Tegen 31/? uur arriveerden de rustbe waarders aldaar, en wat was hare be vinding Het hoofd der gemeente even als de weerspannige Nijkerkenaars lagen allen in diepen rust. Het detache ment is dan ook in den loop dezer mor gen alhier teruggekeerd. 313de STAATS-LOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Vierdé week.) Trekking van 30 October; Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur der Staats-loterij te Amers foort zijn op de navolgende nummers ge vallen: Prijzen van flOOO. No. 20236 en 20775. Prijzen van f70. 1629, 5750, 5763, 5798, 9117, 9133, 9248, 9326, 9334, 9469, 14197, 20313, 20392, 20395, 20445, 20463, 20477. Te zamen 19 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1607, 5655, 5683, 5687, 5733,5756, 5787, 5788, 5790, 5795, 7013, 7436,7582, 9113, 9173, 9197, 9253, 9291, 9312,9331, 9390, 9428, 9436, 9483, 9484, 9486, 10073, 11794,20219,20264,20267,20287,20289, 20342,20343,20360,20369,2043120440, 20482,20503,20527,2053120535,20542, 20551,20580,20660,20684,20687,20699, 20702,20721,20726,20753,20779,20785, 20795. De Directeur van het Postkantoor te Amers foort, maakt bekend, dat van af 1 Nov. de laatste buslichtingen voor de verzendingen per Centraal- en Oosterspoorwegen geschieden als volgt. Centraal-Spoorweg. Richting naar Utrecht. ten 8.3 's morg., 10.30 's morg., 2.16 's av., 2.25 's av., 5.28 's av. en 8.25 's av. Richting naar Kampen. ten 8,28 's morg., 11,39 's morg., 4.15 's av. 5.35 's av. en 8,52 's av. Ooster-Spoorweg. Richting naar Zutphen. ten 8.24 's morg., 12,53 's av. 6.6 's av. en 8,50 's av. Richting'naar Amsterdam. ten 8.3 's morg. 9,3 's morg., 11,35 's morg.i 5,25 'sav. en 8,14 's av. De lichting van:,de ijzeren brievenbus'aan de St. Janstraat geschiedt,: ten 6 's morg., 9,45 's morg., 12.40 's av., 4,45 's av. (alleen op werk dagen) en 8 's avonds. De dienstregelingen zullen spoedig verkrijg baar zijn. De Directeur voornoemd, C. SMITT. Amersfoort, 31 Oct. 1883. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Donderdagmiddag 25 Oct. jl., gepresideerd door den heer Burge meester Jhr. Mr. T. A. J. van Ascli van Wijck, waren aanwezig alle leden. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering deelt de voorzitter mede: dat door den Minister van Binn. Zaken zijn goedgekeurd de benoemingen van leeraren aan het Gymnasium; dat de heer Horstink, in de vorige ver gadering tot leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan de H. B. S. benoemd, heeft tekennen gegeven die benoeming niet aantenemen dat door Ged. Staten is goedgekeurd het dezerzijds genomen besluit tot het om niet afstaan van grond tot stichting en uitbreiding der gasfabriek. Wordt overgelegd het procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-ont vanger, dd. 22 October 1883. Ter Se cretarie gedeponeerd. Daarna was aan de orde: 1. Reclame van den heer J. L. van der Wurfl', tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1883, met ontwerp-besluit tot afwijzing, dat z. h. o. wordt aangenomen. 2. Benoeming aan een onderwijzer aan de openbare jongensschool, uit de voor dracht door B. en W. in overleg met den arrondissements-schoolopziener, na het hoofd der school te hebben gehoord, op gemaakt, waarop voorkomen E. Linden- liovius te IJsselmuiden, L. Binsbergen te de Valk. en C. A. Heunks te Amersfoort. Met 13 van de 15 geldige stemmen wordt eerstgenoemde benoemd. C. A. Heunks verkreeg 2 stemmen. 3. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van het Kantonnaal huis van be waring. Volgens B. en W. geeft de commissie van toezicht op het huis van bewaring, in antwoord op een schrijven van hun College, te kennen dat zij genegen is om de huur van het gebouw Uit. December a. S. eindigende, op de bestaande voor waarden weder voor den tijd van zes jaren te verlengen, doch met het oog op de eventueele plannen der regeering, omtrent den bouw eener gevangenis zich het recht wenscht te zien voorbe houden om die huur, na opzegging min stens een jaar te voren, vroeger te doen eindigen. B. en W. zien daartegen geen bezwaar, waarom zij voorstellen de huur met zes jaren, op de door de Commissie gestelde voorwaarde, te verlengen. Een daartoe strekkend ontwerp-besluit, dat bij het onderzoek in de afdeelingen geen bezwaar ontmoette, wordt z. h. o. aan genomen. 4. Voorstel van B. en W. tot intrek king der verordening tot helling van rechten voor het gebruik der werven. Tengevolge van het reeds vroeger ken baar gemaakte verlangen uwer vergade ring zeggen B. en W. worden door ons sedert eenige jaren geen ver gunningen meer gegevea tot het gebruik maken van de werven tot plaatsing der goederen behalve in enkele gevallen, wan neer daartoe bij het bouwen van wonin gen, tot het tijdelijke plaatsen^van^stee- nen aanvraag geschied. Als gevolg daar van was in de laatste jaren de opbrengst der belasting op het gebruik der ge meente-werven van geen beteekenis, zoo dat dan ook herhaaldelijk in Uwe ver gadering op afschaffing werd aange drongen. Een ontwerp-besluit tot intrekking der daartoe betrekkelijke verordeningen dat in de afdeelingen tot geen bedenkingen aanleiding gaf, wordt vervolgens z. h. o. aangenomen. 5. Rekest van H. van Citter, concier ge van het Gymnasium om verhooging zijner jaarwedde. Volgens de rapporten geeft de le af- deeling in overweging, alvorens te dezer zake eene beslissing te nemen, het col lege van curatoren te hooren, terwijl de meerderheid der 2e afdeeling geene aan leiding vindt voor eene verhooging der jaarwedde, en derhalve voorstelt het ver zoek te wijzen van de hand. De Voorzitter zegt dat het college van curatoren is gehoord, naar aanleiding waarvan B. en W. voorstellen de wedde met f50 te verhoogen, waartoe z. h. o. wordt besloten. Tengevolge eener opmerking van den heer van Beek dat de meerderheid van de 2e afdeeling voorstelt het verzoek af- tewijzen, wordt op het besluit teruggeko men, waarna de heer Gerritsen zegt dat hij tot de meerderheid behoorde die tot afwijzing adviseerde, doch thans na me- dedeeling van het advies van curatoren van meening was veranderd, en vóór het verleenen der verhooging zou stemmen. In omvraag gebracht wordt met 13 tegen 2 stemmen overeenkomstig het voor stel van B. en W. tot verhooging der wedde met f50 besloten. Tegen stemden de heeren v. Beek en Lagerweij. 6. Begrootingen van de Schutterij, het burgerlijk armbestuur en burger-wees huis, dienst 1884, eerstgenoemde in ont vang en uitgaaf bedragende f2125,75, wordt met algemeene stemmen voorloopig goedgekeurd, de daarop volgende tot een bedrag van t 6560 aan ontvang, waaron der f6201,83 subsidie uit de gemeente kas, en gelijk bedrag van "f 6560 aan uit gaven, evenals de laatstgenoemde, bedra gende in ontvang f 11945, waaronder 2132,64'/i subsidie uit de gemeentekas en gelijk bedrag van f11945 aan uitga ven vastgesteld. 7. Gemeente-begrooting voor 1884. Nadat door den Voorzitter de algemeene beraadslagingen zijn geopend, zegt de heer Gerritsen, dat, hoewel de leden daartoe bij de verschillende artikelen de gelegen heid hebben, er op te willen wijzen hoe schraal de toelichting der begrooting dit jaar is; bij verschillende posten nage noeg 40 in getal vindt men als toelichting: «evenals vorig jaar geraamd" enz., en hier bij heeft spreker niet het oog op posten aan geene verandering onderhevig, maar uitsluitend op die welke evenals 't vorige jaar zijn geraamd en evenwel voor ver meerdering of vermindering vatbaar zijn naar zijne meening is zulks in strijd met de regelen der comptabiliteit. Hij wil hierbij voegen dat hij erkennen moet de Voorzitter door het nog kort stondig bekleeden der betrekking van Burgemeester, daartoe niet bij machte is, doch de Wethouders hadden den Raad beter van toelichting moeten dienen. Spreker wil geen voorstel tot renvooi van de begrooting doenin de afdeeling heeft hij inlichtingen gevraagd en daarop antwoord van den Voorzitter der afdeeling ontvangen, doch de opinie van het dag. bestuur heeft hij niet vernomenhet komt hem verder voor dat die toelichtingen in de memorie dienen te worden gegeven, en niet op het laatste oogenblik. De heer Croockewit, vermeent in ant woord op het verwijt den Wethouders door den vorigen spreker gemaakt te kunnen antwoorden, dat het hem voorkomt dat de onderscheidene artikelen voldoende zijn toegelicht en het hem verwondering baart dat hierover in de afdeelingen niet is ge sproken. De Voorzitter acht eene andere inrich ting van de memorie van toelichting wen- schelijk, maar wanneer men de rapporten der afdeelingen nagaat, dan ziet men dat de leden wel op posten, evenals het vo rig jaar uitgetrokken, attendeeren, zooals o. a. bij die voor «belooningen en eere blijken voor getrouw schoolbezoek" en «'t begraven van lijken van armen" het ge val is volgens hem is toelichting over bodig bij posten evenals 't vorig jaar uit getrokken, dat door B. en VV. in ver band met de uitgaven van het vorig jaar is geschied, zoodat de uitdrukkingen «even als ten vorigen jare geraamd" enz. ach terwege hadden kunnen blijven, waardoor de memorie van toelichting \an minder omvang zou zijn geweest. De Voorzitter sluit daarna de algemeene beraadslagingen. De onderscheidene artikelen worden vervolgens in omvraag gebracht in voege als volgt UITGAVEN. Artt. 46, 46his, 47 tot en,met 65 wor den voorloopig aangenomen. Art. 66. Tractementen en! perceptie kosten wegens de ontvangst van het vuur-, haven- en tongeld. De heer Gerritsen wil den hiervoor uitgetrokken post aanhouden totdat om trent de heffing der percentage van het vuur-, haven- en tongeld zal zijn beslist. Nadat door den Voorzitter de wensche- lijkheid is betoogd de uitgetrokken som te behouden, omdat B. en W. voor het einde des jaars voorstellen behooren te doen, en bij eventueele wijziging in de heffing, ter dezer zake voorstellen kun nen worden gedaan, en de heer Gerrit sen heeft gezegd dat hij ei alléén de aan dacht op heeft willen vestigen, wordt het artikel voorloopig aangenomen, zoo mede de artt. 67 tot en met 71. Art. 72. Bezoldiging van den genees kundige belast met het toezicht op de hui zen van ontucht en de publieke vrouwen. Volgens het rapport der le afdeeling meent een lid op de gronden reeds bij de behandeling van vorige begrootingen aangegeven, zich tegen de alhier uitge trokken bezoldiging te moeten verklaren. De Voorzitter deelt hieromtrent mede dat B. en W, er op moeten wijzen zoo lang de verordening op de huizen van outucht en publieke vrouwen bestaat deze post zal moeten behouden blijvenwordt dit artikel echter afgestemd dan zullen zoo spoedig mogelijk voorstellen te dezer zake moeten worden gedaan. De heer Gerritsen zegt het van belang te hebben geacht deze zaak nog eens ter sprake te brengen, ten eerste om de zaak zelve en ten anderen omdat de ver ordening sedert haren datum 1856 niet is herzien. Naar zijne meening mag de gemeente geene belastingen heffen voor het be schikbaar stellen van gegarandeerd ge zonde vrouwen, en is van oordeel hier over niet verder te behoeven uittewijden na het in dezen zomer te 'sHage gehou den congres, waarvan de leden op de hoogte zullen zijn. De Voorzitter antwoordt dat hij óók is tegen verplichte keuring, doch de com missie van wetgeving in deze actief is, en hij gaarne mededeeling zal ontvangen van het verhandelde op het door den vorigen spreker bedoeld congres, alwaar hij niet tegenwoordig was. Waarna het artikel, alsmede de vol genden tot en met art. 75 voorloopig wor den aangenomen. Art. 76. Ameublement voor het Zieken huis, voor memorie" uitgetrokken. Volgens het rapport der le afdeeling is naar het oordeel van enkele leden het tegenwoordige gebouw voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten niet voldoende van het noodige voorzien, om bij het ontstaan van zoodanige ziekte in deze gemeente onmiddellijk in gebruik te kunnen worden genomen. Volgens de bewering van een lid zou ook de tegenwoordige bewoner niet ge negen zijn de verpleging van lijders op zich te nemen. Zij doen derhalve het voorstel om op dit artikel f300 uittetrekken ter bestrij ding van de kosten tot aanschaffing van de noodige zaken, terwijl zij aan B. en W. in overweging geven met een daartoe geschikt persoon in overleg te treden, om zoonoodig als zieken-oppasser dienst te kunnen te doen. De heer Croockewit meent dat alhier geene som behoeft te worden uitgetrok ken het gebouw etc, is door den Ge neeskundigen inspecteur bezichtigd en goedgekeurdgedurende het bestaan der inrichting is er geen patiënt in opgeno men behoeven te worden, en bij de nood zakelijkheid daarvan is er voldoende ameu blement aanwezig om in behoorlijke ver pleging van 2 a 3 patiënten te voorzien de aanschaffing van verder ameublement zou er toe kunnen leiden dat een voor raad beddegoed etc. ongebruikt aanwezig was en verwaarloozing daarvan mogelijk ongerekend den last van toezicht en onderhoud. Volgens spreker is de tegenwoordige bewoner zich van zijne instructie ten volle bewust, en genegen de bepalingen daarvan na te komen. De heer Groeneboom zegt dank voor de gedane mededeeling, doch dringt niet temin op betere voorziening aan. 't Was hem niet bekend dat van deze inrichting voor lijders aan andere besmettelijke ziek ten dan aan cholera gebruik kon worden gemaakt, anders was zulks door hem reeds dikwerf geschied. De heer Croockewit blijft bij zijn ge voelen dat meerdere uitbreiding voorals nog niet noodzakelijk is, en dat bij het eventueel opnemen van lijders het be- noodigde in beperkten tijd zou zijn aan- teschaffen, terwijl bij weigering van den concierge tot verpleging ook daarin als dan zou kunnen worden voorzien. Eeni ge belooning voor de verpleging komt hem wenschelijk voor. De heer Groeneboom stelt voor eene som van f 300 alhier uittetrekken, en blijft, na voorlezing van het in de in richting aanwezige, bij zijn gevoelen vol harden. Op eene deswege door den heer vZijst gedane vraag geeft de heer Groeneboom te kennen dat binnen weinig tijds, bij het ontstaan van epedemie, niet in het benoodigde kan worden voorzien, en met den tegenwoordigen voorraad geene zie kenverpleging mogelijk is. De heer Gerritsen meent dat het na het aangevoerde voor de leden moeilijk wordt in deze eene beslissing te nemen en stelt derhalve voor dezen post, zooals hij is uitgetrokken te behouden, en het voorstel van den heer Groeneboom aan B. en W. te x-envooieeren, om ter dezer zake de Gezondheidscommissie te hooren. Hetwelk, nadat de heer Groeneboom verklaarde zich daarmede te kunnen ver eenigen, z. h. o. wordt aangenomen. Art. 77. Jaarwedde van den Commis saris en agenten van politie, etc. Volgens het rapport der le afdeeling geeft de omstandigheid dat de hoofdagent van politie tengevolge van ongesteldheid bij afwisseling gedurende langen tijd ver hinderd is zijne werkzaamheden te ver richten, enkele leden aanleiding tot de vraag of, met het oog op den politie dienst, die onhoudbare toestand kan be stendigd worden. De Voorzitter deelt mede dat de hoofd agent, ongeacht zijnen ziekelijken toe stand, toch werkzaamheden verricht die hem in zijne betrekking zijn opgedragen, doch voornemens is den te benoemen Commissaris van politie over deze aan gelegenheid te spreken, en dienaangaande, zoonoodig, voorstellen te doen. Waarna het artikel wordt aangenomen, alsmede de artt. 78, 79 en 80. Art. 81. Kosten der brandweer. Zooals de ondervinding heeft geleerd zegt het rapport der le afdeelingvol doet de inrichting van de brandweer niet aan de behoefte. De afdeeling spreekt mitsdien dewen- schelijkheid uit van eene reorganisatie der brandweer en de vernieuwing van het materieel, met uitnoodiging aan Burg. en Weth. deswege voorstellen te doen. De heer Croockewit deelt mede dat het materiëel in het brandcollege is ter sprake gebracht en dat college ook van meening is dat nog eene spuit van nieu were constructie moet worden aangeschaft ter vervanging van de spuiten nos. 2 en 4. De heer v. d. Wall Bake zegt met ge noegen deze mededeeling te hebben ge hoord, en geeft het dag. best. eene reor ganisatie in overweging. De Voorzitter antwoordt dat de orga nisatie op goede grondslagen is geschoeid, en de noodzakelijkheid tot aanschaffing van een vast personeel niet is gebleken. De heer v. d. Wall Bake is ook het idee van aanschaffing van een personeel, met het oog op de vele kosten niet toe gedaan, doch meent dat er een midden weg bestaat, n.l. meerdere oefening. Nadat de heer Croockewit nog heeft medegedeeld dat een nieuw reglement van dienst, waarin gelegenheid gegeven wordt tot oefening, wanneer brandmees ters in overleg met het brandcollege zulks

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2