NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR iMEI VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG AMERSFOORT, BURN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELANEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, Militaire looplaai ea lotievallei Officiëele Publicatie. Feuilleton. No. 31. Woensdag 16 April 1884. Dertiende Jaargang. BuitenlandscR Overzicht. GOOSE MORRE. AMERSFOORTSGHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. Uitgever: A. M. Slothouwer, te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels f 0,4®. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Adverteutiftn kunnen ingezon den worden tot uiterlijk, 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. JEene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. De keizerin van China heeft dezer da gen vijf van haar eerste mandarijnen van hun ambten ontzet, als straf voor hun weifelende staatkunde: onder deze is prins Kung, aan de Keizerlijke familie verwant, en die zekere bekendheid ge niet ook in Europa wegens zijn ver standelijke ontwikkeling en zijn voor liefde voor de Westersche beschaving. Maar nu de Franschen, ondanks het vroeger gezwets van de Chineezen, toch in Tongkin zijn doorgedrongen en reeds dicht aan de Chineesche grenzen gena derd, ja, nu Frankrijk spreekt van oorlogskosten die vergoed moeten wor den, 't mooiste van de zaak is dat er nooit een oorlogsverklaring werd uit gevaardigd! nu begint de keizerin zeker te begrijpen dat zij verstandiger gedaan zou hebben als zij dadelijk in een schikking had toegestemd, zonder zich te storen aan lieden als de zooge naamde «markies" Tseng, die op zijn manier den diplomaat heeft willen spelen. Frankrijk is, over het algemeen, niet ongelukkig in zijn buitenlandsche onder nemingen, en dat houdt, meer dan iets anders, het ministerie-Ferry op de been. Op Madagascar zelfs breidt zijn invloed zich stilletjes uit; de Hovas hebben wel is waar de laatste voorstellen tot schik king verworpen, waarom admiraal Niot in last heeft eenige nieuwe punten op van onzen gewezen Stadgenoot den Vrijwilliger Te Groot-Zundert van de jagers eene harte lijke welkomst en eenige verversc hingen genoten hebbende, reden zij verder, en bereikten gelukkig in den laten avond de plaats hunner bestemming. De gewaarwordingen, welke nu het geheele aanwezen van onzen deerlijk verminkten held doorstroomden, laten zich zoo min door onze pen als met zijne eigen woorden beschrijven. Allerwegen toonde men de teederste belangstel ling in zijn lot, vooral de opperbevelhebber der vesting, die terstond de noodige bevelen gaf, dat voor de gewonden op een« gepaste wijze zou gezorgd worden. Tot zijn groot verdriet echter kon Morre niet deelnemen aan den feestmaaltijd, welke nog dienzelfden avond aan zijne makkers werd gegeven. Des anderen daags werd hem echter voor dit gemis twee gulden geschonken. Te Bred kreeg Morre eenige bezoeken van eenen Roomschgeestelijke, die hem verhaalde eenen brief uit Antwerpen ontvangen te heb ben, waarin hij werd opgewekt, om zich het ongelukkig lot van Morre aan te trekken, wes halve bij hem verzocht aan zijne pastorie te komen. Deze uituoodigingen werden telkens be leefdelijk van de hand geslagen. Zoodra echter te kennen gegeven werd, dat hij zich in de de Westkust in bezit te nemen, maar van de vervaarlijke verdedigingsplannen der inboorlingen, waarvan vroeger sprake was, hoort men niet reppen. Een ge rucht als zou Frankrijk aangeboden heb ben voor geld afstand te doen van het geen het «zijn door tractaat verkregen rechten" noemt, is zeer onwaarschijnlijk en heeft zich ook niet bevestigd. De binnerdandsche toestand van Frank rijk is minder schitterend: vooral de mijnarbeiders-werkstaking in het Noor der-departement moet onder de zorg wekkende verschijnselen gerekend wor den. De schade, zoowel door de mijn eigenaars als door de werklieden reeds geleden, is ontzaglijk groot, en, ofschoon er de laatste dagen geen nieuwe onge regeldheden plaats vonden, is er nog veel spanning. De gewapende macht doet al het mogelijke om de werklieden die den arbeid hebben hervat, - en hun getal neemt gaandeweg toe, te be schermen tegen de aanvallen van hen die de werkstaking willen doorzetten, en het kost dikwijls geen geringe moeite dit zonder bloedvergieten te doen. Af en toe worden ook personen gearresteerd in wier woningen men kruit of dynamiet vindt. De hoofdaanlegger is een Belg: de regeering heeft hem thans over de grenzen laten zetten. Te Roubaix heeft een werklieden-congres plaats gehad, dat langer dan een week duurde, en dat in een algemeene vechtpartij is opgelost. Men raakte handgemeen, toen tot een der redenaars de eenvoudige vraag werd gericht: »Gij werklieden, die hier bijeen zijt en beraadslaagt en moties behan delt, waar leeft gij nu toch die acht dagen eigenlijk van?" Men wilde den vermetele te lijf, anderen vonden dat hij vrijheid van spreken moest hebben, de vuisten werden gebald, de slagen daal- Roomsche Godsdienst moest laten onderwijzen, gaf hij vriendelijk, doch vastberaden ten ant woord «Men heeft mij in het hospitaal te Ant werpen, buiten mijne kennis gedoopt; doch ik «ben opgevoed in den Hervormdeu Godsdienst, en «hoop in dat geloof te sterven." Sedert dien tijd heeft Morre van dezen ijverigen Geestelijke niets meer vernomen. Van vele kanten stroomden er voor den onge- lukkigen krijgsman geldelijke bijdragen toe een dezer liefdegiften van officieren, onder-offi cieren en soldaten, ging van het volgende naam- versje vergezeld Sogt 't doel van deze gift aan u, o Morre 1 toonen, Op welk een wijze uw lot ons aller harten treft Moemvol verweerdet ge u naast Batoos hel den zonen KJoemvol streedt gij voor 't land! God zal u daarvoor loonen, Mn elk oprecht Bataaf, die slechts uw ramp beseft!! Dat Morre een dankbaar hart bezit en zeer ge voelig was voor zoo vele liefdeblijken, alsmede dat hij destijds van den voorzanger der gere formeerde kerk aldaar, Godsdienstig onderwijs genoot, blijkt uit de volgende dankbetuiging welke men in de Bredasche Courant van den lsten Maart dezes jaars geplaatst vindt, en welke wij hier volgaarne herhalen «De bij onze landgenooten welbekende vrij- «williger Goose Morre, wien in den strijd voor «Koning en Vaderland, het treurig lot is te «beurt gevallen, zijn' rechterarm en linkerhand «te verliezen, en die zich thans in het hospi- «taal alhier bevindt, diep getrolfen over de «liefdegiften, welke hij van zoo vele menschen- «vrienden in het Vaderland, tot verzachting van «zijnen droevigen toestand, in zulk eene ruime den neder, de politie verscheen, eenige strijders werden ingerukt en de voorzit ter sloot het congres onder dankzegging aan allen die het wel hadden willen bij wonen en opluisteren. Maandag is te Cahors, in het Zuiden, het Gambettamonument onthuld in 't bijzijn van eenige ministers en een massa belangstellenden. Aan republikeinsche phrasenmakerij zal het wel niet ontbroken hebben. De te Brighton op Paasch-Maandag ge houden groote wapenschouwing van 32000 Engelsche vrijwilligers heeft een oogenblik de aandacht der Britten van Egypte afgeleid. Op denzelfden dag zou koningin Victoria Windsor verlaten en over Queensb'roVlissingen voor eenigen tijd naar Darmstadt gaan tot herstel van gezondheid. Te Birkenhead werd Vrijdag zekere heer Demain gearresteerd, sinds een half jaar daar woonachtig: de politie had hem reeds lang onder nauwkeurig toe zicht, want men hield hern voor een zen deling der Iersche «Invincibles." Bij huiszoeking vond men ten zijnent drie bommen en een aantal flesschen, ver moedelijk met nitro-glycerine gevuld: ook bleek dat hij eigenlijk Daly heet, en waarschijnlijk deel heeft gehad in de ontploffingen, kort geleden bij de spoor wegstations voorgevallen. De Egyptische premier Nubar-pacha heeft zijn zin gekregen de heer Clifford Lloyd heeft beloofd zich voortaan te zullen bepalen tot zijn werkzaamheden als vice-secretaris van financiënNubar blijft dus aan. Te Soeakin, waar het klimaat zich duchtig doet gelden, is thans een Egyptisch bataillon aangekomen waarbij slechts 7 Engelsche officieren, om de tegenwoordige bezetting af te lossen. Doch eer deze laatste vertrekt, «mate ontvangt, en buiten staat, om zelf zijnen «dank daarvoor openlijk aan den dag te leggen, «heeft mij, die hem als onderwijzer in de Gods- «dienst, dagelijks onderwijs geeft in de leer der «zaligheid, verzocht, om in dezen de tolk zij ier «oprechte gevoelens te zijn. «Gaarne kwijt ik mij van dezen aangenamen «plicht, allen zijnen weldoeners, uit zijnen naam «en met zijne woorden, betuigende, dat hij hun «hartelijk dankbaar is en immei blijven zal, voor al de bewijzen van liefderijke deelneming, «hem dagelijks gegeven, en dat hij niets vuriger «wenscht, dan dat de Hemelsche Vader huil dit «liefdewerk om den wil onzes Heeren, genadig- tdijk zal vergelden in dit en in het toekomende «leven." Breda, den 27sten Februari 1833. A. M. HARTHOORN. Gedurende Morre's verblijf te Bredagaf men ter eere van onze teruggekeerde gewonde krijgs lieden een fraai vocaal en instrumentaal concert, waarop aan Morre en drie zijner kameraden eene bizondere onderscheiding ten deel viel. Vooraan bij het orchest geplaatst, ontving hij menige hartelijke toespraak van onderscheiden hooge personaadjen, alsmede van het aanvallige dochtertje van een' der predikanten, dat met veel gevoel en eene liefelijke stern de volgende coupletten zong, opzettelijk op Morre vervaar digd: Schoon gij hand en arm moet derven, Pijnlijk aan uw wonden lijdt, Mogt ge u waren roem verwerven In een' eedlen worstelstrijd. 't Was de strijd voor land en koning Tegen snoodheid en verraad Eer zij uwe moedbetooning, Dankbre lof, die nooit vergaat zullen nog vijfhonderd Engelsche mari niers zich bij de Egyptische troepen ko men voegen. Gordon schrijft nu zelf dat het mis schien niet kwaad zou zijn als hij Khar toem maar verliet, daar de Britsche Regeering onwillig schijnt om hem te ondersteunen, en hij te zwak is om de opstandelingen te bestrijden. Zijn vroe gere verwachting dat hij hen door over reding van den Mahdi zou aftrekken laat hij gaandeweg glippen. In September wenscht Gordon in Engeland terug te zijn ten einde zich te gaan kwijten van de opdracht van den koning van België ten opzichte van het Congo-gebied. DE BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Maandag, den 21. April aan staande, des namiddags te 114 ure. Amersfoort, den 15. April 1884. De Btirgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort 16 April 1884. Op den voordracht tot Arrondissements- Deurwaarder, standplaats Amersfoort, zijn, volgens informatie, geplaatst de heeren D. C. Prins, makelaar, A. van Sandbrink, commies ter Secretarie en C. Roodestein, Notaiis-klerk. Voel u thans dc borst verwarmen, In een vreedzaam rein genot! Neerland opent u hare armen, Godes hand bestiert uw lot Op uw verdre levensdagen, Dalen rust en vrede neer Ban van u de sombre vlagen, En vertrouw op God den Heer! Hij zal voor uw welzijn waken, Zoo ge u vast aan Hem verbindt; Nëeiland zal u nooit verzaken, Want gij zijt haar waardig kind. Ter verkwikking in uw smarte, Schonk de landzaat menig gift; Dankbaarheid blijve in uw harte, Morre, eeuwiglijk gegrift. Den lOden Maart 1833 vertrok Morre, ofschoon geheel genezen, op vereerend aanzoek van Hare Keizerlijke Hoogheid, mevrouw de prinses van Oranje, naar 's Gravenhage. Ten drie ure des namiddags aldaar aangekomen, begaf hij zich terstond naar het Willems-Hospitaalalwaar, te zijner verversching, thee brood en gebakken tongen gereed stonden. Na zich hieraan eens regt vergast te hebben, werd onze Morre dooi den doctor gevisiteerd, die zijn hoogste goed keuring te kennen gaf over de behendige heel kundige operatiën welke Morre ondergaan had. Deze geneesheer twaalf lidteekens van bajo netsteken op zijn lichaam geteld hebbende, was hierover zoodanig getroffen, dat hij tegen Morre zeide: «ik zal maar niet verder zoeken; ik mocht «er nog meer vinden." Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1