Baarn. Alhier heeft zich een com- mité gevormd, om leniging te brengen in de ramp te Hilversum. Men stelt zich voor, op Vrijdag 18 April eene soirée te geven, in de hoop dat andere plaatsen dit vooi beeld zullen volgen, opdat het overgroot aantal fabriekarbeiders eenige ondersteuning mogen krijgen in den tijd dat zij niet in staat zijn iets te verdienen. Ingevolge ingewonnen infor- niatiën bij mijnen ambtgenoot te Leiden is „De Onderlinge Brand- waarborg-maatscbappij voor roe rende goederen onder directie van A. P. GROENEVELD, vroe ger Kartens A Co., gevestigd te Eeiden", ZEER INSOLIDE. Eenieder wachtte zich voor schade. De Com. v. Politie te Amersfoort, H. F. W. DE BRUIJN. De Ruigemeester en Wethouders van Amersfoort hebben op Dinsdag, den 15. April 1884, ten raadhuize in het open baar bij enkele inschrijving aanbesteed le. Het uitdiepen van de haven en binnengrachtenwaarvoor is inge schreven door de heeren T. W. Bonte f 2725 en A. de Borst Cz. te Papen- drecht f 2736. 2e. Het plaatsen van acht eiken an- kerpalen voor den kademuur aan „den grooten koppel"; waarvoor is ingeschre ven door de heeren J. B. F. Lensing f212, P. Boks f234 en W. van de Kooy f 260. De werken zijn aan de minste inschrijvers gegund. Onherroepelijk is vastgesteld, doorhoo- ger beschikking, dat de 2de of laatste Trekking der Wereldtentoonstellingslote- rij op 25 April a.s. zal plaats hebben van de resteerende seriën, alsmede van de zes kolossale Hoofdprijzen, waaronder de door honderdduizenden Tentoonstel lingsbezoekers bewonderde Rivière de diamants, ter waarde van 100,000 Gul den, benevens twee Prijzen ter waarde van 50.000 Gulden, een prijs ter waarde van 12,500 Gulden. De RAAD der gemeente Amersfoort zal vergaderen op Maandag, den 21. April 1884, des namiddogs halftwee. De Punten van behandeling zijn 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot het doen van drie putboringen. 2. Advies van Burg. en Weth. op het rekest van Mej. G. Doesburg, tot verlich ting van de Beekstraat. 3. Advies van Burg. en Weth. op het verzoek van de Vereeniging „Amersfoort- sche vrijwillige brandweer", om eene jaarlijksche toelage. 4. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedden van het onderwijzend perso neel aan de Lagere scholen. 5. Ontwerp-besluiten tot afschrijving van aanslagen in den hoofdelijken om slag, wegens vertrek, enz. en in de hon denbelasting wegens het afschaffen van honden, over 1883. 6. Ontwerp-besluit tot wijziging dei- gemeen te-begrooting voor 1883. 7. Ontwerp-besluit tot af- en over schrijving van posten op de gemeente- begrooting voor 1883. 8. Aanvullings-kohier van den hoofde lijken omslag dienst 1883. 9. Benoeming van een Curator van het Gymnasium. 10. Benoeming van de Commissie be doeld bij artt. 11 en 15 der wet op de schutterijen. Bij koninklijk besluit van 12 dezer is: lo. de eerste-luitenant-adjudant P. De Wijs, van het 1ste regiment veld-artillerie, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op ƒ1085 'sjaars; 2o aan genoemden officier de rang ver leend van kapitein. De Staatscourant van 13/14 April meldt: Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram is de heer O. van Rees op 10 April jl. te Batavia aangekomen en heeft hij den volgenden dag het bestuur aanvaard. De Hoogleeraar Harting heeft aan dr. A. Kuyper, ter opneming in de Standaard het volgende schrijven ge richt. Amersfoort, 9 April 1884. Aan Dr. A. Kuyper. Hooggeleerde Heer\ Gij doet een beroep op mijn rechtsbesef, en daar nog nooit iemand dit te vergeefs heeft gedaan, noch doen zal, zoolang ik de pen kan voeren, zoo wil ik u gaarne antwoorden, al voeg ik er tevens bij, dat ik geenerlei repliek zal geven op het opstel in de Herautdat gij nog in de pen hebt en mij, als bestemd om in de week na Paschen te verschijnen, aankondigt. Om het voorgevallene wel te beoor- deelen en tevens den weg uit dit labyrinth te vinden tot de door u gewensclite her stelling, moet ik u herinneren aan de mededeeling van den Times-correspondent over het gebeurde in Patrimonium, die in verschillende Engelsche bladen is over genomen. Die mededeeling was een ware alarmkreet, welke terecht den heer Wil ling en vervolgens ook mij verontrust heeft. Die correspondent jis onder uw gehoor geweest, al dagteekent hij ook zijn bericht uit Brussel. Hij is veront waardigd over de wijze, waarop gij over Engeland en zijne verhouding tegenover de Transvaal gesproken hebt, juist op het oogenblik, dat het nieuwe tractaat pas gesloten was; hij ziet in de vlagscène eene ware ophitsing enz. Ik, die niet onder uw gehoor ben geweest, moest wel gelooven, even als de heer Willing, dat gij u op eene hoogst onvoorzichtige wijze hadt uitgelaten. Toen ik nu in de dag bladen van verschillende kleur de vrij algemeene afkeuring uwer rede las, schreef ik deze althans voor een deel toe aan hetgeen gij u met betrekking tot Engeland hail, laten ontvallen. Eerst later is het mij duidelijk geworden, dat de afkeuring inzonderheid datgene heeft gegolden, wat gij over ons eigen vaderland hebt gezegd, hetgeen ook mij groot leed heeft gedaan. In die stemming is mijn antwoord aan den heer Willing geschreven, hetgeen althans dit gelukkig gevolg heeft gehad, dat daardoor de storm, die door de nu blijkbaar te sterk gekleurde Times-corres pondentie in Engeland dreigde optesteken, bezworen is. Toen ik nu uit uwe uitgegeven Plan- ciusrede zag. dat de zaak in elk geval door dien correspondent zeer. overdreven was voorgesteld, heb ik dadelijk tot u het verzoek gericht aan den heer Willing een exemplaar van die rede te zenden, waarvan ik weet, dat gij ook voldaan hebt. Thans stel ik u voor, aan dien heer ook een exemplaar van de Standaard met mijn brief aan u te doen toekomen, en daarin de zinsnede, waarin ik getuig, dat ik in die rede niets heb gevonden, waaraan een liberaal denkend Engelsch- inan zich stooten kan, met potlood aan te strepen. Altijd met uitzondering van de al te veel opwindende vlagscène, hoe wel ik zelfs, wanneer ik er bij tegenwoor dig ware geweest, mij zeer waarschijn lijk zonder eenige vijandige gedachte tegenEngeland te'koesteren en integendéel zijne tegenwoordige regeerders hoog ver- eerend, wegens den hen bezielenden echt liberalen ge*ësf"vari edelmoedigheid en rechtvaardigheid tot een applaus en een recht hartelijken handdruk aan ge neraal Smit zoude hebben laten medesle pen en mij aldus tot deelneming aan eene handeling, die thans, bij bedaard naden ken, in mijn oog eene gioote onvoorzich tigheid is geweest, hebben laten verleiden. Wat zal men daarvan zeggen Quis omni hora sapitf' Ik zekeii^niet, al ben ik oud en grijs. En daarom zal ik ook nooit den eersten steen werpen op dengene, die zich alleen door een warm gemoed laat vervoeren tot eene daad, die door het koele verstand bezwaarlijk kan worden goedgekeurd. Trouwens, wie denkt ook aan een Times-correspondent, die op zoo giftige wijze partij zoude trekken van het ge hoorde en geziene, zoodat de goede ver standhouding tusschen twee volken zoude kunnen verstoord en onze Transvaalsche vrienden zeer verdacht gemaakt worden Gij zult, vertrouw ik, ook wel aan den heer Willing een afdruk willen zenden van uwen laatsten brief' aan mij, en ik zelf zal aan dien heer schrijven, om hem opmerkzaante maken op het een en ander, dat boven gezegd is, en hem tevens verzoeken aan het Engelsch publiek mede te deelen, dat het zich zeer vergist, wan neer het in u een vijand van Engeland meent te zien, p grond van hetgeen in den laatsten tijd omtrent u is vespreid geworden. Ik hoop zeer, dat de heei Willing aan dit verzoek voldoen zal. Toch ben ik daar niet zeker van, want ik ken dien heer persoonlijk volstrekt niet. Gedurende de Transvaalbeweging in 1881 heeft hij, evenals andere Hollanders in Engeland, daaraan groote diensten bewezen, hetzij door verspreiding van gedrukte stukken of door toezending van Engelsche bladen, óf door aan berichten en opmerkingen, die de Engelsche pers weigerde optene- men, wanneer zij wist. dat deze van mij afaomstig waren, ingang in de Engelsche dagblad-literatuur te verschaffen. Het zoude echter kunnen gebeuren, dat de heer Willing weigerde zich verder intelat< n met eene zaak die nu eene uitsluitend persoonlijke is geworden. Daarom raad ik u dezelfde stukken aan een uwer vrienden in Engeland te zenden, met de opdragt uwe stelling in de zaak voor het Engelsch publiek toetelichten. Het zal mij genoegen doen te vernemen, dat voor u de onaangename gevolgen, waaraan het schrijven van den Times- correspondent u heeft blootgesteld en waartoe ik onwillekeurig heb bijgedragen, zullen verdwenen zijn. Vertrouwende, dat gij met het boven staande voldaan zult zijn, heb ik de eer mij hoogachtend te noemen, Uw dv. dr. P. HARTING. Zondag, 20 April e. k., 's morgens te half elf uren zal de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den Heer G. VAN GOR- KOM, predikant te Amsterdam. BINNENLAND. Door verschillende r. k. kiesvereenigin- gen in het hoofdkiesdistrict Nijmegen zal naar het Hdbl. verneemt als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in plaats van wijlen jhr. Van Nispen, de heer C. A. L. baron Van Hugenpoth tot Aardt, burgemeester van 's Heerenberg, candidaat gesteld worden. Paul Kruger was de Paaschdagen de gast van den heer van der Hoogt, predi kant bij de christelijke gereformeerde gemeente te Zaandam. Men meldt ons uit 's Hagen: Het verslag van het afdeelingsonderzoek der ontwerpen, betreffende de klasse-belas ting-versterking, maar, afgescheiden van veler principiëele bezwaren tegen nieuwe belastingen zoolang niet de staathuis houding vereenvoudigd zou zijn, achtten velen de nu vooi gestelde belasting te drukkend, impopulair en te veel ingrij pend in maatschappelijke toestanden. Tegen de strekking der nota van de Kappeijnsche fractie, om door een nieuw stelsel de totstandkoming der regeerings- voordracht te beletten, verzette zich de groote meerderheid. De spaarbank van het departement Groningen van de Maatschappij tot Nut van 't algemeen, die met een kapitaal van ruim 26 ton werkt, heeft in den loop van 1883 haar reservefonds met 22,653 zien toenemen. Dit oedraagt thans 368,170,18. In de rentelooze leening ten behoeve van de kweekschool voor bewaarschool onderwijzeressen is door het departement voor 1000 deelgenomen. GEMENGDE BERICHTEN. Versierde Paaschossen werden dezer dagen schier overal gezien. Te Luik trok echter Dinsdag II. een slager met een paar fraaie opgedirkte en voor de slacht bank bestemde Paaschpaarden door de stad, om orders bij zijn klanten op te halen. In Achter-Pommeren is de landverhui zing naar Amerika dit jaar weder zeer levendig. Alleen langs Stettin passeeren dagelijks meer dan honderd peisonen, die zich gaan inschepen. Den uitgever J. H. de Bussy, te Am sterdam, is door het uitvoerend comité van de internationale landbouw-tentoon- stelling, welke dit jaar te Amsterdam zal worden gehouden, concessie verleend tot het uitgeven van een officieel tijd blad dier tentoonstelling, getiteld Agricultura. De hoofdredactie is opgedragen aan dr L. Mulder, hoofdredacteur van de Landb. Cour. In eene verlaten steengroeve te Issy heeft men het geraamte gevonden van een persoon, waarvan uien aan de klee ding ontdekte, dat hij tot een der toen malige gravers heeft behoord. Het ge raamte lag op een grooten stapel linnen van onderscheidene merken. De commissaris van politie heeft den omtrek vei der doen onde. zoeken en heeft daai bij verschillende papieren gevonden, waaronder zich het werkboekje van den werkman. Het linnen, dat zonder twijfel gestolen was, wordt op een waarde van 3000 francs geschat. De dief, die deze plaats zeker tot ber ging van zijn gestolen waar had ingericht, schijnt daar onverwacht gestorven te zijn en volgens een verklaring van een ge neeskundige moet dit reeds vijf of zes jaren geleden gebeurd zijn. De landbouwhoeve van Immink, gele gen in de gemeente Lonneker, buurtschap Zuid-Eschmarke, is geheel afgebrand oorzaak van den brand onbekend. De inhechtenisneming van de twee fenians, Daly en Egan, te Birmingham, zal misschien leiden tot het ontdekken van de vertakkingen, welke tusschen de Iersche dynamietmannen met de Ameri- kaansche fenians bestaan, en der regee ring van de Vereenigde Staten aanleiding geven tot het nemen van strenge maat regelen tegen O'Donovan Rossa en zijne volgelingen, die op een verren afstand de verschrikkelijke aanslagen ontwerpen en daarbij niet zoozeer dezen of genen persoon tot mikpunt hebben, als wel den dood van een groot aantal menschen tege lijk beoogen. De Times brengt het be ginsel der internationaliteit in herinnering en verlangt dat het in toepassing gebracht worde. Na te hebben aangetoond, dat de Amerikaansche wet, naar het schijnt, machteloos is wat betreft de dynamiet- samenzweerders en hun de vrijheid laat hun vernielingswerk voor te bereiden om het elders uit te voeren, zegt het blad „Het is tijd dat al de beschaafde Staten zich met deze zaak gaan bezig houden, want allen loopen gevaar eens de nood lottige gevolgen van zulk een toegeef lijkheid te ondervinden." Eene zoogenaamde «krachtproef" werd naar de Volkszeitung meldt, dezer dagen te Berlijn aangegaan. Onder eenige jonge lieden, waarvan er twee tot een bekende Turnvereeniging behooren en die bij hun vrienden als bizonder sterk bekend staan, had men, nadat de gewone toeren met stoelen en tafels waren afgespeeld, wil len uitmaken wie van beiden het sterkst was. Nadat het bedrag der weddenschap was vastgesteld, kwam men overeen dat de proef bestaan zou in het dragen van een haring aan de punt der staart en met uitgestrekten arm van de vroegere Hallesche- tot de Oranjeburgerpoortdoor de geheele Frederikstraat, een afstand van 3600 meters, zonder uit te rusten of van vinger te wisselen. Onder groote vroolijkheid werd de weddenschap aan gegaan en des nachts te 12 uur, om stoornis te vermijden, de tocht aanvaard. Hoe belachelijk zulk een krachtproef moge schijnen, 't is een feit dat slechts een der beide ijzersterke jongelingen het stuk volbracht, terwijl de andere reeds halverwege zijn haring in de goot wierp en zich overwonnen verklaarde. Ook de winner verzekert dat hij liever de zwaarst mogelijke taak volbracht, dan zich nog een maal aan zulk een haring-promenade te wagen. Hoe de aardappelvezel kan worden ge bezigd tot het maken van knoopen, bro ches, enz. Paul Fliessbach, in Corow, bij Jelassen, heeft een patent bekomen voor zijne uitvinding, om de bij het maken van aardappelmeel achterblijvende vezel massa aan te wenden tot het maken van allerlei luxevoorwerpen. De vezel wordt te dien einde in vaten of kuipen verza meld, en onder voortdurende werking van roeren en mengen tot 75 a 80 gr. verhit. De op die manier verkregene dik- vloeibare, stijfselachtige massa wordt dan in vormen gedaan en onder sterken druk in den gewenschten vorm geperst. De Papierzeitung vestigt ae aandacht op deze zaak, die naar ons voorkomt vooral voor de Groninger Veenkoloniën, waar de aardappelmeelfabricage zulk een groote vlucht heeft genomen, van belang zal kunnen zijn. Een jonge man te Bristol, slechts 22 jaren oud, heeft zijne vrouw doodgeschoten en daarna nog getracht de vriendin die zij bij zich had, hetzelfde lot te doen ondergaan. De vrouw had haren man reeds sedert een jaar verlaten en had hier ook alle reden toe, daar hij haar voortdurend mishandelde. Verleden Don derdag riu ontmoette hij haar in de straat en sprak haar aan. Zij gaf hem te kennen, dat zij verlangde met rust gelaten te wor den en zij niets meer met hem te maken wilde hebben. Nauwelijks had zij hem dit gezegd, of de kerel haalde een revolver voor den dag en schoot op zijne vrouw, die door twee kogels getrolfen ineenzakte.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2