Cftoeële Publicatiën. Scherpenzeel. dezer maand plaats .hebben de dagbla den doen al hun best om er alle politieke beteekenis aan te ontnemen. De terug reis zal waarschijnlijk over Frankrijk ge schieden, bij welke gelegenheid ook aan den President der Fransche Republiek een bezoek zal worden gebracht. O Donnell, de moordenaar van den verklikker Carey, is zeer tegen zijn wensch, naar Engeland opgezonden om daar te recht te staan. De weduwe van Carey zal de rechtszittingen natuurlijk als ge- tuige bijwonen men verwacht van haar nog belangrijke onthullingen aangaande de Iersche nationale partij. Te Glascow werden acht Ieren in hech tenis genomen, onder beschuldiging van deelgenootschap aan de jongste dvnamiet- aanslagen. Over vrind Ketsjwayo is men in Enge land volstrekt niet in zijn schikmen vreest dat hij heel Natal in rep en roer zal brengen. De „Standard" zegt dat on- dei dc Zuid-Ali ikaaiist he inboorlingen een slant van volslagen regeeringloosheid heeischt, en dat Ketsjwayo in onderhan deling is met de Transvalers, om gemeen schappelijk eet. einde te maken aan dien toestand. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de Pateiitbladeu aan hen die aangifte voor patentrecht over het dienstjaar 1883/84 hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Maan dag, den 10. en Dinsdag, den 11. Sep tember aanstaande, van 2 tot 4 uur des namiddags, en dat de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 3. Sept. 1883. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEDEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de vergadering van den Raad dezer gemeente zal worden voortgezet op Woens dag, den 5. September aanstaande, des namiddags te zeven uren. Amersfoort, den 4. Sept. 1883. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Menigeen zal reikhalzend uitzien haaf meer volledige berichten, dan de tot nu toe ontvangend, aangaande de gevolgen van de vulcani°che uitbarsting op het eiland Krakatau in straat Sunda. Die gevolgen zijn, volgens de ontvangen te legrafische berichten ontzettend. De op het eiland Java gelegen kustplaatsen Tjeringin en Anjer zijn geheel verwoest; de dichte aschregen die een groot ge deelte van Westelijk Java en wel voor namelijk de residentie Bantam, geteisteid heeft is oorzaak van de daar thansjjheer- schende hongersnood. In de westwaarts van straat Sunda gelegen Lampongsche districten, met de hoofdplaats Telok Be- tong, schijnt de verwoestmg nog grooter te zijn. Behalve de duizenden die, onder het instortende puin begraven zijn, werden door de aardschudding en de buitenge wone hooge vloed, de in leven geblevenen, beroofd van hun have en vee. De ellende die daar heerscht, en die on:. later eerst volledig bekend zal wor den, is verschrikkelijk. Allerwege vor men zich dan ook comitées die door het nzamelen van gelden trachtten de na- tuurgenooten jn onze bezittingen eenigzins te gemoet te komen in het geleden verlies. Ook te Amersfoort bleef men niet ach ter. Eenige jongelui, aanvankelijk voor nemens zijnde ten behoeve van de Var na een feest te organiseeren, besloten de opbrengst liever aan te wenden tot leniging van den nood in Bantam. Wij hopen, dat de lijsten die hiertoe ciicu- leeren, bedekt met handteekeningen, het loon moge z^n voor hunne moeite. Het middel, en feest te geven, hoofdzakelijk voor kinderen, is uitlokkend genoeg, daar men behalve het genoegen wat men zijne kinderen gunt, nog de voldoening smaakt een liefdewerk verricht te hebben. Onze stadgenoot de heer G. J. Buijs ontving dezer dagen het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen gedurende de jaren 187380, Atjeh-oorlog. Bij den schietwedstrijd te Bussem, werd door den heer G. van Ede alhier, lid der Amersfoortsehe Weerbaai'heids-vereeni- ging, een prijs behaald met 52 punten. De Collecte voor de School met den Bijbel alhier gehouden heeft opgebracht ƒ433,81. Toen de Tentoonstelling geopend werd was Amsterdam in veel opzichten nog niet gereed om een buitengewonen toe vloed van vreemdelingen te ontvangen. Met name ontbrak een voldoend aantal hotels. Het is echter opmerkelijk hoe onze gewoonlijk zoo langzame en phleg- matieke landgenooten ii. korten tijd daarin hebben weten te voorzien. Met een als het ware Ameiikaansche snelheid zijn de logementen om zoo te zeggen uit den grond opgerezen. Het gevolg daarvan is, Tot 1ste Luit.-adjudant bij het depót- escadi on van het le reg. Hussaren, alhier in garnizoen is benoemd de 1ste Luite nant M. R. Hamming ter vervanging van den tot Ritmeester benoemden len Luit.- adjudant H. M. Werner. Maandag j.l. latingsexamens werden de her- en toe- aan het Gymnasium af genomen en is daarvan het resultaat, dat toegelaten werden vooi de eerste klasse: P. J. Bonk, L. A. Steflelaar, D. J. F. Herman. Toegelaten voor de tweede klasse: S. Meijers, H. F. J. van Vhjiuen, J. Bonk, J. Bloomers. Toegelaten voor de derde klasse: J. H. Berends. Toegelaten voor de vierde klasse: M. Wolff. Zeven werden afgewezen voor de ver schillende klassen. De cursus begint met 51 leerlingen. Voor het 2e toelatings-examen op de Hoogere Burgerschool op 3 September afgenomen, hebben zich aangemeld 4 can- didaten. Toegelaten werden tol de le klasse P. Uijt den Boogaard en C. J. J, Six- ma van Heemstra, en tot de 2e klasse: J. Ankersmit en Haanschoten. Na voldoend her-examen weiden nog toegelaten, tot de le klasse: IJ. floog- landt, W. Hooglandt, W. J. G. Malga, H. van Klinkenberg'; tot de 2e klasse: J. Cramer; tot de 4e klasseP. Elias, L. W, M. Errneling, M. G.Hoolboom, G- A. Rebel. Amersfoort5 September 1883. Met '1 October a. s. worden de 2de Luitenants A. Geel en W. H. Peters res pectievelijk van het 5de en 4de Escadron uit Zutphen en Deventer overgeplaatst i dat niettegenstaande sedert eenige weken bij het Depót-Escadron alhier. voortdurend duizenden vreemdelingen in de hoofdstad vertoeven, van woningnood geen sprake is. Ieder kan er gemakkelijk en tegen billijken prijs onder dak komen. De groote concurrentie heeft de tijdens de opening der Tentoonstelling tamelijk hoog opgevoerde tarieven thans weèr tot hun gewoon peil doen dalen. In tal van zeer goede hotels, o. a. in de Kalverstraat komt men voor logies en ontbijt best terecht voor fl.75 a f2.00. De traditio- neele halve biefstuk kost nog steeds f 0.40 en in.de meeste restauraties krijgt ge voor f 1.een uitmuntend en volledig diner. Zulke prijzen behoeven inderdaad nie mand af te schrikken De herstelling of lie den zoogenaamden ver de verlaging va Putbrug aan den Straatweg op Wouden berg, nabij deze gemeente, mag, voor het publiek verkeer, wel eene groote hin derlijkehindernis worden genoemd. Zwaar beladen vrachtwagens, diligences, rijtui gen en hondenkarren ondervinden daar van de onaangename gevolgen, dewijl zij verplicht zijn een grooten, kostbaren en tijdroovenden omweg te maken door een diepen muilen zandweg. Onbegrijpelijk is het daarom, dat het Rijk, dat die werken op een druk be reden en voor het verkeer ken Rijksweg verordentg heeft worden nog de niet tot zijne verplichtingen behoorde). Ter .zitting van den Gemeenteraad van gisteren, waren alle leden tegenwoordig. Nadat de nieuw benoemde leden zijn geinstalleerd en zitting hebben genomen, en de notulen der vorige vergadering zijn voorgelezen en goedgekeurd, worden aan de orde gesteld de navolgende benoe mingen .x Van een Wethouder: als zoodanig wordt benoemd de heer Celosse. Van een Ambtenaar van den Burger lijken stand tot deze betrekking wordt eveneens de heer Celosse benoemd. Van leden der commissie van wetge ving: benoemd worden de heeren van Zijst en Celosse. gram toch, zijn alleen te Tjeringin 10,000 menschen omgekomen. N. B. C. De Amsterdarnsche tentoonstelling is tot dusver bezocht door 930,000 betalen- den, geabonneerden niet inbegrepen. Al leen in Augustus het getal 432,000. Met het voordurende bezoek der geaboneerden is men dus ver over het millioen. terwijl bij het verkeer op de terreinen natuurlijk inzenders en vertegenwoordigers geen ge ring gewicht in de schaal leggen. Zaterdag avond is te Vreeswijk een der werklieden aan de Nieuwe Keulsche Vaart jammerlijk omgekomen. Hij wilde uit eene de heeren van Burg- Van leden der commissie van fabricage: herberg huiswaarts keeren, en stortte on derweg in een der schutkolken. Hoewel men hem nog trachtte te redden, ver dronk hij. Hij laat een weduwe met 4 kinderen na. Armbe- heeren herbenoemd worden steeden en Zandijk. Van leden van het Burgerlijk stuur: hertenoemd worden de van Bugsteeden en van Beek. Van een curator over het Gymnasium: benoemd wordt de heer Mr. J. Cock Blom- hoff. Van een lid der Commissie van toe zicht op het lager onderwijs: de heer Dr. J. Campert wordt benoemd. Van eene onderwijzeres, hoofd der open bare meisjesschoolals zoodanig wordt benoemd Mej. F. J. Delincée. Vervolgens gaat de Raad over tot lo ting voor de afdeelingen. Rekeningen van onderscheidene instel lingen worden goedgekeurd, en de ge meente-rekening voorloopig vastgesteld. Den heer professor Karsten wordt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de De zich betrekking van curator over het Gym nasium, onder dankbetuiging voor de be wezen diensten. De heer de Keizer erlangt eervol ont slag als onderwijzer aan de jongens school. Door den Voorzitter worden eenige stukken, waaronder de gemeente-begroo ting voor 1884 ter tafel gebracht, waarna op voorstel van den Voorzitter de deu ren worden gesloten, ten einde tot be spreking van de voorstellen inzake de gaskwestie overtegaan. Na heropening der vergadering komt in en wordt aangenomen een voorstel van den heer Zandijk om de prioriteit te verleenen aan B. en W. om met den tegenwoordigen concessionaris alsnog in onderhandeling te treden, betreffende .het bod voor de bestaande fabriek en de kwestie omtient eigen exploitatie, waarna de heeren van Beek, Huet en Groeneboom de vergadering verlaten. Nadut het voorstel van B. en W. om j de concessie voor 16 jaar tegen V» cent stoomtramrail voor de straatverlichting te verleenen, door den heer Visser is geamendeerd in dier voege dat de tijd der concessie slechts 12 jaar zal zijn, de heeren v. d. Wall Bake, Gerritsen en de Voorzitter hier over het woord voerden, schorst de Voor zitter de Vergadering tot heden avond 7 uur. gemeenteraad van Nijkerk heeft in beginsel bereid verklaard, een subsidie te verleenen ten behoeve van den stoomtramweg NijkerkEde, tot welk plan door Mr. W. baron van Gol- stein liet initiatief genomen is. Dit be sluit werd genomen met 7 tegen 4 stem men, nadat vooraf verworpen was, met 6 tegen 5 stemmen, een voorstel van de meerderheid der commissie van onder zoek, om aan den heer v. Goltstein, in antwoord op zijn adres, te berichten, dat naar het oordeel van den raad elke onderhandeling over een te verleenen subsidie vrucnteloos is, zoolang niet is uitgemaakt welke richting de tram zoo wel binnen als buiten de kom der ge meente zal nemen, en niet door de aan deelhouders besloten is, dat op Zondag de tram niet zal rijden. Een voorstel, om reeds dadelijk uit te makmi, dat de eventueel te verleenen steun zou bestaan in 't verleenen van rente-galante van 4 pet. gedurende 15 jaren van een kapitaal van f 100,000 werdt verworpen. Utr. Ct. Te Putten zal een arts worden aange steld op eene jaarwedde van 1000 voor de eerste 2 jaren, en vervolgens eene vaste jaarwedde van 850. BINNENLAND. Eergisteren namiddag onfving het Hun- delsblad van een Indischen medewerker een telegram van den volgenden inhoud „De toestand in de Lampongs is vree- selijk. Tot vijf mijlen binnenlands is alles verwoest. De dooden tellen bij duizenden. Het is onmogelijk te naderen, omdat de inlanders woedend zijn en den Hollanders de schuld van de verwoestingen geven, wegens Atjeh GEMENGDE BERICHTEN. Eene juffrouw, die gistervoormiddag haastig naar het Rijnspoorstation te s'Hage liep om den trein naar Arnhem te halen geraakte in de Rijnstraat met den hak van hare laars tusschen de gleuf van een vast, met het gevolg, dat zij omsloeg en den enkel brak, daar de voet tusschen de rails beklemd bleef. In eene, ten kantore der Ned. Handel maatschappij te Amsterdam gehouden ver gadering van eenige ingezetenen dezer stad, die door den burgemeester werd geleid, is besloten pogingen aan te wenden tot het vormen van eene Algemeene Ne- derlandsche Commissie, tot leniging van de ramp die Java en Sumatra getroffen heeft. De hoofdcommissie zou zich ten taak stellen in andere gemeenten van ons Va derland sub-comités te vormen, om daar door de zoo noodige eenheid in de uit voering te verkrijgen. Ten einde tijdverlies te voorkomen, werd reeds direct overgegaan tot vorming van eene plaatselijke commissie, die te Amsterdam werkzaam zal zijn en waartoe behalve de ter vergadering aanwezigen, onontbeerlij- nog een aantal ingezetenenen worden uit en noodbiug genoodigd. laten leggendie per rijtuig kon Het permanente bureau van dit comité gepasseerd (daargelaten altijd is gevestigd bij de Nederlaudsche Handel- vraag of dit publiek rechterlijk I maatschappij te Amsterdam. Ook te Bativia is reeds een commissie .„n ingezetenen werkzaam, die van ver- voorspannen, vertraag, Nu zal het de vraag worden, wie de kos- ten van voorspannen, vertraag, enz. zal schillende zijden aanzienlijken steun heelt moeten dragen. In allen gevalle is het ontvangen. zeer te wenschen dat de herstelling metTrouwens de nood schijnt groot te den meesten spoed worde voortgezet. izyn; blijkens een heden ontvangen tele- Zaterdagmorgen ontdekte de photograaf K. te Nijmegen, dat des nachts zijn les senaar was opengebroken en daaruit on geveer f '150 gestolen was, terwijl hij ook tot de ontdekking, kwam, dat zijn be diende M. (een Duitscher,) die des nachts met de bewaking van zijne woning belast was geweest, met de noorderzon was ver dwenen, zoodat het voor de hand ligt, dat het jonge mensch zich van dit geld heeft meester gemaakt. Hij was nog slechts korten tijd in dienst van den heer K. Het onderzoek der policie heeft nog niet geleid tot opsporing van den dief. Te Schoorlam, gem. Warmenhuizen geraakte Zaterdagavond zekere v. K., wo nende onder de gemeente Schoor!., met zijne 20jarige dochter van de Alkmaar- sche kermis komende met paard en til- burie in het Noord-Hollandsch kanaal. Spoedig snelde hulp toe, maar men kon hen niet redden. Beiden kwamen om. Gisterenmiddag is in de Maas, op de hoogte van Kralingen, een schuit, gela den met groenten, van Zwijndrecht ko mende omgeslagen de twee opvarenden, man en vrouw, zijn beiden verdronken. Het Koninklijk Kabinet van penningen en gegraveerde steenen te 's-Gravenha- ge is weder voor het publiek toeganke lijk: des Maandags, Woensdags en Vrij dags. van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uur. Het stoffelijk overschot van Chambord is gisteren dat van Karei X bijgezet- In den stoet bevonden de vertegenwoordiger van van de Graaf te Gürz naast zich", behalve Keizer Frans Jozef, de Vorst van Thurn en Taxis, achter den met zes paarden bespannen lijkwagen slechts: de Groothertog van Toscane, de Hertog van Panna, eene Fransche depu tatie, de Stadhouder van Triest en voorts verschillende deputatiën met kransen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2