Officiëele Publicatien, Brieven uit de Hoofdstad. vierdaagseh debat liep voornamelijk over het hoofdbeginsel van dit ontwerp, na melijk hooger beroep voor alle strafza ken. Na verwerping van een amende ment van den heer A. Mackay om appèl in zware strafzaken uit te sluiten, be sliste de Kamer in de door de Regeering gewenschten zin, en nam het ontwerp aan met 48 tegen 18 stemmen, zoodat thans besloten is, dat de rechtbanken over alle zaken zullen oordeelen met appèl op de Hoven, behalve voor bede larij en belasting-overtredingen; in elke rechtbank zullen drie rechters zetelen, volgens een amendement van den heer A. Mackay, en geen vier, gelijk het ont werp voorstelde. Eenige noodige wijzigingen in het Bur gerlijk Wetboek werden vervolgens goed gekeurd na verwerping van een amen dement van den heer A. Mackay om in geen geval wegens veroordeeling tot ge vangenisstraf recht tot echtscheiding te geven. De aangenomen voordracht geeft dit recht bij een veroordeeling tot ge vangenisstraf van vier jaren of meer. Maandag was aan de orde de motie van den heer De Bruyn Kops en 14 andere Afgevaardigden, waarin zij aandringen op verbetering van den waterweg Amster dam-Rotterdam. De motie werd toege licht door de heeren Rutgers en Diras, die wezen op het hooge belang dezer zaak voor de scheepvaart. Zij werd afge keurd door de heeren Gratama Wybenga, Bastert, Haffmans, De Beaufort en Oorver Hooft zoowel wegens haar vorm en be doeling, als omdat deze waterweg een provinciale zaak is en de finantieële toe stand het ter hand nemen van nieuwe groote werken verbiedt. In de zitting van Dinsdag is de motie- De Bruyn Kops c. s. verworpen met 42 tegen 28 stemmen. Een anders gefor muleerde motie van den heer Buma werd mede verworpen. Daarna werd een aan vang gemaakt met de behandeling van het ontwerp betreffende den suiker-accijns. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet van 28. Juni 1881, (Staatsblad No 97;) Brengen ter openbare Kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van J. J. WOUDENBERG, B. 96. Amersfoort, 17 Maart 1884- Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door LAMBERTrS VAN NIEUWEN- HUIZEN ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het oprichten tot zijn dood toe onze goede vader en liefderijke metgezel blijven zal." «Vader het goedvinden!" juichte de overge lukkige borst. «Vader is reeds lang in het ge heim, en zal den hemel danken voor dit uw besluit. Kom, ga maar mede, dierbaar meisje! en gij kunt het zelf van hem hooi en," en op getogen voerde hij zijne aanminnige nicht naar de oude, terwijl hij al in de verte hem toeroep: «Vader! zij wil mijne lieve engelachtige vrouw zijn. als gij het maar goed vindt, en gij wilt haar zeker als dochter niet hebben, niet waar?" Plechtig stond de grijsaard bij dat bericht van zijn zetel op en geroerd de lieftallige maagd aan zijn hart drukkende, zeide hij, met de oogen ten hemel geslagen: «O, ik dank u, al machtige God, dat ik dit mag beleven. Kniel neder mijne kinderen! en ontvang den besten zegen, die ik u geven kan, namelijk de reinste bede voor uw beider geluk, bekroond door den heerlijken zegen van God! Ziet, Geerte Mie, lieve dochter! geen grooter wensch had ik meer, dan juist deze, omdat, bij de kennis van uw beider karakter, uwe vereeniging mij den groot sten waarborg was dat ik het moede en afge tobde hoofd gerust op de doodspeleuw zou kun nen leggen. Daarom nog eens, ik dank u mijn God!" Puckje her.stelde en bleef met Wolf nog lang hunne trouwe gezellen. Hunne vereeniging be antwoordde ten volle aan aller verwachting en toen Geerte Mie haar eersten jongen Goswijn junior! aan haar hart drukte, stamelde zij met een dankbaren blik naar boven: „ja, ik dank u mijn God! en toen eindeiijk de oude Goswijn zijne taak had volbracht en deze wereld verla ten moest om den weg van alle vleesch te gaan, ruischten het nog stamelende van zijne lippen «Uwe verschijning, mijn lieve dochter, is ons allen ten zegen geworden. Ik dank u, mijn God, ik kom gerust tot u, neem mij op in uwe genade, en wees met haar al de dagen haars levens." scherpenzeel, (Gelderl.). EINDE. van eene broodbakkcrlj in liet per ceel alhier gelegen buiten de Kamppoort wijk H, No. 91a, bij het kadaster bekend onder sectie A, No. 4389, op de Secre tarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den, 31. Maart aan staande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegegen om, ten overstaan van het gemeentebe stuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 17. Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amerfoort, 19 Maart 1884. J.l. Zaterdag namiddag wapperde de vlag van het Societeitsgebouw»Concordia", de aanbesteding had plaats gehad van het verbouwen van het voorgedeelte, waarna sedert geruimen tijd verlangd werd. Van de inschrijvers was onze vroegere stad genoot de heer W. van Doornik te Baarn, voor f '16,50, de minste inschrijver. De verhuring der landerijen, behoo- rende aan het Hoogheemraadschap De Bunschoter Veen- en Veldendijk, voor den tijd van twee jaren, hebben opge bracht f9815.'s jaars, tegen f 10181. in 1882. Duizend en nogmaals duizenden be groetten Zaterdag de leden der Trans- vaalsche deputatie te Utrecht aan het station. Van alle studentenvereenigingen waren vertegenwoordigers met de banie ren aanwezig. Overal woeien de vlaggen. De deputatie werd aan het station ont vangen door den senaat van liet Studen tencorps, prof. De Lauter, dr. Jonkman en anderen. Generaal Bel heette de heeren welkom, waarna zij naar het stadhuis werden geleid alwaar zij door den bur gemeester en de leden van den raad benevens tal van autoriteiten werden begroet. Na het bezichtigen der voor naamste bijzonderheden werd een diner gebruikt en keerde de deputatie te 7.15 terug. De gemeenteraad hield Maandagmiddag een korte zitting. Het kohier van den plaatselijken hoofdelijken omslag voor 1884 werd daarin vastgesteld tot een totaal bedrag van f 42,068,46. In de organisatie van het personeel der politie is eene kleine wijziging ge bracht. De tegenwoordige hoofdagent F. Velders is door zijn ziekelijken toe stand voor den actieven dienst sedert geruimen tijd reeds ongeschikt. Thans zal een ander in zijne plaats tot hoofd agent worden aangesteld, terwijl hem, met behoud van zijn tegenwoordigen rang, bureau-werkzaamheden zullen wor den opgedragen op een salaris van f 500. Voorts zal een nieuwe agent tweede klasse worden aangesteld, zoodat voor de surveillance op straat voortaan 8 agenten beschikbaar zullen zijn, de hoofdagent mede gerekend. De heer van Zijst ont ving een geruststellende mededeeling op zijne vraag, of 't de bedoeling was per manent een schrijver op het politie bureau werkzaam te houdenB. en W. wensch- ten alleen Velders in zijn ongelukkigen toestand te helpen, maar hebben volstrekt niet op het oog hiermede den commis saris van politie blijvend te ontlasten van zijne administratieve werkzaamheden. De raad machtigde B. en W. tot het doen der met deze gewijzigde regeling ge paard gaande jaarlijksche uitgaven van f 370. Om te voldoen aan eenige opmerkingen, door Ged. Staten gemaakt, zijn eenige wijzigingen gebracht in de verordening tot regeling van het aantal scholen en de jaarwedden van het onderwijzend perso neel. Zij hebben in hoofdzaak betrekking op art. 5. de regeling der jaarwedden bevattende, en strekken om duidelijker te doen uitkomen 's raads bedoeling, dat de toelage van f 75 voor het bezit van de hoofdonderwijzersacte genoten wordt boven het tractement, waarop de titu laris als onderwijzer recht heeft, en dat de belooning, die genoten wordt voor het geven van herhalingsonderwijs, wordt toegekend als verhooging der gewone jaarwedden, van welke verhooging de bijdrage voor pensioen moet worden be rekend. Verder is een nieuw artikel in- gelascht, om in duidelijke woorden uitte drukken, dat de raad zich de bevoegd heid heeft voorbehouden, om ten behoeve van onderwijzers van meer dan gewone verdienste af te wijken van de norma, in deze verordening gesteld. Tot onderwijzers zijn benoemdaan de bijzondere tusschenschool de heer G. E. ter Haar, te Haarlemmermeer, en aan de openbare kostelooze school in de Koningstraat de heer C. A. Heunks, te Blaricum, Aan mej. H. M. Bos is het gevraagde eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare meisjesschool met ingang van 1 Juni a. s. verleend. De in de vorige zitting tot directeur der gemeente-reiniging benoemde heer de Rooij had voor die benoeming bedankt. B. en W. hadden thans' eene nieuwe aanbeveling van een tweetal bij den raad ingezonden. Daarop kwam niet voor den heer Van Stock, ambtenaar bij den rei nigingsdienst te Utrecht, die de vorige maal onder de sollicitanten een dergenen was, die het meest voor de benoeming in aanmerking scheen te komen. Met het oog daarop en op een paar brieven, die over deze zaak aan al de raadsleden waren gezonden, en verder nog naar aan leiding van eene bewering, die was rond gestrooid als zou de sollicitant, die als no. 1 was voorgedragen, wegens lichame lijke zwakheid ongeschikt zijn voor de betrekking, verzocht de heer Huet verlof, om aan Burg. en Weth. eenige inlich tingen te vragen over de door hen in gezonden voordracht. Die inlichtingen werden in eene besloten zitting door den burgemeester gegeven, en schenen voor den eerstvoorgedragene, den heer P. K. Sikkema, gemeente-architect te Hasselt, gunstig te zijn; althans zijne benoeming volgde met 12 stemmen, tegen ééne op de heer v. Stock en één blanco biljet. Met den heer Sikkema kwam nog op de aanbeveling voor de heer J. Veth, op zichter bij de gemeentereiniging te Rot terdam. De vertraging, die door het bedanken van den heer de Rooij was veroorzaakt, maakte den heer Huet beducht, dat het niet mogelijk zou zijn, op 1 April, den door den raad bepaalden tijd, den reini gingsdienst in eigen beheer te nemen. De burgemeester verklaarde intusschen, dat de gemeente in ieder geval tot 1 Juni door den tegenwoordigen pachter zou kunnen geholpen worden, daar in het pachtcontract voor de eerste vier maan den van dit jaar voorzichtigheidshalve de bepaling was opgenomen, dat hij ook gedurende de maanden April en Mei den dienst moest doen blijven waarnemen, wanneer dit door het gemeentebestuur werd verlangd, en dat wel zonder ver goeding. B. en W. zijn evenwel voornemens zoo spoedig doenlijk althans de inzameling van vuilnis en meststoffen voor rekening der gemeente te nemen, doch met het verwerken van de mest zal men wat meer geduld moeten oefenen, omdat met het oog op de bezwaren, die van ver schillende zijden tegen de keus van het terrein, dat daarvoor is bestemd, zijn ingebracht, de beslissing van Ged. Staten daaromtrent in den eersten tijd nog niet te verwachten is. Een verzoek van de vereeniging „de Vrijwillige Brandweer", om door 't ver- leenen van een subsidie van gemeente wege in staat te worden gesteld zich bij voortduring de middelen aan te schaffen, welke zij behoeft, om krachtdadig bij brand hare hulp te kunnen verleenen, werd aan B. en W. om advies gezonden, evenals een adres van 82 leden van de sociëteit »de Vereeniging," waarin verzocht wordt om verbetering der bestrating van de Valkstraat en de Stovenstraat. Utr. C. Hoogland, 13 Maart. De collecte voor de maatschappij van Weldadigheid, per inteekenlijst aan de huizen gehouden, heeft ƒ24,50 opgebracht. Deze som mag niet hoog genoemd worden voor deze gemeente, maar wanneer men weet dat de boerenstand niet teekent, en het ge noemde bedrag aldus door de enkele gegoede notabelen dezer gemeente bijeen gebracht werd, heeft men redenen tot dank. Amst. 18 Maart '84. Gij wenscht te weten, wat „tammen" zijn? Luister met eerbied en ik zal 't u vertellen. De „wilden" werken weinig en gaan veel uit, maar hun uitgaan is een dolle inval, een plan, een grap. De „tam men" werken niet, gaan altijd uit en hun uitgaan is gewoonte geworden. Vooreen eenvoudigen tobbert, die zorg heeft voor elke drie maanden huur en voor elke nieuwe japon van zijn vrouw moet het wel een zonderlingen indruk maken te vernemen, dat een van deze veelbelovende Nederlanders door elkaar meer zakgeld per dag noodig heeft, dan zijn huishuur per jaar bedraagt en dat 's jongelings sigarenrekening hooger is dan de klee- dingrekening voor hem en zijn vrouw en het heele gezin. Daarbij is er natuurlijk niet op gerekend, dat de jongeling nu en dan 's avonds tien, twintig, dertig duizend gulden verspeelt. Daar is een regelmatige opklimming in de wijze, waarop de jongeling zijn dag doorbrengt en in de stemming, waarin hij dat doet. Dat hij laat, zeer laat op staat mag u niet verwonderen, dat is eene gewoonte, een beginseluit over tuiging wordt hij eerst „leefbaar" zeg gen de Vlamingen, zoo wat tegen half elf in den morgen. Daar is een zekere zelf verloochening noodig om vroeg optestaan als men laat thuis is gekomen en zelf verloochening maakt oud, terwijl het hier een verlangen is, lang jong te blijven. Men heeft niet dadelijk lust om te ont bijten en zoo'n boterham met een kopje thee is het minst van alles geschikt om iemand nieuwe eetlust te bezorgen. Daar zijn een paar couranten, een Fransche roman en die slepen den dag voort tot twaalf uur, dan kan men langzamerhand aangekleed zijn en naar de Groote Club wandelen, waar de kennissen gaan de- jeuneeren niet het tweede, maar het eerste ontbijt, tegen half een of een uur. Dat is een klein dineetje en wel het eten waard en dat geeft kracht genoeg om voort te sukkelen tot etenstijd zoowat zes uur of iets later. Die namiddag geeft heelt wat te doen. Eigenlijk is Amster dam nog maar een kleine stad en er is geen verschot in amusementen genoeg om zeven dagen in de week uittegaan, er mag een diner of een soirée afgaan, maar in den regel moet men hard wer ken om een weekprogramma vol te krij gen. Wat kan men beter doen dan in Café Riche te gaan eten. Die rood zij den behangsels en die groote spiegels geven zooveel glans en licht, dat men er zich onmiddellijk thuis gevoelt en zulke wijn is er niet dat men ze hier niet zou kunnen krijgen. Daar zijn van die kost jes, waarin alle rijken der natuur door de voornaamste vertegenwoordigers ver toond worden, bijvoorbeeld Soles riches een eigen uitvinding van het Café, maar het geheel in echt Fransch en geeft geen stof tot eenige aanmerking welke dan ook en of men nu al een bankje meer of minder uitgeeft, zal zeker ook wel onverschillig wezen. Na dat diner, dat toch allicht tegen negen uur is afgeloo- pen er zijn behalve dat geen dames bij is de beste weg naar de Caves de France en daar trekt men dan ook heen. Op mollige stoelen, in zachte causeuses vleit men zich neer en gevoelt zich thuis. Daar brandt veel gas en de dichte gor dijnen en dikke portières laten geen zuchtje door; daar is een broeikastwarmte, die alleen reeds voldoende is om te be dwelmen en ijswater op mineraal is 't eerste noodige om op temperatuur te komen. Daar zijn de kennissen of daar komen ze, in wier sigarendamp men zijn eigen sigarenrook wedervindt en zoo éen van tabakslucht begrijpt men elkaar, daar ontstaat een plan, een geniaal plan, een reuzenplan en men is dadelijk vol energie om het uittevoeren. De eerste teekenen van leven komen terug, men debatteert over de uitvoering en we laten de portière vallen, we hooren niets van de open en toeslaande deuren; aan de straatzij is het donker; de ingang wordt gesloten; in de Kalverstraat wor den de lichten uitgebluscht; rustige huis vaders gaan naar bed. Aan hen, die gaan slapen wel te rusten GEMENGDE BERICHTEN. Zondagavond tegen acht ure werd de gemeente Hilversum opgeschrikt door het luiden van de brandklok. De brand was ontstaan in de woning, mede de fabriek van W. H. Brouwer, aan de Schapen straat. De fabriek en de woning zijn geheel uitgebrand. Door de ijverige po gingen van de brandweer is het mogen gelukken, de belendende perceelen te sparen. Van het ontstaan van den brand is nog niets met zekerheid te melden, daar de bewoners, naar men zegt, in de kerk waren. Een ingezetene van Tessel is in het bezit van een jong konijn, met acht poo- ten, twee staarten, doch slechts een kop. 't Schijnt dat twee lichamen aan elkaar zijn gegroeid. Dit wonderlijk exemplaar heeft twee dagen geleefd. De eigenaar bewaart het op sterk water.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2