NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG LEUSDEN, SDEST, In het verre Westen. Feuilleton. No. 37. Woensdag 7 Mei 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. AMERSFOORTSCRE COURANT. •i Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags cn des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Adverteutiëii knnueii ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. De dagbladschrijvers kunnen weer op hun knoopen gaan zitten tellen: Zal de conferentie over de Egyptische financiën wel, zal zij niet plaats hebben? en de berichten zullen wel weer eenigen tijd balanceeren. Van Engeland wordt stellig verwacht, dat het niets anders ter sprake zal willen brengen dan de financiën, en naar het schijnt heeft het in dit opzicht Duitschland, Oostenrijk en misschien ook Rusland aan zijne zijde. Frankrijk kan zich met dat denkbeeld minder goed ver eenigen, en wil liefst nog eenige andere quaestiën, Egypte betreffende, in behan deling zien genomen. Natuurlijk, zegt Frankrijk, denk ik er niet aan het vroe ger gemeenschappelijk toezicht over de geldmiddelen van den Khedive en zijn volk te herstellenvan dat systeem heb ik genoeg; ook wil ik niet al te sterk aandringen op vaststelling van den ter mijn voor de ontruiming, doch gaarne zou ik eenige waarborgen ontvangen dat Egypte niet geheel door En- gelsche ambtenaren zal worden bestuurd, terwijl dan ook de ontbinding van het tegenwoordige en organisatie van het nieuwe Egyptische leger besproken zal moeten worden. Als mede-onderteekenaar van den vrede van Berlijn, en als suze- rein van Egypte, zal ook de Sultan mee moeten doen, doch deze houdt zich bij zonder gesloten. Als de heeren confe- Misschien waren haar groote donkere oogen gewoon, kinderlijk vroolijk te stralen, maar op dezen avond verrieden zij vrees en beschroomd heid, terwijl een eigenaardig zenuwachtig trillen van de frissche lippen den indruk gaf, dat alleen de tegenwoordigheid der andere vrouw haar weerhield om in een luid snikken uit te barsten. Hoewel het duidelijk was dat zij twee mannen verwacht had, lette zij toch nauwelijks op hen. llare volle teedere opmerkzaamheid schonk zij aan de vrouwuit een duidelijk zichtbaren familietrek maakte Harold op, dat deze haar moeder was. Een groet werd er niet gewisseld. Wel echter bemerkte Harold, dat toen de vrouw voor zijn geheimzinnigen begeleider stond, het op gedemp- ten toon van hare lippen klonk «Moet het dan toch'? Kan het niet anders?" «Het moet geschieden," antwoordde Webster streng, «het is een plicht, en dien moet gij vervullen." «Mijn krachten zullen mij begeven -- ik zal onder al de vreeselijke indrukken bezwijken," zeide de vrouw nauwelijks hoorbaar. «Denk aan uwe dochter," vermaande Webster haar, «gij zijt het tegenover haar verplicht." Nog dieper liet de vrouw haar hoofd zinken. Voor zij woorden had kunnen vinden om een antwoord te geven, rolde een open reiswagen, door twee paarden getrokken voor de deur. «Komaan, vooruit," riep Webster weder op strengen toon, «iedere minuut die verloren gaat reeren wilier), zoo moet hij gezegd heb ben, laat hen dan maar të"Konstantino- pel komen. Maar de heeren weten bij ervaring dat men aan den Bosporus uit nemend de kunst verstaat om hen aan de praat en de zaken sleepende te hou den: men zoekt dus een geschikter plaats van samenkomst, bijv. Genève den Haag schijnt ook reeds genoemd te zijn. Voorts meent men dat de Groote Heer bij voor baat het beding zal maken, dat zijn schatting met geen cent verminderd en aan zijn souvereine rechten over Egypte geen haartje te kort gedaan wordt. Dus op die kleine verschilpuntjes na, is de zaak in orde. Minder in orde is het te Khartoem het uitblijven van rechtstreeksche be richten van Gordon is zelfs een ongun stig verschijnsel. In het Britsch Lager huis is door den gewezen Minister (in het kabinet-Beaconsfield) Ilicks-Beach een motie voorgesteld, waarin het niet- zenden van troepen naar Khartoem ter ondersteuning van Gordon wordt afge keurd. Die motie zal waarschijnlijk, dank zij de aansluiting der liberalen, verwor pen worden, maar, zegt the Times, zij drukt niettemin de overtuiging uit van de groote meerderheid der natie. Ook de Khedive begint te vinden dat zijn Regeering wel iets zou kunnen beproe ven aan een Sheik uit Soedan werd vijfduizend pond sterling aangeboden als hij kans zag Gordon goed en wel uit Khartoem te halen. Be man had wel zin in dat sommetje, maar wilde dan ook weten wat hij Gordon moest zeggen omtrent de regeling van de Soedansche zaken. Daar de Regeering dat zelf niet wist, kon zij het den Sheik ook moeielijk vertellen. Intusschen hebben die zendin gen een vermakelijke zijde Gordon werd gezonden om de bezettingen der be- kan noodlottig worden." De vrouw keerde zich om en kuste het meisje. «Wees niet bang, Charlotte," sprak zij met bevende stem, «wat beduidt een nachtelijke rit van een paar uren Hij, op wien ik vertrouw, is de zekerste borg voor mijn veiligen terug komst." Charlotte antwoordde niet, zij deed blijkbaar haar best om zich goed te houden, om het af scheid voor hare moeder niet nog zwaarder te maken. Al vertrouwde zij gerust te kunnen zijn, wat de veiligheid van hare moeder betrof, zoo verminderde dit toch hare onrust niet, waarin zij door het geheimzinnige van de onderneming verkeerde. Webster scheen te raden wat er in haar binnenste omging, want hij strekte zijn rechterarm naar haar uit, waarin zij schuw de hare legde. «Neen, wees niet bang," herhaalde hij drin- «gend, met het aanbreken van den dag keert uwe moeder terug, en zoo God wil, in veel opge wekter stemming dan zij nu van u heengaat." Hij bood de vrouw zijn arm, om haar bij het beklimmen van den wagen te helpen, en eerst nu scheen Charlotte Harold te bemerken, daar het volle licht van haar lamp op hem viel. Zijn blik vol deelneming boezemde haar blijkbaar vertrouwen in, want zij ging naar hem toe, en terwijl zij met koortsachtige haast zijne hand greep, verzocht zij hem zachtjes voor de veilig heid van hare moeder te waken, en deze niet uit het oog te verliezen. «Met mijn leven sta ik in voor haar veiligheid," antwoordde Harold uit den grond van zijn hart. Hij wilde er nog iets bijvoegen, maar Webster had de vrouw doen plaats nemen op den wagen en keerde zich naar hem om. Ook op hein viel het volle licht, en daardoor ontdekte Harold, dat hij hem een donkeren, doordringenden blik toewierp, en blijkbaar slechts door de tegenwoor- dreigde plaatsen te halen; nu gaat een Sheik om Gordon te halenwie zal later moeten gaan om den Sheik te halen, als deze wat lang wegblijft? De Mahdi is op de grenzen van Abes- sinië, waarheen, gelijk men zich herin neren zal, ook admiraal Hewett gegaan is om met koning Jan te onderhandelen over een gezamenlijke bestrijding van de opstandelingen. Maar Hewett had een tweehonderdtal basso-bizoeks (ongeregelde troepen) bij zich en deze schijnen het zoo bont gemaakt te hebben dat koning Jan hem een boodschap stuurde dat hij welkom zou zijn, doch asjeblieft die rare snuiters zoo spoedig mogelijk moest weg sturen, aan welk verzoek dadelijk werd voldaan. De meesten voegden zich nu bij den Mahdi. Deze heeft de Egyptenaren aan gemaand, zich uit de voeten te maken, en de Christenen in Abessinië, om gauw Mohammedanen te worden, anders zou hij hun mores leeren. Van vermindering van het aanzien des mahdi's is, volgens vertrouwbare berichten, nog geen quaes- tie: wel van het tegendeel. De heer Gladstone heeft het in 't La gerhuis gedaan weten te krijgen, dat tot het eind der tegenwoordige zitting, dat is tot aan de maand Juli, tweemaal per week morgenvergaderingen gehouden zul len worden tot afdoening van de thans aanhangige zaken. Van gewicht zullen ook de eerstvol gende zittingen van den Duitsehen Rijks dag zijn, waar het voorstel tot verlen ging van de socialistenwet aan de orde komt. De commissie heeft het geamen deerd ontwerp met 10 tegen 10 stemmen verworpen, maar uit deze stemming bleek ook, dat de partijen, vooral die van het centrum, niet eensgezind zijn op dit punt, en daaruit meent men te kunnen opma- digheid van het meisje weerhouden werd hen een barsche opmerking te maken. Een tweede vluchtigen blik gold Charlotte en alsof de man door de angstige uitdrukking van het lieve gelaat zachter gestemd werd, zeide hij oogenschijnlijk rustig tot den jongen notaris: «Wees zoo goed naast den koetsier te gaan zitten. De dame heeft de oplettendheid van een vertrouwd vriend noodig, anders zou ik u de plaats naast haar inruimen." Zonder een woord te zeggen besteeg Harold den wagen; bijna op hetzelfde oogenblik slin gerde Webster zich met de vlugheid van een knaap op zijne plaats. De in zijn mantel gehulde, sprakelooze koetsier zette de paarden aan, en in vluggen draf reed men tegen den wind inde stad uit. Nadat men een uur lang onder het diepste stilzwijgen den landweg gevolgd had, sloeg de wagen een bosch in. Niettegenstaande de maan achter de regenwolken zichtbaar was, heerschte daar zulk een dikke duisternis, dat men het aan de paarden, die uit zich zeiven in den stap waren overgegaan, moest overlaten om den besten weg te zoeken. Wel bemerkte Harold dat Webster, die achter hem zat, nu en dan eenige woorden met zijn buurvrouw wisselde, maar hij kon ze niet verstaan. Uit den toon der gedempte stemmen meende hij echter te kunnen opmaken, dat de vreemdeling haar woor den van troost toevoegde, haar moed insprak en haar vermaande, om zich zoo goed mogelijk te beschutten tegen het gure weer. En een kwade nacht was het inderdaad, dubbel kwaad voor hen, die gedwongen waren er zich geheel en al aan bloot te stellen. Onop houdelijk viel de fijne regen van den hemel neer. Nu van deze, dan van gene zijde trof hij de reizigers, al naardat de wind, door de toppen ken, dat in den vollen Rijksdag veel kans op aanneming bestaat. Te Potsdam is verleden week een fraai gedenkteeken onthuld op het graf van den vader der coöperatieve vereeni- gingen, Schulze-Delitsch. 't Was een een voudige en toch indrukwekkende plech tigheid, den grooten volksman ten volle waardig. Als uit Spanje telkens wordt bericht dat het er volkomen rustig is, en dat zich nergens meer sporen vertoonen van onlusten, dan kan men er vrij zeker op aan dat het er nog niet pluis is. Spanje heeft meer dan eenige andere staat be hoefte aan handhaving van zijn financi- ëel crediet in het buitenland, en vandaar die herhaalde officieuse en officiëele ver klaringen. Niettemin hoort men af en toe van arrestatiën, van pogingen om het leger aan het gisten te brengen, van het aanplakken en snel door de politie weer afrukken van oproerige proclamatiën, enz. Nauw was de telegrafische gemeenschap met Frankrijk hersteld, of weder vond men haar afgesneden tusschen Piqueras en de grens. In hoeverre het waar is gelijk gemeld wordt dat het déraillement van den spoortrein bij Badajoz niet is toe te schrijven aan een misdadig opzet, doch aan plichtverzuim van de ingenieurs aan wie het toezicht op de reparatiën van de brug was opgedragen, zullen we ook maar in 't midden moeten laten. Omtrent de Tongkin-quaestie kan al leen gezegd worden dat de benoeming van een nieuwen gezant van China te Parijs een vredelievend leeken is, althans den weg tot onderhandeling opent. Te Peking schijnt de stemming vrij kalm te z\jn, te Nanking maakt men zich nog altijd ongerust over een mogelijken aan val van de Franschen. der hoornen in zijn oorspronkelijke richting ge stoord, zijn weg benedenwaarts zocht. De takken knarsten en piepten, te-wijl zij bij het regel matig heen en weder slingeren tegen elkander wreven. De hoeven der paarden plasten hier en daar in het water; met eentonig geluid stieten de raderen tegen d6 ijzeren assen. Het was een akelige nacht, een spookachtige rit, wel ir. staat om voedsel te geven aan de rusteloos werkende phantasie van Harold. De lieve Charlotte zat op denzelfden tijd in de zeer bescheiden woning voor de naaimachine zij kon geen rust vinden. Haar groote oogen hield zij treurig op de zoomen van haar werk gericht. Met een bang hart was zij in gedachten hij hare moeder op den geheimzinnigen tocht. Het was haar te moede, alsof met den somberen Webster het noodlot onder haar vreedzaam dak gekomen was. En toch had zij zoo dikwijls ge hoord, dat haar moeder hem «vriend" noemde, en had zij gezien dat bij de vertrouwelijke mede- deelingen welke de nachtelijke reis voorafgingen, heete tranen over haar bleeke wangen vloeiden. II De regen, die den laten reizigers hun tocht zoo onaangenaam maakte, doorweekte ook het dak eener vervallen blokhut in een dicht begroeid dal aan den voet der Sierra del Monte Diablo. Met dit onderscheid echter, dat de verweerde balken het water niet uit de eerste hand kregen, maar zware druppels nu eens een voor een, en dan weer in menigte tegelijk er op neervielen, al naarmate de wind de boomtakken boven de hut schudde, en de herfstachtig gekleurde bla deren van hun snel aangroeier.den last bevrijd den. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1