dieiistoefening ill de Ev. Lutli. Keik al hier, worden geleid door Ds. YV. J. MANS- SEN van Zaandam Zondag, '26 Augustus J883, zal er in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geene godsdienstoefening gehouden wor den. De voordracht door den heer Districts schoolopziener aan den Gemeenteraad gedaan tot benoeming van eene onder wijzeres, Hoofd der openbare Meisjes school te Amersfoortbestaat uit ie. Mej. F. J. DELINCÉE, hoofd eener bijzondere gesubsidieerde school te IJsel- stein. 2e. Mej. P. J. ROODHUIJZEN, onder wijzeres aan* de inrichting voor middel baar onderwijs van de dames Roodhuij- zen te Amsterdam, 3e. Mej. L. F. EEKHÖUT (vroeger ruim vier jaren ie onderwijzeres aan de meis jesschool van Mej. Dirkmaat te Utrecht), te Amsterdam, 4e. Mej. R. G. VISSCHER, le onder wijzeres aan de openbare meisjesschool te Zutfen. Do 32. verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje werd heden volgens gebruikelijke wijze gevierd door het spe len van het Carriljon, het wapperen der nationale driekleur, zoowel van publieke als openbare gebouwen. Wegens den slechten toestand van het terrein kon door het garnizoen alhier geen parade worden gehouden. Naar wij vernemen stellen eenige jon gelui hier ter stede, pogingen in het werk, een feest te organiseerén, waar van de opbrengst zal strekken ter ge- moetkoming in de kosten verbonden aan het uitzenden eener expeditie ter opspo ring van de Varna. Wij hopen, dat deze poging om het nuttige met het aangename te verbinden de sympathie der ingezetenen moge weg dragen. Door den Brigadier-Majoor der Rijks- veldwacht alhier, Doesburg, werd giste ren namiddag nabij het station, aange houden een poelier uit Utrecht, die vijf levende patrijzen, in een zak gebonden met zich voerdethans in den gesloten jachttijd. Naar men verneemt heeft de zelfde persoon in den laatsten tijd een aantal dergelijk wild vervoerd. De graaf van Chambord is gisteren morgen 7'A uur gestorven. Lijst van brievengeadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Juli 1883. 1. P. J. Dekking Amsterdam. 2. II. Ilenkcs Ilamersveld. 3. 11. v. d. Heijden Ooijen. 4. Mej. P. Rottenburg Rotterdam. Uit LEUSDEN: 5. J. H. Harmans Amsterdam. facturen, ki uidenierswaren, landbouwwerktuigen enz.; een paar hotels,een apotheek, eenige ban ken, eenige landageriten, benevens een houtkoo- per en geen of hoogstens ééne plaats waar ster kedrank verkocht wordt. Elk der vijftien tot hon derd houten huizen, waaruit de plaats bestaat, prijkt niet groote uithangborden als City Drug üturc City Dry Goods j"Grocery store en an dere omschrijvingen, die inwoner en bezoeker geen oogenbiik doen vergeten dat hij in een City verondersteld wordt te zijn. Onze trein stopte verder behoorlijk een half uurtje, zoodra hot tijd werd om den inwendigen mensch te versterken, waaraan wij steeds her innerd werden bij aankomst aan een slation di.or het alaim, gemaakt op een gongong, welk Chi- neeseh muziekinstrument in Amerika inheemsch is, alleen met dit praktisch doel. Alen krijgt drie warme maaltijden per dag, bestaande uit een aantal goede gerechten, De Amerikanen maken over het het algemeen veel werk van hunne maaltijden, welke gelegenheden zij als de eeni ge uitspanningsuren gebruiken van hunne voort- uurend gejaagde harde op den almachtigen dol lar. Misbruik van sterken drank wordt in Ameri ka op twee manieren tegengegaan lo. doordien het voor iemand, die ook zelfs maar een matig gebruik van sterken drank maakt, zoodra hij westelijk van New-York is, veel moeilijker valt m zaken of in goede kringen te komen dan voor iemand die afschaffer is, alzoo een inoreele hin derpaal;'en 2o doordien de som, te betalen dooi den salonhouder voor het recht oin sterke dran ken of bier te verknopen, enorm hoog is, waar door de gelegenheden om liet te kunnen krijgen, zeer beperkt zijn. Elke stad bepaalt deze som zelf. Zou moet in Canton, de eerste plaats waar wij kwamen in Dakota, f lCOO belasting voorliet tappersrechtbetaald worden, waardoor er slechts drie tapperijen zijn, die echter wel f 1500 per maand verdienen. Wordt vervolgd Kort verslag der vergadering van den Gemeenteraad, op Donderdag jl. Voor zitter de Heer Burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijdt, aanwezig 14 leden. Met kennisgeving afwezig de heer Visser. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De ingekomen geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren M. L. Celosse, B. W. van Burgsteeden, J. Zandijk Jr, M. van Beek en C. Scheltuslz., worden ter onderzoek gesteld in handen eener commissie. -- Nadat door de com missierapport [is uitgebracht, wordt, over eenkomstig de conclusie der commissie, tot toelating van de nieuw benoemden als raadsleden besloten. Aan de orde van behandeling zijn: 1. Verzoek van den heer Mr. F. II. van Persijn otn ontslag uit de betrekking van curator over het Gymnasium; Z. h. o. eervol verleend, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking be wezen diensten, de heer van Zijst bracht hulde aan den ijver waarmede de titu laris in die betrekking werkzaam was. 2. Verzoek van den heer M. W. Schel- tema Ez., om ontslag uit de betrekking van lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs; Als voren onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. 3. Verzoek van den heer A. M. Kolle- wijn Nz., om ontslag uit de betrekking- van leeraar in de geschiedenis en aard rijkskunde aan de hoogere burgerschool. Wordt niet 11 tegen 3 stemmen met ingang van 1 September a. s. eervol ver leend. 4. Ontwerp-besluiten tot ongegrond verklaring eener reclame tegen den aan slag in den hoofdelijken omslag van A. van Velthuizen en tot gegrond verklaring van reclames terzelfder zake van D. Heij- mans, G. A. Steppé, J. Toeter en A. Maters^, met bepalingwat de drie laatstgenoemden aangaat, dat zij op een der aanvullings-kohieren zullen worden gebracht en gewijzigd aangeslagen; Z. h. o. aangenomen. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van gratificatiën aan L. Kames en P. Schimmel voor het als ge tuigen gediend hebben bij het constatee- ren dei' weigering door schippers tot be taling van vuur-, haven- en tongeld. Het dagelijksch bestuur geeft daarbij te kennen tut het doen van het voor stel aanleiding te hebben gevonden in de omstandigheid dat beide belanghebbenden zich herhaaldelijk om betaling voor de door hen bewezen diensten tot hun col lege hadden gewend, waarvan het de bil lijkheid erkent, en mitsdien machtiging verzoekt aan ieder hunner eene gratifi catie van f 100 te verleenen. Wordt overeenkomstig het voorstel met 13 stemmen tegen 1 stem, die van den heer Gerritsen, besloten. 6. Benoeming van een leeraar in de Natuurwetenschappen aan de hoogere bur gerschool; en wordt Dr. H. Fr. Jonkman, in Afrika, niet 13 stemmen benoemd. 7. Voorstel van den heer C. V. Gerritsen in zake de gasfabriek, daaitoe strekkende „dat de Raad besluite Burg. en Weth. uittenoodigen om, alvorens het bod aan den eigenaar der tegenwoordige fabriek te doen, het bedrag daarvan aan den Raad medetedeelen," zulks naar aanlei ding van het in de vorige vergadering genomen besluit om 1. aan den tegen- woordigen concessionaris voor de straat verlichting een bod voor de fabriek c. a. te doen2. bij niet-aanneming van he; bod te besluiten tot de bouw eener nieuwe fabriek c. a.3. dit bod te doen na taxa tie door 2 of 3 deskundigen door B. en W. aantewijzen. Tot het voorstellen van het boven staande zegt de voorsteller geleid te zijn door de mogelijkheid die bestaat dat de bedoelde fabriek c. a. getaxeerd wordt op een bedrag hetwelk: 1. de finantieele krachten der gemeente te boven gaat: 2. in geen verhouding staat tot de aan wezige begrooting van den bouw eener geheel nieuwe fabriek c. a., en de ver gadering eerst na het bekend worden van het bedrag der aantebieden som, zal kun nen beoordeelen of deze bezwaren tegen de aanbieding bestaan en eerst na deze beooi deeling den geheelen omvang van haar besluit zal kunnen overzienop grond van een en ander acht de voorsteller het gewenscht dat de Raad zich een nader besluit voorbehoudt, alvorens pan dat van 20 Juli jl. door B. en W. uitvoering wordt gegeven. Nadat de heeren Gerritsen, Croocke- wit, van Beek en de Voorzitter hierover het woord voerden, en laatstgenoemde mededeeling deed dat van den tegen- woordigen Concessionaris bij het dag. best. nader aanzoek (onder gewijzigde voor waarden) om concessie was ingekomen, wordt het voorstel van den heer Gerritsen z. h. o. aangenomen. De gemeente-rekening en de rekening van het burg. armbestuur, het burger weeshuis en de dd. schutterij worden ter tafel gebracht en teY S cretarie gedepo neerd om te behandelen in eene volgende vergadering. BINNENLAND. Het zal ongetwijfeld voor de meesten onzer lezers een aangename tijding zijn te vernemen, dat het Noordsche schip Ellidia gisteren heeft zee gekozen, ter opsporing van de Varna. Alle bezwaren daartegen zijn dus nu uit den weg ge ruimd. Lie Amsterdamsche Bank heeft zich geheel belangeloos als tusschenper- soon geplaatst, waartoe zij in staat werd gesteld door de borgstelling van Prof. Buys Ballot en door de medewerking der Regeering. Het Meteorologisch Instituut heeft in- tusschen gemeend het bij deze poging tot redding niet te mogen laten en is daarom bezig nog een tweede schip te charteren, namelijk de Georgedie te Archangel ligt en, naar men hoopt, reeds Zaterdag zal kunnen vertrekken, met last om aan de westkust van Waaigat te landen en over land de lvara-zee te be reiken, indien de toegangen daartoe ge sloten blijven. De mogelijkheid tot het doen van deze onderhandelingen heeft men te danken aan onzen stadgenoot den heer F. G. Kramp, lid der commissie, die aan het Instituut reeds vroeger be langrijke diensten bewees dooi' zijne me- dedeelingen omtrent de toestanden in het Noorden van Rusland, en die thans, door tusschenkomst van de firma's Schaezler, te Amsterdam, en Fontainss, te Archan gel, dit tweede schip wist meester te worden. De Heer Buys Ballot, wiens vertrou wen op de krachtige medewerking onzer landgenooten ongeschokt blijft, heeft zich opnieuw borggesteld voor de vracht, en de scheepsbouwmeester Huygens, te Am sterdam voor de assurantie-premie. Tot dusver zijn aan toezeggingen van particulieren voor ongeveer f 34UU0 in gekomen, terwijl de Nederlandsche Re geering 3l),(JUÜ heeft toegezegd. Moge het spoedig blijken, dat de natie op de zen goeden weg wil voortgaan, waar zulke kloeke voorbeelden spreken. Er is nog veel noodig. Hartelijk wenschen wij, dat Prof. Buys Ballot weldra zal onder vinden, dat ons volk voor geene offers terugdeinst, waar sprake is van het red den van onze moedige schepelingen. N. v. d. Dag. Vanwege Z. M. den Koning wordt op 31. dezer (den verjaardag van het jonge Princesje) op Oranje-Nassau 'morgenmu- ziek van de l ijdende artillerie, uit Arnhem, gegeven. De toegang tot het terrein wordt alsdan voor een ieder opengesteld. Met zekerheid kunnen wij melden, dat het standbeeld van Graaf Jan van Nas sau, te Utrecht, den 20 September a. s. zal worden onthuld. Gedurende de maand Juli 1883 zijn in de Rijks-Postspaarbank ingelegd en te rugbetaald de volgende bedragen: Bedrag der inleggingen f 42,432,155 be drag der terugbetalingen f 135,489,99. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 135,942.16''. Aan het einde der maand Juni was ten name der verschillende inleggers in geschreven een bedrag van ƒ2,601,281.64 zoodat de som der inleggingen op 31 Juli j. 1. beproeg 2,738.223.80'. In den loop der maand zijn 2209 nienwe spaarbankboekjes uitgegeven; 437 boekjes zijn geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 60,116 boekjes in omloop waren. GEMENGDE BERICHTEN. Onlangs gaf een neger-kellner in een logement te New-York acht ons van zijn bloed, ter overbrenging in de aderen van iemand die door gasvergiftiging op ster ven lag. De man herstelde, maar men vergat den bediende te betalen, en er waren hem 10 ets voor eiken droppel bloed beloofd. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende dat in Syrië en te Smyrna de Aziatische cholera zich heeft vertoond, heeft Smyrna en de havens van Syrië besmet verklaard. Dezer dagen is te Harlow, in het En- gelsche graafschap Essex, eene dame ge storven door den steek van een wesp. Zij overleed binnen een half uur, volgens de verklaring der geneeskundigen, ten gevolge van de hevige pijn. Een eigenaardig museum is in het be zit van een politie-ambtenaar te Parijs. Het is een verzameling van allerlei soor ten van gereedschappen voor het plegen van misdadenrevolvers, kogels, dolken, messen, touwen, knuppels, loopers, en allerlei andere artikelen. Het zou dik wijls rnoeielijk zijn, het gebruik van dit alles te ontdekken, als niet de eigenaar de Heer Macé, dat welwillend aan zijn bezoekers verklaarde. Er is o. a. een verzameling sleutels, elk in den vorm eener letter van het alphabet, die door een dievenbende ge bruikt werd tot het openen van alle soorten van sloten. Het museum bevat voorts een groot aantal photographiën van welbekende misdadigers en voorstel lingen van beruchte moorden. In het Noorden van ons land doen de Amerikanen weder belangrijke inkoopen van jong vee. Fabelachtige prijzen worden door deze kooplieden geboden. Kalveren die in den regel voor f 30 toe f 40 worden verkocht, worden doorjjien medegenomen voor f180 per stuk. Menig veefokker be haald hierdoor ongekende winsten. In het bijzonder wordt door de Amerikanen naai den melkspiegel gezien, lette men hier op bij het inkoopen, dan zou menig boer een liooger som voor zijne koeien ont vangen. Het eigenaardig bijgeloof, dat in het Italiaansche volkskarakter ligt, is opnieuw gebleken na de ramp van Ischia. Men speelde bij het Lotto met zooveel ijver op de zoogenaamde ongeluksnummers: 28 (de datum) 7 (de maand) 83 (het jaar) enz. dat de Regeering een zuivere wint van 595,392 lire verdiend heeft. Een merkwaardige rit per tweewieler is Zaterdag te Leicester door een bekend rijder volbracht. Hij had aangenomen om 20 mijlen per uur af te leggen en vol bracht dien rit met nog een tijds over schot van i minuut en 26 seconden. De aardappelen, een der eerste pro ducten in de Zevenwolden, leveren een ruim beschot, terwijl de qualiteit best is. Zij worden afgeleverd voor gemiddeld f 1.80 de HL. Er zijn te New-York ongeveer vijfhon derd kerken. Twee honderd jaren gele den waren er slechts twee in de stad en drie op het geheele Mannatten-eiland. De eerste kerk was een Nederduitsch Hervormde, en lang nadat de stad zich over de grenzen van het oude kanaal had uitgebreid, bleef de Ned. Herv. met de Episcopale kerk der voornaamsten rang in het godsdienstig leven innemen. Thans is er in het oude New-York nog slechts één kerk en een kerkekamer van het oorspronkelijke geloof en de Luther- sche gemeente, de tweede die op een eigen gebouw kon roemen, heeft er nog alleen de Noorweegsche kerk over. De protestantsche Episcopale kerk bleef er meer gehandhaafd. Zij heeft in het oude New-York vijf gebouwen, waarvan twee historische zeer merkwaardig. Ook Presbyterianen, Baptisten, Methodisten, Israëlieten enz. hebben er allen hunne kerkgebouwen. Maar vooral merkwaardig is er de uitbreiding van de Roomsch Katholieke kerk. Zij had te New-York, door het oud koloniaal bestuur onderdrukt, geen kerkgebouw vóór 1783. Toen werd de St. Peterskerk in Barclaystreelgebouwd. Dertig jaren bleef dit de eenige Room- sclie kerk. Maar thans zijn er vijf in het oude gedeelte, beneden Canal street en 56 in de geheele stad. Een telegram uit Hongkon meldt, dat de Franschen Hai-Dzoung hebben inge nomen en 100 kanonnen, benevens 50,000 dollars in zilver, in de stad aanwezig, buit maakten. De Annamieten vluchtten naar het binnenland. Een parijseh blad meldt, dat zeer vele Spaansche soldaten, die op Fransch grond gebied zijn gevlucht, hun verlangen te kennen hebben gegeven, bij het vreem den legioen dienst te nemen en dat dien tengevolge het Fransche Kabinet de wen- schelijkheid in overweging neemt, een nieuw bataljon te vormen, waarbij de Spanjaarden zullen worden ingedeeld.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2