Bunschoten., Door visschers uit deze gemeente is in de Zuiderzee, ter hoogte van Elburg, aangetroffen, een gezonken vaartuig, waarvan door hen is geborgen en alhier aangebracht: 12 blokken, een oude fok, een stag, een stuk ketting, eenig hout en een ankertje. Soest, 9 Aug. Gisteren avond om streeks half tien ure is brand ontstaan in een arbeiderswoning toebehoorende aan en bewoond door de Wed. Hendrik Wes- terveld, en gelegen op de Bunt in deze gemeenteofschoon de oorzaak der brand onbekend is, wordt dezelve aan schoor steenbrand toegeschrevenhuis en in boedel waren in korten tijd een prooi der vlammen, niets is gered kunnen wor den dan alleen eene geit, de weduwe vroeger niet bemiddeld is thans van alles beroofd daar niets tegen brandschade was verzekerd. puteerde Staten der provincie Utrecht, dd. 2 Augustus 1883, N°. 42. Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni '1857 (Staatsblad No. 87), Brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de opening der jacht in de provincie Utrecht is bepaald op Zater dag den 1. September aanstaande met uitzondering der jacht op fazanten, waarvan de opening wordt bepaald op Maandag 15 October daaraan volgende, en dat de lange jacht al leen des Dingsdags en Vrijdags van iedere week zal mogen worden uitge oefend dat het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaver zaad, welke nog in 1883 moeten geoogst worden, verboden is, evenals het jagen in tabak, zoolang het zoogenaamd best goed niet is geoogst. En, ten einde niemand eenige onwe tendheid hiervan kunne voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 4. Augustus. 1883. De Commissaris des Konings voornoemd, s' J A C O B. Amersfoort, 11 Augustus 1883. Ds. A. van Gilse predikant te Leer preekt Zondag 12 Aug. in de Remon- strantsche kerk, te half elf ure. In de gemeenteraadszitting van den 9en Augusttus j. 1. had de installatie plaats van den nieuw benoemden burge meester, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch v^n Wijck. De Heer W. A. Croockewit, waarne mend burgemeester, bood den nieuw be noemde het voorzitterschap aan, onder het uitspreken van den wensch, dat hij zijn jeugdige krachten en bekwaamheden aanwende tot bevordering van den bloei en de welvaart der gemeente Amersfoort en alzoo zijn krachtigen steun verleene bij de handeling van verschillende be langrijke onderwerpenwaaronder de Eemkwestie en het Onderwijs, en daar bij de welwillende medewerking van den Raad ondervinde. Den Heer Asch van Wijck bracht een woord van dank aan den geachten spre ker voor het tot hem gesprokene. Hij verklaarde dat met zijn benoe ming tot burgemeester dezer gemeente een sedert lang door hem gekoesterde wensch vervuld was, vooral met het oog op de zoo hoogst belangrijke zaak »de bevaarbaarmaking van de rivier „deEem", die hij hoopt, dat onder zijn leiding tot een gewenscht resultaat zal worden ge bracht. Hij gaf verder de verzekering steeds de waarachtige belangen onzer gemeente op het oog te zullen hebben. Wij mogen daarom verwachten, dat het onderwijs, met het oog op de ei- schen des tijds, bij hem een krachtigen steun zal vinden. Onze wer.sch is. dat de Heer Asch van Wijck de neiging om te behouden veree- nige met de bekwaamheid om te ver beteren. Moge bij de behandeling onzer ge meentebelangen blijken, dat èn de leden van den Raad èn hun geachte Voorzit ter persoonlijke antipathiën en sy pa- thiën ter zijde stellen, en bij verschil van meening steeds op waardige wijze hunne denkbeelden ontwikkelen en alzoo op den grondslag van het humanitair beginsel in elkander de krachten ten goede opwekken en versterken. Dan zal Amersfoort onder de mede werking van velerlei gunstige omstandig heden een schoone toekomst legemoet gaan In dezelfde vergadering werden be noemd tot ambtenaar van den burger lijken stand met 12 van de dertien stem men, een was blanco, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck en tot leeraar in de geschiedenis en Aardrijkskunde de heer A. M. Kollewijn, Nz. en tot leeraar in de wiskunde de heer G. F. G. de Bruijn, beiden aan het Gymnasium. Heden namiddig ten 1 ure maakten H.H. Officieren van het garnizoen alhier hunne opwachting aan den nieuw be noemden Burgemeester dezer Gemeente Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck en werden door den Garnizoens-comman- dant den Majoor C. L. Doorman aan Z.E.A. voorgesteld. De Heer E. van Manen, onderwijzer aan een openb. kostelooze school alhier, heeft met gunstig gevolg examen afge legd als hoofdonderwijzer. In den nacht van 5 op 6 Aug. jl. ver schaften zich twee Huzaren, door het openbreken der blinden en het openschui ven van een raam, den toegang tot de woning van zekere E. E., eene vrouw van verdachte zeden, wonende achter de Kamp alhier, en legde zich op het bed der vrouw, die op de nadering van het gevaar in eene kelder was gevlucht te slapen, die rust was echter maar van korte duur want niet zoodra had de vrouw bemerkt dat hare nachtelijke bezoekers sliepen of zij riep de hulp der politie in waarvan het gevolg werd, dat beide Hu zaren door eene patrouille werden gear resteerd en naar de Kazerne overgebracht, bij welke overbrenging een dier Huzaren aan een der politiebeambten een paar slagen in het aangezicht moet hebben toegebracht. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. BINNENLAND. Gisteren heeft H. de Koningin, met een klein gevulg, in streng incognito een bezoek aan de tentoonstelling gebracht. De landbouwtentoonstelling, welke van 26 tot 28 Augustus te Deventer zal ge houden worden, belooft zeer belangrijk te zijn. Er zijn van verschillende zijden zeer vele inzendingen toegezegd. Door den Gemeenteraad van Alkmaar is de prijs van het gas voor de verbrui kers bepaald op 9 cent per kub. me ter. Een concert door Arnhemsche musici gegeven, ten voordeele van verdienste lijke werklieden die de tentoonstelling zullen bezoeken, heeft netto f375 opge bracht. Bij de verschillende regimenten infan terie ontbraken op 1 Augustus jl. 3 fou- riers, 78 sergeanten en 358 korporaals. GEMENGDE BERICHTEN. De fabrikanten van Heek Co. te Enschede zullen hunnen 1000 werklieden de Tentoonstelling voor hunne rekening laten zien. Ook de werklieden der Hengeloosche bontweverij (directeuren de heeren H. Sc W. Ilulsholf Pol) zullen Zaterdag met de leerlingen der fabrieksschool, te zamen ruim 500 personen, voor rekening van hunne patroons, per extra-trein de Ten toonstelling bezoeken. Wat men in Limburg vreesde, is ge schied de aardappelziekte heeft zich ook daar aan loof en knol in vroegere en la tere soorten vertoond. Gelukkig is de groei van dit gewas reeds zoover gevor derd, dat voor een geheele mislukking geene vrees behoeft te bestaan. In 't zuidoostelijk gedeelte van Fries land is de wildbaan zoo ruim voorzien, dat men, op weinige meters van den openbaren weg, de hazen in het gras kan zien zitten eten, even rustig als het vee. Onder de 57 personen, die in de vo rige week in België ter naturalisatie wa ren voorgedragen, zijn 25 Nederlanders. Te Kralingen is weer een vrouw dooi de pokken aangetast. Hare drie kinde ren, niet ingeënt, zullen nu, op aanra den van den dokter, gevaccineerd worden. Op een te Londen gehouden honden tentoonstelling was onder anderen een bloedhond, Triumph genaamd, een beestje van een half jaar oud, dat men kon koo- pen voor de bagatel van f60.000. Maandagnacht is bij den Heer J. V., op den Kleiweg te Gouda, ingebroken. De dief heeft, na eerst de sleutels uit de slaapkamer gehaald te hebbende winkelladen opengebroken en geledigd en trachtte vervolgens de chiffonnière in bedoelde kamer staandeeveneens open te breken. De Heer V. werd op het geraas wakker en pakte den indrin ger beet, die, met%een mes gewapend, trachtte los te komen. Een worsteling volgdeY. ontving verscheidene won den, doch liet den boosdoener niet los. Inmiddels schoten de huisgenooten toe, en met hun hulp werd de dief aan de policie overgeleverd. Max Levenstein, een bankier, die zich voor eenigen tijd uit Berlijn «verwijder de», heeft zich te Londen met het me degenomen geld doodarm gespeculeerd. Zijn vrouw voorziet thans in hun onder houd, door het geven van pianolessen. Een ontsmettingsmiddel, dat tot dus ver weinig bekend was, maar uitstekend werken moet, wordt door Engelsche bla den aanbevolen. Men lost daartoe een halve drachme (1,75 gram) lood nitraat of salpeterlood oxide in een liter kokend water op en twee drachmen keukenzout in een kuip met water. Die twee op lossingen giet men bij elkaar, laat ze staan tot zich een neerslag gevormd heeft en dan is het middel gereed. Het aldus verkregen vocht is volko men reukeloos en een zeer sterk desin- fectiemiddel. Een doek in die vloeistof gedoopt, en in een door vuile lucht ver peste kamer opgehangen, zuivert de lucht van die kamer terstond. In grachten of slooten gegoten, of over mesthoopen gesprenkeldwerkt de oplossing zeer goed en zij onderdrukt terstond élke onwelriekende uitdamping. Ook kan men het vocht zeer goed gebruiken voor liet ontsmetten van linnenkleederen enz. Op de huid werkt de oplossing, die op zichzelve vergiftig is, niet schadelijk. Toch is voorzichtigheid aan te raden. Een der gewelven van de schatkamer van New-York heeft een deur met een zoogenaamd uurwerk-slot», dat slechts éénmaal per dag, 's morgens te half ne gen, opengedraaid kan worden. Zaterdag morgen echter, zoo verhaalt een der bla den, weigerde het slot door een onbe kende oorzaak. Men doet nu onderzoek, of het me chanisme weer aan den gang gebracht en of de deur ooit weder geopend zal kunnen worden. Er moet weinig kans daarop zijn, en het is te vreezen, dat het geld in den kelder er ten eeuwigen dage zal moeten blijven, dat is te zeg gen zoolang het gebouw bestaat. De som is 33 millioen dollars. Maar volgens de beambten der thesaurie zou er niet veel aan verbeurd zijn, als men nooit het geld terug kreeg, omdat het zilveren dollars zijn, die toch niemand hebben wil. De Aannemer A. Klönne te Dortmund, die onlangs een gashouder aan de Leid- sche gasfabriek leverde \oor f 105,200, beliep daarbij een boete van f 41,000, voor te late oplevering. Met het oog op den tegenspoed dien de aannemer bij het werk ondervond, stelt de commissie voor de fabriek echter voor, die boete tot f 24,000 te verminderen. Als iets opmerkelijks verzekert men, dat op het eiland Vlieland geen ratten worden aangetroffen, 't welk te meer verbazing wekt als men weet, dat er op het naburig eiland Terschelling een me nigte van die dieren leven. Als een merkwaardigheid kan worden medegedeeld, zegt de A. Ct., dat iemand te Naaldwijk in het bezit is van een planteneteuden honddie een afkeer heeft van alle vleeseh, maar zich gaarne aan rauwe groenten te goed doet en er niettemin best uitziet. De horlogemaker VV. in de School straat te 's-Hage, bij wien eenige dagen geleden een diefstal van een horloge ge lukkig is verijdeld, is thans het slacht offer geworden van eene brutale oplich ting. Een man namelijk kocht een hor loge van f29. Toen de winkelier weiger de hem dit zonder betaling mede te ge ven verzocht de kooper, hem iemand mede te geven naar zijn woning, in de Paulus Potterstraat. De heer W., die ze ker van de zaak wilde zijn, ging zelf mee, en werkelijk gaf de man in een woning in die straat aan een vrouw last f 29 uit de secretaire te halen. De vrouw vroeg om het horloge te zien en ging met dat voorwerp in de hand de kamer deur uit, om geld te halen. Een oogen- blik later verliet ook de man de kamer, waar de winkelier wachtte. Na gerui- men tijd kwam de vrouw terug en vroeg den verbaasden horlogiemaker wat hij wilde en wat hij in haar huis kwam doen. Zij kende hem niet en zeide, toen de heer W. op niet al te zoetsappigen toon de reden van zijn bezoek in herinnering had gebracht, niets van een horloge af te weten. Verzoek en bedreiging, niets baatte, de vrouw drong hem de deur uit. Toen tie politie, door den winkelier ingeroepen, aan de woning kwam, was van man en vrouw niets meer te be speuren. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. De Mormonen bisschop van Alpley, in de nabijheid der Zoutmeerstad, heeft on langs twee zijner vrouwen willen dooden, door een dynamiet patroon in haar bed te leggen en die aan te steken. De vrou wen werden zwaar gewond, maar zij stierven niet. In de kamer werden al de meubelen vernield. De Bisschop is nu, onder strenge bewaking, in de gevange nis, want men vreest, dat het woedende volk hem op eigen hand zal trachten te straffen. Een autodafé van boeken heeft onlangs, volgens de Madridsche Porvenirte Bar celona plaats gehad. Daar zijn op last der Regeering 1300 boeken, grootendeels schoolboekjes en werken over Godsdienst- vragen, verbrand, omdat daarin slechte leerstellingen verkondigd werden. De boeken werden vooraf in stukken gescheurd en met petroleum overgoten. Binnen een uur was de executie afge- loopen. Tijdens de laatste zware onsveèrsdagen in Zweden werd in een huis bij Upsula een zeldzaam luchtverschijnsel waarge nomen, namelijk een eivormig bliksem vuur. Het kwam door een openstaand venster binnen, had volgens de opgave der aanwezigen, «eene lengte van onge veer 2 el en eene breedte van 1 el," en richtte niet weinig verwoesting in het vertrek aan, maar, opmerkelijk genoeg, zonder de 3 personen, die er in waren, te deren, ging de kamer door met »de vaart van een stappend persoon" en ver liet het huis door eene scheur in den tegenovergestelden muur, waar het met verscheidene korte maar zeer sterke knallen ontplofte. Het vermaarde rijpaard »Ganges" be reden door den Duitschen Keizer bij zijn plechtige inkomst te Berlijn na den oor log van '69 en van'70'71 is met Pruis- sisch zuur afgemaakt, om zijn lijden te verkorten. Het is opgezet en bevindt zich thans in het atelier van Professor Siemering, want het dient tot model voor 't ruiterstandbeeld des Keizers, dat te Leipzig zal worden opgericht. Later krijgt deze voormalige lieveling des Keizers een plaats in een der musea te Berlijn. Uit het onderzoek omtrent het kind te Deventer, dat op den schoot der Moe der is doodgebleven, is gebleken dat de moeder, toen zij het kind de borst gaf, dit waarschijnlijk te dicht aan zich heeft gedrukt, waardoor het gestikt is. De vrouw was dronken, en sedert lang maakt zij misbruik van sterken drank. Zondag morgen was haar man op reis gegaan, om zijne familie te bezoeken. Voor hij vertrok, liet hij eenige levensmiddelen halen, die hij zijne vrouw met 25 centen ter hand stelde. Zij verkocht de levens middelen ver beneden de waarde en ge bruikte al het geld om haar jeneverdorst te lesschen. Hare kinderen zouden dien dag honger hebben geleden, zoo niet een familielid hen van het noodige had voor zien. Een telegram uit New-York van 7 de zer meldt, dat bij de verkiezingen in den staat Kentucky de democraten de zege behaald hebben, en dat in al de distric ten van Utach, op één na, de candidaten gekozen zijn, welke door de Mormonen waren gesteld. In bedoeld district had den de Mormonen aan den strijd geen deel genomen. De Kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft bij herderlijken brief gelast, dat door de geestelijken zijner dioceès op 15 Augustus a. s. (Maria Hemelvaart) een collecte gehouden zal worden ten behoeve van de noodlijdenden op het eiland Ischia. Ook de kardinaal-aarts-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2