NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSOEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Feuilleton. Het lellk m ROODEN BASTIAAN No. 23. Woensdag 19 Maart 1884. Dertiende Jaargang Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. Staten-Generaal. AMERSFOORT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,—. Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 inir des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal in rekening gebracht. De overwinning van generaal Graham en admiraal Hewett bij Tamanjib op de Bedouïnen van Osman-Digma is volko men geweest. In twee carrés opgesteld, werden de Engelschen met verwoedheid aangevallen, een der beide carrés werd zelfs verbroken doordien de vijanden langs den grond er binnen kropen. Hierdoor ontstond een oogenblik van verwarring, waarin een deel van het geschut verlo ren ging. Maar na een hevigen strijd van twee uren gelukte het de stukken te heroveren, terwijl het eerste carré zich door een stouten greep meester maakte van Osmans kamp. De Engel schen verloren ongeveer honderd man aan dooden en kregen 150 gekwetsten: de verliezen der Soedansche strijders waren ontzaglijk en worden op 4 a 5 duizend man geschat. Osman is naar het gebergte gevlucht. De Engelschen kam peerden des nachts op het slagveld en vernielden groote hoeveelheden wapens en ammunitie, hun als oorlogsbuit in handen gevallen. Generaal Graham is met zijn krijgsmacht naar Soeakin te ruggekeerd en richt vandaar opnieuw een proclamatie tot de bevolking, waarin hij haar aanspoort zich verder rustig te houden en vyfduizend dollars belooft aan wie hem Osman-Digma dood of levend in handen brengt. Zuidwaarts in Soedan is het nog lang DOOR W. ROMBOUTS. Het meisje bij de hand te nemen en van daar te voeren, was het werk van een oogenblik, doch daarmede nog niet tevreden, toog hij dadelijk naar de houtvesterswoning en eischte de oogen- blikkelijke verwijdering der beide booswichten, met de bedreiging hen anders ter plaatse te zullen brengen, waar zij behoorden. Form, die nu toch ook inzag dat het te erg liep en dat hun rijk daar uit raakte, besloot zelf ook de streek te verlaten, en beloofde Goswijn dat hij nu wel zorgen zou dat dergelijke schandalen niet meer zouden voorvallen. Hij dreigde Dos- ma, die hij als den grootsten deugniet be schouwde, als een hond te zullen dooden als hij zich niet onmiddelijk weg pakte, en deze, laf hartig als alle booswichten, wist niet hoe spoe dig hij zich uit de voeten zou maken. Zoo werd de streek bevrijd van de eenige hinderpalen, die het geluk onzer brave familie in den weg hadden gestaan, en dikwijls dankte ons drietal in stilte den hemel dat alles zoo spoedig en zonder ongelukken ten beste gekeerd was en zij zich nu in elkanders liefderijk bijzijn, zonder stoornis, mochten verheugen. En hiermede, geachte lezers en lezeressen! naderen wij het einde onzer taak; doch oin uwe rechtmatige nieuwsgierigheid niet onbe vredigd te laten, zullen wij u nog het een en niet pluis. Van Gordon worden geen be richten ontvangen, omdat de telegra fische gemeenschap met Khartoem is af gesneden. Naar den boven-Nijl is eenEn- gelsch bataillon gezonden om behulpzaam te zijn bij de ontruiming der garnizoenen. Een oorlogsstoomschip op de rivier werd door de inboorlingen aangevallen. In het Britsch Lagerhuis waren de Soedansche zaken het onderwerp van „vragen", door de oppositie tot de Re- geering gericht. Het treft niet best dat Gladstone nu juist ongesteld is, en zijn collega's willen liever niet te veel mede- deelen, uit vrees van wellicht hun neus voorbij te praten. Onder anderen ver telde de Minister Dilke, dat zoodra de ontruiming van Soedan zal hebben plaats gehad, het klimaat van Soeakin ver oorlooft niet daar lang een groote krijs- macht bijeen te houden, de Regeering al het mogelijke doen zal om de zaken des lands te regelen. Mocht de oppositie haar dit onmogelijk maken, dan zal zij, ten opzichte van dit en van andere vraag stukken, een beroep doen op het land, derhalve het Parlement ontbinden. De heer Labouehère diende een motie in, waarin verklaard wordt dat het ontzag lijk verlies van menschenlevens in Soedan niet is gerechtvaardigd. Slechts een deel van het Lagerhuis stemde over deze motie, die met de geringe meerderheid van 111 tegen 94 stemmen, werd verworpen. In de Zaterdag gehouden zitting van het Huis kwam ook de Transvaal-con- ventie ter sprake: sommige leden waren van meening dat de Regeering al te toeschietelijk was geweest, dat zij de belangen der inbooilingen niet genoeg zaam in het oog had gehouden, en dat de Boeren zich toch niet aan de geslo ten overeenkomst zouden houden. Na mens de Regeering werd dit beweren nadrukkelijk bestreden. Er was veel meer gevraagd dan toegestaan is; onwaar is het, dat de Transvalers slaven houden, en de ondervinding bewijst dat de Trans- vaalsche Regeering wél de aangegane verbintenissen eerbiedigt. In ons vorig nummer berichtten wij dat het veelbesproken Bacninh door de Fransche Tongkin-expeditie werd inge nomen de Chineesche bezetting maakte zich uit de voeten. Honderd kanonnen, een massa geweren en ammunitie wer den buitgemaakt. De Franschen hadden 6 dooden en 25 gekwetsten. Verder wordt nog bericht dat de Franschen in twee colonnes verder rukken. De Chineesche Regeering doet weinig van zich hooren, en het is te verwachten dat zij meer ge zind zal zijn tot een overeenkomst, nu het blijkt dat niemand meer geloof slaat aag haar bedreigingen met oorlog. In den laatsten tijd geniet de Duitsche Rijksdag nu en dan de eer dat Vorst Bismarck er het woord voert. Zaterdag hield hij een korte uitspraak tot inlei ding van het ontwerp tot verzekering van arbeiders tegen ongelukken. Ten einde de kansen voor het tot stand ko men dezer wet te vermeerderen, zeide hij, had de Regeering haar wenschen zeer beperkt, maar het blijft haar plan die wet over het grootst mogelijk aantal werklieden uit te breiden. De Rijkskan- selier hoopt, dat de goede bedoelingen der Kiezers niet verijdeld zullen worden door verdeeldheid en partijzucht. Men wenscht zich te plaatsen op een prac- tisch-Christelijk standpunt, de armen te helpen, en tusschen werkman en patroon 1 vrede te stichten en te handhaven. Weet de Rijksdag een beter middel dan het voorgestelde ontwerp, de Rijkskanselier zal het gaarne overnemen, maar hulp moet er zijn. Na kort debat werd de ander, omtrent den hoofdpersoon dezer geschie denis mededeelen. Wij weten reeds dat Bastiaan zijne houtves tersbetrekking tot aan zijn dood mocht behou den, niet waar? Weluu, hij verdiende dat ten volle. Door minzame rechtvaardigheid en strenge tucht wist hij zich bij zijn heer en de pachters achting en toegenegenheid, en bij de stroopers vrees en ontzag te verwerventerwijl niemand dier betrapten hem ooit van heerschzucht of onrecht kon betichten, maar allen het, ondanks hunne bestraffing, moesten getuigen: dat hij wel tienmaal meer waard was dan den ouden houtvester, die, hoe barsch hij zich aanstelde, zich toch nog wel eens inliet met zaken, die een degelijk en eerlijk mensch zich zou scha men; terwijl de jonge houtvester zijn plicht deed, zonder aanzien des persoons, en zich nimmer zou leenen, om ter wille van persoon lijke veete, iemand tegen te werken of te be- nadeelen,daar hij, daartoe geroepen, steeds met de meeste gematigdheid zijne getuigenissen af legde, opdat de overtreders niet al te zwaar zouden worden gestraft. Hij kreeg het dan ook, teu laatste, zóó ver, dat zijne verschijning, en zijn woord alleen, reeds voldoende waren om elk vergrijp, dat men voor had, in de geboorte te smoren, waardoor zijne taak, als van zelve, ook voor hem werd verlicht; waarbij hij door den trouwen Wolf flink werd ter zijde gestaan. Zijn stille liefde voor Geerte Mie, was, zoo mogelijk, nog toegenomen en door de deugd van het meisje, als het ware, in vereering overge gaan. Altijd oplettend, gedienstig en liefderijk ten hare opzichte, liet hij zich echter over zijne vurige begeerte niet uit. Stil en altijd bedaard ging hij zijn weg en alleen zijn vader was de eenige deelgenoot van zijn geheim. Met dezen besloot hij, haar niet te ontrusten maar alles aan den tijd en het meisje zelf over te laten. En zie de tijd, die rozen baart, bracht ook hem zijne wenschen nabij; want Geerte Mie, die zijne stille toewijding als eene echte Eva's doch ter zeer goed begreep, kreeg hem eindelijk lief om dat rechtschapen gedrag en begrijpende dat, hoe leelijk hij ook zijn mocht, haar geluk toch met hem verzekerd was en dat zij met hem verbonden, toch haren goeden vader Gos wijn niet prijs behoefde te geven, besloot om, als hij haar vragen mocht, hem niet te ver- stooten. Bij Bastiaan's aard en gevoelens had dit tijd stip nog lang achterwege kunnen blijven als niet haar eigen lieveling, de kleine, goedaardi ge Puck, de band ware geworden, die hen op het onverwachts te zamen bracht. Immers het beestje werd ziek en dreigde te sterven, hoe zorgvol en liefderijk hare meeste res haar ook oppaste, en Bastiaan die, deze ge hechtheid voor een dier het grootste bewijs was harer goede en echt vrouwelijke inborst, trok daarvan behendig partij. „Lieve nicht! zeide hij, bij dergelijke gelegen heid, troost u toch over iets wat gij toch niet voorkomen kunt. Hoe eervol het ook voor u is dat gij zelfs een dier zoo weet te waardeeren en te beminnen, ware het toch oneindig beter en gelukkiger voor u, als gij die innige liefde op een mensch wildet overdragendan zoudt gij genoegdoening vinden in de taal der dank baarheid en wederkeerige liefde, waarmede u die mensch zou begroeten, en uw eigen leven had dan ook veel schooner doel, zou ikmeenen." „Ja, Bastiann dat is waar: ik weet dit zelf wel, mijn goede jongen 1 maar gij weet wat ik heb ondervonden en, hoewel ik na mijn vaders dood bij U en vader Goswijn zijn gemis heb leeren vergeten, toch zult gij mij toegeven, dat de herinnering aan zijne toewijding mij steeds dierbaar blijft en juist omdat dit beestje de| voordracht in handen van een commissie van 28 leden gesteld. Te Berlijn hielden de Fortschritt-man- nen een partij-vergadering bijgewoond door 500 personen, en waarin de voor genomen vereeniging met de secessionis- ten tot vorming van een „Duitsche Vrij zinnige partij," werd goedgekeurd. LATERE BERICHTEN. In sommige Spaansche provinciën heerscht spanningde berichten spreken van een republikeinsche samenzwering, in verband waarmede verscheiden per sonen in hechtenis zijn genomen, onder anderen de Secretaris van het zooge naamd »ZorilIa-comité." Op het vei moeden dat te Warschau Degajifï, de moordenaar van generaal Szudeikin zich ophoudt, hebben daar ter stede een aantal huiszoekingen en arrestatiën plaats gehad. Ook in het Britsch Hoogerhuis is de Transvaal-conventie door de oppositie ter sprake gebracht. Lord Derby constateerde dat in de nieuwe overeenkomst het woord „suzereiniteit" niet voorkomt, omdat het niet voor een nauwkeurige definitie vat baar is: de bedoeling is echter duidelijk dat de vei houding tot Engeland dezelfde zal blijven. Bij de in de Tweede Kamer gevoerde beraadslagingen over de voordracht tot wijziging der rechterlijk organisatie over eenkomstig de bepalingen van het nieuwe strafwetboek deelde de Minister van Justitie mede dat alles gedaan wordt om de invoering van dat wetboek, met me dewerking der Kamers te doen plaats hebben 1 Januari a. s. Het nagenoeg laatste band is, die mij aan die tijden verbindt, zult gij mijne diepe smart over dit schijnbaar nietig verlies leeren beseffen." „Zeer zeker mijn lieve! dat gevoel ik zeer goed maar, als ik het zoo eens zeggen mag, een echt genoot, die u hartelijk lief heeft en waardeert, is, zegt de schrift, toch nog meer als vader, broeder of dier, en daarom roep ik u troost toe omdat gij, met uwe hoedanigheden, dien zeer zeker kunt krijgen als gij dat begeert. Over mij zelf wil ik uog niet eens sprekenwant hoe zeer ik u, reeds zoo lang in het hart draag, ik weet niet of dit bij u ook in die mate het ge val is, als het zijn moet om gelukkig te zijn in dit leven: maar dit wil ik u toch zeggen dat, hoewel mijn uiterlijk u wellicht tegen mag staan, gij nooit hier op aarde een trouwer hart zult ontmoeten en dat het mijn hoogste zaligheid zou zijn u te mogen bezitten en te verzorgen met al de liefde „die hier op aarde denkbaar is. Dit zeg ik u, niet om rnij op te dringen, maar alleen om u tot nagedachten te nopen en, mocht gij er toe kunnen beslui ten uw lot voortaan aan het mijne te verbin den, wees dan verzekerd dat ik dit als een weldaad vereeren zal, ja, als de grootste die mij ooit is bewezen." „Beste, trouwe jongenborst zij uit, terwijl hare oogen door die nederige en waardige taal vochtig werden ik wist het reeds lang dat gij mij lief had en even openhartig als gij daar oo even geweest zijt, even oprecht wil ik u bekennen dat mij eerst veel in den weg stond om die genegenheid te beloonen; maar nu is dit anders: ik heb leeren inzien welk een schat gij achter uw minder bedeeld uiterlijk verbergt, en daarom heb ik ook u van lieverlede lief ge kregen en wil uwe wenschen verhooren, als va der het goed vindt, doch alleen op voorwaarde dat hij ons nimmer behoeft te verlaten, maar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1