NIEUWE AMERSFOORT, BUN, BUNSCHOTEN EN ADVERTENTIEBLAD YOOR EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Het idtt van ROOIEN BASTIAAN. Feuilleton. No. 3 Woensdag 9 Januari 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. W. ROMBOUTS. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,076 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdag» en Zaterdag». Eeue viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal ia rekening gebraclit. De Fransche Kamer hervatte gisteren, Dinsdag, haar zitting, maar 't zal nog wel een week aanloopen eer iets gedaan wordt dat de moeite van vermelding waard is. Het spektakel in de laatste vergadering des vorigen jaars, toen Clo- vis Hugues den Minister Ferry uitschold voor een «onbeschaamde", hetgeen hem censuur en verwijdering op den hals haalde, had minder de begrootings- posten tot aanleiding dan wel een toe speling van den premier op de noodza kelijkheid met den Senaat op goeden voet te blijven, met het oog op het jaar 1884 waarin de Grondwet herzien zou worden. Toen nu sommige radicalen kreten van protest lieten hooren, voegde Ferry er bij Wat ik zeide was gericht tot hen die inderdaad herziening wen- schen, niet tot hen die haar wel vra gen, maar zóó dat zij niet op voldoening aan hun verlangen kunnen rekenen. W e komen nog even op deze geschie denis terug, omdat er uit blijkt hoe han dig Ferry de aandacht wist af te leiden van de hoofdzaak, de begrooting. Want het staat nog alles behalve vast dat er een verandering in de Constitutie zal worden voorgesteld van ernstige voor bereiding is geen sprake, en de verschil lende groepen der republikeinen zijn het zoo volmaakt mogelijk oneens over 't DOOR i. „Een raadsel is der menschen ziel „Want, als er hoog're sprank in viel, „Is haar waardij niet rechtte schatten. ,,'t Zij hoog geplaatst, of laag van stand, „Met groot of wel gewoon, verstand „Men kan haar roers'len niet bevatten „Zoodat somtijds eens mind'ren zoon „In zielenadel spant de kroon Te midden der heerlijk schoone natuur, die het Hartzgebergte omgeeft, stond, tentijde van ons verhaal, 1860, eene nederige hut, door eeu wenheugend geboomte overschaduwd. Daar leef de de eenzame houthakker, „vader Gosiuijn," met zijn beide zonen Freerk en Bastiaan, in stillen vrede voortzich vergenoegende met de kleine winsten, die zijn bedrijf hem opleverde; en geene andere eerzucht kennende als den naam te behouden „dal hij zijn beroep in den gron7 verstond." Zij waren allen gelukkig in hun kt en begeerden niets meer dan wat hun ne omgeving en leefwijze hun aanboodtwant, zeide vader Goswijn altijd als hij op zijn praat stoel zat wat niet zoo héél dikwijlsgebeurde: „Kin deren 1 „Vergeet nooit dat een tevreden hart en een nijvere hand de grootste schatten zijn in dit vreemdelingsland en dat ge een opge ruimd en kalm gemoed niet koopen kunt met geld of goed." Dit hadden de knapen dan óók begrepen en hielden zich aan die les. Freerk geen men zou willen wijzigen. Wel is er terloops over gesproken door den heer Ferry met den President der Republiek en de Voorzitters van Senaat en Kamer, maar er kan nog heel wat water langs de Seine-kade vloeien eer rnen tot een vast plan is gekomen. Was er nu maar wat nieuws uit Tong kin, dan konden de Franschen ten mins ste nog hun hart aan iets ophalen doch ook vandaar verneemt men zoo goed als niets. De veelbesproken aanval op Bac- ninh is uitgesteld tot na de komst van generaal Millot met versterkingstroepen: Courbet kan geen voldoende krijgsmacht meer bijeenbrengen, omdat hij verschil lende garnizoenen moet houden in plaat sen die vroeger werden vermeesterd, De geruchten van Engelsche tusschenkomst duiken telkens weer op maar zijn te onbestemd om er veel geloof aan te hech ten. De nieuwe Annamietische Koning heeft het tractaat, den 25n Augs. te Hué gesloten, erkend, en de mandarijnen die zich tegen de Franschen het vijandigst toonden, gestraft. De civiele regeerings- commissaris in Tongkin, Harmand, keert naar Frankrijk terug. Met Madagascar schijnt het geschil, in geruimen tijd werd er niets van ver nomen, op het punt van vereffend te worden. De Koningin en haar raadslieden zijn gezind in Frankrijks eischen toe te stemmen, en vrede te sluiten op voor waarde van afstand van het noordelijk deel des eilands. Het Engelsch Ministerie hield op het eind der vorige week een paar bijeen komsten, vermoedelijk om van gedachten te wisselen over de Transvaalsche quaestie en de Egyptische aangelegenheden. De finitieve besluiten omtrent de eerste zijn nog niet genomen. De deputatie deed aan lord Derby nieuwe voorstellen, waarin 18 en Bastiaan 20 jaren oud, waren flinke borsten die, na den dood hunner brave moeder, alles in het werk stelden om hunnen geliefden .vader het leven zoo aangenaam mogelijk te maken. Zij stonden hem, elk naar hunne krachten, in de uitoefening van zijn, dikwijls zwaren arbeid getrouw terzijde en wedijverden niet zelden met elkander om hein zooveel mogelijk uit han den te nemen waarvoor zij dan ook met de in nigste vaderliefde werden beloond. Uiterlijk verschilden de jongelingen echter hemelsbreed van elkander, en, zooals wij latei- gelegenheid zullen hebben op te merken, was dit innerlijk ook het geval. Freerk, de jongste, was een lang opgeschoten tengere knaap, met helderbruine oogen en don kerblond krulhaar een open blik en fijn be sneden gelaat; (kortom het evenbeeld zijner moeder, die omjriare schoonheid algemeen was geroemd.) Bastiaan daarentegen geleek meer den vader en was even als deze, kort, ineengedrongen van postuur, met breeden rug en schouders ruime borst en duchtig gespierde knoken terwijl zeer blond, stijf haar een gelaat omlijstte dat, bij den eersten oogopslag, lang .iet zoo innemend was als dat zijns broeders. Zijne lichtblauwe oogen lagen daartoe te diep in hunne kassen verscholen, nog meer verborgen door zware wenkbraauwbogen doch, bij nadere kennisma king, wanneer hij die oogen flink tot u opsloeg, dong hij naar den prijs want dan lag er eene zekere trouwhartigheid in, die dadelijk voor hem innam, en die, bij het ronde, bloedrijk gelaat, met den eenigzins platten neus en breeden mond, hem zelfs een sijmpathiek uiterlijk gaf, dat een goedhartigen liefdevollen inborst verried. Ja, hoewel Freerk, om zijn waarlijk fraai ge laat, een mooijen jongen mogt heeten, en bij den eersten aanblik, ook ieders lieveling was bepaald wordt dat de handelsweg door het land der Beetsjoeanen neutraal zal blijven en dat aan de negerhoofden al daar de beslissing zal worden gelaten of zij inlijving bij de Transvaal wenschen. Mocht de Engelsche Regeering weigeren in deze schikking te treden, zoo voegt de nota er bij, dan stelt de Transvaal sche haar voor de gevolgen verantwoor delijk. De Soedan-geschiedenis heeft den Khe dive genoopt zich tot Engeland te wenden om medewerking tot herstel van de rust, te meer noodzakelijk nu de beweging ten gunste van den malidi in omvang toe neemt. Indien Engeland er niets aan doen wil, dan denkt de Khedive er over zijn rechten op een deel van Soedan aan den Turkschen Sultan over te dragen tegen vermindering van de jaarlijksche schatting. De Engelsche gevolmachtigde Baring ontving hierop van zijne Regee ring den last, den Khedive duidelijk te maken dat hij maar niet op de Engelsche hulp moet rekenen, en het beste zijn zou, Soedan maar in den steek te laten door de troepen uit Khartoem terug te nemen. Zoo Egypte zelf wordt bedreigd, zal Engeland waarschijnlijk zich wel laten gelden: althans er zijn maatregelen ge nomen om als 't noodig is binnen een week 12.000 man in te schepen. In de Spaansche Cortes is de strijd om het adres van antwoord begonnen. De gematigd-liberale partij, die van Sa- gasta, had op het ontwerp der regee- ringspartij een amendement ingediend, waarin verklaard wordt dat noch her ziening der Grondwet, noch invoering van het algemeen stemrecht noodig is, aangezien de bevolking geen van beiden wenscht. De conservatieven verklaarden bij monde van den heer Romers Roble- do dat zij zich in dezen strijd onzijdig toch won echter Roode Bastiaan, zooals hij in de wandeling genoemd werd, het bij naderen omgang, verre van hem in beminnelijke en zachtaardige hoedanigheden. De volksgedachte dat rood haar het deel is of van heel slechte of heel goede menschen, waar geen middelweg be staan kon, was hier bij hem wel in den goeden zin waarheid geworden. Hij was zooals men zegt, een kalf van een jongen die geen vlieg zelfs zou deeren, wien het hart op de tong lag en die volstrekt van geen veinzerij wilde weten en hoewel hij, bij vermeend of rechtmatig on gelijk, opbruisend in zijn toorn kon zijn, hij behoefde zich slechts om te keeren om weder te bedaren en berouw te gevoelen over zijn drift. En waarlijk I dit was wel eene gelukkige eigenschap voor hem, want anders zou hij, bij zijn reuzenkracht, voor menigeen een allerge vaarlijkste tegenpartij zijn geweest en misschien menig ongeluk op zijn geweten hebben gehad. Juist als zijn vader: want de oude Goswijn, die al diep in de zestig liep, en er nog zeer sterk en kras uitzag, was ook daarom bij allen, die hem kenden zoo geacht en bemind, dat hij, zon der van zijn kracht gebruik te maken, toch steeds rechtvaardig ongeveinsd zonder onder scheid zijne meening uitsprak, waar dit tepas kwam, daarbij vaak blijken had gegeven van eenen voor zijn stand, zeer ontwikkelden geest. Hoewel hij beide zonen gelijkelijk liefhad, boe zemde toch de meerbedekte aard van Freerk, die, zonder nog direct valsch te zijn, toch, in tegenspraak met zijn open oog, zeer achterhou dend, ja soms listig kon wezen, den ouden man wel eens diepe bezorgdheid voorde toekomst in; terwijl hij altijd van Bastiaan verklaarde „Die leelijke jongen zal zijn weg wel vinden in de wereld; er zit moed, hart en geestkracht in zoo als ge hem ziet zoo is hij eerlijk en recht schapen." houden om den toestand niet nog meer ingewikkeld te maken. De president-Minister Posada-Herrera zeide dat bij de Kabinets-formatie onder goedkeuring des Konings beide punten op het program waren geplaatsthoe wel de meerderheid niet tot deze her vorming wil medewerken, wordt zij toch door de Regeering gehandhaafd. Zoo staan dus de partijen scherp te genover elkander. Ontbinding van de Cortes wordt zeer waarschijnlijk geacht, maar wat dan Reeds beginnen zich aan de noordergrenzen teekenen van repu- blikeinsche onrust te openbaren. Zondag werd te Rome met veel plech tigheid en onder verbazenden toeloop van vreemdelingen het stoffelijk overschot van Koning Victor Emmanuel aan het nieuw gebouwde praalgraf in het Panthéon toe vertrouwd. De vroeger zoo bekende tegenstander van Vorst Bismarck, Eduard Lasker, voor herstel van gezondheid op reis in Noord- Amerika is Vrijdag-avond te New-York overleden. De moord van den Petersburgschen politiechef Szudeikin en van zijn rned- gezel, een bloedverwant, die door de ni hilisten in een hinderlaag gelokt en daar met pistoolschoten en knodsslagen om het leven werden gebracht, de laatste stierf eerst later in het hospitaal, heeft in de omgeving van den Czaar een diepen indruk gemaakt, daar het feit op nieuw bewijst dat de macht en de wraakzucht der revolutionairen onverminderd zijn. Een aantal personen zijn reeds gearresteerd; men weet nog niet of de ware schul digen daarbij zijn. Van terugkeer der Keizerlijke familie naar Petersburg zal vooreerst wel niets komen. Met dat al, en dit mag verwondering baren, bracht dit verschil in karakter der beide broe ders, gelukkig geene stoornis in de onderlinge verhouding te weeg. De lieve verstandige moe der had, door eene menschkundige en zorgvul dige opvoeding, te goed de kiemen weten te leggen voor onderlinge liefde en verdraagzaam heid, (en daardoor alweder bewezen hoeveel de invloed eener moeder op de vorming van het jeugdige kinderhart boven den vader vermag;) dan dat die invloed niet van blijvenden aard zou zijn geweestte meer daar vader Goswijn steeds wijselijk een lijn met haar had getrokken en daardoor aan menig huisvader, ook nog in deze dagen, ten voorbeeld kan strekken; ver deeldheid der ouders kweekt twist bij de kinde ren en vervreemt de harten die allen onder een en hetzelfde hart hebben geklopt, en die dus een var. zin dienden te blijven, onherstelbaar van elkander; terwijl de onderlinge liefde al leen welig kan tieren op den akker der ouder lijke eendracht en verstandige zamenwerking. In de eerste dagen, na moeders verscheiden waren de bedroefde achtergeblevenen geducht in verlegenheid; want, veel uithuizig en in de bosscheti werkzaam, hadden zij zich met de huis houding niet kunnen en ook niet behoeven te bernoeijen, zoodat hen thans de handen in alles verkeerd stonden. Geven en nemen was vaders leus altijd in de wereld geweest en, deze ook hier in praktijk gebracht, kwam men, met ver eende hulp, toch eindelijk, zoo goed en zoo kwaad als het ging, ook wel zoo wat klaar, het geen toen ze eene eenigszins bejaarde dienst bode hadden gevonden, die hare taak begreep en volbracht, nog veel beter ginghoewel de dierbare doode, steeds met heete tranen be treurd, niet kon worden vergeten en nog dage- ijsch het onderwerp van hunne gesprekken uit maakten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1