42100 geurige Sigaren IIHOISKAHEB, Rout, Steenen.Pannen, Afbraak. ADVERTENTIËN. STRIJKEN L. A. de Vries, 5 cents per week ZUIDHOLLANDSCH LANDSCHAP, 5 CENTS PER WEEK. Sp aar b ank. V erkoopen: INTEEKENEN OP Christelijke Zondagsleetuur voor Neerlandsch Volk. bisschop van Algiers heeft zich het lot dezer ongelukkigen aangetrokken en de Katholieken in Algerië en Tunis schrif telijk uitgenoodigd, hunne gaven aan den aartsbisschop van Napels te zenden. Nog steeds is Cetawayo's lijk niet ge vonden, en van verschillende kanten wordt dan ook volgehouden, dat de Kaffer-Vorst niet gesneuveld is. Te Nieuwediep heeft gisterenmiddag op eenigen afstand van de Heldersche kust een treurig ongeluk plaats gehad. Schip per Steven Hoefnagel, die met de visch- schuit U. K. 60 van de visscherij naar Nieuwediep terugkeerde, werd door het breken van het stuurtouw door den helm stok over boord geslagen, en ofschoon hij nog geruimen tijd daarna drijvende werd gezien en van in de nabijheid zeilende schuiten pogingen ter zijner redding wer den aangewend, kon men door de hoog gaande zeeën daarin niet slagen, zoodat hij jammerlijk verdronken is. De directeur-boekhouder der Bank van Leening te Tiel is ontslagen. Het in zijne administratie ontdekte tekort moet eenige duizenden bedragen. Er meet reeds een klacht tegen hem zijn ingediend bij de justitie, wegens het zoek maken van boven bedoelde som. De Gouverneur van Atjeh en Onder- hoorigheden meldt onder dagteekening van 5 dezer het volgende In Groot Atjeh voor het oogenblik overal rust. Bevolking IV Moekims niet tegenstaande het gebeurde te Anakpaija ook rustig in hare kampongs, natuurlijk met uitzondering van de moordenaars; de huizen dezer laatsten en de inlandsche versterking te Anakpaija door ons ge sloopt. Van benden wordt thans niets bespeurd, hoewel zij nog steeds op de grenzen der XXII Moekims bijeen zijn. Volgens eenstemmige berichten van verschillende zijden, zullen in den loop der poeasa de vijandelijkheden weder op groote schaal beginnen. Op de Westkust is de rust hersteld; op de Noord- en Oostkust hebben de Radja's van Blang mongat en Gedong een inval gedaan in het land van den Radja van Raijoe die, verbonden met dien van Tjoenda en door ons van munitie voorzien, nu zijne vij anden wil aanvallen. In een linnenfabriek te Cupar, bij Tif, (Schotland) vond men Vrijdag een doos met Dynamiet, met een daaraan beves tigde glimmende lont. De Fenians wor den beschuldigd het dynamiet te hebben neergelegd. De inschrijving door „De Tijd" ten be hoeve van den Paus geopend, heeft reeds f 6995 opgebracht. Het doet 't Nederlandsche hart goed te bemerken, dat de zonen van Neder land, ook wanneer ze hun geboorteland hebben verlaten, den grond waarop hun wieg eens stond" niet vergeten, onze eerbiedwaardige gewoonten en zeden ook in hun tweede vaderland in eere houden en de Nederlandsche taal spreken, wan neer ze «onder ons" zijn, alsof ze nog in 't hartje van ons land waren. Zoo bestaat er in Londen, en ook in Parijs eene Nederlandsche kolonie. De laatste heeft zich tot een Vereeniging ge vormd, waarvan wij het jaarverslag van 1 Mei 1882 tot '83 ontvingen. Daaruit blijkt ons, dat zij teekenen geeft van een krachtig leven en zich in een aantal le den' buitenleden, donateurs en één eere lid mag verheugen. Zij stelt zich ten doel voor de te Parijs wonende Nederlanders, en die zijn vrij talrijk, gezellige avonden te houden, waarop men speelt en spreekt, of hoort spreken, om daardoor een band te strengelen tusschen Nederland's zonen die zich anders in het gewoel der groote wereldstad zouden verliezen en wellicht hun vaderland vergeten. Onder hare le den telt zij ook Zr. Ms. gezant te Parijs, baron G. O. van Zuijlen van Nijevelt, en verschillende leden der Hollandsche le gatie. Wie te Parijs komt en met de Neder landsche Vereeniging kennis wil maken, zal, wij zijn er zeker van, met open ar men worden ontvangen. Hij heeft zich daartoe slechts te vervoegen bij den heer F. Braat, den 2en Secretaris der Vereeniging, 39 Boulevard Rochechouart. Joseph Scharf zooals men weet een der beschuldigden in het proces van Tisza Eszlar kwam Dinsdag met zijn vrouw en zijn lief zoontje Moritz te Pest aan. In den avond van dien dag verzamelde zich een volksmenigte voor de deur van zijn logement, die er geruimen tijd stond te schreeuwen en te tieren en er verschei dene glazen ingooide. Het gelukte der po litie eindelijk, geholpen door hevige regen buien, de menigte uiteen te doen gaan en de rust te herstellen. De Israëlietische gemeente te Pest zal Scljarf voorthelpen en zijn zoon een am bacht laten leeren. Maandagmorgen begaf de deurwaarder W. Timmerman zich naar de woning van zekeren M. B., te Zierikzee, ten einde uitvoering te geven, aan een vonnis, waar bij deze laatste verplicht werd zijne wo ning te verlaten, wegens achterstallige huishuur. De beide echtelieden hadden echter zóó weinig lust hun hof van Eden te verlaten, dat zij zich gewelddadig daar tegen verzetten, en een viertal policie- agenten er eindelijk in slaagden hen in voorloopig arrest te brengen. Z. M. de Koning moet, volgens de Bred. Ct., het voornemen hebben te kennen ge geven, orn de aanstaande manoeuvres in Noord-Brabant te gaan bijwonen. Z. M. zou dan zijn verblijf tijdelijk te Ooster hout vestigen. Een voorstel van een der raadsleden te Nijkerk, om de policie-verordening aan te vullen met de woorden: ('het isTer- boden in het openbaar zedelooze en kwet sende woorden of liederen uil te schreeu wen of te zingen", is met 5 tegen 6 stemmen verworpen. Om zich een denkbeeld te vormen van de ontzachelijke getalsterkte van liet Duit- sche leger kan dienen, dat wanneer het dag en nacnt voortgaande een gewone poort moest doortrekken in marseh-colon- nes, het een volle maand zou noodig hebben. Een balletdanseres te Parijs is door de ramp die Ischia getroffen heeft, in 't bezit gekomen van 500.000 francs. Bij de ramp toch kwam een gehcele familie om, waarvan zij de eenige erfgenaam is, en slechts als verre bloedverwant. Te Goor heeft zich een weduwnaar van ruim 60 jaren, in den nacht van Maandag op Dinsdag jl. door ophanging van het leven beroofd. Hij was bij zijne gehuwde zuster gehuisvest, alwaar hij liefdeloos werd behandeld, zoo erg, dat hij de laatste dagen de deur was uitgezet en dus geen thuiskomen had. Een miniatuur-stoombootje waarin drie heeren op de Merwede aan het varen waren, sloeg in het midden der rivier, bij Gorkum om; de opvarenden zouden verdronken zijn, was het niet dat juist daar ter plaatse een schipper voorbij voer, die redding bood. De Amsterdamsche Omnibus Maat schappij vervoert thans geregeld 50,000 personen daags. De Transvaalsche Volksraad heeft, na langdurige beraadslaging, het jaargeld van den President bepaald op 20Ö0 pond sterling en 300 pond vergoeding voor huishuur. Het jaargeld van den Staats secretaris, dat 600 pond bedroeg, is door den Raad met 50 pond verminderd. De Britsche Resident in de Transvaal verdient dus nog 20 pond per jaar meer dan de President. Zijne Regeering sala- riëert hem met 2320 pond. Het Kaapsche Volksblad blijft het met nadruk veroordeelen, dat de Transvaalsche Volksraad den Heer Jorissen, al waren den Raad omtrent dezen ook de slechtste dinüen ter ooren gekomen, heeft veroor deeld onverhoord, in zijne afwezigheid, achter zijn rug. In elk beschaafd land zegt het Volksblad wordt zelfs de minste ambtenaar beter behandeld. Hoe veel te meer was men het dan hier ver plicht tegenover iemand wien men groote dankbaarheid was verschuldigd, wegens de bekwaamheid en den ijver, door hem tijdens en na den vrijheids-oorlog aan den dag gelegd. Men zet geen ambtenaar af, zegt het blad als hij zevenduizend mijlen ver is, ook niet al is het iemand wiens publieke en politieke loopbaan in geenen deele bewondering verdient. De keizerin van Duitschland heeft aan de directie der Berlijnsche brandweer haar deelneming doen betuigen in hetlot 't welk drie beambten bij het afbranden der fluweeliabriek te Berlijn trof. Het stoffelijk overschot van deze omgekome nen is op de meest eervolle wijze ter aarde besteld. Te La Bourboule wilde (een liardloo- per in 't Park zijn uitvoering beginnen. Als teeken van zijn vertrek, nam hij een revolver en schoot deze driemalen af. Daar het vierde schot niet wilde afgaan gaf hij het wapen een andere richting, om het te bezien, en eensklaps ging het schot af. De hardlooper zou juist begin nen, toen een heer hem bij den arm nam en hem zeideOngelukkige, weet ge niet dat ge iemand gedood hebt. En inderdaad had het laatste schot een meisje van 18 jaren in 't hart getroffen. De Volksraad van den Oranje-Vrij staat (Zuid Afrika) heeft een commissie be noemd, om met den inspecteur van on derwijs de verschillende wetten op het openbaar onderwijs in dien Staat in over weging te nemen, en vooral, met bet oog op de bevordering van het onder wijs op het platteland, in de eerstvol gende jaarlijksche zitting een wetsont werp voor den Raad te brengen. Voorst werd nog besloten ook eene commissie te benoemen ter opstelling van Holland sche schoolboeken, voor gebruik bij de lagere klasse der scholen in den Vrij staat. Voor de noodlijdenden van de slacht offers, die op het eiland Ischia, tenge volge der geweldige aardschudding, ge bleven zijn wordt ruim bijgedragen.. 't Genie Victor Hugo schonk een flin ke som, maar, jammer genoeg voor hem met een snorkend bijschrift. Op het platte land heerscht in ver schillende landbouwgemeenlen in Over- ijsel gebrek aan werk, waarvan de oor zaak le. het mislukken van den hooioogst en 2e. dat er weinig graan gezaaid is. De turfafvoer uit de Drentsche veen koloniën neemt toe. In de prijzen is se dert onze laatste opgave weinig veian- dering gekomen. Haardturf kost f 2, a 3, per duizend. Vreeselijke bijzonderheden wordeu ver meld omtrent den toestand in het krank zinnigengesticht te Cairo. Men vond daar 32 dooden, die allen aan de cholera ge storven waren, tusschen de levenden lig gen. De stank was onbeschrijflijk en de Egyptische artsen bekommerden zich in 't geheel niet om de arme waanzinnige lijders. Telegrammen uit Egypte melden, dat het gevaar voor eene overstrooming van den Nijl groot is. Naar uit Constantinopel gemeld wordt is de Cholera te Beyrenth uitgebroken. Er kwamen vier sterfgevallen vosr. Te Triest waren 20,000 florijnen bij eengebracht, om aldaar een tentoonstel ling te houden. Dit geld zal nu echter aan de noodlijdenden van Ischia worden gezonden. De pelgrimzangers Philips en diens zoori, zullen de hoofdplaatsen van ons Vaderland bezoeken, om ten voordeele der weesinrichting te Neerbosch werk zaam te zijn. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 2 Aug. Derk Willem, z. van Derk Vredenberg en Orika Stittelaar. Samuel Levie, z. van Nathan Levie en Grietje Cohen. Wil- helmina, d. van Wilhelmus Heere en Antonia van 't Wel. 3 Aug. Grietje, d. van Grietje van der Horst. 4 Aug. Jansje, d van Izak Abra ham de Vl ies cn Helena Vecht. Johannes Hen- drikus, z. Aan Jacobus Johannes van der Maath en Cornelia Antonetta Johanna Catrina van de Pavert. f) Aug. Josina Francisca, d. van Willem de Vries en Johanna van Vulpen, Ondertrouwd: 9 Aug. Hendnkus Korndcwal en Alijda van der Veer. Gehuwd 8 Aug. Willem Dieters en Maria Roelof Blom. Overleden 3 Aug. Hendrik Christiaan Ver- I nooijs, 5 m. 4 Aug. Amalia Louisa Frowein, i 56 j. echtg. van Gerardus de Bont. 5 Aug, J Volkert Meursinge, 61 j. ongehuwd. Johanna i Sophia Geertruid Jacoba Scheltus, 58 j. wed. van Johan Philip llolztschue. 6 Aug. Tijinen van Dijk, 7 ra. 9 Aug. Matje ïroulder, llm. Bunschoten. Gdboren 2 Aug. Jannetje Koelewijn vrouw Jacob Bos, dochter. 6 Aug. Gijsbertje Koops vrouw Hillebrand var. de Groep, zoon. Overleden: 8 Aug. Elbert Nagel, oud 24 j. ongehuwd. Hoogland. Geboren 3 Aug. Lambert, zoon van Herma nns Koenen en Teuntje Majoor. 7 Aug. Jo- I hanna, dochter van Jan Hoefsloot en Wilsje van j Kleinkalveen. Ondertrouwd: 6 Aug. J. H. van Boeckholt met H. D. van der Zoo de Jong. de Hoef en van Hendrika van Rouwendaal. 8 Aug. Cornelia, d. van Jan Willem Pas en van Gerritje de Bruin. Jacobus Jan Frederik, z, van Jacobus Jan Frederik van Woudenberg en van Geertrui Donkervoort. Woudenberg. Geboren 4 Aug. Everard Egidius, z. van Lodewijk Hendrik Frederik Creutzberg en Anna Maria Gewin. 7 Aug. Grietje, d. van Cornelis van Egdom an Jacoba Koudijs. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zit ting houden op MAANDAG 13 AUGUS TUS e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Getrouwd G. J. SLOTHOUWER en E. F. H. SCHEURLEER. f* die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen dank betuigen voor de vele blij ken van belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Epe, 9 Aug. '83 Voorspoedig bevallen van een ZOON. M. BIJL geb. Duinker. Amersfoort, 9 Aug. i883. De Ondergeteekende beveelt zich beleefdelijk aan tot het VAN BEDDEJiTIJKEJf met gele was zoowel voor Particulier als Winkelier. Kampstraat. De Deurwaarder BLOM zal publiek lo. Op Donderdag 16 Augs. a. s. v/m. 10 uur buiten de KLEINE KOPPEL POORT te Amersfoort, Eene groote Scheepslading HOUT, PANNEN en AFBRAAK, zoogoed als NIEUW afkomstig van het Kasteel VREDENBURG. en op Dingsgsdag 21 en Woens dag 22 Augustus 1883, a. s. v/m. 11 en n./m. 6 uur, in het koffijhuis DEN ARENDbuiten de Slijkpoort, van bekende goede merken. Alles 's morgens voor den Verkoop te zien. Soest. Geboren 5 Aug. Stijntje, d. van Hendrik van In eiken Boekwinkel kan men voor slechts Van verschillende onzer geachtste Pre dikanten worden er Bijbelstudiën in „DE HUISKAMER" opgenomen, terwijl nog een aantal andere rubrieken den inhoud zullen verrijken, waarvoor men het uit voerig Prospectus kan raadplegen, dat met de 1ste Aflevering alom te ontbie den is. Alle inteekenaren ontvangen gratis als Premie een hoog 39, breed 57 Centimeters. Elke week verschijnt één aflevering in Omslag. De inteekening geschiedt voor een ge- heelen jaargang. De prijs is slechts Uitgaaf van GEBR. VAN NOORTWIJK, Schiedam.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 3