rondom een kacheltje gezeten, in een lief kamertje, spraken over de toekomst hunner kinderen. De tooneelliefhebbers spreken nog met ver wondering over dien heerlijken kunstavond en kunnen maar niet bpgrijpen waarom Heinrich, na zulk eene overwinning „afstand heeft kun nen doen van 't tooneel. TH. J. V. L. DEN IlAiVG. stemopname, komt uit de traditioneele goudvischkom, de naam van mevrouw Graswinckel die derhalve benoemdwordt. De te behandelen punten zijn nu af- geloopen en het onvermijdelijke oogenblik nadert waarop de gaskwestie weder ter tafel zal worden gebracht. Sommige leden krijgen het nu dan ook reeds te benauwd en trachten zich ver lichting te bezorgen door het openschuiven van ramen. Ook de Voorzitter acht het beter het cri- tieke oogenblik niet te verhaasten en doet daarom de navolgende mededeelingen dat de Heeren Buijs en Reijnders defini tief benoemd dienen te worden als docent aan hoogere burgerschool en gymnasium, waarom voorgesteld wordt die benoemin gen heden te doen plaats hebben. De vroede mannen kunnen zich daarmede vereenigen en benoemen de eerste met algemeene en de tweede (een biljet was blanco) eveneens tot de genoemde betrek kingen. Er zijn nog ingekomen De rekening van de schutterij; een be richt dat de gemeente-rekening ook bijna ter verificatie gereed is. De Voorzitter benoemd de H.H. Visser, Zandijk en van Zijst tot eene commissie tot het nazien dezer rekeningen. Een schrijven van Gedeputeerde Staten omtrent goedkeuring van het beslotene omtrent de meisjesschool. Missive van het 36e landhuishoudkundig congres te Veendam d.d. 2 Juli j.l. met bericht het 37e congres te Amersfoort te doen plaats hebben. Aanvrage van den Heer van Citters om f50 verhooging als concierge van het gymnasium; wordt besloten deze aanvrage aan te houden tot de volgende begrooting. Nu de gaskwestie. De heer van Beek herhaalt zijn voor stel om in commité-generaal deze zaak te behandelen en het besluit te nemen in de openbare vergadering. Aldus wordt besloten en ten 2 ure 5 minuten wordt de publieke tribune ont ruimd en gaan de leden van den gemeen teraad over tot het houden van een fa miliaar praatje over de question bruiante. Of dit willekeurig afbreken eener open bare vergadering van den gemeenteraad, gewettigd is en het houden van derge lijke familiare besprekingenonder het rooken van min of meer geurige sigaren eene juiste opvatting van de gemeentewet is laten wij over aan meer bevoegden. Ten 3 ure heropend de Voorzitter de beraadslagingen over de gaskwestie en doet den Heer van Beek een drieledig voorstel n. 1. eigen exploitatie eene gasfabriek; overname van de bestaande fabriek, enz.; wanneer de onhandelingen tot over name schipbreuk leiden over te gaan tot het bouwen van een nieuwe fabriek. De Voorzitter stelt voor dit voorstel in drieën te splitsen en brengt het eerste gedeelte in omvraag. Met 14 tegen 2 stemmen, die van den Voorzitter en den Heer van Zijst wordt dit punt aangenomen. De leden gevoelen zich nu merkbaar beter, de gemeentebode heeft de handen vol hen van glazen water te voorzien. Punt 2 lokt discussie uit door dat de Heer d. Wall Bake dit aangevuld wenscht te zien met eene commissie te benoemen door B. en W. zullende de on derhandelingen omtrent het te doene bod op zich nemen. De heer van Beek acht deze aanvulling niet noodig doch heeft tegen de opname daarvan in zijn voorstel geen bezwaar. Het nu aangevuld punt 2 wordt eveneens aangenomen met 41 tegen 2 stemmen, die van den Voorzitter en den heer v. Zijst. Bij het laatste punt betoogt de heer v. Burgsteeden het wenschelijker om dit uit te stellen tot later. De heer van Beek stelt het nauwe ver band van dit punt tot punt 1 in het licht het gesprek wordt meer alge meen en tracht den Heer v. Burg steeden aan net verstand te brengen dat wanneer de bestaande fabriek niet over genomen wordt, het bouwen van een nieuwe noodzakelijk is, ten einde in de behoefte aan gas te voorzien. Dat de heer van Burgsteeden deze meening niet deelt en niet te overtuigen is bewijst de uitslag van de stemming want met 10 tegen 3 stemmen die van den Voorzitter, de heerv. Zijst en van den heer van Burgsteeden, wordt dit voorstel aangenomen. AVat men uit eene stemming al niet leeren kan Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2