Brillen en Pince-Nez Officiëele Publicatie. 1/ ADYERTENTIËN. Alphons Annegarn. REDE VAN DR. KUYPER. Bjj dit nummer behoort een Bijvoegsel. tt Wierickerschans verklaarde de Minister van Oorlog dat bij het vervoer van en naar die bewaarplaats alle denkbare voor zorgen genomen zullen worden. In de vergadering van Vrijdag behan delde de Kamer kleinere wetsontwerpen, o. a. verandering van de grens tusschen 's-Gravenhage en Wassenaar, die tusschen Groningen en Haren was nog den vorigen dag aangenomen, en ves tiging van een nieuwe gemeente Schoo- nebeek. Ook deze zijn goedgekeurd. Maandag vingen de beraadslagingen aan mver het onteigeningsontwerp voor het Merwede-kanaal, tegelijk met het voor- stel-Rutgers tot wijziging van de Kanaal- wet, Dat laatste werd bestreden als na- deelig voor de Vechtstreek en zeer kost baar, door de heeren Bastert, Oorver Hooft en den Minister van Waterstaat, de laatste verklaarde dat tegenover die verhooging van uitgaven geen enkel voordeel stond. De heeren Van der Heyden, Dirks en Rutgers verdedigden het voorstel als het meest rationeele, nu door de Regeering toch de Keulsche Vaart niet wordt ge volgd. In de Tweede-Kamer-zitting van Dins dag werd na uitvoerig debat, en nadat de Minister van Waterstaat de beslissing aan de Kamer had overgelaten, het voor stel van den heer Rutgers betreffende het Merwede-Kanaal aangenomen met 50 tegen 22 stemmen. LATERE BERICHTEN. Buitenlandscli Overzicht. Gordon meldt dat twee Soedaneesche pacha's, wier verraad de jongste neder laag bij Khartoem veroorzaakte, ter dood veroordeeld en gefusilleerd zijn. (7n 't Overzicht staat3000 lees 2000.) Maandagmiddag is Gladstone weer in 't Lagerhuis verschenen. De Commissie uit den Duitschen Rijks dag heeft het eerste artikel van het ont werp tot verzekering van arbeiders tegen ongelukken aangenomen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, doen te we ten, dat de in art. 81 der wet, regelende het lager onderwijs, bedoelde staat der Kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, op de Gemeente-Secretarie ter lezing, is neder gelegd. Amkrsfoort, den 31. Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 2 April 1884. In de vergadering der Afdeeling Amers- ioort, van het Utrechtsche Genootschap van Landbouw en Kruidkunde, op Vrijdag 4 April a. s. zal worden beslist of er tijdens het Landbouw Congres alhier, ook eene tentoonstelling van pluimgedierte gehouden zal worden. Zoo ja, dan zou daarvoor de gewezen kazerne „het Werk huis" worden ingericht. Ter gelegenheid van het bezoek aan Wageningen en de Rijks-landbouwschool, zal de Transvaalsche Deputatie ook de Heldring-gestichten te Zetten gaan be zichtigen. De oudste bewoner van ons werelddeel is waarschijnlijk zekere Ferencz, geboortig uit Balto in Hongarije, die nog gediend heeft onder Maria Theresia, 127 jaar oud is, en nog in z'n eigen onderhoud voor ziet. Hij was nimmer gehuwd en her innert zich niet ooit ziek te zijn geweest. Naar wij uit Apeldoorn vernemen, is de Chef van het Oosterspoorweg station aldaar, op verzoek van eenige superieuren naar Veenenburg overgeplaatst. Welke de reden tot die overplaatsing zijn mag, weten wij niet, doch wel dat een groot aantal der voornaamste inge zetenen van Apeldoorn, eene voor den Chef zeer vleiende missieve hebben ge richt aan den Raad van Bestuur dei Hdlandsche Spoorweg-Maatschappij, met verzoek om op zijn besluit terug te komen. Op de Tentoonstelling te Nissa is de Deventerkoek van H.H. Klopman Baer- selman, Nieuwstraat te Deventer, be kroond met de Zilveren Medaille. De Inspectuur der artillerie Generaal- majoor Steenberghe heeft pensioen aan gevraagd. Men schrijft ons uit Soest. Heden herdacht de Heer E. de Jong te Soest, den dag, waarop hij voor bijna zestig jaren zich aan het onderwijs ging wijden, waarvan ongeveer een halve eeuw in deze gemeente. De thans vijf en ze ventig-jarige grijsaard meende na een zoo langen diensttijd, wel recht op een verde ren rustigen ouden dag te hebben; en op zijn daartoe gedane verzoek om ont slag, heeft de gemeentel aad van Soest hem dat dan ook gaarne verleend, al is het ook, dat hij noode een man ziet vertrekken, die zoo lang en met zulken ijver, zijne functiën heeft waargenomen. Dat allen, die het voorrecht hebben den Jubilaris te kennen, hiermee instemmen, getuigde de feestdosch waarin Soest, onder begunstiging van heerlijk weer, he den gehuld was. Ook aan stoffelijke blij ken van Waardeering en Hoogachting ont brak het niet. Reeds des ochtends werd hem, namens het gemeentebestuur, door den Burgemeester onder eene hartelijke rede, een keurigCylinder Bureau, benevens een fauteuil met toepasselijke inscriptie aangeboden. Hierop nam de Heer Bos het woord, en overhandigde hem, als blijk van hulde zijner oud-leerlingen eene zwart marmer pendule met coupes, terwijl zijn opvolger de Heer Vervoorst, als woordvoerder der leerlingen, hem een met Zilver gemonteerd rookgarnituur overhandigde. Aangedaan bij zoovele niet verwachtte blijken van hulde, dankte de jubilaris alle aanwezigen in eenvoudige doch hartelijke woorden, eindigende met zich steeds in aller vriendschap aantebe- velen. Hierna werden de leerlingen, in de keurig met bloemen en groen versierde Schoollocalen onthaald op broodjes en Chocolade (voor hen niet het minst aan gename gedeelte van dezen feestdag) en vereenigde de Jubilaris zich later met eenige vrienden aan een feestdisch, waar menige dronk werd ingesteld op een verderen rustigen en gelukkigen ouder dom. Nader wordt ons uit Soest gemeld, dat bij gelegenheid van het gouden jubi leum van den geachten onderwijzer, alle ingezetenen van Soest, Soestdijk en Soes- terberg een feestcourant hebben ontvan gen, waarin onder meer, een kernachtig gedicht, op den jubilaris voorkomt. De Heer De Jong zelf ontving een exemplaar in gouddruk. Het Gerechtshof te Amsterdam be vestigde 't vonnis der Utrechtsche recht bank in zake de Utrechtsche studenten, met uitzondering, dat de vrijgesproken student De Jong thans veroordeeld is tot f 25 boete. De Commissaris van Politie te Leeuwar den waarschuwt tegen een reeds bejaard Duitscher, die india rubber Stempels in bestelling neemt. Verscheidene koo- pers ontvingen tegen dadelijke betaling een postpakket met geheel waardeloozen inhoud. Mocht die persoon te Amers foort zich ook vertoonendan is de zaak onmiddellijk de politie te waarschuwen, ten einde die eigenaardige handelaar den weg naar zijn geboorteland te doen ne men. In het Algemeen Handelsblad van gisteren leest men het navolgende Dr. A. Kuyper heeft de rede, door hem in Plancius gehouden en waarover zooveel is geschreven en gesproken, thans bij J. II. Kruyt algemeen verkrijgbaar gesteld. Zij staat in dat boekje zoo getrouw mogelijk ujt het geheugen weer gegeven. Dr. Kuyper heeft in het begin dezer week een exemplaar aan Prof. P. Har- ting gezonden met het volgende schrijven: Aan den Hooggeleerden Heer Dr. P. Harting, te Amersfoort. Hooggeleerde Heer, Gij hebt het noodig geoordeeld, aan het Engelsche publiek mede te deelen lo. dat het door mij in Plancius gespro kene «algemeene verbazing en afkeuring" had verwekten 2o. dat de Calvinistische groep hier te lande buiten het deel der natie staat. Tot de laatste opmerking doe ik het zwijgen. Met wat recht een groep, waar mannen als Groen Van Prinsterer, Keu- chenius, De Savornin Lohman e. a. toe behooren, en die niet anders bedoelt dan wat eens de Oranje's en Marnixen na joegen, door u van het beschaafde deel des volks wordt afgescheiden, laat ik aan anderen ter beoordeeling. Maar wel meen ik, dat uw eerste op merking mij aanleiding mag geven tot een verzoek. Wat in Plancius door mij gesproken is, weet niet het publiek, dat buiten de zaal bleef, maar wel het gehoor dat daar in verzameld was, en waaronder o. a. zich hoogleeraren bevonden van de beide universiteiten te dezer stede. Nu heeft dat gehoor bij geen enkel punt zijn af keuring te kennen gegeven, maar wel herhaalde malen mijn woord toegejuicht, en met name ontving ik van hoogleeraren van beide universiteiten hier ter stede den dank voor het gesproken woord. Iets waaruit ik nu wel niet afleid, dat zij elk woord goedkeurden, maar waar ik dan toch uit meen te mogen concludee- ren, dat Uw voorstelling die ge aan het Engelsche publiek gaaft, alsof het gespro kene algemeene afkeuring had gevonden, op zijn zachtst genomen onjuist is. Mag ik daarom de eer hebben, u, hoog geleerde heer, hiernevens een exemplaar mijner rede toe te zenden, niet gelijk ze min juist in de dagbladen bij wijze van uittreksel voorkwam, maar gelijk ze wer kelijk door mij gehouden is. Mocht gij soms twijfelen, of dit wel zoo was, dan ben ik bereid, u van elk der beide Universiteiten hier ter stede een hoogleeraar te noemen, die mij hoorde en dus als getuige bij u zou kunnen op treden. En brengt lezing van mijn woord u dan tot de overtuiging, dat gij, natuur lijk onwillens, onrechtvaardig te mijnen aanzien geweest zijt, herstel dan dit on recht op zoodanige wijze als u best voor komt. Hoogachtend heb ik de eer hierbij te voegen, dat ik mededeeling van dit schrij ven aan de pers doe, gelijk gij het van het uwe deedt, en met belangstelling uw antwoord te gemoet zie. Intusschen heb ik de eer te zijn Uw dw. dienaar Kuyper. Amsterdam, 29 Maart '84. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Febr. 1884. 1. K. de Rooij Amsterdam. 2. II. Weber Hilversum. 3. H. H. Lankhorst Nieuwer-Amstel. 4. Mevr. Eprant Detweijer Wieringewaard. Briefkaart. 4. E. A. van Kempen Verzonden geweest naar Frankrijk. 1. Knegtmano Marseille. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft zich over Vlissingen naar Londen begeven, tot het brengen van een rouwbezoek aan hare zuster, de hertogin van Albany, en aan het Engelsche Hof. r De vorstin van Waldeck-Pyrmont, mod der van H. M. de Koningin en van de Hertogin Albany vertrok eergisteren-avond over Vlissingen naar Engeland om hare in rouw gedompelde dochter te bezoeken. Z. M. de Koning heeft afwijzend be schikt op een adres om gratie voor S. A. Schaap, huisvrouw van A. Van Creveld te Venendaal, die door het hof te Arn hem, in Januari tot 8 dagen gevange nisstraf en in de kosten is veroordeeld, omdat onder haar onmiddellijk toezicht, door haar 14jarige dochter sterken drank is verkocht aan een 13jarigen knaap. Het bezoek van H H. M.M. den Koning en de Koningin aan het Belgische Hof, en te Amsterdam is voorloopig uitgesteld, wegens het overlijden van den zwager der Koningin. De Minister van Justitie heeft ingediend een wetsvoorstel tot vaststelling der be ginselen van het gevangeniswezen, waar aan toegevoegd zijn, die der rijks-werkin richtingen en rijks-opvoedingsgestichten. Volgens dit ontwerp zullen de veroor deelden in de strafgevangenissen en de huizen van bewaring in de twee eerste etmalen slechts water en brood krijgen. Verder zal het recht om zich in de gevangenis zoo gemakkelijk mogelijk op eigen kosten in te richten, d. i. het zooge naamde zitten ?>op pistole" alleen bestaan in huizen van bewaring. In strafgevange nissen zal in den regel 10 uur per dag moeten gewerkt worden, en de gevan genen zullen, behoudens uitdrukkelijke vrijstelling, aan de godsdienstoefeningen moeten deelnemen. GEMENGDE BERICHTEN. Te Rennes nam een jongen een dooi hem gevonden dvnamietpatroon mede naar school, welke hij onder de les stuk plukte. Eensklaps ontplofte liet gevaarlijk voorwerp. Een schooltafel werd verbrei- zeld, de knaap verloor er zijne vingers mede en verscheidene zijner makkers be kwamen ernstige verwondingen. Voor twee jaren ging een Schot als landverhuizer naar Amerika. De man heete Anderson; maar daar hij dronk en lui was, kon hij het in geen enkele be trekking houden. Hij dwaalde geheel het westen der Vereenigde Staten door, was koeherder in Colorado, stalknecht in Chicago, doch den meesten tijd zonder werk. Al bedelende trok hij van de eene stad naar de andere. Eenige dagen ge leden bevond hij zich in Philadelphia en vroeg aan een aanzienlijke woning om wat eten. Men gaf hem brood en vleesch, gewikkeld in een oude courant. Anderson las, bij gebrek aan boter, de lijst van onbestelbare brieven in het blad opge nomen, vond zijn naam vermeld, ging naar het postkantoor en ontving daar een brief van den advocaat zijner familie, waarin hem werd medegedeeld, dat zijn vader en zuster overleden waren en hij erfgenaam was geworden eener som van 150.000 dollars. Anderson had spoedig iemand gevonden die hem eenig geld voorschoot en zat, als een heer gekleed, des avonds reeds op den trein, teneinde de erfenis in zijn geboorteland in ont vangst te gaan nemen en dan zeker snel te gaan verspillen, wat zijn vader en zuster zuinig hebben bijeenge bracht. Den 30 Maart 1884 over leed te Amersfoort, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot NICOLAAS MEURSINGE, Medic, et Chirurg. Doctor, in den ouderdom van 59 jaren. Wed. N. MEURSINGE— Bakker. Verzoeke deze algemeene als par ticuliere kennisgeving te beschou wen Heden overleed te Arnhem, na langdurig lijden, mijne geliefde Zuster Mevr. E. S. DE SWART IJntema, in den ouderdom van ruim 61 jaar. Amersfoort, 29 Maart 1884. Wed. C. L. DOIJER—IJntema. Heden overleed te Tiel, in den ouderdom van ruim 69 jaar, mijne geliefde Moeder. 31 Maart 1884. R. DE HAAS. Voor de vele bewijzen van deel- 1 neming ondervonden bij het overlijden van onzen Behuwd-Broeder den Heer H. J. VAN WISSELINGH te 's Hage,' betuigen wij onzen oprechten dank. J. APELDOORN. /uov M. APELDOORN—Spa. CLYSOIRS. V e r k r ij g b a a r bij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2