Vergeet de Doofstommen niet! Amersfoort8 Augustus 1883. De Heer Jhr. T. A. J. van Asch van "Wijdt, zal morgen, Donderdag namiddag ten half" twee ure in eene te houden gemeenteraadszitting worden geïnstal leerd; Zaterdag jl. heeft ZEd. Achtb. in handen van ZExc. den Commissaris des Konings in de prov. Utrecht de gevor derde eed als Burgemeester der gemeente Amersfoort afgelegd. Bij koninklijk besluit van 5 Augustus 1883 no. 18 is Zr. Ms. commissaris in Utrecht gemachtigd, de Staten dier pro vincie op te roepen tot het houden eener buitengewone vergadering op Dinsdag 14 Augustus 1883, ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Stateri- Generaal. Een onzer stadgenooten heeft op no. 96(50 der Woerdensche paardenloterij enz. een mooi vet schaap getrokken. Toen ik onlangs het publiek opwekte, om het Doofstommen Instituut te Gro ningen te steunen, dacht ik niet, dat reeds zoo spoedig, een onzer ingezetenen van die heilzame instelling zou gebruik maken. Dit nu zal geschieden. Een knaapje van acht jaar uit den werkmansstand gaat deze maand derwaarts. Terwijl ik mijn hartelijken dank breng aan allen, die hebben bijgedragen aan het uitzet ad 70 gulden, roep ik nu, met nog meer aandrang «laii vroe ger, mijne stadgenooten toe „vergeet de Doofstommen niet." Het genootschap, dat van de opgenomenen jaarlijks slechts 35 ontvangt, heeft natuurlijk veler sym pathie en steun noodig om te kunnen blijven bestaan. Op mijn advertentie kwam in van B. M. f1, B. 5, v. L. ƒ3, S. ƒ2,50, N. N. coupon ƒ1,23'A en 2,47'/), terwijl 2 leden en 2 begunstigers toetraden. Een kleine jaarlij koelie bijdrage is dus hoogst gewenscht. Mochten vooral ouders, die gezonde kinderen rondom zich zien, van God een medelijdend hart ontvangen. D. P. M. GRASWINCKEL. "Woensdag 15 Augustus e. k. zal D. C. Horseling, vroeger ontvanger der gemeente Putten, beschuldigd van het als zooda nig verduisteren van aan het publiek be- hoorende geldentot een bedrag van meer dan f1500, die uithoofde van zijn post hem in handen waren gesteld, voor het gerechtshof te Arnhem terechtstaan. Als verdediger zal optreden mr. A. A. de Vries, advocaat alhier. De gemeenteraad van Harderwijk be noemde, aan het N. V. progymnasium tot leeraar in de Engelsche taal en letter kunde voor den cursus 1883/'84den heer C. J. Voortman, te Amersfoort, leeraar in die vakken aan de H. B. school en het gymnasium. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Donderdag, den 9. Augustus 1883, des namiddags lialftwee. Punten van behandeling: 1. Installatie van Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck als Burgemeester. 2. Benoeming van een Ambtenaar van den burgerlijken stand. 3. Benoeming van twee leeraren aan het gymnasium. Men schrijft ons uit Amsterdam was onmiddellijk dood. Het ongeval had plaats in de nabijheid van den Haagscken Dierentuin. Toen Vrijdag morgen de mailboot Willem Prins van Oranje te Queenboro aankwam zegt de j|.HeldCl. werd Het wordt te Amsterdam op de Ten- een der passagiers le klasse vermist. Om- toonstelling thans recht gezellig. Het is niet alleen de aanwezigheid der talrijke juryleden en exposanten, welke een bi- zondere levendigheid op het terrein te weegbrengt het zijn in de eerste en voornaamste plaats de duizenden bezoe kers die thans uit alle oorden des rijks en uit den vreemde samen stroomen om al de schatten en wonderen te gaan zien, door het menschelijk vernuft geschapen en hier voor een wijle vereenig 1, om daarna weder wijd en zijd over de ge- heele aarde verspreid te worden. En als het weèrdat ons in de laatste dagen niet bijzonder gunstig, doch dat verleden Zaterdag zeer schoon was zich goed houdt, zal de stroom der bezoekers stel lig nog aanzienlijk grooter worden. Lijst van bi ieven geadresseerd aan on bekenden verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand Juli 1883. Mej. A. Zware 2. W. va Heuvel Amsterdam. 3. O. Stelling 4. Berends 5. Mej. B. Kuipers Maastricht. Zwolle. vergewissen moet of de benoeming wel in de staatscourant staat uitstekend te stade komt. Nu volgt de eedsallegging te Harderwijk. De prozaïsche wijze waarop deze, anders in drukwekkende plechtigheid vooral voor een jeugdig gemoed vol beteekenis, plaats vindt, treft ook den luitenant, die zich daarvoor opzettelijk in volle groote tenue gekleed en bij den korpschef aangemeld heeft. Lang blijft hij evenwel bij deze opmerking, vaar in zijive andere kameraden, tot gelijk doel daar aanwezig, deelen, niet stilstaan en het vroolijke, kameraadschappelijke middagmaal, waaraan hij reeds zonder het zelf te weten met sommigen voor 't laatst te zamen is, terwijl hij anderen eerst na langen, langen tijd weer ontmoeten zal, besluit op aangename, zij het ook al te luidruchtige, wijze dezen merkwaardigen dag van zijn leven. De nu komende dagen, weken, maanden, zelfs, zijn aan het genoegen gewijd; regel matige bezoeken aan de naburige plaatsen wisselen de stilte van het buiten leven af en de jonge ofllcier doorleeft een tijd van genieting waaraan geen einde schijnt te zullen koiuen, ware het niet dat zich nu en dan in de oogen der moeder een traan vertoont, waarvan de oorzaak, in den beginne niet verwondering gevraagd, het ophanden zijnde vertrek naar Indië is. Al naar gelang het tijdstip nadert, waarop gewoonlijk de voor Indic bestemde officieren de reis derwaarts aanvaarden, wordt de gemoedsstemming in het gezin minder en minder vroolijk en opge wekt en ook de jonge officier, wiens eerste roes van blijdschap en opgewektheid gaandeweg voorbij is gegaan, om voor eenen meer ernsti- gen blik op de toekomst plaats te maken, be gint niet zonder huivering te denken aan het oogenblik van schèiden. Wordt vervolgd). trent zijn persoon is niets met zekerheid te zeggen, wijl hij bij geen der overige passagiers bekend is. Zijne bagage zal vermoedelijk aanwijzen wie de persoon was, terwijl het lot dat hem overkomen is, wel een geheim zal blijven. Te Deventer is Zondagmorgen een vrouw in beschonken toestand, met haai meisje van 4 maanden op haar schoot, in slaap gevallen. Doordien zij voorover op het wichtje viel, is het arme kind ge stikt. De vrouw werd in arrest genomen en van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Te Montfort, Limburg, is Donderdag middag eene koe, in de weide, door den bliksem gedood. Het verongelukken van den armen kapt. Webb bij zijn poging om de draaikolk van de Niagara door te zwemmen, schijnt niet als een afschrikkend voor beeld te werken, maar integendeel op te wekken tot navolging. Zooals men weet kwarn een slager te Preston in Schotland om het leven bij een dergelijke poging in een gevaarlijken draaikolk, en thans is weer een bekend zwemmer, Bibbero genaamd, voornemens een poging te doen om door de draai kolk van de Niagara heen te komen. Hij zal, voor hij zich in de noodlotti ge strooming waagt, een pop van zijn grootte en gewicht er in werpen en hij hoopt op die wijze de kracht en richting van de draaikolk te kunnen bepalen. Bibbero is nu te Londen waar de pop wordt gemaakt en hij oefent zich alle dagen door op de Theenis en de zee te gen den krachtigsten vloed in te zwem men. Onlangs had in een onzer groote ste den eene oplichting plaats, die eene ge- heele nieuwe was. Een jong net gekleed heer trad een hoedenwinkel binnen en vroeg een zwart zijden hoed. Hij past er eenige, vond er een die hem beviel, ging er mee voor den spiegel staan, onder het uitspreken der woorden »Ik moet toch eens zien hoe hij mij staat!" «Als een ezelschreeuwde op hetzelfde oogenblik een straatjongen, die reeds geruimen tijd voor de winkel deur had gestaan. En tegelijk pakte de jongen zijn biezen. Jou gemeene sm jou vlegelwacht ik zalroept de vreemdeling uit en vliegt met den nieu wen hoed de deur uit. Hij is tot heden niet terug gekomen. Wegens het heerschen der pokken te Rotterdam, is thans aldaar de kermis voor dit jaar bepaald geschorscht. De beroemde Engelsche predikant Spur- geon, die o. a. het werkje „de praatjes van Jan Ploeger" schreef, zal in den loop dezer week, ons land bezoeken. Een vreemd geval van krankzinnigheid door vrees voor de cholera ontstaan, heeft zich te Parijs voorgedaan. In de rue La fayette werd een werkman met ver scheurde kleeren gezien, roepende»ik heb de cholera; het zijn de Engelschen die mij haar bezorgd hebbenDe onge lukkige beweerde bovendien, dat hij ging sterven en verzocht de voorbijgangers hem te wreken, door aan Engeland den oorlog te verklaren. Ferdinand de Lesseps is voor zijn jaren een der merkwaardigste mannen dezer eeuw, zoo niet de merkwaardigste. Hij is 78 jaren oud, drie malen getrouwd, en heeft uit zijn derde huwelijk met een jonge Creoolsche, dat hij in 1870 (kort na de opening van het Suez-kanaal) sloot, te glijden, wordt vermoed dat er een paar j twaalf kinderen, waarvan de jongste een ingewanden zijn doorgesneden, waardoorzuigeling is. het naar beneden is gezakt. De innerlijke Een paar weken geleden, toen hij te verwondingen zijn van zelf genezen en Londen was, ging hij plotseling, midden BINNENLAND. Aan den Heer Völlmar, Directeur van de kapel grenadiers en jagersis door het bestuur van de nieuwe of litteraire sociëteit (de «Witte»,) te 's Gravenliage, de onderscheiding toegekend van eene benoeming tot lid van verdienste, voor de gewichtige diensten gedurende 36 jaar aan de sociëteit bewezen. Volgens den regenmeter der Rijksland bouwschool, is gedurende de maand Juli 201 mM, regen gevallen, tegen 121 mM. in Juli 1882. Naar wij vernemen heeft de onlangs te Rotterdam overleden Heer N. v. d. Staal, wiens broeder indertijd aan de ge meente Delfshaven een weeshuis ver maakte, gelegateerd aan de Ned. Herv. gem. te Delfshaven een som van 25,000 voor een fonds tot het beroepen van een derden predikant, en aan het diaconie armbestuur dierzelfde gemeente 5000. In de Betuwe vertoont zich op ver schillende akkers de aardappelziekte. Niet alleen het lof, maar ook de knol is reeds aangetast. Het zou vooral dit jaar, nu de kwaliteit zoo uitmuntend en het be schot zoo rijk is, zeer te betreuren zijn, indien de gevreesde ziekte bleef toene men. Evenals in verschillende streken des lands, is de opbrengst van de hooilanden in de Betuwe niet groot. GEMENGDE BERICHTEN. De groote Chatwood's brandkast in de machinegalerij der Amsterdamsche tentoonstelling strekte tot verblijfplaats van een viertal bezoekers. Terwijl deze er zich in bevonden, had eene booze hand de aardigheid de deur dichtteslaan. Er verliep nagenoeg een uur vóór Chat wood's vertegenwoordiger aanwezig was om de deur weder te openen. Het volgende merkwaardige geval heeft zich te Curasao voorgedaan. Ongeveer twee jaren geleden slikte een 13jarige knaap, die een goochelaar wilde nadoen, een geopend pennenies in, dat niet meer uit zijn keel te krijgen was, maar in zijne maag verdween. Alle mogelijke pogingen werden aangewend, om dien jongen van dat onverteerbaar voorwerp te bevrijden. Eindelijk is dezer dagen de knaap het langs natuurlijken weg kwijt geraakt. Daar het pennenies te lang was, om dooi de kronkelingen van alle ingewanden heen uit de onderhandelingen met de Britsche Regeering, in allerijl naar Parijs terug, 0111 een ziek kind op te passen. Men kan hem daar doorgaans alle dagen het jongmensch is volkomen gezond. Op den Scheveningschen Stoomtram is maandagavond een droevig ongeluk gebeurd, Een 18-jarig jongeling, P. Rop in het bosch zien rijden, aan de spits genaamd, had de onvoorzichtigheid van van een geheel detachement gezonde kin- het achterbalcon van den eersten wagen deren. Het is werkelijk een der merk- af te stappan, terwijl de trein reeds an waardige schouwspelen voor de wande- het rijden was. Hij struikelde en werd j laars; zij kijken er naar uit, zooals zij door den volgenden wagen overreden. Hij keken naar het rijtuig der ex-Koningin van Spanje. De stoet is een echte «trap der jeugd" van den vrij grooten vader op een groot paard af, tot het jongste en tengerste dochtertje, op een kleine ponny. Wie hem bezoekt en niet over zaken heeft te spreken, en soms zelfs ook in dat geval, dien zal hij voortdurend over zijn gezin spreken en onder het minste voorwendsel wordt de gast uit het stu deervertrek naar de slaapkamer gebracht, waar de kinderen, als in de slaapzaal van een kostschool, op een rij in hunne bedjes liggen. De kinderen eten allen gezamenlijk; zij komen hem allen in een troep goeden morgen of goeden nacht kussen en leeren en spelen allen te zamen. Zij nemen een hoekje van den tuin der Tuileriëen voor zich in beslag en draven daar rond met een grooten hond, onder toezicht van twee gouvernantes. De Lesseps komt daar van tijd tot tijd naar hen zien en is dan zoowel de Suez- als de Panama-quaestie geheel en al vergeten. Dezer dagen werd te Charleroi gearre steerd, wegens diefstal van 20,000 frs. zekere Pierson, oud 18 jaren. Pierson woonde te Larsinelle bij zijn oom, kan toorchef van een groote bankvereeniging en stal het geld uit de kas van die bank. Uit wanhoop over de schande besloten de kantoorchef en zijn vrouw, zijn doch ter oud 17 en zijn zoon oud 13 jaren, zich van het leven te berooven. Zij open den zich de aderen met een scheermes; toen dit niet spoedig genoeg den dood ten gevolge had, trachtten zij door stik ken 'een einde aan hun leven te maken, en toen dit nog niet baatte, wierpen zij zich in een put. Deze echter bevatte niet genoeg waterop het hulpgeschreeuw der kinderen schoot men toe. De moeder was reeds dood, de vader leefde nog, maar vluchtte en wierp zich in de Sambre. Men hoopt de kinderen in het leven te houden. Hot handelsblad meldt van de ramp te Casamïcciola. Aan een brief van een landgenoot, die te Napels vertoeft, ontleenen wij de vol gende bijzonderheden aangaande de aard beving en hare verschrikkelijke gevolgen Weinigen die niet in officieele betrek king moeten, is 't veroorloofd zich naar de plaats des onheils in te schepen, en dat is ook goed, want werkhanden zijn er noodig en geen verwarring, die er nog maar al te zeer is. Daarover klach ten te uiten, zou onbillijk zijn, want niemand heeft zich ooit of ergens kunnen voorbereiden voor een hulp bij zooveel ellende van deze soort. Toch had ik heden 't treurige voor recht, een gesprek te voeren met iemand die er dezen morgen vandaan was ge komen den baron Spinellibroer van Spinelli graaf van Acerra, president van de Incurabili. (Gasthuis.) 't Eerste woord met een betraand ge laat is natuurlijk, dat een juiste beschrij ving der zaak onmogelijk is. De huizen, waaronder zoowel hotels als paleizen, zijn zoo goed als plat neer geploft; de marmeren zuilen als kur kentrekkers gedraaid en geschoven zooals geen menschenhand 't zou kunnen be werkstelligen. Eerst honderden, thans dui zenden personen zijn er nu aan 't werk, waar tienduizenden niet voldoende zouden wezen, want nog altijd liggen daar zoo- velen, die ademen en zuchten. Wanho- pigen bij honderden zoeken in en rusten op de puinhoopen die hun gezinnen be dolven. 't Is een groote begraafplaats ge lijk, waar handen ontbreken om de graven te sluiten. Spinelli zegt dat de bedorven lucht niet is uit te houdenbij elke scheur of opening walgt men. De lijken zijn veelal met dikke hoofden en ontzaglijk gezwollen buiken, waaruit men afleidt dat ze langzaam stierven door verstik king. Velen zijn slechts aan hun ver sierselen te herkennen. Zoo als ook de couranten meldden, ontbreekt 't niet aan wonderdadige reddingen, maar veel te klein in verhouding. Het juiste aantal menschenoffers zal wel nooit bekend worden, eensdeels om de verbrokkeling der lichamen en ander deels om den haast, die nu achter de ont smetting moet gezet worden. Overwe gend groot was juist het aantal vreem delingen buiten Italië niet, maar wel Italianen van buiten Napels. De geredden zijn meestal in een staat van stomme gevoelloosheid en velen wor den krankzinnig, Vanavond komt de Koning. Alle plaatsen van 't eiland hebben ge leden. De stad Ischia is er nog 't best afgekomen. Forio 300, Lacco Ameus 200

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2