paald bij het tarief, goedgekeurd bij ko ninklijk besluit van den 1. Mei 1830, No. 3. Amersfoort, den 18. Januari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz.in Noord-Hollanden Utrecht executoor verklaard kohier van de grond belasting over het dienstjaar 1884 aan den Ontvanger van 'rijks directe be lastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet pepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 19. Januari 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort 19 Januari 1884. Voor de betrekking van Directeur opzichter-boekhouder der gemeente-rei niging, hebben zich thans ongeveer 200 sollicitanten aangemeld. Het zal zeker de ingezetenen aange naam zijn dat onze Commissaris van Politie een begin heeft gemaakt, die aan houdende bedelarij te doen ophouden, bevelen zijn dienaangaande gegeven. Het is nu te wenschen dat de burge rij hiertoe medewerkt, door niet terug- tedeinzen tegen een mogelijk verhoor en onderzoek. Zoo wij met eenige zekerheid vernemen is heden een zekere Wilhel mus Maarseveen, wegens bedelarij en landlooperij door de politie aangehouden. Bij vonnis der arrond. rechtbank te Utrecht, is E. v. B. wonende alhier, die Donderdag II. terecht stond, beschuldigd van poging tot omkooping van den Olli- cier van administratie V. d. W. II., al daar, vrijgesproken. Uit een vertrouwbare bron vernemen wij dat Dr. H. J. A. M. Schaepman, lid der Tweede Kamer, genegen is om in de maand Februari alhier eene lezing te houden over kunst of letteren. Wat een drukte, wat een beslomme ring hadden 11. Woensdagtoen het 's avonds zeven uur had geslagen, de jeug dige commissarissen van het concert, dat door den Heer Schweinsberg en een groot aantal zijner leerlingen werd ge geven, om aan de dames, die door wet tige verhindering buiten staat waren ge weest wat vroeger te komen, nog goede zitplaatsen, die er niet meer waren, te bezorgen. Maar de wonderen komen, als men ze het minst verwacht. De kamer, ik wil zeggen de zaal van Amicitia was eivol en toch kreeg ieder, die later kwam, eene goede plaats. Reeds tierelierden de tonen van vier piano's,^door zestien poe zele handjes bewerkt, en nog hoorde men stoelen verplaatsen en aanbrengen en Sst! roepen, en goede plaatsen werden gemaakt tot achter in de zaal, want wel beschouwd zit men daar nog niet ver af. Tot aller genoegen liepen de muzikale voordrachten af. Zij bestonden uit drie solo's voor piano, twee dito voor'viool, twee duo's voor klarinetten, twee ensemble stuk ken voor acht violen, twee zestienhanders op vier piano's en een koor voor vrouwen stemmen met soli. De uitvoering van dit alles was van dien aard, dat de Heer Schweinsberg voor de ik weet niet hoe veelste maal bewees een degelijk muziek onderwijzer te zijn. De vraag moge rijzen, of zulk een con cert niet een beetje de ijdelheid streelt van de leerlingen en hunne ouders, zeker is het, dat de voorbereiding, vooral van het ensemblespel, hoogst nuttig is voor de muzikale vorming. Toen het concert afgeloopen, het vier tal piano's uit de zaal verwijderd, het paar trekjes aan het onmisbare eindje sigaar in de koffiekamer gedaan, en de heeren hunne plaatsen weer bij hunne dames ingenomen hadden, verscheen Er behoort niet alleen moed toe, er is een bepaalde tact noodig, omeenepla.ts in te nemen, waarop de meeste men schel) zich niet wagen. Die plaats was Woensdagavond het luikje, dat het sou- fieurshokje dekt. Wie daar verscheen deelde mede, dat de surprises een aan vang zouden nemen met eene Egyptische duisternis. Deze zou behoorlijk geslaagd zijn, had niet eene petroleumlamp de on bescheidenheid gehad zeer eigenwijs te blijven branden. Toch slaagden de sur prises om geheel uiteenloopende redenen, en waar het oog in kracht te kort schoot, daar vulde het oor met behulp der dui delijke uitlegging het noodige aan. Wat zeker nog nooit vertoond was, kreeg men hier te aanschouwen namelijk, dat ter wijl sommige preparaten doorvden tand des tijds hadden geleden, de in toeschou wers veranderde toehoorders werkelijk konden zien, hoe een preparaat geleden had van den tijd des tands. Op de surprises volgde het bal, dat bizonder geanimeerd was. Laat, haast al te laat, ging men huiswaarts en daarover was men het eens, dat men eens recht genoegen had gehad. Niet al te zachtjes hoorde men fluisteren„Welk een voor recht toch, iemand in de stad te hebben, die zulk een prettigen avond weet te arrangeeren." De naam werd wel ge noemd, maar bescheidenheidshalve ver zwijgen wij hem. Onderstaand adres, reeds voorzien van vele handteekeningen van neringdoenden in deze gemeente, ligt ter teekening tot a. s. Woensdag bij de Boekhandelaren Slothouwer en Zoon, P. S. de Groot en J. J. Berends. Aan Zijne Majesteit den Koning Sire Geven met den meesten eerbied te kennen, de ondergeteekenden, inwoners der gemeente Amersfoort, dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het met 8 tegen 7 stem men door den Gemeenteraad alhier vast gestelde adres aan Uwe Majesteit, be trekkelijk de handhaving der wet van 1 Maait 1815 (St.bl. No. 21); dat zij niet willen treden in de vraag in hoeverre een bestaande wet behoort te worden nageleefd, evenmin in hoeverre enkele bepalingen dei-genoemde wet zou den behooien te worden verzacht of ver scherpt dat het echter naar hunne rneening eene onjuiste bewering is: »dat de nu «aangekondigde wijze van uitvoering, «meer in het bijzonder voor deze ge- «meente, tot ontevredenheid aanleiding ygeeft dat toch de neringdoenden op de een voudige herinnering aan het bestaan der wet, des Zondags niet alleen niet meer hebben uitgestald en hunne deuren ge sloten, maar dat zeer velen, welke vroe ger uitstalden en met open deuren ver kochten, het ten zeerste hebben toege juicht, dat door herinnering aan het bestaan der wet, het ook voor hun ge makkelijk gemaakt werd voor zich zeiven en voor hunne bedienden, rustdag te houden dat dan ook noch van de zijde der1 neringdoenden in het algemeen, noch van de zijde der neringdoenden, die tot den Israëlitischen godsdienst belmoren in het bijzonder, eenig blijk van ontevre denheid gegeven is dat ondergeteekenden zich derhalve ver plicht achten om aan Uwe Majesteit als hunne overtuiging kenbaar te maken, dat de toepassing der wet van 1 Maart 1815 St.blNo. 21) niet alleen geen aanlei ding tot ontevredenheid hier heeft gege ven, maar in het algemeen in deze ge meente zeer wordt toegejuicht. 't welk doende, enz. Amersfoort, Januari 1884. Do oud-minister van Waterstaat Jhr. G. J. G. Klerck en Prof. H. Sehlegel, directeur van bet Rijks Museum voor Nat. Historie te Leiden, zijn gisteren nacht overleden. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Dinsdag, den 22. Januari 1884, des namiddags ten 1 ure. Punten van Behandeling. 1. Ontwerp-verordening betrekkelijk den algemeenen Reinigingsdienst. 2. Ontwerp-verordening regelende den werkkring der Commissie voor het be heer en toezicht op den Reinigingsdienst. •3. Benoeming van Leden van boven genoemde Commissie. 4. Voorstel van Buig. en Weth. tot overname in eigendom van de Water- steeg. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand December 1883. 1. J, W. Mente Amsterdam. 2. id. 3. Plagten 4. Frans Saljee 5. W. v. Meester 6. W. Breeman 7. Wed. Polak 8. IJ. Jagteberg Amersfoort. 9. Wed. M. v. Rijs Delft. '10. J. Slief Hengeloo bij Zutfen. 11. II. Hammeka Hoogezand. 12. D. v. Kuelen Rijswijk. 13. G. J. Besseling Goes. BRIEFKAARTEN. 1. Jongeheer Lagerweij Amersfoort. 2. Mej. E. Davides Amsterdam. Verzonden geweest naar BELGIE. 1. Mej. G. Vlieger Verviers. Baarn, 19 Jan Gisteren avond had in het »Amalia-Hotel" het aangekondigde feest voor de kinderen der Openb. school plaats. Reeds sedert eenige dagen was onder de kleinen het kinderfeest het on derwerp van dag en de verwachting hoog gespannen. Toen dan ook de kleinen de met groen en vlaggen getooide zaal bin nentraden, nam de heer C. L. Meier het woord. Hij dankte de milde gevers voor hunne bijdragen, wees er op dat wan neer men lielde zaait men dikwijls liefde oogst en zoo bij het jonge Nederland de kiemen zal leggen tot een dankbaar en verdraagzaam nageslacht. De heer David Tobias Bamberg daar toe overgekomen, hield de kleinen bezig met goocheltoeren, dissolvingsvieuws en dwergtheatre, Alles afzonderlijk te be schrijven, zou het bestek niet toelaten, de heer Bamberg heeft meermalen be- wezen tact te bezitten de jeugd te kun nen amuseeren. De luide hoera's en het handgeklap bewezen, dat de verwachtin gen, die zij gekoesterd hadden niet be schaamd werden. Tusschen de pauze werd chocolade met krentenbrood gepresenteerd, terwijl één der oudste scholieren den jongenheer J. Henning namens zijne makkers een woord van dank a n de feestcommissie bracht. Een kindervriend, die onbekend wenscht te blijven, had nog een verrassing bereid; op het einde toch kreeg elk kind een passend cadaux. Wij gelooven dan ook dat den avond van der. 18den Januari bij de Baarnsche jeugd niet licht vergeten zal worden. Een woord van dank aan de feestcommissie, en aan de heeren die bijgedragen hebben om de orde te handhaven en het feest te doen slagen. BINNENLAND. Gisteren vierden H. II. K. K. de Prins en Prinses von Wied hun koperen bruiloft. Zond grniddag, de herinneringsdag van Prins Hendriks dood, bracht H. K. II. Prinses Marie een bezoek aan den graf kelder te Delft, waar zij twee kransen neerlegde op de lijkkist van wijlen haar gemaal. De heer Jorisen, voormalig Staatspro- cureur in de Zuid-Afrikaansche Repu bliek, die op zulk eene onwaardige wijze van zijn ambt ontzet werd, is weder naar Transvaal vertrokken. Eene commissie bestaande uit de hee ren mr. S. A. Veiling Meinesz, J. J. M. Blankenheym, J. Drost, H. Van de Hagt, F. A. Iloefer, J. Hudig, G. P. Ittmann jr., dr. J. A. Lamping, P. R. Mees en M. M. De Monchy, heeft zich te Rotterdam ge vormd, om de Tranvaalsche deputatie bij haar bezoek aan ons land feestelijk te ontvangen. Het plan bestaat om een feest maaltijd te houden, waaraan iedere be langstellende zal kunnen deelnemen. Aan 't oordeel der genoemde heeren is het overgelaten wat verder gedaan zou kun nen worden, om blijken te geven van onze sympathie voor de dappere stam verwanten. Tegen den student B. die den 16. Nov. jl. rnet eenige medestudenten de kostschool van Mejuffrouw Steringa Kui per, te Baarn, binnendrong, en daarna, toen de dorpelingen op het luien van de brandklok ter hulp snelden, een dezer met een stok licht aan het hoofd ver wondde, en eindelijk een veldwachter, dien hij meende dat werkeloos toezag, toen B. door de bewoners van Baarn werd afgerost en zelfs gesneden, ook met denzelfden stok een slag tegen het hoofd gaf is door den substituut-officier van justitie te Utrecht, Mr. J. H. de Ranitz, ééne maand celstraf en 8 boete (subs. 1 dag) geëischt. Woensdagmorgen liepen, even over de Hollanasche grenzen nabij Dinslakeri, twee goederentreinen met zóóveel kracht op elkander, dat een zevental wagons werden verbrijzeld, en op of over elkander geworpen. De oorzaak moet, als in den regel, gezocht worden in verkeerde seinen i in verband met het droevig enkel spoor- j stelsel. Op het verzoek om gratie, door baron Van Heeckeren te Arnhem ingediend, is door Z. M. den Koning afwijzend be schikt. GEMENGDE BERICHTEN. Den jongen rekenkunstenaar Philip Roth, die dezer dagen te Arnhem een voordracht hield, werd door een heer de vraag gedaan, hoeveel drie maal zeven was. Na een korte overpeinzing gaf de knaap ten antwoord 210. De heer schudde lachend het hoofd, blijde dat hij den schranderen bol in den val had. doch de kleine antwoordde Mijnheer, Jde oplos sing is goed, want 3 in. 7 is 21 en als u er nu achter staat is de uitkomst 210," Maandag herdacht jhr. J. C. Strick van Linschoten den dag, waarop hij vóór 12'/s jaar benoemd werd tot burgemeester van Maarsseri en Maarsseveen. Beide ge meenten waren bij deze gelegenheid in feestdos, terwijl den jubilaris een kost baar zilveren blad, fraai gegraveerd, werd aangeboden, Als bizonderheid van den zachten win ter, dien wij thans hebben kon men de zer dagen te Montfoort de tegenstelling zien dat iemand aldaar aan 't aardappe len rooien was, terwijl zijn buurman die vrucht pootte. Een arbeider uit Groningen, die ver scheiden jaren geleden naar Noord-A me- rika vertrok, zonder eenig vermogen te bezitten, om er zijn geluk te beproeven, is thans tijdelijk terug. Hij is nu land bouwer en heeft, naar zijn vei klaring, reeds f60.000 cverveidiend. Hij tracht thans anderen over te halen, en denkt in Maart naar het verre Westen terug te keeren, in gezelschap van nieuwe landverhuizers. Donderdag stond voor het gerechtshof te 's-Hage terecht F. T. S., een Duitscher beschuldigd van diefstal van vee in de weide. In den nacht van 10 op 11 Oct. had hij in eene weide onder Overschie een schaap geslacht, de vacht en andere overblijfselen laten liggen en het vleesch medegenomen. De adv,-generaal mr. Gre gory eischte drie jaren gevangenisstraf. De verdediger, jhr. mr. Repelaer Van Mo lenaarsgraaf meende echter dat geen vol doende bewijzen van schuld aanwezig waren. De uitspraak is bepaald op aan staanden Donderdag. Onze vroegere landgenoot lord Reay (baron Mackay) is benoemd tot lord-rector van de universiteit van St. Andrews (Schot land.) De leeuwen- en panterdooder Vermey is te Constantine overleden in den ouder dom van 42 jaar. Een groot aantal leeu wen had hij niet gedood, om de eenvou dige reden, dat deze dieren hoe langer hoe zeldzamer in Algerië worden; maar hij heeft Algerië van omstreeks dertig panters bevrijd. Zekeren nacht overviel hem de slaap in eene bergkloof van den Atlas, waar hij zich op den uitkijk had neergezet. Hij werd na eenigen tijd door eene beweging in het gras in zijne nabij heid wakker. Hij sprong op en zag een panter voor zich staan met geopenden muil en vuurschietende oogen. Vermey strekte zijn arm uit om zijne karabijn te grijpen, maar de panter wierp zich met een sprong op hem en zette de klauwen in de dijen van den man. Nu begon de strijd tusschen hen beiden. Ver mey greep met zijne rechterhand het dier bij de keel, terwijl hij met de linkerhand het jachtmes, dat hij in zijn gordel droeg, uit de scheede trachtte te trekken. Ver mey was iemand van herculische kracht. Door eene buitengewone krachtsinspan ning gelukte het hem het jachtmes den panter in het lichaam te drijven, en het dier liet daarop los. Na deze overwinning viel Vermey in zwijm, het bloed vloeide hem uit zes wonden. Een poos er na werd hij door Spahis gevonden en opge nomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2