NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, URN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHEBPENZEEL EN WOUDENBERG In het verre Westen. Feuilleton. No. 41. Woensdag 21 Mei 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Bttitenlandsch Overzicht. Staten-Generaal. AMERSFOORTSGHE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1)10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 unr des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Al verwierp het Britsch Lagerhuis de motie van Hicks-Beach tot afkeuring van de politiek, door de Regeering ten op zichte van Egyptisch Soedan gevolgd, toch wordt die overwinning door het Kabinet behaald algemeen als een halve nederlaag beschouwd. Inzonderheid trekt het zeer de aandacht, dat enkele libera len zoo beslist Gladstone afvielen, o.a. zijn gewezen collega Torster, wien zulks door zijn kiezers te Bradfort nogal kwa lijk wordt genomen. Het is wel eenigs- zins onder de pressie der openbare mee ning, dat thans besloten is een expeditie in gereedheid te brengen, die op het eind van Juli Cairo zal verlaten om naar Khartoem te gaan en Gordon te ontzet ten. Vroeger kan het niet gebeuren, om dat eerst dan onder gunstige omstandig heden de Nijl voor kleine stoombooten bevaarbaar is. De tijdingen uit Soedan zelf blijven gunstig luiden voor den Mahdi wel te verstaan. Men zegt dat hij thans over 100.000 ruiters beschikt, waarmede hij met veel kans op goed succes een aan val op Khartoem denkt te doen. Althans, hij heeft El-O beid, de hoofsiad van Kor- dosan, waar hij lang verblijf hield, thans verlaten. Ook heeft het Egyptische gar nizoen van Fascher zich aan hem over gegeven, waardoor hij in 't bezit geko- Slechts een enkele voorwaarde stel ik," voegde hij er met een schuwen blik op Webster's streng gelaat bij, »de voorwaarde dat gij heen zult gaan, zoodra ik mijn plicht vervuld heb, en mij aan mijn lot zult overlaten. Gij moogt geen getuige wezen van mijn einde, dat niet lang meer kan uitblijven. Doe ook geen moeite om mij overtehalen deze plaats te verlaten, en onder een anderen naam ver van hier voor allen die mij kenden veiloren te gaan. Dit is mijn uit drukkelijke wil, en ik zal er niet van afwijken. En gij zult, als er nog een sprankje medelijden in u is, mij niet bepraten om mijn leven voort te slepen te midden van menschen, wier aanblik mij ten slotte waanzinnig zou doen worden." De oogen der vrouw werden door tranen ver duisterd, die zij met geweld trachtte te bedwin gen. Evenals Mapelton, die nu weder dof voor zich uit staarde, een oogenblik te voren gedaan had, richtte zij een stomme vraag tot Webster, die eveneens door hem bevestigend beantwoord werd; daarna vervolgde zij met gedwongen kalmte. «Uwe voorwaarden moet ik wel aannemen, er is geer. andere uitweg. Ik hoop dat gij daarna gesterkt van hier zult gaan, en waarheen uwe schreden u ook mogen leiden, ik blijf de hoop koesteren, dat de tijd niet ver meer wezen zal, waarop »Mr. Harold!" riep Webster terwijl hij naar de deur ging, »kom nu binnen. Veel comfort zult gij hier niet vinden, maar men is van twintigduizend Remington- geweren. Op 't eind der vorige week hield het Britsch Lagerhuis zich hoofdzakelijk bezig met de behandeling van de artikelen der kieswet. Door de oppositie is voorgesteld, haar bepalingen niet tot Ierland uit te strekken. Een langdurig debat volgde daaruit, dat hoogstwaarschijnlijk zal ein digen met verwerping. Omtrent de conferentie wordt alge meen de verwachting gekoesterd dat zij zal doorgaan. Verder is er niet veel van te vertellen er bestaat nog veel onze kerheid over het waar, wanneer en hoe. Men gelooft dat Engeland in zooverre geneigd is aan Frankrijks wenschen toe te geven dat ook andere quaestiën dan de financiëele regeling ter sprake ge bracht kunnen worden, voor zooverre die quaestiën van invloed zijn op den toestand der gèldmTddelen. Het succes, door de Fransclien in Tong kin behaald, tusschen twee haakjes vertellen we even dat, volgens nader in gekomen berichten, in het tractaat van Tientsjin alleen gesproken wordt van openstelling der zuidergrenzen van China voor de Franschen, niet voor den alge- meenen handel, heeft de positie van het Kabinet zeer versterkt, zoodat liet gerust de grondwetsherziening durft ter hand nemen. Het ontwerp daartoe is thans vastgesteld. Naar hetgeen men er van verneemt, zal de belangrijkheid min der liggen in de bepalingen die gewij zigd dan in die welke geschrapt zullen worden. Zoo zou de geheele regeling der Senaatsverkiezingen, indertijd met veel moeite en na langdurige ondeihandelin- gen tusschen de verschillende partijen tot stand gekomen, uit de grondwet ge licht worden, terwijl de verkiezingswijze der Senatoren dan aan den gewonen wet- wanneer wij deze houtblokken op elkander sta pelen, zullen zij u een voldoende gelegenheid tot schrijven bieden. «Dokter," zeide hij tot den man, die den wagen gemend had, «wees zoo goed er ook bij tegenwoordig te zijn, om naar geweten uwe handteekening op het docu ment te kunnen zetten." Er volgde een kort stilzwijgen, en in dien tus- schentijd stapelden de mannen het hout tot eene soort tafel opeen. Nadat Harold zijn schrijfge reedschap hierop gereed had gelegd, ging Web ster weder voort: «Stel eerst het formulier voor een trouwakte op. Zoodia gij de mannen noodig hebt, moet gij het zeggen." Harold zag hem verrast aan. «Een trouwakte, zegt gij?" «Als gij zoo goed wilt zijn," antwoordde Web ster, „maar haast u. Gij ziet hoe deze dame door koude en vochtigheid lijdt," Harold doopte zijn pen in en liet haar vlug over het papier gaan. Na een korten tijd keek hij op. Met een enkelen blik omvatte hij de vier onbeweeglijke gestalten die hem aandachtig gadesloegen beleefd vroeg hij de namen. „Schrijf maar op: Henry Charles Mapelton," klonk het eentonig van Webster's lippen. Harold boog zich over zijn wiebelende tafel; de pen kraste hoorbaar over het papier, en weder om zag hij op. Miss Margaret Shaw, ging Webster op den zelfden toon voort, terwijl de genoemde persoon inéénkromp, alsof zij lichamelijke pijn leed, maar zich spoedig weer oprichtte. Weder schreef Harold eenige minuten. Daarna reikte hij Webster het geschrift over, die het met groote opmerkzaamheid las. „Het is goed," zeide hij, „lees het nu op, maar niet te luid. Laten wij een weinig dichter bij elkaar komen, opdat uw stem niet buiten de gever wordt opgedragen. "Voorts zal, in zake de begrootingsposten waarover ver schil blijft bestaan tusschen de beide takken der wetgevende macht, de eind beslissing aan de Kamer worden toege kend, terwijl ook het gebed bij den aan vang der zittingen wordt afgeschaft. De regeling der Senaatsverkiezingen zal waarschijnlijk hierop neerkomen er wor den geen nieuwe leden voor het leven meer benoemd, en bij de samenstelling der kiescolJegiën voor de benoeming dei- Senatoren zal niet elke gemeente één gedelegeerde zenden, maar zul het getal afhangen van het cijfer des bevolking. Zondag had te Berlijn de aangekondigde »partij-dag" der nationaal-liberalen plaats, onder presidium van den oud-Minister Hobrecht. Ook Von Bennigsen en Miguel waren tegenwoordig en namen aan de discussiën ijverig deel, voorts 500 leden uit verschillende oorden van Duitsch- land. Het schijnt ons zoo toe, dat de genomen besluiten niet bijzonder veel om 't lijf hadden. Het belangrijkst was wel de verklaring dat de partij haar zelf standigheid wil bewaren, zonder samen smelting met andere partijen. Verder werd een resolutie aangenomen van onwankel bare trouw aan den Keizer en aan liet Rijk, bij onverminderde handhaving van de op de grondwet steunende rechten des volksvertegenwoordiging, en te ken nen gegeven dat de partij de Regeering zal schragen bij haar maatschappelijk— staatkundige hervormingen, en inzonder heid zou medewerken tot het vaststellen der verzekering van werklieden tegen ongelukken, doch dat voor het overige een nauwkeurig onderzoek van de onder deden der bedoelde hervormingsplannen niet uitgesloten zou zijn. De vergadering sprak nog de overtuiging uit, dat de ver lenging der socialistenwet noodzakelijk is. hut gehoord worde." Harold ging naast Margaret Shaw staan, Web ster en de dokter oin haar heen, en terwijl hun blik gespannen aan zijn lippen hing, maar Ma pelton daarentegen onverschillig voor zich uit staarde, las hij het trouwformulier voor, krach tens hetwelk de genoemde personen onafschei delijk aan elkaar verbonden werden. Op zijne vraag, of de beide belanghebbenden er hunne goedkeuring aan konden hechten, ant woordde Margaret met een duidelijk „Ja" doch met iets in haai toon dat aan vervlogen illusiën deed denken. Mapelton's antwoord was oijna niet te verstaan, het klonk alsof hij het onbe wust gegeven had. Onder hetzelfde diepe stil zwijgen onderteekende hij het document, dat hem op een schrijfmappe werd voorgehouden. Mrs. Mapelton, zooals zij nu heette, volgde met sidderende hand zijn voorbeeld, waarop Harold en de getuigen door het plaatsen van hunne namen het stuk rechtsgeldig maakten. «Het is geschied, zeide Webster daarop, „een veel-jarige schuld is afgelost, en mijn taak is afgedaan." Daarop ging hij tot Harold voort: „Dit docu ment overhandigt gij mij morgen voor Mrs. Ma pelton, nadat gij eerst een gelegaliseerd afschrift voor mij hebt gemaakt. Nu zijn wij hier klaar. Kom, Mrs. Mapelton, het is hoog tijd voor u om rust voor lichaam en geest te zoeken." „Ik kan niet, ik kan niet hij is mijn man," antwoordde Mrs. Mapelton, terwijl de tranen haar in de oogen kwamen, „ik heb hem alles vergeven nu is hij ziek en gewond, ik kan hem niet hulpeloos aan zijn lot overlaten," en terwijl zij naast hern neerknielde, greep zij Mapelton's hand, „nu behoort hij mij, ik wil hem mede nemen; ik zal hem zorgvuldig oppas sen en hem koesterenwil hij na zijne genezing van mij heengaan, dan kan hij het nog doen.'' In den Pruisischen Landdag stelde de heer Windthorst opnieuw de herziening der Meiwetten voor. De Minister van Goszler verklaarde dat de Regeering tot verzoening geneigd is, maar op dit oogen blik op verwerping van het voorstel aan dringt, hetgeen geschiedde met 168 tegen 116 stemmen (het centrum, de Polen en zeven conservatieven). De Poolsche dichter Kraszewski en de oud-officier Hentsch, beschuldigd van hoogverraad wegens mededeeling in het buitenland van geheime defensie-plannen, zijn door het Hooggerechtshof te Leipzig veroordeeld, de eerste tot 3'/j jaar vesting straf, de laatste tot 9 jaar tuchthuisstraf. Te Weenen is het Stadt-theater een paar uren voor den aanvang der voor stelling, totaal afgebrand. Petersburg vierde Zaterdag en Zondag met veel opgewektheid feest bij de meer derjarig-verklaring van den Grootvorst troonopvolger. De keizer van Duitschland was daarbij vertegenwoordigd door zijn kleinzoon Prins VVilhem van Pruisen, die een krans nederlegde op het graf van Alexander II. De krijgsraad te Badajos (Spanje) is bezig met de behandeling van het proces tegen de beschuldigden wegens den op stand van Augustus 1883. Het openbaar ministerie eischt de doodstraf van niet minder dan 153 officieren, onder-officie ren en korporaals, en 4 burgers. Omtrent het adres van den heer mr. Büchler, wien officiëel ontevredenheid was betuigd over een schrijven van zijn hand in de «Zwolsche Courant" over een ker kelijke quaestie, verwierp de Tweede Kamer met 33 tegen 25 stemmen de conclusie der commissie, strekkende om Toen zij hare hand naar die van Mapelton uitstrekte, maakte Webster eene beweging als orr. haar te weerhouden. Daarna ging hij naar de deur, blijkbaar om zijne ontroering te ver bergen. Maar hij wendde zich dadelijk daarop weder tot de wanhopige vrouw, en zijn trekken hadden weder de uitdrukking van somberen ernst. „Mrs. Mapelton, gij weet wat gij mij beloofd hebt," zeide hij gestreng. Zij boog het hoofd als onder een verdoovenden slag. „Ga, Margaret," zeide ook mapelton die Web ster's beweging blijkbaar had opgemerkt, want ruw trok hij zijne hand los, „ga met uw vrienden heen. als gij nog achting hebt voor de door u gedane belofte. Ga, zeg ik u, als gij mij niet wilt zien sterven." „Gun mij dan nog slechts een uur nog een half uursmeekte Mrs. Mapelton Webster, „bedenk, hij heeft mij gerechtigheid laten we dervaren, mij en onze dochter het is misschien een afscheid voor eeuwig - ik kan niet van hem gaan, zonder dat ik hem mijn warmste ge- lukwer.schen voor de toekomst meegegeven hebl En waarmee zou hij nu nog dit harde lot ver diend hebben? Slechts een half uur, niet om mijzelven, maar om hem te troosten." Nog dieper fronste Webster zijne wenkbrau wen en doordringend zag hij Mapelton in het gelaat. „Hoort gij het smeeken uwer vrouw?" zeide hij na een oogenblik van nadenken, „klopt uw hart niet zachter bij zooveel opofferende liefde? Gevoelt gij geen bitter berouw, dat gij zulk een kleinood met voeten van u gestooten hebt Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1