NIEUWE EN ADVERTENTIEBLAD VOOR EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Nieuwe abonné's ont vangen de Courant tot I April gratis. Feuilleton. Het pint van ROODEN BASTIAAH No: 20. Zaterdag 8 Maart 1884. Dertiende Jaargang Uitgever: A. M. Slothouwer, Gr ondwet sh er ziening. W. ROMBOUTS. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1)10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07* Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte De algemeene indruk, dien we van het concept-ontwerp tot wijziging van eenige artikelen hebben verkregen, doet ons den wensch uitspreken dat het binnen een niet al te lang tijdsverloop tot wet inoge worden verheven. Daarmede bedoelen wij geen betuiging van onbepaalde instemminger zijn het ligt niet in ons plan dit heden uit voerig uiteen te zetten, doch we noemen slechts de grondslagen van het kiesrecht, die niet bestaan in zekere mate van be kwaamheid maar in zekere gegoedheid, en die, naar onze bescheiden meening, in elk geval liever in een organieke wet dan in de Constitutie moesten zijn neder- gelegd, enkele punten waaromtrent onze wenschen zich verder of in andere richting zouden uitstrekken, doch zoo zal het waarschijnlijk velen gaan; de vol maakte uitdrukking van zijn verlangen zal misschien niemand in het ontwerp terug vinden. Dat neemt niet weg, dat wij de aanneming en afkondiging als een belang rijke schrede voorwaarts zouden beschou wen. De herzieningscommissie heeft een hoogst belangrijken arbeid verricht. Zij bepaalde zich niet tot de behande ling alleen van die artikelen waaromtrent de noodzakelijkheid van herziening als met den vinger was aangewezen de ge heele Grondwet is door haar met nauw- DOOR Maar wantrouwend, als hij steeds was omdat hij zelf niet deugde, geloofde hij die woorden een strik om hem weer binnen te palmen en de eerste deur, die hij open zag in schietende, liep hij bijna eene oude vrouw omver, die een gil van den schrik gaf en daardoor de andere huis- genooten, haar zoon en dochter, naar voren deed stuiveu onder den uitroep „Om Gods wil moe der, wat is er Eer de oude tijd bad om te antwoorden smeekte Bernard haar reeds om een schuilplaats, daar hij. zooals de snoodaard loog, van huis was weggeloopen waar hij zoo slecht werd behan deld dat hij hetniet langerkonuithouden, en zijn hardvochtige vader hem nu reeds op het spoor was en weder medenemen wilde." De menschen die hem, op zijn bloemzoet gezicht en door zijn overredende spreektrant, geloofden, brachten hem dra naar den zolder, waar zij hern op een afgeschoten kamertje op sloten, hem belovende de zoekers het huis uit te zullen houden. Wolf echter liet zich niet misleider.. Het beest was weldra aan de deur, waar hij met een woe dend geblaf zijne volgelingen tot zich riep. Form klopte dadelijk aan en verzocht binnen gelaten te worden, maar de man des huizes antwoordde, achter de gesloten deur, dat hij niet opendeed en zij daar niets te maken hadden. Goswijn bemerkende dat er op die wijze niet gezetheid onderzocht, ten einde elke be paling in overeenstemming te brengen met de nieuwe behoeften en inzichten die zich gedurende het achter ons lig gend gedeelte van de Regeering van Ko ning Willem III geopenbaard hebben. Het woord herziening is hier wel opgevat in die uitgebreider beteekenis, die het op het woord „wijziging" voorheeft. De bepalingen omtrent de troonsop volging zijn verduidelijkt, om bijdeeven- tueele toepassing alle dubbelzinnigheid af te snijden. Omtrent Luxemburg wordt bepaald dat, zoo de kroon van dat land eenmaal aan een ander dan den Koning der Nederlanden mocht vervallen, zij niet weder gelijktijdig met die van Nederland kan worden gedragen. Het getal leden der Tweede Kamer wordt onveranderlijk vastgesteld op 90. Omtrent het kiesrecht is het volgende voorgesteld: „be leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de ineerdei jarige mannelijke ingezetenen, Nederlanders, die niet bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer hunner goederen hebben ver loren, noch van eenige rechten zijn onzet, en die, hetzij ter zake van de bewoning van een huis of een gedeelte daarvan in de belasting ten volle zijn aangeslagen, en het uit dien hoofde over liet laatst verloopen dienstjaar verschuldigde geheel hebben voldaan, hetzij wonen op kamers, niet afzonderlijk in zoodanige belasting aangeslagen, en waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongemeubeld ten minste zoo veel bedraagt als de som waarop de minste belasbare huurwaarde daar ter plaatse is gesteld. Het bedrag van de minste ten volle belastbare huurwaarde wordt dooi de wet neigens lager dan 3b of hooger dan ƒ300 bepaald. Wordt ter zake van de bewoning van huizen geen Rijksbe lasting geheven, dan wordt het kiesrecht met hem was te onderhandelen, stelde voor dat hij met Wolf en Freerk op wacht zoude blijven, terwijl Form den burgemeester op kon zoeken, om met diens bijstand toegang te krijgen, welk voorstel gereedeu bijval vond, waarop Form zich, tot dat einde verwijderde. Nadat hij den burge meester, die hij gelukkig tehuis trof, van de oorzaak zijner komst kennis had gegeven, ver klaarde deze zich bereid mede tegaan en hem zijn zoon weder te bezorgen. Aan de woning gekomen eischte hij dan ook, krachtens de Pruis- sische wet, die op dat stuk zeer streng is, dat men den vluchteling uit leveren of de deur, voor hun onderzoek openen zou aan welk bevel inen nu geen weerstand meer durfde bieden, zoodat Bernard spoedig op zijn zolderkamertje gevonden werd. Angstig zag hij nu eens zijn vader, dan den vreemden heer aan en gevoelde, zooals te begrijpen is, zich alles behalve op zijn gemak toen hij hoorde dat het de Burge meester was. Hij hield zich echter wijsselijk stil, maar de oude Form had nog eene hevige berisping der huisgenooten te verduren over de slechte behandeling die hij zijn zoon aan deed, waardoor deze genoopt was geworden, hem te verlaten en zijn heil onder vreemden te zoeken. Hoe hij daaronder te moede was, nu hij begon te vermoeden welken streek de kwajongen hem weder gespeeld had, laat zich gereedelijk den ken. Hij hield zich echter, ter wille van de om geving, inen gelastte Bernard eenvoudig hem te volgen als hij niet wilde dat dit met geweld werd doorgezet. De snaak, bemerkende dat wederstand nutteloos zou zijn, verklaarde zich eindelijk bereid doch eischte dat de magistraat zich verwijderen zou, daar hij zijn vader iets te zeggen had, waar anderen niet mede noodig hadden. „Buiten de deur, zal ik mij verwijderen" kreeg afhankelijk gesteld van de huurwaarde der woning of het gedeelte daarvan het welk men krachtens eenig persoonlijk of zakelijk recht in gebruik heeft. De minste jaarlijksche huurwaarde welke kiesrecht geeft, wordt door de wet nergens lager dan op 52 of hooger dan op f 300 gesteld." In plaats van de aftreding, om de twee jaren, van de helft der Tweede Kamer, wordt voorgesteld aftreding van de geheele Kamer, om de vier jaren. De toelage aan de leden wordt van '2000 op 1000 teruggebracht, maar met toe kenning van vergoeding voor reis- en ver blijfkosten. Van de belangrijkste wijzigingen we moeten ons thans tot slechts enkele bepalen, stippen we nog aanAan ieders vrije keuze wordt overgelaten het afleggen van eed of belofte, overal waai de Grondwet dit voorschrijftde woorden „ieder naar de wijze zijner godsdienstige gezindheid," zijn geschrapt. Aangaande de defensie lezen we o. a. het volgende: „Alle Nederlanders, daartoe in staat, zijn verplicht mede te werken tot handhaving der onafhankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grondgebied. Ook aan ingezetenen, die geen Nederlanders zijn, kan die plicht worden opgelegd. Er is een zee- en landmacht, bestaande uit vrijwilligers en dienstplichtigen. De wet regelt den verplichten krijgsdienst. Zij regelt ook de verplichtingen, op te leggen aan hen, die niet tot de zee-of landmacht behooren. De dienstplichtigen te land mogen niet dan met hun toestemming buiten Europa worden gezonden. Voor de dienstplichtigen ter zee wordt een korter diensttijd dan voor die te land bepaald." Zeer vereenvoudigd en verdui delijkt zijn ook de bepalingen omtrent veranderingen in de Grondwetvoorge steld wordt de aanneming dei' herziene hij ten antwoord, en ook nu gaf hij toe en ver liet rnet de anderen het huis, steeds naar den hond glurende, die hern steeds nijdig brommende op de hielen volgde. -- Toen hij echter hoorde dat Bastiaan leefde en hem zijn schanddaad ver gaf, werd hij weer de oude, onbeschaamde vlegel,-- haalde zijn vader op zijne gewone grove wijze er over door dat hij hem, als een schooljongen naliep en zeide op hoogen toon dat hij volstrekt geen plan had gehad om weg te blijven, maar alleen inaar een reisje op het oog had gehad omdat het thuis zoo eentoonig was. Zoo kwamen zij eindelijkonder allerlei ge kibbel en gemor, weder in het houtvestershuis, waar Goswijn en Freerk hen verlieten om van hun wedervaren aan de achtergeblevenen ver slag te doen. Als men echter gehoopt had dat deze gebeurtenis een les voor Bernard zou worden, dan had men zich deerlijk bedrogen. De valsch aard had innerlijk spijt dat hij Bastiaan niet beter geraakt had en zwoer bij zich zelf dat hij het een ander maal wel eens secuurder overdoen en Wolf ook voorgoed onschadelijk zou maken, daar zooals hij zeide Zoolang die twee er waren, hij het met Geerte Mie nooit klaar zou spelen, tenzij hij er iets op vinden mocht om haar door list te ontvoeren. Dosma, die van de geheele geschiedenis niets wist, werd weer opgezocht en weldra zaten de aterlin gen, weder in druk gesprek bij elkaar om daar toe middelen te beramen. Eindelijk sprong deze op en riep, verheugd in de handen klappend uit„Vivat Bernard daar schiet mij een heer lijke gedachte te binnen „over een week is er weer houtverkooping te Göttingen en daar gaat Goswijn met de jongens altijd heen. Die dag moet onze dag zijn om de meid op te lichten." Op perbest was het antwoord, maar dan is de rak ker misschien nog niet weer beter, en dan lie pen wij nog erger in den knip. „Dat 's waar artikelen, ongewijzigd te doen plaats heb ben met volstrekte meerderheid der beide Kamers in vereenigde zitting. Wij hebben dan nu den lang verwach ten arbeid. Dat is reeds iets. Maar eigenlijk nog niet veel. Want de groote vraag rijst thansZal die arbeid vergeefsch zijn Vooreerst weten we nog niet, of de Regeering het voorstel, of liever het samenstel van voorstellen, gelijk het daar ligt, zal oveinemen. Doch de Minister Heemskerk is Voorzittei van de Commissie: en het zou toch wel wat vreemd zijn indien hij voorstellen had helpen formuleeren die hij vooraf wist dat de goedkeuring zijner ambtgenooten niet zullen wegdragen. Van het overleg in den Ministerraad kunnen wellicht nog wijzigingen het uitvloeisel zijn, doch we meenen in dit concept wel grootendeels het aanstaand Regee- rings-voorstel te mogen begroeten. En dan Zal het dan toch de minderheid in de Kamer gelukken, deze dringend noodige hervorming van de baan te schuiven. omdat het niet mogelijk was in de Com missie een meerderheid te vinden voor verandering van het bestaande onderwijs artikel Indien de liberalen van elke nuance vaderlandsliefde genoeg bezitten, om hun bijzondere inzichten niet op den voor grond te stellen, indien zij zich bij elkander aansluiten, vast overtuigd dat het land niet van hen verlangt het be wijs dat zij in hun opvatting van een of ander punt van regeeringsbeleid gelijk hebben, maar een gemeenschappelijk stre ven om ons vooruit te brengen, om een eind te maken aan den staat van poli tieke verdooving en verslapping waarin ook zei Dosma, maar laten wij den tijd niet voor- uitloopen ik zal morgen wel eens gaan kijken hoe hij er aan toe is en of het kan lukken." Zoo scheidden zij met de belofte elkander den anderen avond weder te ontmoeten. Geerte Mie, de goede ziel, die van dit alles natuurlijk niets vermoedde, verpleegde den gewonde steeds met zorgvolle teederheid. Herhaaldelijk had Bernard de bekentenis zijner genegenheid op de tong gelegen doch altijd hield zijne natuurlijke schuch terheid haar nog steeds terug; en kwam het niet vei der dan een diepe weemoedige zucht, Geerte Mie, die dit merkte en meende dat eenig geheim verdriet hem kwelde, vroeg bekommerd naar de oorzaak, terwijl zij zijne kussens nog eens met vaardige hand, terecht schikte. Met gevoelvollen blik zag hij haar aan doch zweeg, maar die blik en dat welsprekend zwijgen, gaven der lieve maagd eensklaps helderlicht. Zij schrok er eerst van, omdat zij eerlijk moest bekennen, niet te weten hoe zich te houden omdat zij, ja hem zeer was genegen, doch van de liefde die hij dan recht had te eischen, bij zich zelve nog niet veel had bespeurd, daar haar hart eigen lijk meer voor den levenslustigen en knappen broeder klopte dan voor den eenzelvigen lijder. Zij besloot daarom zich voorals nog niet uit te laten om, door tijd te winnen, gelegenheid te hebben zich zelf ernstig te beproeven en naar bevind van zaken te handelen. Bastiaan herstelde vrij spoedig en wijdde zich met ijver aan zijne nieuwe betrekking, doch ging met vader niet mede naar de houtverkooping, waardoor de bondgenooten een dwarse streep door hunne rekening kregen, en genoodzaakt werden hnnne snoode plannen op te geven, of uit te stellen tot betere gelegenheid. Wordt vervolgd,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1