NIEUWE AMERIKA en CANADA. NIEUWS- EN ADYEETENTIEBLAl) YOOK AMERSFOORT, BAAI, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOCLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Feuilleton. No. 71 Woensdag 5 September 1888. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, RAMP VAN BANTAM. Uitbarsting op Krakatau. Buitenlandsch Overzicht. COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijkt 1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags, te Amersfoort. Advertentie» van 1C regelsf 0,40. Iedere regel ineer a 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel0,20. Oroote letters worden berekend naar plaatsruimte De omvang van ticzen ramp is nog niet te overziendoelt dit weet men reeds, dat duizenden menschen het leven verloren en dat duizenden van have en goed zijn beroofd. De inwoners van Nederland moeten voorgaan, waar het betreft leeniging aan te brengengetoond moet worden dat een ramp in de overzeesche bezittingen, hen zeer ter harte gaat. De residentie Bantam werd reeds zwaar geteisterd door koortsen en veeziekte thans treft haar een slag van nog veel grooter omyang. Aangezien spoedige hulp zal noodig zijn, noodigen de ondergeteekenden hun ne stadgenooten uit, reeds thans hunne bijdragen aan hen te zenden, welke bij dragen aan eene commissie zullen wor den ter hand gesteld, die te dezer zake zal worden benoemd. Moge het blijken dat het niet noodig is in een geval als dit, door het zenden van lijsten geld te krijgen, maar dat ge heel uit eigen beweging Amersfoorts in gezetenen een belangrijk bedrag willen offeren. Amersfoort 1 September 188:!. T. A. J. VAN ASCH VAN WLfOK. \V. A. CROOCKEWIT. M. L. CELOSSE. W. L. SCHEI.TÜS. De uitgever dezer courant is mede be reid liefdegiften voor bovengemeld doel in ontvangst te nemen. (Slot.) Diegenen, welke in Nederland landbouwer ge weest zijn en dus aan het eenzame boerenleven gewoon, zijn in den regel nog beter tevreden dan zij die het drukke stadsleven hebben vaar wel gezegd en voor wie het eenzame leven op de prairias eerst ongewoonte is. Doch ditzelfde zouden zij ondervinden indien ze in Nederland gebleven waren en zich daar op het boervak hadden toegelegd. Zooveel mogelijk hadden zij de prairie zelf omgeploegd en enkelen hadden hun land laten breken, wat 11. 7.50 per acre (tl. 18.75 per hectare) gekost had. Dit gebeurde in Mei en Juni en nog denzelf den zomer hadden zij op de omgeploegde zoden maïs en aardappels verbouwd. Ze hadden 20 bus hel maïs verkregen, wat op de eerste zode zeer voldoende is; het tweede en het volgende jaar, wanneer de zode verrot is, kan men op eene dubbele opbrengst rekenen. Zij hadden hun be- noodigd vee en zaaigraan ingekocht tot de vol gende prijzen: Een span ossen kost? 100 doll, tot 140 doll., melkkoeien 50 doll., eenjarig vee 15 doll., twee jarig 25 doll., kleine bigjes die rnen een uur lang op den arm kon dragen, 4 doll., per stuk; ponnies die voor rijpaarden dienen '25 doll., i 30 doll, éénjarige paarden '25 doll, a 30 doll. 1 span muildieren met gerei 160 zoodat men zie* dat de boeren, zoodra ze dit vee eenmaal hebben aangjefekt daarvoor even goede prijzen De zaken in Tongkin hebben thans een voor de Franschen zoo gunstige Wen ding genomen, dat de oplossing van deze oquaestie" tot de groote waarschijnlijk heden behoort. Alleen is men nog niet gerust omtient China. Sommigen men nen dat het Ilemelsche Rijk zich op zijn sazereiniteitsrechten zal beroepen om het voorloopig verdrag van Hué, buiten zijn toestemming en medewerking gesloten, ongeldig te verklaren, in welk geva' de uitvoering der overeengekomen bepalingen den oorlog tusschen Frank rijk en China zou doen losbarsten. In middels is aan Admiraal Meyer bevel gezonden de Regeering te Peking offici eel kennis te geven van het verdrag. Er is dan overeengekomen dat Frank- ryks beschermheerschap over Annam en Tongkin ten volle wordt erkend. In Cochin-China wordt, als vergoeding voor de oorlogskosten, de provincie Dinthuan bij de Fransche bezittingen aldaar ge voegd. In de forten langs de Roode Ri vier worden Fransche garnizoenen ge legd. Te Hué zetelt een Fransche resi dent, die in rechtstreeksche gemeenschap staat met koning Hiep-Hoétot deze betrekking is de heer Champeaux be noemd, door wien het verdrag tot stand kwam. De Annamitische troepen worden uit Tongkin teruggeroepen. Daarentegen verbindt Frankrijk zich, de legerbenden van de Zwarte Vlag" die zoowat voor eigen rekening, misschien onder ooglui king van China, daar vochten, goed- of kwaadschiks uiteen te doen gaan. Gene raal Bouet vraagt 5000 man versterking. De geheele Tongkinsche kust is in staat van blokkade gesteld. De begrafenis van den graaf van Cham- bord bad Maandag te Goritz plaats. De Keizer van Oostenrijk en eenige Duit- scke vorsten, hadden zich doen vertegen- kunnen krijgen als in Nederlandterwijl zij ook voor de granen ongeveer dezelfde prijzen als in Nederland bekomen en de landbouwge reedschappen in Amerika niet duurder zijn dan in Europa. Zaaikoorn (maïs) '1'/2 doll, per bushel (II. 9'/j per HL.) waarmede 8 tot 10 acres (4 HA.) kun nen bezaaid worden. Pootaardappels 1 '/2 doll per bushel, waarvan men met 3 bushel eeii acre bepoten kan. Zaailijnzaad 1'/- doll, per bushel, waarmede men t acre bezaaien kan. Stamboo- ncn 6 doll, per bushel. Dit alles had op de eerste zode een zeer goe den oogst opgebracht; aardappels zelfs uitste kend (1 HA. 2acre, 1 HL. 2 J/4 bushel) Stamboonen hadden ook een zeer goeden oogst opgebracht, meer op de eerste zode dan in Ne derland, doch van paardenduiven- en groote boo- nen was niets terecht gekomen, omdat ze in Maart of begin April in den grond moeten en deze eerst einde Mei gepoot waren. Ze kwamen goed vooruit, doch lieten ten ge volge van de zomerhitte den bloei afvallen. Haver en garst, uit Nederland medegebracht, zag, ofschoon ook te laat gezaaid, er goed uit; toch kwam er niets van terecht, dewijl de vo gels en 't ongedierte, door een prairiebrand vooruitgedreven, alles verdelgden. Het is echter zeker, dat alle opgenoemde pro ducten het volgende jaar zeer goed zullen sla gen. Dit ware ook dit jaar het geval geweest, indien de kolonisten uit Nederland één maand vroeger gearriveerd waren bij andere ontgin- ners, die vroeger geweest waren slaagden alle producten volkomen naar wensch. •Maïs leverde in doorsneè 20 bushel per acre og, lijnzaad 5 bushel, aardappels 450 bushel, al les op de eerste zode verbouwd en 40 bushel woordigen de Prinsen van Orleans woonden de plechtigheid niet bij, maar keerden naar Parijs terug toen zij ver namen dat de gravin verlangd had dat aan den naasten bloedverwant van den overledene, aan Don Carlos alzoo, de voorrang bij de plechtigheid zou Wor den toegewezen. De vraag, of de graaf van Parijs, de erfgenaam van de monar chale aanspraken, vooreerst als preten dent naar de Kroon zal optreden, kan gerust ontkennend worden beantwoord hij is een veel te voorzichtig man om zich bloot te stellen aan de wisse kans, onmiddellijk van den Franschen bodem verdreven te worden. De plakkaten op sommige plaatsen te Parijs vastgehecht, waarin de burgers worden aangespoord om zich te scharen onder de vanen van „Koning Louis-Philippe II", zijn natuur lijk geheel buiten zijn voorkennis door onhandige vrienden in de wereld gezon den. Overeenkomstig de traditiën van het Iluis van Frankrijk, zond de graaf a^n de Europeesche hoven een circulaire, waarin de dood van den graaf van Cham- bord werd bekend gemaakt. Het stuk was geteekendPhilippegraaf van Parijs. Zooals verwacht werd, is de zitting van den Duitschen Rijksdag van korten duur geweest. In de rede, waarmede de Minister van Bötticher haar opende, werd gezegd dat de Afge aardigden zijn bijeengeroepen om de door de Grond wet vereischte goedkeuring te schenken aan het handelsverdrag inet Spanje, en indemniteit te verleenen voor het voor loopig in werking stellen nadat de goed keuring van den Bondsraad was verkre gen. De drie lezingen hebben achtereen volgens plaats gehadzonder dat het verdrag naar een Commissie werd ver zonden. De voornaamste oppositie kwam van den kant van den aanvoerder der Fortschritt-partij, den heer Hlinel, die, en twee maal zooveel op gecultiveerden bodem. De prijzen, daarvoor te maken, waren thans U. 150 per bushel (II 4. 15 Hectoliter) voor mais en aardappels 1 dollar per bushel voor lijnzaad (11 7 per Hectoliter). Raapknollen en uien hadden ook uitstekenden oogst gegeven. Voor stamboo nen was thans 4 dull, per bushel (II. 27 '/t per hectoliter) te bedingen. Boerenarbeiders, in liet bezit van een ploeg en een juk ossen, konden 3 doll, per acre verdienen voor het breken der prairie, en daar ze per dag 1 acie konden om ploegen, is dit 11. 7.50 per dag. Uit het dagboek van Kuipers toekende ik nog de volgende notities op: 4. Mei arriveerden de kolonisten uit Neder land te Runningwater. (Het is sedert dien ge bleken dat dit eene maand te laat was en ookdat Running .vater een verkeerd station is voor de landstreek, die zij later uitzochten het station dat thans het dichtst bij gelegen is, is Kimball aan den Chicago Milwaukee en St. Paul spoorweg, Zij vertoefden 3 dagen te Riningwater, orn landbouwwerktuigen, paarden vee, voedsel etc. t« koopen en linnen om ten ten te maken en reisden 8 maal naar Cornelis Hornstra, in Dalynstown Bonhornme County, den landbouwer, die hun vroeger schriftelijk inlich tingen gegeven had. Den 12 Mei trokken zij van daar naar Platte Creek, hunne tegenwonidige woonplaats, een afstand CO a 70 mijlen, dien zij in 4 etmalen ailegden. Des nachts werden de tenten opgeslagen en ook op de wagens gebivakkeerd. Den 17 en 48 Mei werd het land uitgezocht en den 22 Mei de eerste ploeg in het land ge zet. Het ploegen duurde tot 22 Juni, 23 en '24 Mei werden de eerste aardappels en inaïs ge poot .de laatste aardappels weirden den 22 Juni de noodzakelijkheid van het verdrag er kennende, de voorloopige inwerkingtre ding- Geschouwde als een inbreuk op dei rechten van den Rijksdag, als een niet te rechtvaardige schending der Grond wet. Niettemin is Zaterdag het verdrag goedgekeurd en de gevraagde indemni teit verleend. Tevens is nog behandeld en goedgekeurd het ontwerp der inter nationale conventie voor de visscherij op de Noordzee. De zitting is met eene keizerlijke boodschap gesloten. De woelingen in Croatië wekken in alle deelen der Oostenrijksch-Hongaar- sche monarchie veel bezorgdheidbij herhaling heeft de Hongaarsche Minister president Tisza over deze zaak met den Keizer geconfereerd. De te Agram ver schijnende bladen verklaren eenstemmig, dat het weder-: anbrengen van de wapen borden met Hongaarsche opschriften waartoe het Ministerie heeft besloten, een inbreuk is op de Grondwet en met geweld rnoet worden gekeerd het Cro- atische volk is bereid al de gevolgen zij ner weigering te dragen, maar zal in elk geval zijn recht handhaven. De gou verneur van Croatië heeft zich ongezind verklaard, in deze de besluiten der Re geering ten uitvoer te brengen. In Hon garije hebben nog bijna dagelijks onge regeldheden plaats, tegen de joden ge richt ondanks de versterking der mili taire rnacht wordt er druk gemoord en geplunderd. In twee plaatsen werden Donderdag 8-4 huizen in de asch gelegd. Te Salzburg heeft een conferentie plaats gehad tusschen den Duitschen Rijkskanselier en den Oostenrijkschen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, graaf Kalnoky. Daar er niemand bij te genwoordig was, is het veld van gissin gen naar het daar behandelde zoo ruim mogelijk. De reis van den Koning ven Spanje naar Duitschland zal omstreeks het midden gepoot en ook deze nog gaven een uitsteken den oogst. Zij hadden ook meloenen an wilde wijndruiven geoogst, een glas wijn van dezo vrucht smaakte ons, nadat de suiker de wrang heid had weggenomen, vrij goed. Uien bleken ook een zeer (vnordeeligo oogst te zijn, namelijk 475 tot '20U bushel op de eerste zode en anderen hadden 300 bushel het tweede jaar verkregen. Een boerenarbeider, ook pas gekomen, had daar f60 per maand verdiend en buitemlen nog 300 bushel aardappels per acre verbouwd die hij nu a 11.50 bur bushel kon verkoopen. Ouder de Nederlan.lsehe kolonisten die dit jaar uitgingen, bevond zich een meisje van 26 jaar oud, geheel op zich zelf staande zij had daar een Homostead genomen e,i f'2.50 per dag verdiend. Sinds dien tijd liet zij haar broeder van Delden uit Zuidlaren komen. Dat ook voor het geestelijke leven gezorgd wordt, constateer ik rnet genoegen uit het feit, dat den '2den October reeds de eerste school werd ingewijd. >vaar de heer Verheul als hoofd fungeerde. De heer Verheul is de ontwerper van den brief, waarin een aantal der Nederlandsche ko lonisten verklaarden, zoozeer tevreden te zijn in Dakota, dat ze niet naar Nederland wenschten terug te keeren, zelfs indien ze kosteloos kon den teruggaan. Thans zijn ze ijverig bezig eene kerk op te richten waarin ze wel spoedig zul len slagen, daar de Protestantsche kerkgenoot schappen in de Oostelijke Staten indirect hulp door ons lieten aanbieden. Voor nieuw komenden is de vestiging thans zeer gemakkelijk, daar de thans iri Dakota wo nende Nederlandsche kolonisten steeds hunne woningen gastvrij voor dezulken openstellen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1