NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Beelden uit Net verleden. AMERSFOORT, BUN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, LEUSDEN, SOEST, Feuilleton. No. 84. Zaterdag 20 October 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Van den hak op dent ak. in. CH AR VO. De terugkeer naar Nederland. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Yoor het Buitenland0,07* Reclames per regel0,20. Oroote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 nur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal ia rekening gebracht. Een in de Fransche taal geschreven Zwitsersch blad bevatte onlangs de be langwekkende mededeeling dat aan een boom hangende was gevonden het lijk van een man, den „Berner tongval spre kende." Begint misschien het publiek zoo zeer te gewennen aan zelfmoord-berich ten, dat redactiën van bladen noodzake lijk een nieuwen vorm moeten trachten te vinden De statistiek leert, dat gevallen van zelfmoord menigvuldiger voorkomen in het najaar dan in eenig ander jaargetijde. De meestal bewolkte lucht, de nevelen die den dampkring verzadigen, het allengs korter worden der dagen, het verloren gaan van de schoonheden der natuur, dat alles werkt neerdrukkend op sommige droefgeestige gemoederenen verveelt ze met een onverwinbaren afkeer van het léven, met een onweerstaanbare neiging tot zelfvernietiging. Dit moge eenigermate het treurig ver schijnsel verklaren, op een groot aantal gevallen is het niet van toepassing. De zer dagen vond men binnen twee dagen in een middelmatige stad van Frankrijk, te Dyon, vier lijken van zelfmoordenaars toevallig behoorlijk gesorteerd, want één had zich door verstikking met kolendamp, een door ophanging, de derde door vei4 drinking en de vierde door middel van een strop van het leven beroofd. Som tijds kan men letterlijk spreken van een epidemie van zelfmoord als zich binnen II. LATER. door Slot 't Is vroeg in den morgen; een heldere zon be schijnt de reede, langzaam stoomt de mailboot de reede op, zoekende naar eene geschikte plaats om het anker te laten vallen. Havenstoomboot, ka- draaiers en roeibooten komen reeds van den wal het binnengekomen schip te gemoetde machine stopt, de vaart vermindert, de ketting rammelt, het anker grijpt, het schip zwaait bevallig voor stoor», hoezee, hoezee welkom aan het vader land, welkom aan passagiers, aan kommandant en officieren, geluk met de volbrachte reis Een gevoel van dankbaarheid, eene gewaarwording van vreugde, die 't gemoed van aandoening doet trillen, een overmaat van zielsgenot hij 't aan schouwen van den dierbaren vaderlandschen hodem bij de gedachte aan 't kort ophanden zijnde wederzien, vervullen het hart. In allerijl worden de kleine voorbereidingen voor het debar- kement voltooidde declaratie aan den visiteur heeft met haast van den eenen, met welwil- een bepe'rkten omtrek een paar gevallen voorgedaan hebben, volgen er niet zel den meerdere slachtoffers. Veelvuldig zijn ook de voorheelden in den militairen stand, het meest wel bij het militaire volk bij uitnemendheid, in Pruisen, maar ook ten onzent niet zelden. Wei nige weken geleden nog twee onderoffi cieren op één dag, een te Leiden cn een te Arnhem. Wij hebben hier te doen met een zorgwekkend verschijnsel, dat de aan dacht overwaard is van allen die zich bezighouden met maatschappelijke zoo wel als met zielkundige vraagstukken. Want afgescheiden van die gevallen, waarin een bepaalde krankheid des gees- tes als de oorzaak kan worden gecon stateerd, moet er in den mensch die op zelfvernietiging bedacht is, eerst iets zijn vernietigd dat als een onmisbaar levens element is te beschouwen. Wat is dat Een diep besef van plicht, waardoor liet bestaan wordt beschouwd als een nood zakelijkheid, die door algeheele toewij ding aan een bepaalde roeping wordt geheiligd? Is het geloof aan de mensch- heid, het bewustzijn van de waarde van ieder individu, het opwekkend gevoel van liet genot dat een welgeslaagde arbeid schenkt? Arbeid, het kan niet genoeg herhaald worden, is het merg des levens wie zijn taak flink en breed, blijmoedig en vastberaden opvat, heeft het leven lief, hecht zich er aan en is dankbaar voor de genietingen die het schenkt. Zorgwekkende maatschappijlijke ver schijnselen zijn er meer. Men kan te genwoordig bijna geen courant in han den nemen, of men leest van groote faillissementen, vooral in Engeland en in Amerika, waardoor handelshuizen die een lange en eervolle geschiedenis ach ter den rug hebben, ineenstorten. Alweer vragen we: wat kan daarvan de oorzaak zijn? Dat de val van één firma soms vele kleinere medesleept, ligt in den aard der wederzijdsche betrekkingen, maar lendheid van den anderen kant plaats. De ont vangen toiletstukken, dank zij de zorgen der liefhebbende familie, juist van pas te Nieuwe- diep aangekomen, doen uitstekend dienst, de havenstoomboot brengt de passagiers naar de binnenhaven. De bezorging der bagage wordt aan den kommissionnair opgedragen, een paar vigilantes nemen den repatriëerende met zijn gezin op en brengen hem naar het spoorstation, waar hij z.ijne broeders zal afwachten. Wat duurt het lang eer die trein aankomt; hoe verlangend is hij hen het eerst terug te zien, die hij tal van jaren geleden te Ilellevoetsluis aan boord van de F. S. het laatst van allen had vaarwel gezegd. Eindelijk komt de trein snuivend aan, de passagiers stappen uit en de drie broeders liggen in elkanders armen. Wat een gelukkig moment dat oogenhlik van wederzien, na zulk eene langdurige scheiding. Wat een tal van vra gen en antwoorden, wat al berichten ingewon nen, wat al onderwerpen aangeroerd in znlk een korten tijd. Vrouw cn kinderen worden voorgesteld de kennismaking geschiedt spoe dig en is hartelijk. De plaatsen worden genomen, het uur van het vertrek breekt aan en voor waarts gaat het om ook hen te zien, waarnaar het hart zoo innig verlangt, 't Is een lange rid de zomerhitte doet zich in het compartiment buitengewoon gevoelen, de reis is langdurig en vermoeiend en het ongeduld maakt minuten tot uren. Ten laatste is de eindpaal der reis bereikt, nog één uur van het station naar de zelfde plaats, van waar hij in 1852 vertrok en de zoon vliegt zijne bejaarde moeder ia de ar- dat zoovele reuzen die gewoon zijn op eigen beenen te staan, die niemands steun ooit behoefden, niettemin ornvei vallen, dat geeft te denken Zou het waar zijn wat door velen wordt beweerd, dat crediet zijn eigen krachten heeft over schat, dat de solide handel, die het evenwicht tracht te bewaren in de boek houding, overvleugeld wordt door de speculatiegeest, zeilende onder de vlag waarop te lezen staatEr op of er onder Er zijn toestanden die men helder en moedig onder de oogen moet zien, en van welker verschillende oorzaken het verband moet worden opgespoord. De menschheid schijnt onderhevig aan koorts aanvallen, die haar het eene oogenhlik met zenuwachtigen haast en tot overspan ning toe doen voortijlen, terwijl onmid dellijk daarna een staat van uitputting wordt waargenomen welks gevolgen zich op onderscheiden wijzen openbaren. We leven als het ware met horten en stoo- ten, 't is hollen of stilstaan. Het eene uur zouden we alle geniettngen tegelijk willen smaken en niet rusten vóór wij aan eiken beker de lippen hebben gezet, het andere keeren wij ons met eensooit van walging af van alles, zoowel van het alledaagsche genot als van de bui tengewone opwekkingen. Een uur van overmatige krachtsinspanning, die ons de onmogelijke dingen licht doet vinden, wordt terstond gevolgd door bijna to tale verdooving, waarin geen uitwendige noch innerlijke prikkel ons tot ijver kan opzweepen. In de eeuw die ten einde spoedt hebben de gebeurtenissen die van blijvenden invloed waren op het lot der volken elkander met een duizelingwek kende vaart opgevolgd, en hebben we omkeeringen tot stand zien komen die voorheen over honderden van jaren lie pen; met de familiën en individuen is het eveneens gegaan. Nieuwe geslach ten van staatslieden, welker namen uit het duister zijn opgeklommen, verrezen Straks komt de beurt aan de zustersvrouw en kinderen worden liefderijk en harteijk inden gelukkigen familiekring opgenomen, niets ont breekt aan de verrukking van dit oogenbhk dan alleen, des vaders plaats is ledig; ledig sinds jaren, ach kort reeds na het vertrek des zoons. Met weemoed wordt de brave vader her dacht, maar 't is thans het oogenblik niet om te treuren. Het geluk van het wederzien ver dringt alles. Daar komt de oude knecht, dezelf de die hem naar Harderwijk bracht en toen reeds meende zijnen jengdigen heer voor goed vaarwel te hebben gezegd, aangestrompeld. Ook nu weer biggelen groote tranen langs 's grijsaards vermagerde wangen, maar thans zijn het tra nen van dankbaarheid, tranen van trouw en oprechte genegenheid. De in Nederland ach tergebleven kinderen worden naar lichaam en geest, goed ontwikkeld teruggevonden. Toch is 't in den beginne alsof de vertrouwelijkheid tusschen ouders en kinderen te wenschen over laat. 't Is ongetwijfeld teleurstellend en grie vend dat de gewoonte daarin boven de natuur zegeviert, maar het is gelukkig slechts een kortstondige zegepraal, want spoedig herneemt eerstgenoemde hare rechten, om die voor goed te handhaven. Gaandeweg komen ook andere familieleden den teruggekeerde verwelkomen. Goddank, weinigen ontbreken slechts, het weder zien beantwoordt grootendeels aan de verwach ting, 't was eene van de illusiën des levens die zich inderdaad hebben bewaarheid. Nu wordt liet noodige overlegd om zich te vestigen en krachtdadig de hand te leggen aan om den toon aan te geven, en verdwe nen weer even spoedig in het onbekende als de drager van een klinkenden naam in het graf was nedergezonken. Uitvin dingen die als van gisteren dagteekenen, veranderden als door tooverslag de mid delen van gemeenschap, van bestaan, van aanval, van verdediging; en wat de men- schelijke vlijt voorheen in een lange ja- renreeks tot stand bracht, wordt over troffen door de hedendaagsche scheppin gen van enkele jaren. Wie zou nu nog kunnen gelooven, dat éénmaal langer dan een halve eeuw aan één kerk werd ge bouwd? Onze tegenwoordige architecten stellen zich met een minimum van tijd ruimte te vreden. De koortsige haast waarmede wij leven is een der voornaamste oorzaken van te leurstelling, van afgematheid, van levens zatheid, waarvan we zoo dikwijls de droevige uitingen opmerken. De mensch heid leeft met de zenuwen, meer nog dan met de hersenen. In vele gevallen spe len de laatste slechts de ondergeschikte rol, want menigwerf is de handeling reeds de gedachte vooruitgeloopen. Een meer kalme wereldbeschouwing en levensopvatting zou een weldadige ver- frissching geven. Waar vinden wij die zekerder dan in de reine, rustige natuur, in de onmiddelijke nabijheid, hetzij de najaarswind door het eenzaam ge boomte ruischt en de laatste grashalmen het hoofd doet buigen, hetzij de ter kimmen neigende avondzon ons spreekt van rust na een wèlvolvoerde dagtaak O, niet in de verte, na een afmattende sneltreinreis van vele uren moeten wij verademing zoeken, maar in ons eigen Thuis, in den schoot van 't gezin, in de oorden waar elk voorwerp ons van nabij bekend is en een herinnering te voor schijn doet treden. We hebben kalmte noodig, de heilzaamste artsenij voor een overprikkeld zenuwleven, welnu, waar om ontvlieden wij de bronnen, die ge nezing kunnen aanbrengen? de genezing van den lijder.de vvien nog eene zware beproeving wacht. De genezing komt even wel tot stand en hoezeer de gezondheidstoe stand wankelend blijft en een terugkeer naar Indië wel niet meer mogelijk zal zijn, toch is de vader voor het gezin, voor zijne moeder en familie behouden en kan hij nog eenige geluk kige jarer. doorleven. Sedert zijn er na zijne terugkomst in het vaderland reeds eenige jaren verloopen. De ou derlijke plichten drukken meer en meer op het ouderenpaar, dat zich in het koude vaderland met zijn veranderlijk klimaat maar niet geluk kig kan gevoelen en vurig terug verlangt naar de geliefde streken, waar een eeuwigdurende z.omer heerscht, waar de levensvoorwaarden zoo veel gunstiger zijn en dat de bakermat was van 't gene zij tot dusverre goeds en waardeerbaars genoten. De noodzakelijkheid legt hun evenwel hare harde wetten op; de plichten jegens een talrijk kroost moeten, zal het levensdoel bereikt worden, stipt, angstvallig zelfs worden nagekomen, zij spreken gebiedend en dulden geen tegenspraak, geen inbreuk, geene zwakheid. Leidzaam onderwerpt zich de vader van het gezin aan die harde noodzakelijkheid en gewoon lijk ziet men hem, wanneer hij gezond is, tevre den en opgewekt de op hem rustende taak naar vermogen vervullen maar toch zijn er oogen- blikken waarin hij slecht gemutst, met zijnen toestand geen vrede kan nemen en dan kan men hem meermalen met grappigen onwil hoo ien zeggen 't is hier geen klimaat 1 't is geen land! Heilig Indië!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1