Officiëele Publicatie. Staten-Generaal. liet volgende telegram ontvangen „Sontay is genomen. De gezamenlijke buitenwerken werden op 16 Dec. stor menderhand veroverd; gedurende den daarop volgenden nacht ontruimde de vijand de citadel, welk op 17 Dec. zon der gevecht door ons werd bezet. Men weet niet in welke richting de vijand de wijk heeft genomen. Ons verlies bedraagt: 15 gesneuvelden, waaronder één offiicier, en 60 gewonden, waaronder vijf offi cieren. Ook bij de behandeling van Hoofdstuk IX, Waterstaat, van de begrooting voor 1884 was bezuiniging de heerschende leus in de Tweede Kamer. De heer Brantsen van de Zijpe opende met dat woord de algemeene beraadslagingen, de heer Roëll wees met nadruk op de ontzaglijke vermeerdering der Uitgaver. voor rivierverbetering, sedert de dagen van Thorbecke; de heer Tak van Poortvliet schreef de uitzetting van het eindcijfer op dit hoofdstuk vooral toe aan het stelsel volgens hetwelk de Mi nisters niet zelf de teugels strak houden, maar ze overgeven aan de handen van de inspecteurs niet-verantwoordelijke personen terwijl de heer Buma betoog de dat veel zou gewonnen zijn indien de Staatsbemoeiing niet verder ging dan krachtige ondersteuning van het particu lier iniatief. De Minister Van den Bergh, dien de meeste sprekers hun vertrouwen betuigdenwil ook wel bezuinigen maarverstandig, met overleg, en niet ten koste der zuinigheid. Somtijds moeten tonnen gouds worden uitgege ven, om millioenen rentegoed te maken. Bij den Spoorweg-aanleg bijv. was de zuinigheid eenvoudig een fictiede in genieurs vroegen niet naar de begroo ting maar de Min. zei het uit eigen ervaring, naar 't geen zij noodig had den. Ook op bijzondere punten werd bij de algemeene beraadslagingen de aan dacht gevestigd. De heer Brantsen van de Zijpe drong aan op het gebruik van binnenlandsche steenen bij de uitvoering van openbare werken, en vroeg naar den toestand der brandbluschmiddelen in onze Rijksgebouwen, de heeren De Jong, en A. Van Dedetn vroegen een onderzoek naar de invloeden van de hooge en snelle stortvloeden in de Zuiderzee, in 't be lang van de dijken van West-Friesland en van Overijsel. De heer Lieftinck kwam met een bescheiden vraag over het zee vaartkundig onderwijs, en vernam dat de Minister tegen het verplicht examen der stuursheden opzag, omdat daaruit ook de verplichting voor den staat uit zou voortvloeien, voor het onderwijs te zorgen. Bij de behandeling der artikelen is de post jaarwedden door de Regeering verminderd met f 2400, om dien post tot het bedrag van 1883 terug te bren gen, en nader op voorstel der Com missie van Rapporteurs door de kamer met f 1600, als protest tegen de verdee ling eener vrijgevallen bezoldiging onder de ambtenaren. Aangenomen werd een amendement van den heer Rutgers tot vermindering met f 40.000 van den post reis- en verblijfkosten, als gevolg van een verleden jaar genomen besluit ten opzichte van het tarief, waaraan de Re geering nog geen gevolg heeft gegeven. Op de posten voor rivierverbetering werd ^door aanneming van amendementen van de heeren Dirks en Van der Heijden niet minder dan 2 ton geschrapt. Een amendement van den heer A. van De- dem om nagenoeg 1% millioen minder uit te trekken bestemd voor baggerwerk in den Nieuwen Maasmond, weid ver worpen na de stellige verklaring van den Minister dat men thans op den goeden weg was om na Ojareneen waterleiding te bezitten die volkomen aan het doel beantwoordt. In de avondzitting van Vrijdag werden weder een groot getal bezuinigings-amen- dementen aangenomen. Zoo zijn o. a. ge schrapt f 29,000 op het onderhoud van het Apeldoornsche kanaal, f 20,000 on derhoud NoordHollandsch Kanaal f17,000 voor het kanaal van Terneuzen, f 48,000 vóór de tonnenbrug te Vlissingen, f15,000 voor het archiefgebouw der Rekenkamer. Overgenomen werden amendementen tot vermindering van f 50,000 voor onder houd van het V'oornsche kanaal en van f 10,000 voor subsidie tot overbrugging der Oude Maas. De motie waarbij aangedrongen wordt op verbetering van den waterweg Am sterdam—Rotterdam werd tot na het recès uitgesteld. Sterk werd afgekeurd dat nu geble ken is dat de verbinding van de Voor- zaan met het Noordzeekanaal, welk werk door Rijk en Provincie wordt gesubsidi eerd, minder kost dan de raming, dat mintlere de gemeente Zaandam ten goe de komt zoodat zij er niets aan bij draagt. Zaterdag kwam de spoorwegbegroo- ting aan de orde. Zij werd aangenomen met 57 tegen 11 stemmen, na verlaging met 1 millioen voor uitbreiding van per soneel, 2Vj ton voor het hoofdgebouw van het station te Nijmegen, 5 ton voor de werken aan de lijn RotterdamHoek van Holland, 2 ton voor steigers aan de buitenhaven te Vlissingen en f 35.000 voor onvoorziene uitgaven. Bij de voortgezette discussiën over de begrooting voor Waterstaat zijn nog weg gevallen t 7500 voor proefnemingen met den kunstmatigen elfteelt, f 1000 voor toelagen aan leerlingen der Landbouw school f 40,000 voor posterijen en f 10.000 voor telegraaflijnen. De begroo ting werd aangenomen met algemeene stemmen op 2 na (Wintgens en Corver- Hooft.) Bij Hoofdstuk X, Koloniën, deelde de Minister ad intirim mede, dat de gou- verneur-gcneaaal van Neerlandsch-Indië den Koning eervol ontslag heeft gevraagd en dat de Indische begrooting tot cre- dietwet is veranderd. De behandeling werd in de avondzitting voortgezet, waarop de Kamer na dit Hoofdstuk, benevens de Wet op de Onvoorziene Uit gaven en Middelen te hebben goedge keurd, op recès ging. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 11. December 1883, circulaire no. 1 N. M. en S., betreffende de werviug voor den dienst in Oost- Indië, Brengt ter kennis van de belangheb benden, dat afdrukken eener afkondiging, nopens de werving voor het leger in (Jost- Indië, waarin nadere bepalingen ook om trent de aan het dienstnemen verbonden voordeelen vervat zijn, ter plaatselijke Secretarie verkrijgbaar zijn gesteld. Amersfoort, den 24. December 1883. Ue Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 24 Dec. 1883. Door Z. D. II. W. den aarstbisschop van Utrecht is benoemd tot kapelaan alhier, den Weleerwaarden heer W. J. Th. Hooijman, kapelaan te Doetinchem. In zijn plaats is benoemd den Weleer waarden heer Hoogveld thans kapelaan te Amersfoort. Verkoopiug van vaste goederen. Zaterdagavond 22 December 1883 in het koffihuis «Het Valkje" te Amersfoort. Notaiis de Heer Mr. J. M. RICHELLE. 2 perc. Bouwterrein aan de SI ijk poort aan den weg naar Beekestein, verkocht voor f 1310. Vier Werkmanswoningen aan de Wolvesteeg verkocht voor 3670. Overigens is alles opgehouden. BINNENLAND. Bij Z. K. H. Prins Alexander der Ne derlanden, Prins van Oranje, Voorzitter der Centrale Commissie tot het inzamelen van giften ter leniging der rampen in Nederlandsch-Indië, is door bemiddeling van den Nederlandschen gezant te Was hington, de heer Von Weckkerlin, inge komen 925.10 Ds. zegge f2312.75. In de gemeente Achtkarspelen is een dochter van den heer W. op den open baren weg aangerand en zoodanig mis handeld, dat zij in bewusteloozen toe stand naar huis is gebracht. De dader is tot nog toe onbekend. Te Berkhout is door eenige veehou ders het plan opgevat eene maatschappij op te richten ter verzending van melk naar Londen, dat door vele boeren met belangstelling wordt ondersteund. In Oud-Beierland werden gedurende de heerschende epidemie reeds 582 per sonen door de pokziekte bezocht, waar van er 176 of ruim 30 pCt. overleden. GEMENGDE BERICHTEN. Nederland is tot het Statenverbond toegetreden tot verdelging van den druif- luis. Door de politie moeten mededeelingen ontvangen zijn, dat vefëcheidene uitge weken Ieren uit Amerika naar Engeland vertrokken zijn, om den dood van O'Don- nel, den moordenaar van den verklikker, op Engelands eersten minister te wreken. Er worden dan ook buitengewone voor zorgsmaatregelen genomen, om de vei ligheid van Gladstone te Hawarden te verzekeren. Verscheidene policie-agenten met revolvers gewapend, zijn in den om trek van zijne woning gestationneerd. Ook moeten bij het gemeentebestuur van Londen dreigbrieven ontvangen zijn, dat men de gevangenis van Newgate en de Londonbrug over de Theems in de lucht zou laten springen. De ontvangst van ons muziekcorps de Grenadiers en Jagers te Antwerpen en te Gent is buitengewoon hartelijk en luisterrijk geweest. Op beide plaatsen be ijverde men zich om den Noorderbroe ders zijn vriendschap te betoonen. Zij werden in optocht naar het stadhuis ge leid, daar plechtig door het gemeentebe stuur begroet en bij de feestelijkheden en maaltijden werd van weerszijden me nig hartelijk woord gesproken. Het wel- dadigsheidsconeert te Gent, ten voordeele van de slachtoffers der ramp van Krake- tau, was druk bezocht. Van Gent is het corps naar Luik ver trokken. Op last van Z. M. den Koning hebben de officieren van de Grenadiers en Jagers, audiëntie gevraagd bij Koning Leopold, om hem hunne opwachting te maken. In de nabijheid van Ulft waren eenige knapen aan het verstoppertje spelen in een onbewoond huis. Terwijl een paar van hen zich in een bedstede wilden verbergen, vonden zij daar het lijk van eene vrouw. De kinderen sne'den doo- delijk verschrikt, naar huis en maakten het aan hunne ouders bekend. Bij na der onderzoek bleek, dat het 't lijk was van vrouw Benting uit Bredenbroek die sedert geruimen tijd vermist is. Naar wij vernemen werd die vrouw wegens een gepleegde diefstal veroordeeld en door de politie gezocht. Zij hield zich in dit onbewoond huis verborgen en is waar schijnlijk door gebrek en koude omgeko men. Haar aangezicht en handen waren bijna geheel door de ratten en muizen opgepeuzeld. Den 17 dezer is door den heer van Laak te Stilleweg een vos geschoten, met een touwtje om den hals. Vermoe delijk is het dezelfde vos, die door hem in het voorjaar te Loerbeek is opgegra ven en toen met een touwtje om den hals is ontsnapt. Heintje zag er goed uit, doch had eene erge verzwering aan den hals. In den circus Carré, die te Keulen voorstellingen gaf, is dezer dagen een bravourstuk uitgevoerd, waarin Miss Co- ra hare hare macht over de door haar gedresseerde dieren op het schitterendst getoond heeft. Miss Cora had onder den grootsten bijval van het publiek het ver blijf van hare viervoetige kunstenaars verlaten. Een leeuw en de beer waren in de grootste afdeeling achtergebleven, terwijl de andere leeuwen zich reeds in een ander hok ter zijde bevonden Toen de beer had den koning van de woestijn misschien op de teenen ge trapt pakte de leeuw grimmig den lompert aan. De aangevallene zette zich in postuur en nu vertoonde zich een tooneel, waarbij men vreesde den beer als de zwakste, door de .klauwen en de tanden van zijn aanvaller te zien ver scheuren. De stalknechts snelden met groote ijzeren stangen toe en beproefden de woedende strijders te scheiden. Daar ontsloot de dierentemster het hok, trad kloekmoedig er binnen en ge bood de dieren stilte. Terstond gehoor zaamden zij, en toen Miss Cora den beer naar het zijhok, dat hem tot woning strekt, wees, trad hij het mak als een binnen. Een dame klaagde bij haar melkboerin dat de melk zoo schraal was. «Och me vrouw," gaf de welbespraakte boerin hierop ten antwoord, »u moet weten dat de koeien bij de tegenwoordige warmte zoo ontzettend veel water drinken. Dat jagers ter jacht gaande hazen ver schalken, behoort tot de gewone ornslan digheden dat een haas drie jagers kon verschalken, is zeer zeker iets buitenge woons en toch was dit dezer dagen het geval. Drie jagers ter jacht zijnde, vervolgden een haas, doch konden daar op niet schieten, wijl ze] in dicht kreupel hout liep. Op eens ziet men den haas op- en nederspringen, zonder zich te verplaatsen een der heeren gaat er op af, en ziet dat den haas in een strik was geloopen. De strik met den haas in handen te kiij- gen, was het werk van slechts een oo- genblik twee jagers die reeds meer dan een haas geschoten hadden, besloten hun derden kameraad de eer te geven, den gestrikten haas te schieten men zoude hem dan op de vlakte loslaten het parool partout klonk, de haas werd bij de achterloopers gevat en van den strik bevrijd om het doelwit van den te verwachten kameraad te worden. De haas wist zich echter los te worstelen, ont sprong en verdween in het bosch, ter wijl de jager die hem ven den strik be vrijd had, niet konde schieten, daar hij voorzichtigheidshalve zijn geweer in rust had gezet. Waren we nog in de dagen der over oude tijden, dan voorzeker zoude men bebben gezien dat de haas zich op kor ten afstand van zijn vervolgers had ter neder gezet zijn voorpootjes over el kander sloeg en het drietal Nimrods zo nen had toegeroepen sliep uit Te Kruschino, in het Russische gou vernement Warschau, zijn onlangs, bij het doen van land-opmetingen, Regee- rings-beambten handgemeen geraakt met de boeren. De tusschenkomst der mili taire macht was noodig om de orde te herstellen. Veertig der ergste oproerma kers werden in hechtenis genomen. Schaffhaueer, de Bakkersknecht, die als verdacht van den moord op den commissaris van politie Lubek te Wee- nen gevangen gehouden wordt, is een zeer rumoerig lid van de socialistische arbeiderspartij. Hij had dien avond in de werklieden-vereeniging een voordracht. S. erkent, dat hij met den vermoorde is medegegaan tot dicht bij de plek waar de misdaad plaats hadmaar hij ont kent dat hij die pleegde. Zijn laarzen passen in de afdruksels van voetstappen, die men in de modder, bij het lijk ont dekte. De vermoorde politie-beambte ontving reeds vroeger een aantal schriftelijke en mondelinge bedreigingen. Salzedo, Vlietstra, Doornboscb en Ex- ter, die in de vorige week voor het ge rechtshof te Amsterdam ter zake van het maken en in omloop brengen van valsche bankbilletten terecht stonden, zijn heden door dat rechtscollege deswe ge veroordeeld ieder tot een tuchthuis straf van 10 jaren en betaling van een geldboete groot f 50. Op het oogenblik wordt een opzien barend proces voor het hof van Assises te Petersburg gevoerd. De hoofdpersonen zijn eenige nietswaardige militaire amb tenaren, die in den Russisch-Turkschen veldtocht, door met de leveranciers te knoeien, zich ten koste van het leger, dat van honger en koude in Turkije stierf, verrijkten. Er waren zelfs perso nen, die hun laagheid zoo ver dreven, dat zij den zieken en gewonden genees middelen zonder kracht, in plaats van quinine, deden toedienen. De intendant- generaal Rossinski is in het proces de treurige hoofdfiguur. De aan den Staat berokkende schade wordt op ongeveer 15 millioen roebels geschat. Alle vervolg den betuigen hun onschuld, maar het dossier bevat verpletterende bewijzen van schuld, o. a. valsche telegrammen, vervalschte rapporten enz. De veroordee ling schijnt dan ook zeker, hoe de ad vocaten der beschuldigdeu zich ook mo gen weren. De uitspraak wordt eerst over ruim een week te gemoet gezien. Men schrijft uit Hellevoetsluis: In ons zeegat is een Engelsch stoom schip vergaan, waarbij al de opvarenden zijn omgekomen. De reddingsboot, die er Vrijdagochtend na toe is geweest, kwam terug met twee lijkenmen had er nog twee gezien, doch niet kunnen bereiken. Aan het strand van Koekanje zijn verscheidene lijken van de beman ning aangespoeld. Het schip was gedeel telijk uitgebrand; vermoedelijk is deze brand ontstaan door het ontsteken van vuurseinen. De bemanning moet een har-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2