De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 203 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85J, Doen te weten, dat de Begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voorliet jaar 1884, door hen aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voormelde be grooting afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 30. Aug. 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort1 September 1883. Ter gelegenheid van den derden ver jaardag van H. IC. H. Prinses Wilhelmina wapperde gisteren alhier van verschil lende openbare gebouwen de nationale driekleur en liet het carrillon van onze Lievevrouwentoren zich ter harer eere hooren. Te 'sHage werd parade gehouden, en te Scheveningen hebben feestelijkheden plaats gehad. Tot houtvester 3e klasse in Neerl. Indië is bevorderd onze vroegere stad genoot de heer E. van de Roemer. Het examen, uitgeschreven door de Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeni- ging, tot het verkrijgen van een diploma als bekwaam muziekonderwijzer of mu- ziekonderwijzeres, heeft plaats gehad van 23 tot 29 Augustus. Door 32 candidaten waren 36 diploma's gevraagd. Aan de eischen, gesteld in het programma voor dit examen, is voldaan door 13 candi daten; er zijn 14 diploma's uitgereikt. Onder de dames komt voor onze stad genoot E. M. van Driel. Dezer dagen is op den publieken weg der gemeente Soest gevonden een bank biljet groot vijfentwintig gulden, belang hebbende vervoege zich ter gemeente secretarie te Soest, of aan het bureau der politie alhier. De bekwame medicus, Dr. den Har- tog gaat de gemeente Putten verlaten, na vijfentwintig achtereenvolgende jaren zijn praktijk aldaar te hebben uitgeoe fend. Wij mogen den geachten en hu- manen man, nu hij zich te Amsterdam gaat vestigen ter wille der verdere be kwaming zijner kinderen, een woord van waardeering niet onthouden en wenschen dezen medicus in zijne nieuwe woonplaats een goede praktijk toezeer zeker zien vele inwoners van Putten hem noode vertrekken en voegen hunnen wensch bij den onzen dat het hem en de zijnen goed rnoge gaan. Z. K. H. prins Alexander, kroonprins der Nederlanden, moet volgens het Z. D. weder gansch niet wel zijn, gelijk dat steeds tegen 't naderen van September het geval is. Men wil, dat door Z. H. een beroemd geleerde in de geneeskunde zal worden geraadpleegd over de mogelijke oorzaak van die telken jare op hetzelfde tijdstip terugkeerende ziekelijke aandoe ningen. De door de redactie van het „Nieuws blad voor Nederlandsche leerlooierijen en aanverwante vakken" voorgestelde ver gadering van leerlooiers is bepaald op Maandag 3 September 1883, des voor middags 11 ure, op de Looiersbeurs, bij den heer P. Oppermans, op den Heuvel, te Tilburg. Mr. B. M. Bahlman, lid van de tweede kamer der staten generaal voor het dis trict Tilburg, heeft bereidwillig de lei ding dezer bijeenkomst op zich genomen. Alle Nederlandsche looiers worden dringend uitgenoodigd deze vergadering biJ te wonen. 313de STAATS-LOTERIJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 29 en 30 Augustus. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur der Staats-loterij te Amers foort zijn op de navolgende nummers gevallen Prijzcu van f30. 1646,1696,5603. 5661, 5674, 5723,5728, 5753, 7586, 9119, 9126,9129, 9196, 9255, 9301, 9352, 9440, 9444, 9499, 20205, 20270,20273,2039120407,20432.20554. 20559, 20567, 20587, 20656, 20711, 20724, 20735, 20770, 20792. Te zamen 35 prijzen. BINNENLAND. Als door Z. M. den Koning de zitting der Kamers te 's Hage geopend is, gaat het Koninklijk gezin van daar naar 't Loo. De heer Volck ontving eergisterenavond het volgend telegram uit Vardö van den heer Snellen «Pool-expeditie goed en wel binnen. Alles wel. Deden meterologisehe obser vation in de Kara-zee" De Consul te Hammerfest seintVarna vergaan, leden expeditie veilig terugge komen met stoomer Nordenskjold, een van de drie schepen die buiten Ellida en Georgy opdracht hadden om op hun tocht naar expeditie uit te kijken. Zondag laatstleden vertrok de Russische schoener Poolster uit Archangel naar het station ICarmakoeli op Nova-Zembla, om de expeditie onder luitenant Andrejefl' terug te halen, die aldaar den winter met meterologisehe waarnemingen heeft doorgebracht. Een telegram van Reuter uit Batavia verzonden, behelst het volgende: «Zestien nieuwe vulcanen zijn verrezen tusschen de plaats, waar Krakatau stond en het eiland Sebessi. «De vulcaan van Soengepan (op Java, residentie Tagal, regentschap en district Pamalang) heeft zich in vijf vulcanen ver deeld. «Een gedeelte der residentie Bantam is een aschwoestijn geworden. Het vee heeft geen voeder. De bevolking is aan wanhoop ten prooi. «Men begint lijken te vinden. In het district Vanara (residentie Bantam, af- deeling Serang met hoofddepot van zout, 19,000 inw.) zijn reeds 705 begraven in het dorp Kramat (res. Tagal, afdeeling Pamalangj 300, meestal Chineezenin het district Serang (noordelijk deel van Bantamin het dorp Serang wonen de resident, de secretaris, de militaire com mandant, de controleur en andere offi cieren en ambtenaren, benevens een gar nizoen), 40." De Raad der gemeente Putten (Velu- we) heeft zich bereid verklaard f 50.000 ad 4 pCt. te guarandeeren voor den stoomtramweg Eed eNijkerk, indien ook een zijlijn wordt aangelegi van Voort huizen over Putten naar Harderwijk. Te Barneveld is tot Wethouder be noemd (in plaats van den Heer A. W. J. J. Baron van Nagell, thans burgemees ter), de Heer H. Romeijn. Gister nacht kwam iemand uit Hil versum bij zijn schoonzoon te Amsterdam, voorgevende bij hem te willen logeeren. Nauwelijks was de man binnengelaten, of hij bracht zijn schoonzoon met een mes eene diepe wonde aan den hals toe. De dader is in hechtenis genomen. GEMENGDE BERICHTEN. Iemand die lid is geworden van de vereeniging tot bescherming van dieren deelt dit thuis komende zijne vrouw mede en voegt er aan toe: „wanneer ge het nu voortaan niet laat onzen hond of kat te schoppen, dan sla ik je al de beenen in je lichaam stuk." In de „Haagsche Kout" van de P. G. Ct. wordt medegedeeld, dat de kastelein op Zcerust te Scheveningen voor twee glazen melk zes en dertig stuivers vroeg. Toen men dit wat duur vond, liet hij de beide glazen voor achttien stuivers. Bij het bezoek door Z. M. den Koning met II. M. de Koningin aan de tentoon stelling gebracht, zijn door H.II. M.M. een aanzienlijk getal loten aangekocht. Een beschonken artillerist werd Zondag te Hilversum door vier policieagenten in arrest genomen. In de cachot werd hij zoo woest, dat men hem moest binden. Alvorens men daarmede gereed was, sloeg hij nog een lichtraam stuk. De katholieke bladen melden het over lijden van Louise Lateau, die indertijd door hare wonderen zooveel van zich deed spieken. In Juli werd de bevolking van Amerika met 40.000 landverhuizers vermeerderd. Een beambte van de goederenbewaer- plaats aan het Zuiderstation te Brussel vond op het trottoir van dat station een pakket met 35.000 fr. aan geldswaarde. De vinder, die zijn kostbare vondst ter stond aan den stationschef ter hand stelde, ontving van den spoedig ontdekten eige naar een aanzienlijke belooning. Het lijk van den Graaf van Chambord zal den 3en September te Gorz worden ter aarde besteld. Het Belgische Hof heeft, wegens het overlijden van den Graaf van Chambord, den rouw aangenomen en het Pruisische Hof heeft dat voorbeeld gevolgd. De „eerste fabriek" in Transvaal, die voor eenige weken geleden door Paul Kruger geopend werd, was een brandewijnstokerij. Karakteristiek voor het hedendaagsche leven in Siberië is, zooals een Russisch blad schrijft, de bankroet-epidemie en volkomen stilstand in den handel. In Tomsk hebben in den laatsten tijd twee voorname kooplieden hunne betalingen gestaakt en nog andere faillissementen staan voor de deur. »De zaken gaan slecht," zeggen de kooplui. De eenige hoop die ons nog overblijft is, dat er den een of anderen dag in Oost-Siberiè een hongersnood zal uit breken en God geve dat de zaken dan beter gaan." In Mexico is het de gewoonte dat de kinderen voor een vreemdeling neder- knielen en den hemel smeken dat deze een gelukkige reis zal hebben. De va ders van die kinderen hebben echter een ander gebruik, dat niet zoo schoon is. Zij leggen zich namelijk in hinder laag en vallen dan dezelfde vreemdelin gen, waarvoor hunne kinderen knielen, met twee voet lange messen aan. Naar de N. R Ct. verneemt, sluit de begrooting van Ned. Indië, zooals die voor het aanstaande jaar door het In dische bestuur is ontworpen, met een tekort van ruim 14 rnillioen gulden, waarin alzoo uit de middelen van het moederland zal dienen voorzien te wor den. Er moet tegenwoordig wat geld bij. Tot Gouverneur der Militaire Acade mie te Breda is benoemd de kolonel van den generalen staf Den Beer Portugael. Te Brussel is een slager in hechtenis genomen, die zijne klanten hondenvleesch voor schapenvleesch verkocht. Met 1 November wordt de spoorweg- lijn GeldcrmalsenGorkum geopend. Door het spelen met lucifers waren twee 4 en Sjarige kinderen oorzaak van een brand, die onder de gemeente Lierop het woonhuis met stal en schuur van den landbouwer J. van den Eijnden in asch legde. Nagenoeg geheel de inboedel werd eene prooi der vlammen. Alles was ver zekerd in de Amsterdamsche Brandwaar borg-Maatschappij. Bij Rindjöping, in Jutland, heeft men in een heuvel een doodkist van een uitge- holden eikenstam en daarin een lijk gevon den, dat een lengte had van „ruim drie el" met goed bewaard gebleven beesten vellen en wollen stoffen bedekt en met bronzen sieraden getooid was. Een bron zen zwaard lag er naast, in een ongeschon den fraai houten scheede. De haren en nagels van het lijk waren goed bewaard gebleven. Men vond daar voorts een fraai bewerkte bronzen dolk met gouden be legsel. Een eigenaardig vonnis werd onlangs door een rechter in den Amerikaanschen Staat Missouri geveld. Hij veroordeelde namelijk een man, die aan een gering misdrijf was schuldig verklaard en nooit onderwijs genoten had, om zoo lang ge vangen te zitten tot hij lezen en schrij ven kon; en een ander, die minder on wetend was, kreeg als straf de taak, om hem te onderwijzen. Na verloop van drie weken kon de man vrij vlot lezen en re delijk schrijven, zoodat de beide gevan genen in vrijheid gesteld konden worden. Dezer dagen is weer eens een vlieg machine beproefd, te West Drayton, in het Engelsche graafschap Middlesex. Tegen de gebroeders R. te Velp is be vel tot gevangenhouding verleend, in ver band met den jongsten brand in die ge meente. De »Pall Mall Gazette" zegt, dat een bloemkweeker bij Londen jaarlijks een rnillioen gewone bollen, crocussen, hya cinthen, naar Holland uitvoert en dan onmiddellijk, na ze als Hollandsch te heb ben laten >inaturaliseeren", laat terugko men. Het publiek koopt ze niet, tenzij ze uit Holland zijn aangebracht. Vier vrouwen te Glasgow zaten zamen te drinken. Ze kregen twist, drie trok ken hare messen en brachten de vierde daarmede doodelijke wonden toe. De overledene was een schoonzuster van een der drie lieve dames. Te Hadamar heeft een herbergier, bij het herstellen van zijn kelder, een met goud gevuld kistje in den grond gevon den, een waarde van 20,000 Mark ver tegenwoordigende. Te Arnhem is weer een vrouw, die van den tram wilde springen, er onder geraakt, waardoor hare beenen verplet terd werden. Zoo men zich wel herinneren zal had den, tijdens de opvoering van de Passie spelen, te Gouda ongeregeldheden plaats. Een pottenbakker van daar stond nu Dinsdag voor de rechtbank te Rotterdam terecht, wegens bij die gelegenheid ge pleegde rebellieen werd veroordeeld tot 8 maanden celstraf. Woensdagmorgen had te Naarden een droevig ongeluk plaats. Terwijl eenige veldartilleristen bezig waren een vuur mond te laden, ontplofte de lading. Van een soldaat werd een gedeelte van den arm geheel weggerukt, oogen en borst zwaar gekwetsteen wachtmeester en een ander soldaat bekwamen eveneens zware brandwonden. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend, waarop de ge wonden per ziekenwagen naar het hos pitaal werden overgebracht. De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden in het nog aanwezig zijn van vuur van de vorige lading. Voor een weduwe te Kralingen wier man door een noodlottig ongeval het leven heeft verloren op het etablisse ment Feijenoord, waar hij werkzaam was is onder de werklieden aldaar gecollec teerd een som van ongeveer f 330. De maatschappij, in wier dienst de man was, heeft aan de vrouw een week geld van f 4 toegestaan, zoolang zij we duwe blijft. De lotelingen die in dit jaar zijn in gelijfd bij de bereden corpsen en na hun inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Dinsdag den 2n October a. s. in werkelijken dienst worden gesteld, ten einde worden gekleed en geoefend. De werking van advertenties op het publiek wordt door een Parijsch koop man als volgt beoordeeld. »Den eersten keer ziet men de adver tentie over het hoofd den tweeden keer ziet men ze, maar men leest ze niet den derden keer leest men ze, maar men denkt er verder niet overden vierden keer begint men zich voor den prijs te interesseeren; den vijfden keer spreekt men er over met zijn vrouw; den zes den keer zegt men »ik moest het toch eens probeeren," den zevenden keer koopt men." De volgende advertentie leest men in een Kaapsch blad»Ik de ondergetee- kende Hester Bloem, verklaar alles wat ik gezegd heeft van Hendrina Theron woonachtig op de plaats Bassa, in de district Barkly Oost, dat ik lieg, en mijn bek geschender heeftik slaat met mijn hand op mijn bek, en zegt bek, bek, jij lieg, alles wat jij gezegd heeft van Miss H. Theron en haar eer." In Engeland heerscht onder de runde ren en schapen het mond- en klauwzeer op zeer verontrustende wijze. Alleen in Der byshire werden in de vorige week 34 boe renplaatsen besmet verklaard. In eenige wijken van Parijs waren dezer dagen biljetten aangeplakt, waarop o.a. te lezen stond: »Thans is het in naam van den Graaf van Parijs, dat wij tegen den vijand zullen oprukken, dat wij de republiek zullen bestrijden. De policie zorgde dat de biljetten dra werden afgescheurd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2