Brieven uit de Hoofdstad. ling van het Staatstoezicht op krankzin nigen. De voornaamste wijzigingen, in de voordracht gebracht zijn de aanne ming van het amendement der Commissie van rapporteurs, waardoor er zijn zal één Rijksgesticht, terwijl voor het overige de zorg voor krankzinnigen aan de pro vinciale besturen wordt opgedragen; de inwoning van den directeur in een ge sticht is niet verplichtend gesteld, en in de strafbepalingen werd eenige verande ring gebracht. Daarna is, in de zitting van Maandag, het ontwerp aangenomen met algemeene stemmen. Vervolgens was aan de orde de wijzi ging der rechterlijke organisatie in ver band met het nieuwe strafwetboek. Deze voordracht werd bestreden door de hee- ren Wintgens en A. Mackay, welke spre kers de invoering van appèl in alle straf zaken afkeurden. LATERE BERICHTEN. Consul Baring acht het noodig in een telegram uit Cairo tegen te spreken, dat Gordon de komst van Engelsche troepen in het Zuiden gewenscht verklaarde. De aanval op Osman-Digma bij Soekin is nog uitgesteld. De duitsche Rijksdag ontving van den Bondsraad - de voordracht tot verlenging van de werking der socialisten-wet. Als motieven worden opgegeven de kracht der sociaal-democratische partij bij verkie zingen, haar woelingen, de opruiende ge- schiften door haar verspreid, enzoo- voort. Amersfoort, 12 Maart 1884. De oudste ingezeten dezer gemeente, mevr. de wed. W. Weyman, geb. Bor, is deze week op 95jarigen leeftijd over leden. Tot deken van het dekenaat Amers foort is benoemd de heer J. Jansen, pastoor te Hilversum; en tot pastoor der Parochie van den H. Fraciscus Xaveiius, alhier, de heer J. van den Bosch, pastoor te Hasselt. Per trein van 1.24 arriveerde alhier Maandag 1.1. de Transvaalsche Deputatie van Amsterdam. Aan het spoorwegsta tion bevonden zich eenige leden van de Feestcommissie met den Heer Dr. H. F. Jonkman, de leerlingen van Gymnasium en H. B. S.. de Arnersfoortsche Harmonie en eenige afgevaardigden van de Weer baarheid, benevens enkele hoogere amb tenaren van Holl. en Centr. spoor. In de op doelmatige, met bloemen en vlaggen versierde wachtkamer der le klasse sprak de Heer Croockewit eenige woorden ter verwelkoming en werden enkele autori teiten aan de leden der deputatie voor gesteld, waarna men, in de gereedstaande rijtuigen steeg, die daarvoor welwillend waren afgestaan door eenige ingezetenen. De stoet, samengesteld als volgt, stelde zich nu in beweging. Aan het hoofd de Amersf. Harmonie, die bij aankomst het Transvaalsche Volkslied had doen hooi en, vervolgens de leerlingen van Gym. en H. B. S., met hunne voor deze gelegen heid vervaardigde banier, vlaggen en schilden, waarop de namen: Langsnek, Majubaberg, Bronkerspruit, enz. prijkten; het rijtuig waarin gezeten was de Staats president P. Krüger, weer eenige leer lingen der H. B. S., 3 rijtuigen, waarin gezeten, de Supper-intendent van Onder wijs S. J. Du Toit, de Vechtgeneraal N. J. Smit en de twee Secretarissen, allen vergezeld door leden der Commissie van ontvangst. De stoet werd besloten door een muziekkorps, onder directie van den Heer George Opel, uit Xanten a/d. Rijn, terwijl het geheel geëscorteerd werd door politie en eenige huzaren van het escadron Ordonnancen. Onder de opwekkende tonen van vrolijke marschen beurtelings uigevoerd, door bei de genoemde muziekcorpsen begaf men zich langs Soester- en Utr: Straatw., Langstraat, Weversingel, Sand en Singel naar het Gemeentehuis, alwaar na aanbieding van de eerewijn door de Deputatie audiëntie verleend werd. Door enkelen werd hiervan gebruik gemaakt, onder anderen door eeni ge leden der Weerbaarheid. Onder de tonen van het „Wien Neerlandsch Bloed" verliet de Deputatie te 2'/i ure het raad huis, om zich van het beloofde bezoek aan onzen Professor Paul Harting te kwijten. Menig woord van dank en hulde mogt deze edele grijsaard die met woord en daad hier gestreden heeft voor de belangen der Zuid Afr: Rep: ontvan gen uit den mond van elk der leden van de Deputatie. Om halfvier in het gebouw der H. B. S. gekomen, woonde de Deputatie eenige lichaamsoefeningen bij onder leiding van den Heer F. Rauh in de daartoe keurig versierde gymnastiek zaal. Van deze gelegenheid maakt de Directeur, de Heer Campert gebruik, om de Deputatie te wijzen op de ongegrond heid van de bewering, dat onze Holland- sche jongens alleen geschikt zijn om met een pen achter het oor te zitten, doch dat zij ook spieren in het lijf heb ben, ontwikkeld genoeg om in tijden van gevaar iederen vijand met succes het hoofd te kunnen bieden. Na een kort antwoord van de Heeren Kruger en Smit, verliet de Deputatie, onder oorverdoovend gejuich en herhaalde fanfaren de gymnastiekzaal, na alvorens een. krans in onvangst genomen te heb ben, haar door de jongelui aangeboden, en begaf zich naar de Directeurskamer, waar onder aanbieding van een glas champagne, de Leeraren, aan de Deputatie leden werden voorgesteld. Na een kleine rijtoer langs de Heili genberg, werd een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kazerne. De Garnizoens Com mandant, Majoor Doorman, geleidde de bezoekers door den verschillende localen, die vooral door de vechtgeneraal met de meeste attentie werden bezichtigd. Ge komen voor de schermzaal der hussaren, zong de Zangvereeniging van het Eska dron Ordonnancen het Transvaalsche volks lied. Langzamerhand naderde intusschen het etensuur, waardoor de generaal Smit teleurgesteld werd in z'n wensch, »de paarden en kanonnen te zien" en men genoodzaakt was te vertrekken, hetgeen geschiedde onder het zingen van het Transvaalsche volkslied, door dezelfde Zangvereeniging die daarvoor post had gevat aan den hoofdingang. Ten stadhuize werden de deelnemers aan den feestmaaltijd aan de deputatie voorgesteld, waarna men zich aan tafel begaf in de in eene eetzaal herschapen raadskamer. Na een kort gebed, uitge sproken door Ds. DuToit ving het diner aan. Zooals van zelve spreekt, werd de reeks toasten aan het dessert geopend, met een dronk, ingesteld door den Bur gemeester, op onzen geëerbiedigden Ko ning, waarmede de leden der Deputatie hartelijk instemden. Nu volgden de toasten elkaar met zoo'n snelheid dat men nau welijks tijd had om van het werkelijk uitstekende diner te profiteeren. Dronk de Burgemeester op het welzijn van den persoon van den Heer Krüger, dien hij als Oom Paul toesjJnlk'de heer Croocke-' wit op den Staatspresident der Trans vaalsche Republiek, de Heer Burger op den Supper-Intendant van het onderwijs en de Heer Doorman op het welzijn van Generaal Smit, waarbij hij in korte trek ken den vrijheidskamp schetste; ook de leden der Deputatie bleven niet in ge breke, van het beantwoorden dier toasten. Eigenaardig was het, dat oom Paul aanving met de vraag, of zijn spreken geen verveling zou kunnen wekken, daar hij met zijne mede afgevaardigden in de laatste dagen herhaaldelijk het woord had moeten voeren, en de geest hunner rede voeringen door de pers publiek gemaakt was geworden, waardoor hij vreesde in her haling te vervallen en mitsdien verzocht hen van spreken te willen verschoonen. Op het door de gasten luid uitgedrukt verlangen, zijn rede voort tezetten, maalde hij vervolgens in korte trekken, de ge schiedenis der Boeren in de laatste 50 jaren om meer in het bijzonder stil te staan bij de laatste viijheidskamp en de daarop gevoerde onderhandelingen met Engeland. De vechtgeneraal wij zende op de korte, kernachtige, echt militaire wijze waarop hij toegesproken was door den Heer Doorman, schetste in even korte trekken zijne Sympathie voor Engelands koningin, terwijl de Heer DuToit in een fraaie reden, het wensche- lijke betoogde, van het verlichten der toelatingsexamens op onze Nederlandsche Academies, daar op het oogenblik een 120tal Zuid-Afrikaansche jongelui hunne opleiding op de hoogeschoien in Groot- Brittanje genieten. De tijd van scheiden, eerder daar zijnde dan men verwachtte, waarom velen met een onuitgesproken toast in hun zak, huis waarts moesten keeren, steeg de Deputatie ten circa 81/j ure weder in de gereed staande rijtuigen, ten einde met den trein van 8,59 naar Amsterdam terug te keeren. Er wachtte hun echter nog eene verras sing. Dezelfde jongelui, die hen hadden in gehaald, hadden zich op de Varkenmarkt veieenigd, om hen als blijk van genegen heid. uitgeleide te doen. In fakkeloptocht onder het schetteren der tonen, ging het thans omstuwd door eene onafzienbare menschenmassa naar het station, waar bij aankomst een donderend gejuich uit honderden keelen opsteeg. Bij het af- scheidnemen in de wachtkamer, van de leden der Commissie en andere belang stellenden, verklaarde de Heer DuToit, dat de Deputatie, deze laatste, niet ver wachte hulde, ten zeerste op prijs stelde. Op het oogenblik dat men de wachtka mer verliet, om zich naar den gereed- staanden trein te begeven, had onze stadgenoot de Heer v. R. den gelukkigen inval, verscheiden kleuren bengaalsch vuur te ontsteken. De opeengedrongen luidjuichende menigte, de daarmeê in stemmende klanken der muziek, het dreu nen der zich nu langzaam in beweging stellende trein dat alles in een fan- taschtisch groen licht gehuld, leverde een geheel op, zoo impossant dat het langen tijd in het geheugen van alle aanwezigen zal gegrift blijven. Bij het terugkeeren naar de stad, werd voor de woning van onzen geëerden stad genoot Professor P. Harting, halt gehou den, en werd door het spelen van het Volkslied, waaraan door alle aanwezi gen blootshoofds werd deelgenomen, eene hulde gebracht aan den man. die de groote aanleiding tot dezen onvergetelijken feest dag geweest was. Het geheel werd be sloten door een concert, waarna een zeer geanimeerde danspartij, in de als bij too- verslag, door de jongelui versierde zaal van Amicitia, plaats had die tot na mid dernacht duurde. Hadden eenige personen, geheel bui ten de commissie staande, niet het initiatief genomen tot de meest plaats gehad hebbende feestelijkheden, waar schijnlijk zou dan de Deputatie een min der prettige herinnering van haar be zoek aan Amersfoort hebben meegenomen. Be Commissie bestond uit de Heeren W. A. Croockewit, v. Lanschot Hubrecht, Tromp v. Holst, Doorman, en Celosse. Tot zoover onze verslaggever. De bezadigdheid van het publiek, de waardige houding van politie en mili tairen, zoowel als het belangloos optre den van eenige particulieren, wier namen de bescheidenheid ons verbiedt te noe men, doch die veel hebben bijgedragen tot het welslagen der feesten op Maan dag jl., meenden wij niet met stilzwijgen voorbij te mogen gaan, evenmin dat de stad, door het groot aantal vlaggen een recht feestelijk aanzien had en de heer W., nog zoo attent was de Deputatie, tijdens den maaltijd, een album aan te bieden, bevattende 42 van de schoonste gezichtspunten in en om Amersfoort. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor Amersfoort over de 2e helft der maand Januari 1884. 1. A. van Dijk Amsterdam. 2. Mej. J. Schikkenburg Bunuik. 3. Mej. H. Hagebeuk 's Hage. 4. Verhoef Leiden. 5. G. J. Berendse Nieuwediep. 6. S. E. Leeuw de Vries Onderdendam. 7. A. Veenhuis Briefkaarten. 4. Mej. G. Baron Amsterdam. 2. De Jong, Hoofdonderw. Bunschoten. Verzonden geweest naar: Engeland. 1. A. K. King Londen. Terkoopin^ van Vaste Goederen. Zattrdagavond 8 Maart 1884. In »HET VALKJE" te Amersfoort. Notaris: de heer Mr. J. DE LOUTER. 1. Eene Boerenhofstede met tuin aan den Langenweg 2. Een perceel Bouwland, naast) ƒ4140 het voorg. perceel Sectie A.l No. 4390 3. Een perceel Bouwland, naast het voorg. perceel, Sectie A. No. 1398 1080 ƒ5220 Amsterdam, den 40 Maart 1884. We hebben deze week aanhoudend kraamvisite! Wij hebben er eenige dui- zende broertjes in eens bijgekregen en natuurlijk komt men feliciteeren. De Transvaalsche broeders zullen waarschijn lijk den hemel danken als ze weer thuis zijn althans hoe groot de hulde is, die men hun hrengt, ze worden gejaagd als 't hijgend hert; zoo bijv. hebben ze morgen om 7 uur receptie in «Patrimo nium" en om 9 uur bij Couturier en dat na een dejeuner bij den Burgemeester en een Diner. De eerbied, die men voor de Transvalers koesterde, is bijzonder toe genomen, nu men ze hoort en ziet, nu men generaal Smit bij de brandweer met eene hand een geweer ziet afschie ten en ziet raken zonder dat er een haar aan scheelt. Trouwens men hoort van die mannen uit Zuid-Afrika hoe ze reeds op dertienjarigen leeftijd soms deze of gene vrouwelijke bloedverwante te ver dedigen hadden tegen wilde dieren of tegen wilden. Twee jongens van zoo jeugdigen leeftijd brachten eenigen tijd bij een bloedverwant hier te lande door en zouden vier eendjes schieten. Ze vroegen twee patronen en brachten inderdaad vier eendjes thuis. Elk schot twee een den. dat was, naar zij meenden, zooals het behoort. Zij zelf vonden daarin niets buitengewoons. Behalve de Transvalers is geen onder werp meer aan de orde dan de brief, dien Curatoren van het Gymnasium aan Dr. H. C. Muller geschreven hebben en waarin zij eischen, dat hij niet meer in sociaal demokratische vergaderingen zou optreden of zijn ontslag nemen als docent. Natuurlijk geeft dat alom stof tot ge schrijf en Dr. Muller wordt daarmede gepromoveerd tot martelaar even mooi als Roland Holst. Algemeen geeft men toe, dat Dr. Müller's houding afkeuring verdient, maar evenzeker is het, dat de wet op het Hooger Onderwijs, waaronder het Gymnasium behoort, niets weet van «eer bied voor de begrippen van andersden kenden" of van andere beperkende be palingen. Indien dus 's mans onderwijs of zijne houding of zijn gedrag in de Klasse geen aanleiding geeft tot klachten, is er zelfs geen motief te vinden voor de houding van curatoren, die den docent veroordeelen om hetgeen hij doet als particulier persoon en geenszins in zijne hoedanigheid van leeraar. Er is geen twijfel aan of men zal in de eerstvolgen de raadsvergadering de zaak wel aan de orde stellen en het is te voorzien, dat het heel wat moeite zal kosten te be letten, dat curatoren in het ongelijk ge steld worden. Voor zoover wij Dr. Mül- ler kennen, zal hij niet toegeven en eer der zijn ontslag nemen, dan zich ont houden van het verbreiden, van wat hij noemt zijne „overtuiging." Van nog an dere zijde is de maatregel verkeerd. De sociaal-demokraten zijn hier ijverig in de weer, zij zijn niet afhankelijk van de welwillendheid van hen, die een locaal te huur hebben, ze hebben hun eigen huis gekocht en nu ontvangen zij van Curatoren eene decoratie in den vorm van een brief aan Dr. Müller, waaruit blijkbaar de vrees spreekt, dat gemelde partij te machtig zal worden, gevaarlijk voor de rust der stad. Dat is de eerste groote overwinning die de sociaal-demo craten in Nederland behaald hebben. GEMENGDE BERICHTEN. Een ingezetene van Breda, kreeg den dag, voor dat de bekende postdiefstal plaats had, een kennisgeving van een aangeteekenden brief. Hij had dien brief nog denzelfden dag kunnen halen, maar stelde dit uit tot 's morgens, 's Nachts werd hij met de anderen gestolen. De man, die, naar men zegt, een verlies lijdt van 15,000, zal de waarheid van het spreekwoord moeten erkennen«stel niet uit tot morgen wat gij heden doen kunt." De inzameling ten behoeve der maat schappij van weldadigheid bedroeg tot en met 6 dezer twee-en-veertig-duizend gulden. Op den Dam, het derde huis van de Vischsteeg, te Amsterdam, zal a. s. Zater dag, een goedkoope restauratie worden geopend, in navolging van de bekende Parijsche iouillons van Duval. De ondernemer, de heer Girard, stelt zich voor, zoowel aan hen, die het laten halen, als voor degenen, die het in zijne inrichting willen gebruiken, bijv. een kop bouillon met brood voor 45 ets., een portie vleesch met groenten voor 30 ets. en gebraden schapen- of ossenvleesch met groenten voor 40 ets. te leveren. Wie een déjeuner of diner a la carte verkiest, zal voor 2 portiën vleesch, 2 portiën groenten, dessert en een glas bier 75 ets. hebben te betalen. Een nette eetzaal op de eerste verdie ping wordt in gereedheid gebracht. De chefs van eene groote Londensche firma, de heeren Parker, hebben zich dezer dagen «verwijderd," natuurlijk niet met ledige handen, en een tekort achter latende van maar eventjes 24 millioen gulden. Een der Londensche bladen beweert echter, dat slechts één der firmanten

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2