NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, KOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Beelden uit iet verleden. Feuilleton. No. 80. Zaterdag 6 October 1883. Twaalfde Jaargang. Kennis der Historie. C H A R V O. De terugkeer naar Nederland. AMERSFDDRTSCHE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,Advertentiën van i 6 regelsf 0,40. Franco door het geheele Rijk1,10. Uitgever: A. M. SlOthOUWerIedere regel meer 0,05. q o Voor het Buitenland0,07" Afzonderlijke nummerso Cent. a vivncrnnnT J TE AMERSFOORT. Reclames per regel0,20. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. J Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Adverteiitiën kunnen ingezon den wordeu tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal in rekening gebracht. Daar zijn er die beweren dat het niet mogelijk is geschiedenis te onderwijzen zonder partijdig te zijn. Wanneer twee menschen dezelfde zaak verhalen, geven zij van het gebeurde niet volkomen denzelfden indruk. De een laat het volle licht vallen op bijzonder heden, die den ander van ondergeschikt belang toeschijnen, om dat dezen meer bepaald zijn aandacht hebben getrokken. Wat den een als hoofdfeit voorkomt, is in het oog des anderen slechts bijkomende omstandigheid. Zoo kunnen in de voor stelling die we van gebeurtenissen heb ben, niet dezelfde trekken even sterk verlicht zijn, en zal het beeld, 't welk elk onzer er zich van vormt, geheel afwijkende verhoudingen toonen. De oorzaak van dat verschil ligt voor een groot deel daarin, dat ons aller waar nemingsvermogen niet even sterk is ont wikkeld, voor een deel ook in onze per soonlijkheid. Als we iemand van een schip in het water zien vallen en ook getuigen zijn van zijn redding, zal het van onze vatbaarheid voor koude afhan gen of we levendig worden aangedaan door de gedachte aan het verkoelend bad: en zoo er bij de redding eenig ge vaar wordt geloopen, is de omstandigheid, of wij zelf en de man die tot hulp toe schoot huisvaders zijn, niet zondei in vloed op onze opvatting van de verdienste zijner daad. Met verhalen van gebeurte- II. LATER. DOOR Zonder verdere wederwaardigheden wordt deze route, de Noordelijke, in tegenstelling van de Zuidelijke, die dan gekozen wordt, wanneer de Z.W. mousson beoosten Afrika heerscht af gelegd en Socotra bereikt. Men bevindt zich nu in de Golf van Aden en ziet ver in het Westen op eenen verbazenden afstand de donkere bergmassa die kaap Garda- fui, Afrika's oostpunt vormt. Duidelijk doet zich reeds de toenemende warmte gevoelen de ther mometer blijft steeds rijzende, niettegenstaande de koelere luchtstroom die vóór en in de straat van Bab-el-Mandeb nagenoeg standvastig wordt waargenomen en gedurende eenige uren althans verademing geeft. Dit genot duurt nochtans niet lang, aangezien de zoogenoemde Small straits, d. i. de passage tusschen de Arabische kust en het eiland Perim genomen wordt en daar reeds nagenoeg windstilte heerscht.Het stoomschip heeft Aden niet aangedaan en pas seerde het op den afstand van duidelijk seinen; alleen als noodhaven wordt deze plaats bezocht, Op deze Zuidelijke lyn zonk de Koning der Nederlanden op 450mijlen van den Chagosgroep. nissen die. we niet beleefden, doch die ons slechts door overlevering zijn toege komen, is het evenzoo gelezen er is altijd een geheimzinnig maar onmiskenbaar ver band tusschen ons geschiedkundig oordeel en onze persoonlijke denkwijze. Niets is moeielijker dan een zuiver begrip te vormen van een historische figuur. Al hebben wij haar nog zoo van alle kanten bezien, met gebruikmaking van alle mededeelingen en berichten die te bekomen zijn, toch zal het beeld dat ons voor de aandacht komt verschillen van dat hetwelk gevormd werd door een ander die wellicht even volledige inlichtingen heeft ingewonnen. Al weder hangt dit samen met ons individueel karakter. De historische persoon waarmede we ons bezighouden bezit eigenschappen, die ook in meerdere of mindere mate bij ons aan wezig zijn, en die van invloed zijn op zijn handelingen. Naar mate wij ons nu in eenig opzicht met die persoonlijkheid ver want gevoelen, en erkennen dat we, onder dezelfde omstandigheden geplaatst als zij, eveneens zouden handelen, zal ons oordeel gunstig zijn of ongunstig, zal haar beeld met schitterender kleuren in ons leven. Waren we nu maar in de gelegenheid in voldoende mate historische mededee lingen te erlangen die niet bij voorbaat onze vrijheid van oordeelen aan banden legden, dan zou in alle geval, al is de juistheid dan niet geheel onbetwist baar, de historische voorstelling die we gevormd hebben, ons eigendom zijn. Ze zou, met onze verstandige ontwikkeling opgroeien en zich scherper afteekenen ja, ze zou in menig geval een eerlijke en gestrenge controle uitoefenen op ons ze delijk karakter waarvan onze daden het uitvloeisel zijn. In dien zin werd dan de geschiedenis zeer stellig de opvoedster van het meuschelijk geslacht. als wanneer de gelegenheid bestaat om struis vederen en het bont van de Afrikaansche apen tegen matige prijzen machtig te worden. Het eenzame Perim, de sleutel der straat, die thans een wereldweg geworden is, wordt bij dag ge passeerd. Het vertoont zich als eene barre rots, op welks kruin een klein fort met een lichtto ren en eenige andere gebouwen de bewijzen leveren, dat hier menschen wonen. Maar hoe Geblakerd door eene onmeedoogende zonne hitte, die zelden of nooit door eenen bewolkten hemel of door eene regenbui getemperd wordt, afgesloten van alles, zonder afwisseling, zonder atleiding, spaarzaam bedeeld met de nieuwstij dingen en berichten uit de beschaafde wereld, leiden de daar garnizoen houdende troepen en de weinige ambtenaren een droevig bestaan, zoo zelfs, dat het garnizoen telken half jaar moet worden afgelost en zooals men wil, wegens de veelvuldige gevallen van krankzinnigheid. Niet ver van Perim, dat Engelsch is, heeft de Fransche regeering vermeend een station naast dat van haren buurman in Europa, te moeten oprichten, tot welk einde een eenzaam huis ge bouwd is op een vlakke rots op de Arabische kust, uitsluitend met het doel om daar de Fran sche vlag te laten waaien. Een nieuwe, maar niet algemeen bekende proeve van den wedij ver van twee machtige staten in een der afge- legenste en onherbergzaamste oorden der aar de. Na Perim te zijn gepasseerd, wordt niet zonder inspanning de hevige stroom, die hier Zuidwaarts loopt, overwonnen. Een nachtelijk alarm, tengevolge van het nedervallen van een meteoor nabij het schip, die met donderend ge raas uiteen spat, veroorzaakt een kortstondige schrik, die evenwel zonder gevolgen blijft. Den volgenden dag wordt Mocha (Mokka)ge zien, dan volgen dé in ffen groep bij elkander Maar wat is nu het geval? Vóór we in staat zijn, een zelfstandig oordeel te vormen, heeft men ons vermogen, om voorstellingen objectief op te vangen en tot begrippen te vereenigen, voor een groot deel verlamd. Er zijn zekere mee ningen op godsdienstig, op zedelijk, op staatkundig, op maatschappelijk gebied, waaromtrent de menschen het onderling lang niet eens zijn. Dat verschil van opinie is een noodzakelijkheidalleen onder die voorwaarde kan er een krachtige beweging zijn in voorwaartsche richting. Maar elk beweert in het bezit te zijn van een niet onbelangrijk deel der waarheid, en zoekt zijn bewijsgronden voor die stelling ook in het verleden. Al wat geschied is uit te leggen in het voordeel van die een zijdige begrippen, gaat natuurlijk niet, ofschoon er in dat opzicht door sommige historici wezenlijke kunststukken zijn ver richtmaar wel is het een natuurlijk verschijnsel, dat de mate, waarin histo rische personen den triomf onzer denk beelden hebben bevorderd of tegenge werkt, van grooten invloed is op ons oordeel over hun karakter en hun daden. Tevens ligt het voor de hand, dat zeer velen dat oordeel ook aan anderen zullen trach ten mede te deelen, meestal ter goeder trouw, omdat ze meenen dat het overeen komstig de waarheid is. De onderwijzer doet het niet zelden aan zijn leerlingen, en zoo plaatst hij voor het nog onge vormd historisch oog een beeld, dat niet langs natuurlijken weg bij het kind is ont staan, uit de samenvoeging, vergelijking, schifting van goed geconstateerde feiten, maar een opgedrongen beeltenis, die hem langen tijd, misschien wel levenslang belet een eigen meening te vormen. Voorts wordt die verzameling van eenzijdige voor stellingen, die men dan „historische ken nis" gelieft te noemen, nog benuttigd om er een zekere moraal aan te ontleenen, liggende rotseilanden, die evenwel aan de vaart geene belemmering iu den weg leggen en ein delijk bevindt men zich in het midden dezer merkwaardige zee, daar waar de hitte graad het hoogst stijgt. Geen windje rimpelt het spie gelgladde oppervlak der zee. Het schip beweegt zich als op eene rivier, statig voorwaartshet water aan den boeg veroorzaakt zachte en bree- de kabbelingen die ter weerzijden van het schip, als ware 't een sluijer vormen, wiens uiteinden zich steeds verder in schuine richting uitbrei den, en langzaam in het onbewegelijke en efl'e ne watervlak te niet Ioopen. Het water is don ker blauw, gelijk overal waar de zee eene groo te diepte heeft. De thermometer wijst onder de dubbele tent aan het dek 115° F. in de ma chinekamer stijgt hij boven de T25n. De hemel is onbewolkt, strak, maar vertoont niet dat hel dere hemelsblauw dat in de tropen wordt waar genomen; 't is als bevindt zich eene beweging- looze stofmassa in de lucht, die daaraan een paarsch-blauwetint schijnt medetedeelen, ter wijl al naarmate het uitspansel de aarde nadert, een rosse gloed, die naar den horizon steeds sterker gekleurd wordt, den hemel omzoomt en aan het geheel iets onbeschrijfelijk zwaar moedigs geeft. Het is de gloed der sterk ver hitte woestijnvlakte die tegen den hemel terug kaatstmet recht mag het een koperen hemel genoemd worden. Loom en mat hijgende van de warmte, niet. instaat zich ook in 't minst in te spannen,zonder eetlust, zwijgend enterneer- gedrukt, weerstaan de passagiers die toch aan eene tropische hitte van 90" tot 90° F. gewoon waren, dezen vreeselijken en gevaarvollen toe stand niet, dan met groote moeite. Zelfs de nacht brengt geene verademing. Loodzwaar drukt de lucht op de hoofden dei- vermoeiden, die te vergeefs trachten op het dek, waar des nachts men noemt ditde historie dienstbaar maken aan zedelijke vorming. Niets is minder waar dan dat. Het spreekt vanzelf dat wie van de geschiedenis aanhoudend voedsel verlangt voor zijn subjectieve meeningen, de mo gelijkheid van onpartijdig onderwijs in die wetenschap ontkent. Hoe sterker de strijd der begrippen is, met andere woorden, hoe duidelijker het partijver- schil zich openbaart, des te ijveriger zal ook op historisch terrein naar elementen van strijd worden gezocht. Doch wie onbevangen en volkomen eerlijk objectieve waarheid zoekt, en deze is inderdaad op geschiedkundig ge bied het eene noodige, wie niets als zoodanig wil erkennen dan feitenen zich tot taak stelt de toelichting zelf op te spo ren uit het verband, die kan inderdaad wèl onderwijs geven in geschiedenis. Zijn lessen zullen meer opvoedende waarde hebben, meer bijdragen tot ontwikke ling van het zedelijk gevoel, tot de ka raktervorming, dan de eenzijdige opvat tingen van den partijman: de leerling krijgt er door een eigen oordeel, voelt het verband tusschen oorzaak en gevolg, ontwaart dat elke handeling die in strijd was met beginselen van recht en van goede trouw, tot verderfelijke uitkomsten voert, bouwt zich, als het ware uit persoonlijke ei varingen, een beeld dat aantrekt of afstoot, dat hem als een gids op zijn levensweg, of als een waarschu wer op het enge pad der eer kan dienen. Zoo opgevat, is er een hooge mate van opvoedende kracht gelegen in het ge schiedkundig onderricht. Schuift men even wel zijn eigen fantastisch gekleurd ven sterglas tusschen den waarnemer en de gebeurtenis, nu ja, don beklage zich niemand over de geringe waarde voor het leven van dat zoogenaamd „onder wijs in geschiedenis." de matrassen mogen gebracht worden, rust en kalmte te vinden. Een ondragelijke dorst kwelt keel en verhemelte, de huid functionneert niet of niet voldoende 't is of men stikken moet. De schoorsteen van het stoomschip ondervindt niet minder de gevolgen van dezen dooden en ongewonen athmospheer de vuren trekken niet naar behooren, met groote moeite wordt stoom gehoudenhet kolen verbruik stijgt van 30 tot 35 tinnen per etmaal. Tot overmaat van ramp is de ijsvoorraad uitgeputhet poreuse kunstijs van Pinang weerstaat, ondanks de meest moge lijke voorzorgen, dezen buitengewonen warm tegraad niet. Gelukkig duurt deze vuurproef niet lang. Al naarmate men noordelijker komt en den gordel, die den hoogsten warmtegraad aanwijst, achter zich laat, doen de Noordewinden zich meer en meer gevoelen en veroorzaken de zoa zeer gewenschte luchtverplaatsing. De twee ge broeders, de gevaarlijke rotsen die zich maar zeer weinig boven de oppervlakte der zee ver heffen en juist in de koerslijn gelegen zijn, wor den zonder ongelukken voorbij gestoomd Reeds vertoonen zich aan bakboordszijde de hooge door de zon rood gekleurde toppen van het Mokattan gebergte, dat zich als een reusachtige dam van kale rosbruine rotsen, die zich van 2 tot 3000 meters boven de zee verheffen, in het Oosten van Egypte in eene evenwijdige richting met de roode zee uitstrekt, om noordwaarts i i de lagere hoogten van de landengte en eindelijk in de Woestijn te niet te loopen- Op deze rotsen, ging in 1374 het prachti ge Stoomschip, de Prins Hendrik te gronde. f Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1