lieden avond geeft de Heer Dumoulin Gymnastiek onderwijzer alhier, in de groote zaal der Sociëteit „Arnicitia" aan zijne leerlingen weder een kinderfeest zij die een dergelijk feest in het vorig jaar door denzelfden Heer gegeven, bijwoon den, weten welk genot, voor jong en ond daar te smaken valt en zullen daar om zeer zeker ook nu niet te huis blij ven, dewijl wij hen die een vorige maal verhinderd weiden of om audere rede nen te huis bleven, met het volste ver trouwen een bezoek durven aanbevelen. GEMENGDE BERICHTEN. De rechtbank te Zwolle heeft een schippersknecht uit Avereest, die zich bij herhaling schuldig maakte aan misbruik van sterken drank, veroordeeld tot 21 dagen gevangenisstraf. Na dien tijd krijgt hij in een rijks gesticht, waar niet ge tapt wordt, gedurende zes maanden vast werk met vrij logies, kost, Idee ren en bewassching. De Bank van Leening te Deventer mag, ingevolge machtiging van Z. M. den Ko ning, over 188-4 weder een rente van 13 percent heffen van de te beleenen panden. Te Viiezenveen is een jongman van zeventig jaar getrouwd met eene bruid van 31 jaar. Na de huwelijksplechtigheid raakten ze met paard en wagen te water, en werden met moeite gered. Zaterdag, tegen den avond, hebben twee groote kwaadaardige honden een gruwelijke slachting aangericht, tusschen weidende schapen, nabij Groningen aan den Korreweg. De eigenaars vonden de arme beesten geheel verscheurd en nog verscheidene op het punt van verdrinken, die op hun vlucht in de duisternis in de slooten waren geloopen. Een liefhebber heeft berekend dat een mensch van middelmatige bespraaktheid gemiddeld drie uren per dag spreekt. Re kent men 100 woorden in (ie minuut, dan spreekt hij elk uur ongeveer 2-4 octa vo bladzijden, dus per week G00 bladzij den, 't geen per jaar omtrent 52 gewone boekdeelen zou beslaan. Het winterpaleis van den Czaar is een groot gebouw van bruine steen en be slaat een ontzaglijke oppen lakte, ieder van de zijden (het is bijna vierkant) on geveer <450 voeten meetende, maar het is niet meer dan 90 voet boog en de zware kroonlijst die een bijna onafge broken lijn om den top vormt neemt nog meer van de hoogte af. Op dezen kroonlijst is een groot getal standbeelden geplaatst, en er is niet veel verbeeldingskracht noodig, om zich voor te stellen dat het personen zijn die be proeven langs het dak de wijk te nemen, zoo verspreid zijn ze tusscher.de sclioor- stecnen. Het algemeen effect van het ge bouw, dat slechts van 1839 dateert zou klein zijn als het gebouw niet die afme tingen had, dat het gebrek aan archi tectonische grootschheid vergoedt. Het inwendige mist evenzeer allen bouwkun digen stijl en er is piet één groote trap. Het is een eenvoudige vierkante ruimte verdeeld in kamers, maar eenige hiervan zijn werkelijk prachtig en als zij met de bloem der' Russische maatschappij ge vuld zijn, zooals het getal is met ko ninklijke recepties gedurende de winter maanden, dan moet het een machtigen indruk maken. Peter's troonzaal, met zil veren kandelabers, roodgekleurde wanden en rijk versierden koepelde gezelschaps zaal met vergulde kolommen; de troon zaal, met massief marmeren pilaren en gouden kandelabers; de schilden-zaal met kristallen kandelabers met gouden en zilveren schilden als tropeën tegen de muren en alle keizerlijke vertrekken reiken tot aan de hoogste zoldering. De opeenvolgende rijën van receptie-zalen en corridors zijn ook imposant, hoewel de beschildei ing met slagvelden, waar moord en plundering in al hun verschrikkelijk- veur der eigen prefijt." »'t Is bestig! zegt Reekof, gelukkig, en zégen van God! Nou worde weer mins en zal ou schcld- noam verdvvienen as snee veur dn zon; iimdat en ielk ou zal priezen en achten, as de goed duut en et vluuken en schrêken der oan gèft, joa, ineer as genogt." En zie, dit gebeurde, want Janus bleef zijne bekeeriog getrouw en zei vaak tot zijn broertje: iMicn jungskel joa gij bint doar schuld oan; oan ou he'k et te danken, went a'k ou nie zoo alleminselik lief ha gehad, dan wa'k zóó nie ge schrokken. Leer dus van mien, dat et kwoaje zien loon kriegt, krek zoowel as et goeijc moar dat et loon van et goeijc wied weg et beste is en et meiste geluk bringt. W. ROMBOüTS. heid zijn afgebeeld mét een eentonigheid die haast walgelijk wordt, weinig ge schikt is voor opsiering van zalen, die voor vroolijke vergaderingen bestemd zijn, en zij moeten akelig afsteken bij de schit terende toiletten en glinsterende juwee- len en sehoone vrouwelijke vormen. Een Engelsch blad deelt den volgen den trek van scherpzinnigheid van een bond mede. Een dame auit Radliorshire, die voor eenige maanden gehuwd en ba ren man naar Yorks-hire gevolgd was, bracht onlangs, in bet ouderlijke huis, haar vader een bezoek. Laatstgenoemde had vroeger vele herdershonden waarvan de dame steeds zeer veel gehouden had. Thans echter, nu het vee weggedaan was, waren de honden, op één na, on der de buren verspreid. Deze eene ontving zijn vi oegere mees teres met alle teekenen van blijdschap en liep des nachts na hare aankomst naar een boerderij, op zeven mijlen af- stands, bet tegenwoordige verblijf van een zijner vroegeie makkers, die 'ljlind geworden was en liet genadebrood at. De dame vond den volgenden mórgen voor de huisdeur de hond, die haar oen voiigeu dag zoo hartelijk begroet bad, in gezelschap van den ouden blinden makker. Deze was blijkbaar door den makker gebaald om zijn vroegere wel doenster te begroeten, want 's avonds van denzelfden dag bracht de ziende den blinde weer naar buis en keerde daarop zelf terug. Hij bad in liet geheel dus een afstand van 28 mijlen afgelegd, om zijn ouden blinden makker een plezier te doen en dan spreekt men nog van stom me dieren. Een koetsier in de rue N.-Dame te Parijs kreeg onlangs een erfenis. Met zijn geld kocht hij actiën en ten einde ze aan de oogen der dieven te onttrekken, naai de hij zijne fortuin in de pijpen van een vei sleten onderbroek. Terwijl bij Woensdag op den bok van zijn rijtuig zat te droomen, kwam iemand hem melden dat dieven in zijne woning waren gebroken en ze geheel leegge plunderd hadden. De koetsier stond een oogenblik later op zijn kamer. De dieven hadden inderdaad alles meegenomen uitgezonderd nogthans de kostelijke onderbroek. In de verschillende garnizoensplaatsen, bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoonlijk personen aan voor vrijwillige dienstneming. Gebrek aan werk en lage loonen zijn hiervan hoofdzakelijk de be weegredenen. Een rijk koopman te Moskou, Guskie genaamd, overleed dezer dagen aldaar en had bevolen, dat er aan alle armen, die zich daartoe aanmeldden, giften in geld zouden worden uitgereikt. Deze uitdee- ling zou Dinsdag plaats hebben. Het ge drang werd echter weldra zoo groot, dat bet onmogelijk was op deze wijze aan den laatsten wil van den overledene te voldoen. Men staakte de uitdeeling toen het bleek, dat er een aantal personen doodgedrukt en vele anderen zwaar ge kwetst waren. Nadat bet der politie eindelijk gelukt was den roover Cecchirii te vangen, slaag de bij er toch weer in om te ontsnap pen. Nauwelijks was zijn ontvluchting be kend of de prefect van Napels zond een aantal karabiniers uit, die bet eiland Iscliia in alle richtingen doorkruisten. Toen een patrouille bij den berg Epomeo kwam, zeide een boei-, dat bij door zijn venster een man, die zeer goed Cecchini kon zijn, zich in een grot op den berg bad zien verschuilen. Onmiddellijk werd de berg omsingeld en ue kring werd telkens nauwer gesloten, tot men einde lijk bij de grot kwam. Cecchini, want bij was het werkelijk, trad moedig uit zijn schuilplaats. De overmacht en de gewe ren, die op hem gericht waren, ziende, riep bij: Schiet niet, ik geef mij over! Hij werd daarop geboeid en naar de ge vangenis overgebracht. De som van lUüO francs, die op zijn hoofd gesteld was, is den boer uitbetaald, daar zijne mededee- ling tot de aanhouding bad aanleiding ge geven. Cecchini is pas 27 jaar oud en bedreef op zijn lGden jaar zijn eersten diefstal. Vijf jaren later ontvluchtte hij van het eiland Giglio, waar hij gevangen zat, door middel van een bark. In de drie vol gende jaren onderging hij veertien ver oordeelingen en wist telkens te ontsnap pen. In Mei 1882 viel luj in Rome ie mand aan, om hem te bestelen, geraak te toen met de politie in een bloedig ge vecht, verwondde een agent doodelijk en vluchtte. Men ontdekte hern in het huis zijner zuster, doch bij ontkwam over de daken. In Januari 1882 deed hij met eeni ge makkers een aanval op een spoortrein. v Bij het hof van assises is op het oogen blik te Petersburg een proces in behan deling, dat groote sensatie verwekt, na melijk een van die processen, die inge-v steld zijn tegen lien, die in den laatsten oorlog in bet Oosten geprofiteerd hebben van de omstandigheden om zich te ver rijken ten nadeele der legertroepen, die van honger en koude in Turkije zijn om gekomen. Het is bekend, dat eenige dezer ellendigen aan de zieken en gewonden geneesmiddelen toegediend hebben zonder eenige waarde. In liet proces, dat nu in behandeling is, zit de intendant Rossitski met verscheidene medeplichtingen op de bank der beschuldigden, onder beschul diging den Staat enorme verliezen on geveer 15 millioen roebels veroorzaakt te hebben, door bedriegelijke handelingen met verschillende leveranciers. Alle be schuldigden beweren onschuldig te zijn niettegenstaande doorslaande bewijzen van bun schuld voorhanden zijn, zoodat ook algemeen eene veroordeeling wordt tege moet gezien, ondanks de krachtige po gingen der verdediging om hen vrij te pleiten. Eerst na veertien dagen zal het rechtsgeding afgeloopen zijn. Men vertelt wonderen over het nieuwe monster-logement, dat te Londen is op gericht, onder den naam van The Jirst avenue hótel. Voor dit hotel, dat op de plaats van het oude Duke's Theatre staat, werden niet minder dan 100 huizen af gebroken. De pracht is groot1200 gloeilampen branden er beneden en bo ven. Er is een telegraaf- en postkantoor. Men neemt in liet hotel een plaatsbrief- jc voor alle ooi den der werelder is een kantoor, waar men kaarten neemt voor allé feesten, theaters en a concerten. De meubeleering kost 70,000 pond ster ling. Men logeert daar tegen vaste prij zen voor bediening en voor de knechts geeft men niets. Een bewoner van Camart nabij Parijs keerde onlangs 's avonds te vier ure naar huis terug door een boscbje. Hij be merkte op verschillende hoornen stukjes papier met de woorden»Kom hier." Hij volgde de laan, door nieuwsgierig- beid gedreven en vond aun liet einde een groot plakkaat met de woorden «Kijk op zijde, gij zult mij vinden opge hangen maar nooit zult ge weten, wie ik ben. Waarschuw de gendarmen." Inderdaad ontdekte de man ter zijde van den weg een lijk, aan een boomtak wiegelende, 't Was een man van om streeks vijf-en-zestig jaar. De merken van zijn linnengoed waren uitgesneden. Men beeft nog niet ontdekt, wie de zonder linge zelfmoordenaar was. Veel nieuws krijgt men niet te hooien uit Tongking, en wat er komt wordt eerst nog door Jules Ferry onderzocht, en wat hij minder geschikt vindt oin openbaar gemaakt te worden, ondergaat eerst een wijziging, of wordt geheel ver zwegen. In plaats dut de regeering be richten van overwinningen kon meedeejen, beeft zij een nieuw crediet van 20 mil lioen moeten aanvragenin de memorie van toelichting wordt aan de Kamer ver teld, dat dit crediet wordt gevraagd om te voldoen aan een vroeger vatum der Kamer, om de eer der Fransche vlag in Tongking op te houden. Dat Courbetnog geen aanval op Sonray of Bac-Ninh ge daan beeft, beeft zijn oorzaak in de veel te geringe troepenmacht, waarover hij beschikt; natuurlijk moet hij, voor hij verder kan trekken, eerst zorgen in den rug gedekt te wezen. Bovendien hebben de Franschen nog de bronzen kanonnen, terwijl de Chineezen stalen Krupp-kanon- nen hebben, die veel verder dragen be nevens repetitiegeweren, waarmede van de Franschen slechts de matrozen gewa pend zijn. Hit Hongkong werd den 17n geseind, dat 6000 man Franschen met kanonneer booten naar Sontay waren ver trokken, en op zeven mijlen van die stad een kamp hadden opgeslagen de vijan delijke strijdkrachten worden geschat op 20.000 man. De Figaro deelt het volgende mede De heer Soriano, Spaanseh ambtenaar, die eenigen tijd in Amsterdam heeft door gebracht, keerde over Parijs naar zijn land terug. Hij was daar afgestapt in bet hotel Richmond, Rue du Helder te Parijs. Toen bij de Fransche hoofdstad verlaten zou, nam hij in een koffer papieren mede van het grootste gewicht, omstreeks 5000 fiancs in goud en knnstvoorwerpen in Nederland gekocht, tot een gezamenlijke waarde van vijftigduizend frc. Een zijner vrienden vergezelde den heer Soriano in het rijtuig, terwijl de groote koffer met een kleinere bovenop werden gezet. De beide heeren lieten zich naar het station van Orleans brengen, maar onderweg uitte de koetsier plotseling een schreeuw, om dat de kleinste koffer van achteren tegen hem aanviel. Omziende bespeurde hij tot zijn schrik, dat de riemen van de impe riale waren doorgesneden en de groote koller verdwenen was. De heer Soriano liet zich onmiddellijk naar een politiebureau brengen. Hij wil de niet gelooven. dat de koetsier geen gemeene zaak met de dieven bad ge maakt. Deze echter, een braaf man, kon zijn onschuld ten volle bewijzen en bleef op vrije voeten. De politie heeft intus- schen een ernstig onderzoek ingesteld, maar tot heden te vergeefs. Men ver moedt, dat de dieven volkomen op de hoogte waren van de omstandigheden van den heer Soriano, daar zij juist den kof fer hebben gekozen, die de kostbaarhe den bevatte. Bij den hevigen storrn, die van ver leden week Maandag tot Woensdag ook de omstreken van Constanz teisterde, is een stevige muur ingestort en zoodanig op bet dak van het hotel Bodan gevallen, dat twee verdiepingen van dit gebouw geheel vernield werden. Op de zolderver dieping was de dienstbodenkamer, waar vier meisjes sliepen. Deze vielen met hun ledekanten en bedden omlaag en kwamen door twee zolderingen heen in de keuken terecht. Die de gruwelijke verwoesting zagen konden zich niet begrijpen hoe het mogelijk was, dat drie der dienstmeisjes zoo goed als ongedeerd gebleven waren. Het vierde was onder het puin bedolven en terstond gestikt. Een reiziger, die op een spoorweg rookte in een coupé waar dit verboden was, is daarvoor tot een boete van lfj mark of 2 dagen gevangenisstraf vei oor- deeld. Twee anderen zijn tot vier dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het zingen van onzedelijke liedjes in den trein. Te Leiden moet een vrouw zijn gep resteerd, verdacht van talrijke vergifti gingen te hebben gepleegd, en dat wel in 22 gevallen. Alleen om verschillende fondsgelden in bezit te krijgen. In verband rnet de drie gearresteerden te Vorst als verdacht van den moord te Ileinoo, beeft men aldaar eene huiszoe king gehouden, waarbij gevonden zijn, onder een vat verborgengouden ket tingen, ringen en andere kostbaarbeden verscheidene ganzenkoppen, vleugels, ko nijnenvellen, enz. Twee revolvers waren in een mesthoop verborgen, waarvan een nog met zes kogels geladen was. De vrouw van een arbeider S. te Ap pelscha was bezig pannekoeken te bak ken, toen eensklaps de storm den gevel van hare woning wegrukte, waardoor zij genoodzaakt werd dadelijk te verhuizen. Een ontzettend ongeluk had onlangs te Rixdorf bij Berlijn plaats. Een aali- tal kinderen bail op een open terrein een bijzonder grooten sneeuwpop gemaakt en die uitgehold, zoodat er zich een kleine jongen gemakkelijk in verbergen kon. Op het oogenblik dat het 5 jarig zoonje van een arbeider, Matschat genaamd, in de pop gekropen was, kwam een groote- re knaap aanloopen met een bijl in de hand en, nergens van wetend, riep hij uit dat bij den sneeuwman liet hoofd zou afhakken. Voor dat iemand het beletten kon was bet ongeluk reeds geschied en de arme vcrscholene deerlijk gewond. Er werd terstond geneeskundige hulp aangewend, doch inen vreest dat het knaapje wel aan de bekomen wonde ster ven zal. BURGELIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 12 Dec. Anna Maria, d. van Johan nes van der Wilde en Anna Maria Uageineijer. Maurits Samuel, z. van Barend van Gelder en Grietje Eva Goudvis. '13 Dec. Jansje, d. van Hendrik Barten en Elisabeth Winterswijk. 14 Dec. Maria Petrouella Jacoba, d. van Peter Jacobus llubertus van Montfort en Maria Tar- dijnHendrika Christina, d. van Rijk Wijnands en Gezina Johanna Rötgers. 16 Dec. Antonia, d. van Nicolaas van Meeteren en Francina van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2