NIEUWE lTTT_TTr, EN ADVERTEMEBLAD VOOR IERSF00RT, BURN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUUBSCHE, SCHEBPENZEEL EN WOUDENBERG Militaire loopbaan ei lotievallen Feuilleton. No. 27. Woensdag 2 April 1884. Dertiende Jaargang Staten-Generaal. Buitenlandsch Overzicht. GOOSE MORRE. AMEHSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,Advertentiën van 1 6 regelsf 0,4#. Franco door het geheele Rijk1,10. UitgeverA. M. SlothouwerIedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Afzonderlijke nummers3 Cent. TE AMERSFOORT. Reclames per regel 0,20. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte bachi-bozoecksen twee kanonnen, ten einde de aanhangers van den mahdi te verdrijven, die Khartoem omringden. De vijand, in den vorm van zestig ruiters, viel op hem aan, en in een. punt des tijds was alles op den loop, ook de twee kanonnen, die door den overwinnaar werden medegevoerd. Gordon moest gauw maken dat hij weer binnen de stad kwam. In 't Britsch Lagerhuis is men over al deze dingen niet vroolijk gestemd. Een andere reden van spanning gaf Vrijdag de aanneming van een motie van den Conservatieven afgevaardigde Peil tot vermindering van de plaatselijke belas tingen. De Regeering had verklaard dat deze zaak, hoezeer ook gewenscht, eerst kon geregeld worden in verband met andere hervormingen die zij zich voorstelt. De aanneming had plaats met 208 tegen 197 stemmen, een uitslag die door de oppositie met veel juichens en lawaai werd begroet. De Hertog van Albany, zoon van Ko ningin Victoria en schoonbroeder van on zen Koning, is te Cannes overleden aan de gevolgen van een val, vermoedelijk bij duizeling gedaan. De jonge vorst was steeds van een zwakke gezondheid; niet temin beijverde hij zich, waar hij kon, de openbare belangen te behartigen. De Engelsche natie betoont aan de Koningin, en niet minder aan de Hertogin, veel sympathie. Het bezoek van onze Konink lijke familie te Brussel zal om die reden niet plaats hebben. De Fransche Kamer heeft besloten, een voorstel van den Afgevaardigde Barodit tot grondwetsherziening niet in behan deling te nemen. De minister-president verklaarde dat de Regeering voornemens is zelve tegen het begin van Mei een voordracht in te dienen, en wel gelijk tijdig bij beide takken der wetgevende macht. De Commissie uit den Duitschen Rijks dag tot onderzoek van de verlenging der Socialistenwet heeft reeds vergaderd en met den Minister van Puttkammer ge sproken. Sommige leden wenschten wij zigingen in de wet, maar de Minister be tuigde dat de Regeering onveranderde vaststelling der wet wenscht en zich tegen elke poging tot herziening zal verzetten. De Rijksdag is uiteengegaan na goedkeu ring van het buitengewoon crediet voor marine-uitgaven. Het Italiaansch Ministerie is nu klaar. De heer Depretis heeft eenige gematigd liberalen gevonden, die zitting wilden nemen op de plaatsen, verlaten door hen die met geen geweld of list tot blijven waren te bewegen. De liberalen in Spanje beginnen reeds de gevolgen te ondervinden van hun el lendige verdeeldheid. Of ze nu nijdig zijn of niet, de Regeering verbiedt be paald aan allen, die voor den staat wer ken, eenigen arbeid op Zon- en Feestda gen, gelast allen militairen de vasten- preeken bij te wonen. En nu hebben ze nog niet eens de verkiezingen gehad, die, voorbereid jdoor de nieuwe en zeer ge- dweëe prefecten, in de Cortes wel een meerderheid zullen brengen waar alles mee gedaan kan worden. Te Cincinnati (Vereenigde Staten van Noord-Amerika) heeft Vrijdag en Zater dag een ernstig oproer plaats gehad over de straf, tegen een moordenaar uitge sproken, en die men te zacht oordeelde. Het volk liep te hoop en wilde de ge vangenis bestormen: de troepen vuurde* met een mitrailleuse op de dichte drom men. Men verzekert dat 100 personen gedood en meer dan 300 verwond zijn. Het ontwerp tot wijziging der Drankwet is in de Tweede-Kamerzitting van Dinsdag 25 Maart, na goedkeuring van den tot één jaar beperkten vergunningstermijn voor het gecombineerd bedrijf, met 57 tegen 49 stemmen aangenomen. Daarna had de behandeling plaats van het ontwerp tot vaststelling van buiten gewone maatregelen tot afwending van besmettelijke ziektenaangenomen met 39 tegen 30 stemmen. (Verg. van Woens dag.) Bij deze gelegenheid, zonder dat het wetsontwerp er aanleiding toe gaf bracht de heer Keuchenius zijn grie ven tegen de vaccinatie te berde en werd hierin bijgestaan door den heer Fabius, doch door de heeren Rombach en Wmt- gens nadrukkelijk bestreden. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde in de beoordeeling van de zegenrijke ge volgen der vaccine aan de zijde van laatstgenoemde Afgevaardigden te staan hij begrijpt niet, hoe ouders het met hun geweten overeenbrengen de inenting van een gezond kind in het eerste levensjaar te verzuimenmaar hij acht de zaak van de persoonlijke vrijheid en van het ouder lijk gezag van zoo groot belang, dat de Regeering zich wel driemaal bedenken zal, alvorens dwang in deze voor te dragen. Vervolgenshet wetsontwerp, hou dende bepalingen omtrent vervoer, in, uit- en doorvoer, verkoop en opslag van buskruit en andere licht ontvlambare of ontplofbare stoffen. Bij amendement werd bepaald dat heimeljjk vervoer van deze stoffen niet noodwendig medebrengt inbeslagneming van schip en inventaris. Aangenomen met algemeene stemmen. Omtrent de conclusie der commissie voor het adres in zake het kruitmagazijn te Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO nnr des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal iu rekening gebracht. 't Begint sukkelen te worden met Osman-Digma. Op het gerucht, dat hij op eenigen afstand van Tamanjieb weer een leger om zich verzameld had, is Gra ham hem opnieuw te gemoet getrokken met cavalerie voorop en de gebruikelijke twee carrés infanteriede mariniers ble ven ditmaal te Soeakin achter. Op eeni gen afstand van Tamanjieb werden zwer vende Bedouiënen ontmoet, die geweer schoten losten; onthaald op een Britsch salvo, dat velen in het zand deed bijten, vluchtten zij het gebergte in. Later was er niets meer te zien, zoodat de Engel- schen terugtrokken. Graham is van oor deel, dat de veldtocht daar afgeloopen is. Op hun heenmarsch hadden de Britsche soldaten schrikkelijk te lijden van de zonnehitte: de achterhoede zag er ellen dig uit. Tegen het eind der vorige week zijn de Engelschen te Soeakin scheep gegaanhet garnizoen dier stad zal voor taan bestaan uit twee bataillons Egyp tische soldaten, door Engelsche officieren gecommandeerd. In de haven zal een oorlogstoomboot stationeeren. Gordon kan te Khartoem zijn pleizier wel op. Ruim veertien dagen geleden; vroeger dan op 't eind der vorige week kon hij, wegens verstoorde telegrafische gemeenschap, geen bericht zenden, verliet hij de stad met drieduizend man Egyptische infanterie, eenige ruiterij van onzen gewezen Stadgenoot den Vrijwilliger Na den verraderlijken afval der Belgen, klonk, in de maand October 4830, door geheel Oud- Nederland de wapenkreet van onzen dierbaren koning, en weergalmde zoo wel in de prachtige paleizen der grooten als in de schamele hut der armen. Als door eenen elektrieken schok opgewekt, sloeg eensklaps het vuur van zelfopoffering, (hetwelk reeds in den boezem van elk' trouwhartig' Vader lander smeulde,) tot eene heldere vlam uit, en duizenden vlogen te wapen, om Neêrlands hei ligen grond, door onze vaderen met zooveel bloed betaald, te verdedigen tegen sluipmoordenaars, welke kwaad voor goed vergeldende, onzen ge liefden monarch, die hen met weldaden had over- hoopt, snood verguisden, en als eenen afschu- welijken dwingeland, ten aanhoore van gansch Europa, schaamteloos lasterden. Onder de duizenden en tienduizenden, die op 's konings roepstem te wapen vlogen, ten einde den vaderlandschen bodem te beschermen, be hoort de onverschrokken Goose Morre niet ver geten te worden, wijl hij zijn leven zette voor het behoud van den hem aanvertrouwden post, en denzelven met onwankelbare trouw en onbe zweken' moed verdedigde, tot dat hij strijdende pederviel, en reeds onder de dooden werd ge rekend. Is het eene onbetwistbare waarheid, dat in den oorlog de krijgsoversten menigwerf uitsluitend al de eer der roemvol volbragte wapenfeiten wegdragen, en den soldaat zelden eenig gunst betoon voor zijne trouwe diensten ten deele valt, dan zal gewis niemand het ten kwade duiden, indien men zich beijvert (zoo dra de gelegenheid zich daartoe opdoet) om den in de dienst van zijn Vaderland deerlijk vermikten, trouwhartigen krijgsman een lauwerkransje toe te reiken, en hem zijne smartelijke opoffering, voor waarheid en recht, door alle middelen tracht te verzachten. Met deze gevoelens bezield, lust het ons, voor onze landgenooten, een beknopt tafereel op te hangen van de lotgevallen en ontmoetingen van den wakkeren Goose Morre, hetwelk, zoo wij hopen, (ofschoon met flauwe vergen gemaald,) om het doel en onderwerp, niet zal versmaad worden. Goose Morre aanschouwde, den 24sten Mei 4805, het eerste levenslicht in de stad Amersfoort. Zijne ouders, Jan Morre en Neeltje Roskamp, eerlijke burgerlieden, die met vele tegenspoeden te worstelen hebben, voedden hunne kinderen in deugd en goede zeden op. Deze lofwaardige pogingen brachten goede vruchten voort. Nadat de jeugdige Morre de school had verlaten, beijverde hij zich om zijnen liefderijken vader in deszelfs beroepsbezigheden behulpzaam te zijn; doch toen het dierbaar opperhoofd van den staat, Neêrlands jongeling schap te wapen riep, voeide Morre zijnen boe zem kloppen voor de eer van zijnen geboorte grond, en de inspraak van zijn hart volgende, wilde hij zijnen krachtvollen arm aan deszelfs verdediging wijden. Als vrijwilliger trad hij in de eerste dagen van de maand October 4830 in dienst, en werd als fusilier geplaats bij de eerste kompagnie van het tweede bataljon der tiende afdeeling infante rie. Door vlijt, naauwgezetheid en een goed gedrag verwierf Morre zich spoedig de belang stelling zijner officieren en den naam van een' knap soldaat. Na een paar maanden binnen Utrecht in garnizoen gelegen en zich volijverig in den wapenhandel geoefend te hebben, rukte zijne Kompagnie op naar Bergen op Zoomen werd later in het dorpje Wouw bij de huislie den ingekwartierd. Terwijl Morre zich hier bevond, trof hem, als een donderslag, de ijzingwekkende mare, dat een zijner verre bloedverwanten, J. C. J. van Speyk, op den oden Februari 4834 voor het trouwelooze Antwerpen den heldendood was ge storven, door zich met vriend en vijand in de lucht te laten springen. Vaa Speyk hiermede zijne belofte gestand gedaan hebbende, om liever een Claassens dan een Daine te worden, nam Morre van dit oogenblik af het vast besluit, om nimmer, dan met opoffering van zijn leven, den post te verlaten, welke hem zou worden aan vertrouwd. Wij zullen straks zier., in hoe verre onze edele jongeling aan zijn woord is getrouw gebleven. Den 44d«n Mei 1834 kwam onze wakkere fusilier met zijne krijgsmakkers aan op de Ant- werpsche Citadel, en had het genoegen reeds den volgenden dag zijne diensten te betoonen. De trouwelooze opstandelingen niet nalatende om, gedurende de wapenschorsching, langs de Schelde batterijen op te werpen, ten einde onze vloot te benauwen, en de gemeenschap der Citadel met de rivier af te snijden, en hiermede, in weerwil van alle klachten en bedreigingen van onzen heldhaftigen Chassé, voortgaande, beval deze, om de Lunet St. Laurent, welke tot dus verre als onzijdig beschouwd was, in den vroegen morgen van den 15den Mei te bezetten. Zoo dra de Belgen zulks bespeurden, kwam het Antwerpsche grauw op de been, dat echter door Belgische lanciers terug gedreven werd, waarna teene geregelde krijgsbende tegen de Lunet begon te vuren. De onzen antwoordden met klein geweervuur op deze vijandelijkheid, welke hun slechts op twee gekwetsten te staan kwam, terwijl de vijand, een aanmerkelijk getal dooden en gekwetsten krijgende, goedvond, het vuur te staken. Toen de immer gedenkwaardige tiendaagsche veldtocht werd geopend, bevond zich Morre, uit hoofde van ziekte en koorts, in het hospiaal te Utrecht. De tijding hiervan verkwikte het va derlandlievende hart van den moedigen jonge ling, die zich beter veinzende te zijn dan hij inderdaad was, onverwijld naar de Citadel terug keerde; doch tot zijne smart waren reeds de vijandelijkheden gestaakt, alvorens hij zijne be stemming weder bereikte. Nu wierp hij menig werf eenen vochtigen blik naar het plekje, waar van Speyk het leven voor het Vaderland had opgeofferd, en zuchtte dat hij zoo weinig voor hetzelve doen kon. Van dien tijd tot op de belegering der Citadel, in de maand December 4832, door eene verplet terende Fransche overmacht, bejegende Morre weinig belangrijks. Bij voortduring echter on derscheidde hij zich door de trouwe vervulling zijner krijgsmansplichten, zonder over de ver velende en vermoeijende vestingsdienst onte vreden te zijn, in de hoop dat weldra het Va derland de gewenschte vruchten van het ge duld en de volharding der dappere bezetting zou plukken. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1