NIEUWE EN ADVERTENTIEBLAD VOOR EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN AMERIKA en CANADA. AMERSFOORT, BAARR, BUNSCHOTEN LEUSDEN, SOEST, Officieële Publicatie. F euilleton. No. 68. Zaterdag 25 Augustus 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Van den hak op den tak. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het gelieele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des WoensScgs en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 nur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal ia rekening gebracht. ii. Bij berichten van ongelukken, waar door een mensch ernstig gekwetst of mis schien wel gedood werd, gebruiken de correspondenten van couranten in den regel een bepaalde formule, die de ge woonte ons over het hoofd doet zien, maar die toch wel een beetje dwaas klinkt. Althans wanneer zij wordt gebezigd op de manier zooals we verleden week in de bladen vonden „In den vroegen mor gen van Woensdag brandde het huis van W. Tad te Mook af. Een kostganger, een „oppassend" rijksambtenaar, kwam in de vlammen om. Oorzaak onbekend. „Ja, waarom staat er toch eigenlijk dat on gelukkig woord „oppassend" bij Is het, om onze droefheid over het ongeval te vermeerderen, om ons gemoed nog die per te schokken dan het doorgaans door zulke nieuwtjes geschokt wordt? Als'ter niet bij had gestaan, zou dan de lezer mis schien gezegd hebben: ,,'t Is een verschrik kelijk naar geval, maar aangezien er niet vermeld is dat de man „oppassend" was, zal het verlies wel niet zoo heel erg zwaar zijn, en moeten we ons verstand ge bruiken, ons niet te veel door het gevoel laten medesleepen, niet al te zeer ons aan droefheid overgeven? Of, wil de correspon dent misschien op een ondeugende manier „NederlanJsche Kolonie. Charles Mix County, Dakota, Noord-Amerika. Wij ondergeteekenden, allen Nederlanders in bovengenoemde kolonie woonachtig, verklaren bij deze uit den grond onzer harten blijde te we zen, hier gekomen te zijn en geven hiermede onzen hartelijken dank te kennen aan de heeren H. Kuipers van Steggerda, H. Mos van Staphorst en R. Zijlstra van Lhachter-compagnie, die ver leden jaar voor eigen rekening uit Nederland naar Amerika vertrokken, waar zij verschillende staten bezocht hebben om een onderzoek in te stellen, waar de beste plaats zoude zijn om hu lot te verbeteren. Bij hunne terugkomst in Ne derland hebben bovengenoemde heeren verslag van dat onderzoek gegeven en dat zij Charles Mix Co. D. T. verreweg boven eenig andere plaats verkozen en hebben (hetgeen in Neder land zoowel als hier bekend is) de heeren Kui pers, vader en zoon, kosten noch moeite ontzien, om door geheel Nederland bekend te maken, dat hier van het beste en vruchtbaarste land ter wereld voor '16 dollars de 160 akkers te beko men was, alwaar zij beproeven wilden eeneNe- derlandsche kolonie te stichten en waarin zij veel tegenwerking ondervonden, vooral van de zijde van predikant Warnshuis in de Ned. kolo nie in Sioux County, Iowa, zelf land hebben de Hij is hier zelf nooit geweest en kan dus over deze streek geen oordeel vellen. Ook de Steenwijker Courant deed wat zij kon, om deze kolonie tegen te werken Er. diegenen, welke de voordrachten van de heeren Kuipers hebben bijgewoond, verklaren, te kennen geven, dat hij voor zich liet als een zeldzaamheid beschouwt, van een „op passend rijksambtenaar" te kunnen gewa gen Zit er wellicht, bij die stereotype uit drukking nog iets anders acnter Kijk, als iemand een ongeluk overkomt, dan is de booze wereld wel eens liefdeloos ge noeg, om aanstonds een overmatig ge bruik van „vergunning te denken: de berichtgever wil dus, door bedoelde bij voeging, -dit leelijk oordeel terstond cou peeren. Nog een andere vorm van „gemengde berichtenDinsdagavond geraakte een meisje, te dicht op den waterkant spe lende, in het diepe kanaal. \Reeds ver keerde zij in zinkende toestand, toen zij nog bijtijds gered werd door zekeren v. E., die haar gekleed nasprong. Die „zekere v. E." is misschien zoo bescheiden geweest dat hij den corres pondent verzocht zijn vollen naam niet op te gaven; of we moeten het in ge zegden correspondent als een ^bewijs van takt bewonderen, dat hij maar on gevraagd uitging van de onderstelling als zou dergelijke bescheidenheidbij den kloeken mcnschenredder aanwezig zijn. Maar in 's hemels naam, wat doet er toch dat „zekere" bij Is dat om dat men zich van nadere aanduiding liefst wil onthouden? Wat mij aangaat, als ik ooit, na op de bovenvermelde wijze een onverwacht koud bad genoten te heb ben, beloond werd met voor een „zekere" te worden uitgescholden, ik zou in staat zijn den redacteur der courant op een duel uit te dagen, daarin bestaande dat hij overwinnaar zou zijn die 't langst onder watei bleef. Doch ik vergeet een kleinig heid in het gestelde geval zou hij, en niet ik, de keuze der wapens hebben. Dat maakte de zaak eenigzins bedenkelijk. berichtgevers-gewoonte dat deze heeren in die voordrachten in de hoofd zaken niets dan waarheid hebben gesproken. In de laatste vergadering ware 1 er sommigen, die den heer Kuipers wantrouwden, waarop de heer Prins Sr.^verklaarde dat, indien zij door den heer Kuipers misleid waren zij met de booten der K. N. S. M. gratis terug zullen gebracht wor den, doch niet één verlangt terug; wij gevoe len ons hier gelukkig zonder bange zorgen voor de toekomst. Een bij uitstek gezond klimaat, met zeer vrucht baar land en waar wij goede prijzen voor onze verbouwde vruchten verkiijgen en waar alles wat tot de benoodigdheden des levens behoort voor behoorlijke prijs te bekomen is en waar het land zonder bemesting een goeden oogst oplevert, zulk een land kunnen wij uit de vol ste overtuiging een ieder aanbevelen. Wij raden ook ieder aan, die naar Amerika komt, geene hooge prijzen voor land te betalen, zoolang rnen hier 64 hectaren voor 40 gulden bekomen kan. Eenigen onder ons hadden vroe ger in andere Staten bocderijen, doch na hier vooraf het land bezocht te hebben, hebben de ze elders uitverkocht en zijn hierheen getrok ken. Laat ieder die wat meer weten wil, aan een onzer (waarvan sommigen reeds jaren in Ne derland gewoond hebben) vragen doen en zij zullen hem naar waarheid beantwoord wor den Niettegenstaande de vele tegenwerking van ds. Warnshuis en de Steenwijker Cou- r nt betuigt ieder, dat nooit eenig land zoo snel en onder zulke gunstige vooruitzichten bezet is geworden als dit. Den 17 September waren, se dert het voorjaar, 700 maal 160 akkers opgeno men, de huizen verrijzen als uit den grond en over een jaar zal in deze county alles opgeno men en bezet zijn. Bovenstaande getuigen wij ondergeteekenden, ingezetenen der Ned. kol. te Platte Creek, Char- Een derde „Ten huize van den horlogemaker Spil veer zijn in den afgeloopen nacht door inbraak ontvreemd drie gouden en zes zilveren horloges. De heer S., door het gerucht ontwakende, zag juist een mans persoon uit het raam ontvluchten en zette hem eene poos na, doch verloor hem spoedig uit het oog. De politie doet on- onderzoek. „Ziet u, die laatste uitdruk king is zoo bijzonder karakteristiek. Ge steld dat de politie eens geen onderzoek deed, waarvoor zouden we er dan die instelling op nahouden 't Wordt toch zeker niet verteld om den dief, voorjt ge val hij geabonneerde van het blad mocht zijn, te waarschuwen hij op zijn qui-vive moet wezen want dat de heilige Iler- i mandad zeer gaarne^ kennisj met hem zou willen makenEen dergelijke ver rassende mededeelingl.herinnert mij aan een bericht, niet lang geleden ergens aangetroffen: „In een afgelegen gedeelte van het bosch van Vincennes vond rnen aan een boomtak hangende een man, sedert lang vermist, en die minstens drie weken in dien toestand had doorgebracht. De ongelukkige was dood." Jammer dat er niet bij stond of er nog pogingen zijn gedaan om de levensgeesten op te wekken. Bij den aanvang sprak ik over een brand. Dezer dagen vermeldden de cou ranten een bijzonder tragisch feit, voor gevallen onder Princenhage nabij Breda. Donderdagmorgen om zes uur gaat een boer, weduwnaar, met zijn zuster die bij hem inwoonde, naar de kerk, zoodat drie kindertjes, waarvan het oudste even zeven jaar, onbewaakt achterblijven. Niemand weet hoe het gekomen is dat inmiddels de hoeve tot den grond afbrandde, want de arme kleinen, de eenigen die het kon den navertellen, kwamen in de vlammen les Mix Co. D. T. volkomen waarheid te zijn Geteekend II. Verheul, leeraar, voorheen te Iowa. J. D. F. Verheul, Hendrik van Delden, te Zuid-laren, Drente. Gerrit Schaapman Dalfsen, Overijssel. E. Beltman, Ambt Hardenberg, Berend Zimmerman. Staphorst. Joh. Bos, Alkmaar. Jan Ulbus Wijnia Iowa. Wed, D. K. van der Goot Gerben V. Wijnia, Riekele Zijlstra, Bonhomme Co., Colorado. Simon Stoffels, Iowa. Wilem S, Buren, Oosterbierum, Bar- radeel, Friesland. Duurd Willem Buren id. Gerrit Dijk, Dalfsen, Overrijssel. S. Theod Harksen, Amsterdam, N.-Holl. Van Chicago spoorde ik via Milwaukee naar Minneapolis en St. Paul in Minnesota en van daar zuidelijk naar Lemars in Jowa. Langs deze route ligt nog veel goed land, behoorende aan spoorwegmaatschappijen, dat voor 6 tot 10 dol lars per acre (f37'/2 tot f62'/2 per hectare) te koopen is. De spoorwegmaatschappijen kregen vroeger het halve land aan weerszijden van den weg van 't Gouvernement, waardoor de aanleg van spoorwegen natuurlijk zeer bevorderd werd. Deze spoorwegmaatschappijen wachtten met den verkoop van haar land tot dat de helft, nog aan de regeering behoorende, in bovenomschre ven wijze als HomesteadsTimberclairns of Preemptions was opgenomen en accepteerde goed- koope prijzen om het verkeer langs haar weg indirect te bevorderen. Te Lemars ontmoette ik twee kennissen, dien ik verzocht de reis naar Dakota mede te ma ken, de heeren Jan Hospers en P. Haan, wel- om. Niets dan het huis, waarvan hij huurder was, is verzekerd. Ziedaar wel een voorbeeld van verregaande zorgeloosheid, dat ik daarom hier aanhaal, omdat hon derden er zich aan behooren te spie gelen die, in weerwil van de telkens tot hen komende waarschuwingen, slecht op hun kinderen passen of nooit aan ver zekering denken. Het onderwerp „couranten-berichten," dat ons heden bezighield, mag wel als een zeer belangrijk worden aangemerkt. Immers die berichten vormen tegen woordig het grootste deel van onze dage lij ksche lectuur? De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Doen te weten, dat alle gebruikers of beheerders van gebouwen en erven, of, wanneer dezen niet gebruikt worden, de eigenaars daarvan, verplicht zijn de straat vóór, achter en terzijde van die gebouwen of erven, uittewieden of te doen uitwie- den, zoodat de straat op Zaterdag, den 1. September aanstaande, des middags te 12 uren, behoorlijk gezuiverd is, op strafte bij het regiement bepaald. Amersfoort, den 22. Aug. 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 25 Augustus 1883. Zondag 26 Augs e. k.zal de gods- ke laatste daar dien voormiddag te tO uur uit Groningen was gearriveerd en 's avonds reeds met zijne huishouding in een gehuurd huis woon de, dat hij dienzelfden dag geheel gemeubileerd had. Zaterdag den 17 December, 's nachts 1 uur spoorden wij van Lemars naar Sheldon, 4 stati ons noordelijk van Lemars, waar de SiouxCity en St. Paul-road door den Chicago Milwaukee en St. Paul gesneden wordt en bijna vlak west door de rollende prairies van Minnesota en Da kota tot aan de Missouri loopt. Wij moesten te Sheldon tot 'smorgens 7 uur wachten op den goederentrein, die ons verder zoude brengen. In den kouden nacht was de warme kachel in de stationswachtkamer ons bij zonder aangenaam. Langs dezen tak van den Chicago Milwaukee en St. Paul Railroad loopen slechts twee trei nen per dag, een goederentrein des morgens en een passagierstrein des avonds. In den condue- teurswagen van een goederentrein vinden een tiental reizigers steeds gelegenheid mede te gaan en deze manier van vervoer is voor en kele reizigers zelfs verre te verkiezen boven een personentrein. Zoo waren onze reisgenooten bijv. een houtzaagmolenaar, een frabrikant van land bouwwerktuigen, welke hunne klanten in de ver- schillendejplaatsjes (daar cities genoemd) moesten bezoeken. Zij waren zulke goede vrienden met den conducteur, dat deze den trein op elk sta tion zoo lang liet wachten, tot dat de beide hee ren uit de stad terugkwamen, waardoor wij al spoedig twee uren te laat waren. Ik maakte ge regeld van de gelegenheid gebruik, mede naai de stadjes té wandelen of te rijden, om ze te leeren kennen. Gewoonlijk vindt men in deze plaatsjes, die van 6 maanden tot 2 jaar ond zijn, een paar winkels waarin de pas aangekomen boeren alles kunnen koopenmeubels in de ruimste beteekenis, potten en pannen, manu-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1