RAMP VAN BANTAM. Uitbarsting op Krakatau. Soest, 4 September. Bij de ophe- den plaatsgehad hebbende raadsvergade ring zijn de onlangs nieuw benoemde raadsleden beëedigd en geïnstalleerd, bij die gelegenheid is de heer G. C. Kloo- ters herbenoemd tot Wethouder, terwijl tevens tot Ambtenaien van den Burger lijken Stand zijn benoemd de heeren G. C. Ivlooters en F. C. Kuijper, de eerste bij herbenoeming en de tweede in de plaats van het aftredend raadslid E. A. Smorenburg. Hoogland. De Eerw. Heer Ds. J. J. Richard, predt. bij de Herv. Gemeente alhier, heeft voor het op hem uitge bracht beroep te Willemstad bedankt. Dat zijn allemaal spijkers op laag water. De practijk zou hier, evenals bij de toe passing van elke nieuwe wet, den goeden weg wijzen. Zoolang praten over een zaak in de plaats komt van handelen voor haar, zal het niet ontbreken aan bezwaren van allerlei aard. Eerst als we wezenlijk ge regeerd worden, zooals een beschaafde natie dat behoort te zijn, door mannen van ernst, die het oog voorwaarts hebben gericht, zal de daad al die hersenschim men doen verdwijnen, gelijk een frissche wind de nevelen wegvaagt. POLITIE. Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus zijn aan het Bureau van Po litie alhier als gevonden gedeponeerd een zwarte paraplui, een zwarte boeze laar, een koralen armbandje met gou den sluiting, een katoenen vrouwenrok, een gouden oorbel, eenige duimstokken, een lapje wit katoen, een onderstuk van een gouden oorbel, eenige portemonnaies, een zilveren horlogekast, een blauw baaien kinderrok, een jongens wandel stok, een paar katoenen handschoenen en een gouden kinderoorbelletje. Daarop rechthebbenden kunnen deze voorwei pen terugbekomen. alle werkda gen 's namiddags van 12 tot 2 uren aan voormeld Bureau, alwaar tevens gaarne inlichtingen zullen worden ontvangen omtrent een gladde gouden ring, waarop aan de linnenzijde gegraveerd 24 Oct. 77 31 Mei 78, dezer dagen verloren. De Commissaris van Politie, Ch. F. BECK. Amersfoort8 September '1883. De omvang van dezen ramp is nog niet te overziendoch dit weet men reeds, dat duizenden menschen het leven verloren en dat duizenden van have en goed zijn beroofd. De inwoners van Nederland moeten voorgaan, waar bet betreft leeniging aan te brengen getoond moet worden dat een ramp in de overzeesche bezittingen, hen zeer ter harte gaat. man, door de commissie der op te rich- Fröbel bewaarschool is aangekocht. Het gebouw moet voor dit doel zeer geschikt zijn. Naar wij vernemen, heeft den heer Baron van Golstein, het presidium aan vaard van het in het volgend jaar alhier te houden 37ste Landhuishoudkundig con gres. In den loop van de volgende week zal eene vergadering belegd vvoi den, door het voorloopig bestuur ten einde voor bereidende maatregelen te nemen met het oog op genoemd congres. Den derden October aanstaande zal het 50 jaren geleden zijn dat de Zeer Eer waarde Heer Blom zijn geestelijken werk kring in deze stad begon. Uit goede bron vernemen wij dat dien dag feestelijk her dacht zal worden. Wij juichen dit plan ten zeerste toe, en twijfelen niet of allen van welke gezindheid ook, znllen hunne sympatie betoonen bij een feest dat ge geven zal worden aan iemand die door zijne humaniteit en het vele goeds,dat hij in de stad stichte algemeen wordt geacht. Tegen een drietal personen, die jl. Zon dag avond buiten de St. Andriespoort aan digende 17 Augustus 1900, tegen den prijs vau 10 Ct. per M' voor particu lieren, 8 Ct. voor gemeente-gebouwen en Ct. per uur en per lantaren voor de straatverlichting, onder bepaling echter dat, wanneer het gasverbruik, buiten de gemeente-verlichting, mocht stijgen tot 250,000 M' de prijs vqn het gas voor particulieren zal worden gebracht op 9 Ct. per M». De door B. en W. te dezer zake meer der voorgestelde wijzingen van de in de raadsvergadering van 5 Juni j. 1. vastge stelde voorwaarden, o. a. bepalende de gehalte van het gas, den tijd en wijze van uitvoering der verwijding en uit breiding van het buizenhet, het model van lantarens en branders, worden, na dat eene motie van den he»r van Beek om al die voorgestelde wijzigingen tege lijk te behandelen met algemeene stem men is aangenomen, met '10 tegen 4 stemmen, die van de heeren Lagerweij, Calkoen, Huet en Celosse vastgesteld. Nadat de heer Gerritsen heeft gewezen op het gerief en nut der avondzittingen en constateert dat hij zich tegen het voor stel van B. en W. om aan P. Schimmel c. s. gratificatiën te verleenen, in de ver gadering van 26 Julij.l. behandelt, heeft zekeren V., die zij aldaar tegenkwamen, verklaard, opgrond dat hij het bedrag te eenig geld ter leen vroegen en toen deze hoog achtte, sluit de Voorzitter de ver- het hun niet wilde geven, hem zijne por- temonnaie ontnamen en daarna den inhoud verteerden is te dier zake proces-verbaal opgemaakt, nadat nog denzelfden nacht de hoofddader zekere J. S. door de politie alhier was aangehouden. In den nacht van Zondag op Maandag jl. werden door zekeren G. S. bij eene achter de Kamp alhier wonende vrouw "an verdachte zeden, moedwillig met steenen en andere voorwerpen een 18tal glasruiten verbrijzeld en daarna het onder- raam bijna geheel vernield en zulks alleen omdat die vrouw hem den toegang tot hare woning weigerde. De residentie Bantam werd reeds zwaar geteisterd door koortsen en veeziekte thans treft haar een slag van nog veel grooter omvang. Aangezien spoedige hulp zal noodig zijn, noodigen de ondergeteekenden hun ne stadgenooten uit, reeds thans hunne bijdragen aan hen te zenden, welke bij dragen aan de ter dezer zake ingestelde commissie zullen worden overgemaakt. Moge het blijken dat het niet noodig is in een geval als dit, door het zenden van lijsten geld te krijgen, maar dat ge heel uit eigen beweging Amersfoorts in gezetenen een belangrijk bedrag willen offeren. Amersfoort 1 September 1883. T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. W. A. CROOCKEWIT. M. L. CELOSSE. W. L. SCHELTUS. Reeds ontvangen: N. N. ƒ100. Mr. J. de L. ƒ100.—, Dr. B. 25.—, W. A. C. 25.—, v. A. v. W. 25.—, M. L. C. ƒ15.—, B. v. B. ƒ10.—, C. B. ƒ10.—, W. L. S. ƒ10.—, Dr. P. H. 10.Dr. J. C. 5.Mevr. M. f 10.— D. v. H. ƒ3.50, Mej.B. M. ƒ1.—, totaal ƒ349.50. 7 Septr. 1883. De uitgever dezer courant is mede be reid liefdegiften voor bovengemeld doel in ontvangst te nemen. Zondag, 9 Sept. '83, 's morgens te half elf uren zal de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort ge leid worden door den Heer P. II. HU- GENHOLTZ Jr., predikant te Amsterdam. In plaats van den 2den Luitenant W. H. Peters wordt voor drie maanden, met 1 October a. s. bij het Depót-Eskadion alhier gedetacheerd de 2de Luitenant R. H. O. Schlingemann, uit Deventer. Tot genoegen van vele inwoners de zer gemeente kunnen wij mededeelen, dat het gebouw aan de lange gracht vroeger bewoond door de familie Weijer- Zoo als wel te begrijpen is zal S. ter zijner tijd voor deze handelingen ter verantwoording worden geroepen. Jl. Woensdag avond ontstond in eene tapperij alhier twist, tusschen twee Hu zaren en een burger C. v. d. W. genaamd, waarbij al spoedig van de vuisten werd gebruik gemaakt en v. d. W. het 't ver standigst oordeelde om door de vlucht zich uit de voeten te makenniet alzoo dachten er echter de zonen van Mars over, want na de tapperij verlaten te hebben hadden zij den vluchteling spoedig achter haald en gaven hem op de Langestraat nabij de woning van den heer van Ruiven zulk een duchtig pak slagen dat v. d. W. tegen den grond viel en bewusteloos bleef liggen, gelukkig voor den man in het bijzonder moet later gebleken zijn dat hij geen letsel van eenige beteekenis had bekomen. De beide Huzaren die het bij de nadering der Politie op een loopen hadden gezet werden niettemin kort daarna aangehouden en ter beschikking van de Militaire autoriteit gesteld. Naar wij vernemen, zal de uitgaaf HOI. li AND-KRAK AT All, ed YKEMA worden uitgevoerd zooals zelden eene Illu stratie in Nederland het licht zag. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat onze eerste al tisten en letterkundigen daaraan medewerken, als Apol, Bosboom, Van Borsselen, Israëls, Blommers, Bles, Verveer, Henkes, Pro fessor Struijs, Van Rappard, Vogel; Mevrouw Bosboom-Toussaint, J. N. Van Hall, Dr. Jan Ten Brink, Taco M. De Beer, Smit Kleine, Mr. Jb. Banck, Mr. A. D. De Vries, P. Louwerse, Gerard Kel ler, J. M. B. Dercksen, A. J. De Bull, W. J. Hofdijk, W. P. Wolters, Lauril- lard, Nic. Beets, Anth. L. de Rop, Wil lem Otto enz. enz. Wij twijfelen niet of deze schoone uit gave zal door bijna ieder gekocht worden, te meer daar de prijs slechts 50 Cts is, en de editie op zwaar papier 1 Gulden. Wij bevelen deze illustratie ten'zeerste aan, opdat de opbrengst voor de onge- lukkigen op Java groot moge zijn. In de voortgezette raadsvergadering op 5. dezer is, nadat door den heer Vis ser het door hem in de vorige zitting voorgestelde amendement was ingetrok ken, met 8 tegen 7 stemmen, die van de heeren van Beek, Lagerweij, Calkoen, Groeneboom, v. d. Wall Bake, Huet en Celosse, besloten aan B. van den Berk hof c. s. te Utrecht, concessie te verlee nen voor de straatverlichting door mid del van gas, voor den tijd van 16 jaren, ingaande den 17 Augustus 1884 en ein- gadering. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv-Gen. van Ned. Indië, van heden, deelt mede dat van de Lampongs nog geen nadere be richten ontvangen en dat de baaien met banken van puinsteen bezet zijn. Ook heeft zich in de maand Augustus het zeldzame geval voorgedaan, dat geen enkel sterfgeval in den loop dier maand ter secretarie is aangegeven, dit is sedert Juli 1874 in deze gemeente niet voorge komen. BINNENLAND. De Stacits-Courant van 6 Sept. bevat een koninklijk besluit van 4 Sept., waarbij bepaald wordt, dat de tegenwoordige ver- j gadering van de Staten-Generaal zal wor- i den gesloten Vrijdag 14 September j 1883, des namiddags te drie uren. De min. van binnenl. zaken wordt gemach tigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide Ka mers de vergadering in 's Konings naam te sluiten. Volgens het Dagblad van 's Gravenhage, zal ten behoeve der noodlijdenden in West- Java en Zuid-Oost Sumatra, eerstdaags het licht zien een kaart van het gedeelte onzer bezittingen in den Archipel, dat door de ontzettende ramp is geteisterd, en moet de directeur der Topographische Inrichting, de heer Ch. A. Eckstein, zijn steun voor dat werk hebben toegezegd, terwijl de kaart naar de nieuwste ge gevens zal worden samengesteld. Het in den ketel bij Kampen gevon den lijk is door de familie herkend als te zijn de 12jarige zoon van de visscher Jan Jansen Mz. te Harderwijk. Deze knaap op 9 Aug. jl. in de Zuiderzee bezig met visschen, is toen van het schip gevallen en vardronken. GEMENGDE BERICHTEN. Te Schoorldam heeft Zaterdagavond een droevig ongeval plaats gehad. D. K., wonende onder de gemeente Schoorl met zijn 20jarige dochter van de Alk- niaarsche kermis komende, geraakte op genoemde plaats met paard en tilbury in het Noordhollandsche kanaal. Het mocht der spoedig toegebrachte hulp niet gelukken hen te redden. Beiden werden levenloos opgehaald. Volgens een telegram aan den Stan dard uit Durban heeft de Engelsche mi nister-resident, de heer Osborne, opnieuw een poging gedaan om een onderhoud met Cetewayo te hebben. Hij slaagde echter daarin niet en moet zelfs door ge wapende Zoeloes bedreigd zijn. Uit Itteren schrijft men aan De Tijd: Onze gemeente schijnt wel een klein Ca- lifornië te wezen, want door het vinden van de oude munt, verleden Maandag, is men overal bezig met zoeken, en werke lijk met goed gevolg, voornamelijk daar waar vroeger huizen gestaan hebben. Ook heeft men een massa koperen munten gevonden en een stuk goud, doch dit laatste was zoodanig afgesleten, dat men enkel kan constateeren, dat liet munt geweest is. Men gaat nog immer voort met zoeken. Verschillende verzamelaars van oude munt zijn hier geweest, ten einde de gevonden munten op te koopen. Een groote katoenfabriek te Alexandrië is door brand vernield. De schade bedraagt ƒ500,000. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De brand wordt aan boos opzet toe geschreven. Een andere firma ontving een briefwaarin hare magazijnen ook met brandstichting bedreigd wer den. Gisteren heeft de trein, die 6,15 van Winterswijk naar Amsterdam vertrok ken was, door het defect raken der machine, te Weesp ruim zeventig minu ten moeten wachten. Het zekerste teeken van een braaf en gelukkig gezin is ten platten lande het venster van het huiszei Lord Nelson dezer dagen, bij de opening van een bloemententoonstelling te Salisbury. Als er bloemen staan voor de heldere vensterruiten, kan men zeker zijn, de keuken zindelijk en de kinderen orden telijk te vinden. De vensters geven het karakter der bewoners van het huis aan. Bloemen zijn een voornaam element in de volksopvoeding en oefenen een be- schavenden invloed uit. Een der oudste vrouwen ter wereld woont in het Fransche plaatsje Auberi- ve-en-Royans, (IsèreJ. Zij werd in 1761 geboren. Sedert 96 jaren is zij weduwe. Aanstaanden Zondag zal in de Hol- landsche kerk te Londen eene collecte worden gehouden voor den nood op Java. Zr. Ms. Gezant zal dien dag de Gods dienstoefening bijwonen, en ten einde de collecte beter te doen slagen, wordt zij in de Londensche dagbladen aange kondigd. De Engelsche Regeering zoo schrijft men ons verder heeft dadelijk na het vernemen van het onheil aan de Neder- landsche Regeering aangeboden twee schepen tot hare beschikking te stellen, ten einde een onderzoek naar den tegen- woordigen toestand van Straat Soenda en omstreken in te stellen. Dit aanbod is slechts voor één schip aangenomen. Naar de Transvaalsche Volksstem ver neemt, is het ambt van Staats-procureur sedert Jorissen's ontslag tot de zeer »losse« betrekkingen behoorende thans aangeboden aan Mr. Beelaerts van Blok land, lid van de Nederlandsehe Tweede Kamer en van de anti-revolutionnaiie partij. Te Hongkon schijnt men een oorlog tusschen Erankrijk en China onvermijde lijk te achten, tenzij Frankrijk belangrij ke concessiën doet. De Chineesche Re geering blijft op groote schaal toebe reidselen maken en troepen naar het Zuiden afzenden. De Pruisische Minister van landbouw heeft de verordening van 13 Maart be treffende het verbod van in- en doorvoer van schapen uit Nederland België en Luxemburg tot 1 November a. s. verlengd. Te Thalee loopt het gerucht, dat een jonge vrouw, die getuige in een proces tegen een bende oproerigen was ge weest, in Australië, waarheen zij kort na afloop van het geding de wijk had genomen, door een »onverwinbare« ver moord werd. In de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam kreeg Donderdagmiddag een man een ta fel op het hoofd, die hij zou ophijschen. Een uur later was de ongelukkige een lijk.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2