BIJVOEGSEL Nieuwe Amersfoortsche Courant AARDAPPELEN, DOEI-, COUNT- IN 1111,«Ml! RN 11 SUITlKII IHill, Levering van alle voorkomende soorten DRUKWERKEN, ij J. BOUWHUIS, f^"* fiettaep- en andere E iet gedrukt adres, van af f 2.10 per co Langestraat, AMERSFOORT. Nette uitvoering. TOT BILLIJKE PRIJZEN. Sp oedige aflevering. behoorende bij de van 2 April 1884. GEMENGDE BERICHTEN. Te Scheveningen is een monsterschol gevangen, die 3 kilogram weegt en een lengte heeft, van kop tot staart, van 1 meter. Eergisteren-morgen tegen half negen werd te Naarden 't negenjarig zoontje van den heer R. door den Huizertram bij de Galgesteeg, overreden. liet knaapje was onmiddellijk dood. Het schijnt dat de kinderen, die te Naarden schoolgaan, dikwijls de verregaande onvoorzichtigheid hebben op de in beweging zijnde tram te springen. Ook dit treurig geval was daaraan te wijten. Omtrent een ontzettend reisavontuur wordt door een ooggetuige het volgende medegedeeld In den nacht van 12 op 13 dezer reisde ik van Frankfort a/M. naar Mül- hausen (Elzas) en maakte van den slaap wagen gebruik. Toen wij te 10 uur te Mainz aankwamen, kwamen drie dames in den wagen, wie een aangrenzende slaapcoupé werden aangewezen. Twee dezer waren rijke Russische dames. Een van haar was krankzinnig en werd door eene bewaakster begeleid, die de onge lukkige in gezelschap der zuster van een inrichting te Bonn naar Zwitserland moest brengen. Nauwelijks in den slaap wagen getreden, overviel de ongelukkige een hevige vlaag van waanzin en zij was rnoeielijk tot bedaren te brengen. Hier door verschrikt sliep ik eerst laat in. Op eens werd ik door een hevig hulp geschrei uit den slaap gewekt en ging dus onmiddellijk naar de coupé, van waar het geroep kwam. De zuster der waanzinnige komt op mij toesnellen en roept mij toe, dat haar zuster en de bewaakster onder het rijden uit den wa gen zijn gesprongen. "Wij trokken nu zoo hard wij konden aan de schel en de trein werd tot staan gebracht. Toen vernamen wij, dat de waanzinnige, ter wijl de bewaakster een glas water kreeg, uit de coupé was gesprongen en dat de bewaakster haar onmiddelijk was gevolgd. Dit alles was het werk van een oogen- blik geweest. Langzaam reden wij terug en na een kwartier vonden wij de krank zinnige Ru»sische dame met bloed be dekt, maar betrekkelijk gering gewond. Toen misten wij nog de oppasseres, een sterke 35-jarige vrouw. Wij reden nog verder terug en vonden haar met ver brijzeld hoofd en badende in haar bloed. Zij was bij het springen uit den wag gon zoo ongelukkig op het hoofd geval len, dat de dood onmiddellijk was ge volgd. Wij legden het lijk in den ba gagewagen en kwamen een uur te laat te Mulhausen aan. De N. Gron. Ct. vermeldt heden een treurig feit van misbruik van sterken drank. Bij een der ingezetenen te Gro ningen waren twee metselaars aan het werk. Op een of andere wijze hebben zij zich eenige flesschen alcohol van zeer hooge sterkte weten te verschaffen, die gebruikt moest worden voor het inma ken van vruchten, en hebben zij daar van zooveel gedronken, dat zij in erg beschonken toestand geraakt zijn, en door de politie moesten worden verwijderd. Aan het bureau werd een der onvoor zichtige gulzigaards weldra zoo benauwd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Helaas! zij kwam te laat, want ondanks alle pogingen, stierf de ongelukkige den dood door verstikking. De ander schijnt niet zooveel gedron ken te hebben, althans nij Kon na om- nuchtering huiswaarts keerenmaar heeft zich toch den slokdarm zoo vei brand dat hij bijna niets kan nuttigen zonder hevige pijnen. Vrijdagmiddag vervoegde zich in het Hotel Indiein de P. C. Hooftstraat, een oude heer, net gekleed, die een paar kamers bestelde, voorgevende eenigen tijd met zijn zoon en dochter te willen blijven, welke laatsten binnen eenige da gen met de bagage zouden komen. Een kamer met aangrenzend salon, op de 2e verdieping, schenen naar zijn zin te zijn en tegen den avond liet hij zich in 't laatste een fijn diner opdienen en goed smaken. Voor 't overige bleef hij 's avonds thuis om-ztch vroeg ter ruste te begeven. Midden in den nacht echter stond hij op en ging hij naar de kamer van een logeergast om daar een inspectie te hou den. Het allereerst vielen hem een gou den ring met diamanten, van f 1000 waarde, een gouden horloge van f 500 en een portemonnaie met een inhoud van f 24 in 't oog. De buit was goed en de »oude heer" maakte er zich van meester. De bestolene echter sliep niet, doch had alles gade geslagen en van de ge legenheid gebruik makende, dat de dief zich verwijderde schoof hij het raam aan de straatzijde open en deelde een agent van policie het gebeurde mede. Deze bracht de zaak ter kennis van den com missaris, die dadelijk twee rechercheurs afzond om voor het hotel post te vatten. Tegen den morgen dacht de »oude heer" het hotel te verlaten, om te tele- grafeeren, naar hij zeide, maar hij stuitte natuurlijk op de polocie, die hern in den gang van het hötel onderzocht, zonder echter iets te vinden. Toch wekte zijne vreemde houding argwaan en moest hij mede naar het bureau om zich te ver antwoorden. Maar toen hij met de policie het hotel zou verlaten, riep een der mei den: »hij laat zijn handschoen vallen". En ja, daarin was het gestolene ver borgen. Het Journal des Brasseurs beweert, dat men een merkwaardig gunstig ver schil ontdekt in den smaak der koffie, als men bij haar bereiding het gewone water vervangt door gedistilleerd water, een verschijnsel dat zich ook bij de be reiding van het bier voordoet. De langs dezen weg verkregen koffie wordt veel smakelijker en geuriger, hare goede eigenschappen treden veel krachti ger op. De oorzaak schijnt hierin te lig gen, dat de aardachtige zuren, die de voor drinkbaar gehouden wateren bevat ten, een gedeelte van het koffiezuur (tanixe) vernietigen, doordien ze hiermede een onoplosbaar product zonder eenigen geur vormen, terwijl het gedistilleerde water het koffiezuur intact laat en aan de koffie al haar geur e haar opwek kende eigenschappen laat behouden. De proefneming is gemakkelijk te vol voeren; bij eiken apotheker is gedistil leerd water te krijgen. Als eene merkwaardigheid deelt men mede, dat door twee heeren, baron G. Van Hardenbroek en Jhr. J. Von Weiier, dezer dagen te Heivoort jagende, een hout- snippennest gevonden is met vier eieren. De merkwaardigheid moet hierin gelegen zijn, dat de houtsnip Scola pax rustieo- la L., hare broedplaatsen meestal kiest in Zweden en Rusland. Op haren trek daarheen in het voorjaar vliegt zij slechts gedurende de avondschemering. Een meid in de Piet Heinstraat te 's Gravenhage, die Donderdag bezig was met een emmer water aan een boven raam, liet deze bij ongeluk kantelen, zoo dat de inhoud grootendeels terecht kwam op een juist voorbijkomend heer, tot groot vermaak van vele wandelaars. Vad.) Een koopman die te Nijmegen in een logement had geslapen en Vrijdagmor. D - ontdekking, dat, gedurende zijn slaap, zijne portemonnaie was geledigd, die een aanmerkelijke som aan goud en zilver bevatte. Een der logé's, die met hem op dezelfde kamer sliep, had zich waar schijnlijk daarvan meester gemaakt, daar hij heimelijk 's nachts was afgereisd. De dief is men nog niet op het spoor. Te Deventer is eene dienstbode, die het onderscheid tusschen het mijn en dijn in haren dienst niet goed handhaafde, door de policie opgepakt. Men denkt hier met eene gevaarlijke dievegge te doen te hebben, want er zijn verschillende voorwerpen bij haar gevonden, die zij, hoogst waarschijnlijk, in vorige diensten in Holland ontvreemd heeft; zij kan er althans de herkomst niet van aanwijzen. De olifant van den Jardin des Plantes te Parijs placht zijn bezoeker een poets te spelen, zooals slechts van zulk een schrander dier te verwachten was. Bij zijn hok was een omheining, het olifants park genaamd, met een vijver, waarin hij onder water ging liggen zoodat er niets anders van hem te zien kwam, dan het einde van zijn snuit, een stip, die men nauwelijks opmerkte als men niet met de gewoonte van het dier bekend was. Dikwijls was er een toeloop van menschen om de omheining, die, als ze hem er niet in zagen, wachtten totdat hij uit zijn hok zou komen. Maar terwijl zij daar stonden, werden zij eensklaps met water begoten, en heeren en dames met mooie hoeden en jassen zochten schielijk eene toevlucht onder de hoo rnen, naar de blauwe lucht ziende niet begrijpende waar die regenbui zoo op eens van daan kwam. Terstond daarop zagen zij echter den olifant langzaam uit zijn bad oprijzen, en het scheen dat het plompe dier op zijne wijze niet weinig pret had over de poets, die hij het pu- pliek had gespeeld. Mettertijd werd die grap algemeen bekend, en zoodra het water begon op te spuiten, namen de toeschouwers de vlucht, blijkbaar tot vermaak van den olifant, die zoo snel als hij kon overeind rees om, inwendig lachend zeker, naar de opschudding te zien, welke hij veroorzaakt had. In Engeland is een nieuwe wals inge voerd; zij heet de »Kensington." De dame maakt van haar arm een soort van haak, en daar steekt haar danser zijne hand door, die hij op haar rug uitspreid. Zoo, op armslengte van elkaar blijvende, wag gelen zij met korte stappen voort, en loopen om elkaar heen. 't Is een dwaze manier van dansen. Vooral de cavalier is om te lachen. Het ergste is dat die paren, die elkaar zoo op een afstand houden, de gewone dansers verschrikke lijk in den weg zijn. Zij hebben veel weg van horizontale windmolens, door een fantastischen wind in beweging ge bracht. De grootste kerk ter wereld is de St. Pieter te Rome; zij kan 45,000 men schen bevatten. De Dom te Milaan 37,000, St.Paulus te Rome 32,000. De Keulsche Dom 30,000. De St. Paulus te Londen en de Petronius te Bologna 25,000. De Hagia Sophia te Konstantinopel, nu een moskee, 23,000. St. Johannes de Lateraan te Rome 22,000. Notre Dame te Parijs 21,000. De hoofdkerk te Pisa en de Ste- fanus-kerk te Bologna 11,000. Die van onze Lieve-Vrouw te Munchen 11,000 en de St. Marcus-kerk te Venetië 7000. Te Rusland, men weet 't, wordt de kunst van stelen goed verstaan. Dezer dagen is te Warschau weder een dieven bende in hechtenis genomen, bestaande uit 12 jongens, die het gymnasium be zochten en tot de eerste familiën van Warschau behooren. De jonge dieven be stalen op groote schaal de winkels en verborgen het gestolene in een bosch. Xiu. V t/i uuii UJ-UÜ. Bloemendalsche Binnenpoort, BESTE :V f 1.35 per Mud. pp UfTlf N RADIKALE GENEZING DllElmËll. desverkiezend wordt over eengekomen voor een bepaalde prijs, be taalbaar na genezing. Daartoe zijn 20 kamers ter beschikking der patiënten gesteld. Waersegers, heelmeester van breuken. Groenplaats 35, te ANT WERPEN. (X> -4-3 ?-4 O O UI O -t-i co O O -+4) 03 cö

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 5