ADVERTENTIËN. i VijfentwintiE jarip I Baarn. Dinsdag 20 Mei gaf Baarnsche Rederijkerskamer Bernard ter Haar" de aangekondigde liefdadig heidsvoorstelling ten bate der weduwe Harmsen. Bunschoten. De ansjovischvisscherij leverdèrin de afgeloopen week zeer on gelijke vangst op, en bedroeg per span of per 2 vaat tuigen van 6 tot 47 duizend stuks. Hulpbank te Amersfoort. Spaarbank. ECHT VEREENIGING J if CORNELIS SCHREUDER f I ANNA BARBARA BLIJENBERG. J Amersfoort, 24 Mei 1884. Donderdag, Hemelvaartsdag, waren alhier ongeveer driehonderd leden van verschillende Chr. Jongelingsvereenigingen in Nederland aangekomen om hun gewoon jaarfeest te vieren. Na een en ander bezichtigd te hebben vereenigden zij zich ten zes ure, nam. in de Herv. kerk, op de hof, alwaar drie verschillende Sprekers voor hun optraden. Naar men verneemt had op de Zuid Singel, ten hoogte van de herberg van Keulsdom, eergisteren wederom een vecht partij plaats thans tusschen twee Huzaren een blauwe en een roode, waarbij de een den ander een stuk uit de wang beet, en een zijn been brak waarvoor hij in het hospitaal verpleegd wordt. De oorzaak zegt men is minnennijd! Wij waren in de gelegenheid een kijkje te nen.en in het nieuw ingerichte Café van den Heer J. Stork alhier, die moeite noch kosten gespaard heeft, om door het daarstellen van een net en gezellig Café aan een lang gevoelde behoefte hier ter stede tegemoet tekomen. Wij wen- schen den ondernemenden eigenaar dan ook gaarne alle mogelijk succes. tatie welke de Koning van België zond om zijne gasten aan de grenzen te ver welkomen. De volksmenigte betuigde door luide vivats hare ingenomenheid met het bezoek. Hunne Majesteiten stegen uit, waarop een jong meisje H. M. een ruiker aan bood. De Koningin bedankte allermin zaamst en nam eenige oogenblikken later plaats in den salonwagen van den Ko- de menigte. Gedurende dezen rijtoer nam de groote optocht der vereenigingen een aanvang, hij trok langs de vorsten, waarna deze zich naar het Paleis van Justitie begaven. Hier werd men ontvangen door alle rechtsgeleerden van Brussel met den Minister van Justitie aan het hoofd. Na de vooi stelling weiden de verschillende rechtszalen bezocht. De bezoekers waren ning der Belgen. Twintig minuten voor blijkbaar verrast over de schoonheden van het prachtige gebouw. Zij ontvingen her haaldelijk huldebewijzen van de in ambt gewaad aanwezigen. Terwijl dit binnen gebeurde, had er buiten een ongeluk plaats. Zeven perso nen werden gekwetst door het rijtuig van den gouverneur Heyvaert. Geen der gewonden is gevaarlijk. Des avonds was het zeer levendig op straat, hoewel de parkilluminatie tot he- twaalven stelde de fraai versierde loco motief zich in beweging. De aankomst en doortocht te Antwer pen gaan alle beschrijving te boven. Zoo ver het oog reikte was alles met Neder- landsche en Belgische vlaggen versierd. Voor de plaats waar de trein stopte wa ren twee tribunes opgericht, de eene voor de dames de andere ingericht voor koninklijke ontvangkamer, met rood flu weel en gouden franjen. Rechis van dedenavond is uitgesteldtoch ware een »De Volksvriend" algemeen weekblad uitgegeven door de Ned. Vereeniging van Sterken Drank, deelt in No. 19 mede dat de Algemeene Vergadering. D. V. den 17 en 48 Juni e. k., te Amersfoort zal gehouden worden en worden H.H. afgevaardigden en correspondenten, die logement wenschen besproken te zien verwezen naar Prof. Dr. Van der Lith, te Utiecht, lid van het Hoofdbestuur, die, naar wij vernemen, reeds eenige voorbe reidende beschikking gemaakt heeft." 315de STAATS-L.OTERIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 21 Mei. (100 nummers). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort, zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 05. 1749, 3205, 3253, 3335, 6212, 6416, 6435, 6580, 10565, 14463, 14665, 14707, 16018. Te zamen 13 prijzen. Mocht; zooals de President in de ope ningsrede ter verontschuldiging aan merkte,de tijd van studie kort geweest.zijn, het talrijk opgekomen publiek ondervond het bijna niet. Het geheele programma werd nagenoeg even goed afgespeeld als wij dat van deze kamer gewoon zijn. Het ligt niet op onzen weg namen te noemen alle leden, alsook de dames, die hunne medewerking verleenden, deden hun best voor de goede zaak. Als blijk van waie belangstelling valt vooral aan te prijzen dat de heeren leden zelf de lijsten lieten circuleeren, hun prachtig succès (naar wij vernamen ruim f 550.is eene schoone belooning voor zoo veel moeite. twee tribunes stond het geheele garni zoen. Links stonden al de officieren zon der troepen, en de leden der Hollandsche club. Koning Leopold kwam te 12 ure uit Brussel. »'t Is heden ochtend niet al te warm," zeide hij, «maar ik geloof, dat koning Willem te Brussel nog prachtig weer zal hebben. Dat troost mij." Tien minuien later kwamen de hooge gasten aan, zij weiden verwelkomd door bet geroep: »Leve de Koning, leve Ko ningin Emma." De vorsten omhelsden elkander, waarop Koning Leopold onze Koningin welkom heette. Daarop werd Koning Willem voorgesteld aan den bur gemeester, den gouverneur en de gene raals. Onze Koning had voor allen een handdruk en een hartelijk woord, waarop zijn gevolg aan Koning Leopold voorge steld werd. Nu hielp Koning Leopold onze vorstin uitstijgen, waarna hij haar al "de aanwe zigen voorstelde. Zij ontving een bouquet van een lief klein Nederlaridsch meisje. De muziekcorpsen heffen onze volks liederen aan, en de stoet plaatst zich weder in de rijtuigen om langzaam langs de opgestelde troepen te rijden. Bij aan komst te Brussel tegen één uur ont moette men aan het station de Koningin met den graaf van Vlaanderen en diens oudsten zoon. De ontvangst was aller hartelijkst, het «Wilhelmus," hoe krach tig ook werd overschreeuwd door den kreet «Leve Koning Willem". Z. M. be gon, na de begroeting, met de eerewacht- der grenadiers in oogenschouw te nemen, de daarop trad men naar buiten waar de Nederlanders te Brussel Hare Majesteit een geschenk aanboden, bestaande uit een bouquet in een houder van prachtig Brussels kantwerk. Koning Willem gaf Koning Leopold herhaaldelijk zijne te vredenheid over de ontvangst te kennen. De geestdiift was verbazend. Uit alle aantal gebouwen ook gisteravond verlicht, waaronder de Ministeriën, het gebouw in den Kruidtuin, onderscheidene parti culiere woningen op de wandelwegen en in de winkelstraten. Aan het einde van den dag, was er een middagmaal ten hove, waar zeventig personen aanzaten. Alle Brusselsche grootwaardigheidsbekleeders waren aan wezig. Door Koning Leopold II werd een toost uitgebracht op de gezondheid der Neder- landsche Majesteiten, terwijl Z. M. tevens een dronk wijdde aan de welvaart en De Engelsche Ct. de Fall Mall Gazette meldt dat de voorgenomen expeditie naar Khartoem in het aanstaande najaar zal vertrekken, indien generaal Gordon vóór dien tijd den Mahdi niet geslagen en de bezettingen gered heeft. In dit geval zou de expeditie niet noodig wezen. In dien echter generaal Gordon inmiddels door den Mahdi wierd verslagen en alle garnizoenen zich mochten hebben over gegeven, zou de expeditie noodig blijken, om Cairo te dekken tegen den Mahdi, die reeds Opper-Egypte bedreigt. De ex peditie zou uit minstens 10,000 man be staan. Het blad betreurt, dat het Kabinet niet reeds vroeger tot de expeditie in Soedan besloten heeft, omdat generaal Wolseley, die waarschijnlijk de expeditie zal aanvoeren, zich nu vechtende een weg zal moeten banen door de stammen, welke de Engelsche regeering door haar onthouding zich tot vijanden heeft ge maakt.) BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 1 Mei, Evert Jan, z. van Evert Jan Hooijer en Gerritje Schuurman. 20 Mei, Grietje, d. van Teunis van Egmond en Fraugien de Jonge. Geiicwd 31 Mei, Dirk Cornelis Bettink en Jabekie van Kooten. Hendrik Jan Reeins en Garritjen Denkers. Jan Tonimel BINNENLAND. De Honing en de Koningin der Nederlanden in België. Dinsdagochtend omstreeks half acht vertrokken Hunne Majesteiten van Oranje Nassau-Oord in een dicht rijtuig. Tegen 8.43 kwamen zij aan het station te Arnhem. De koning was in generaals-uniform en de koningin in rouw- en reistoilet. Aan het station waren zeer veel belang stellenden. Te 8.50 stapten de vorst en vorstin in hun salonreiswagen. Onder luide toejuichingen zette de trein zich in beweging. Te Esschen, aan de gren zen, waar de vorstelijke reizigers een oogenblik moesten vertoeven, was veel werk gemaakt van versiering. De bur gemeester en de directeur generaal der Belgische Staatsspoorwegen bevonden zich ter plaatse. Toen Hunne Majesteiten aankwamen werden zij verwelkomd door den Neder- iandschen gezant te Brussel en de depu- vensters werd gewuifd en gezwaaid met zakdoeken. De Vorsten en Vorstinnen reden eindelijk door het feestelijk ge stemde Brussel, en overal ontmoette men dezelfde geestdiift. De rijtuigen werden voortdurend omringd door gejuich, totdat men het paleis bereikte, waar de troepen in het gelid stonden. In het eerste rijtuig zaten de Konin gen en de Graaf van Vlaanderen, in het tweede de Koninginnen, de Gravin van Vlaanderen met haar oudsten zoon. De vorsten gebruikten een maal in het paleis maar vertoonden zich hier niet op het balcon. Daarna maakten de vorstelijke personen een rijtoer door de stad, met open rijtui gen. Overal werden zij met geestdrift toe gejuicht. Op het stadhuis aangekomen, werd men in het Vlaamsch welkom ge- heeten door den burgemeester Buis, die, na de leden van den Gemeenteraad aan Zijne Majesteit voorgesteld te hebben, de vorstelijke bezoekers het gebouw rond- voerde. Z. M. teekende, evenals Koningin Emma, zijn naam op het gouden boek. Het groote oogenblik dat de vorsten zich aan het publiek zouden vertoonen was gekomen. Het gezicht dat het plein voor het paleis opleverde moet schitterend geweest zijn. Te 3.21 begonnen de kanonnen van de torens te donderen. Alles beneden schaar de zich. 't Was helder, heerlijk weer. Toen het trompetgeschal zich vermengde met den rollenden donder van het geschut, verschenen onze vorsten met hunne gast- heeren. Een muziekcorps van 400 instru menten, hief het «Wilhelmus" aan en de menigte uitte een groote en langgerekte jubelkreet. Onze Koning was geroeid. Toen hij terugtiad in de Gothische zaal bedaarde het gejubel en was er een rustpunt in deze grootsche vertooning. Nu reden de Koning en de Koningin in rijtuigendoor en Regina Johanna Jans. Johannes Klare den voorspoed van Nederland. Koning eu ^lijda Aiders. --- -■ - Overleden: 15 Mei, Willemina Bilder- beek, 2 j. 16 Mei, Johanna Brons, 7 m. Geertrnida Pijpers, 2 j, 17 Mei, Jurria- nus Everardus Wolfswinkel, 3 j. 18 Mei, Michael Wolters van der Weij, 70 j. ongeh. 19 Mei, Johanna Bigaël Mulder, 34j.echtg. van Daniel Pegtol. Geertruida Jacoba Bijtelaar, 13m. 20 Mei, Hermanus Jacobus Wiedenbrugge, 54 j. echtg. van Geertruida Antonia van Doukelaar. Bunschoten. bevallen J 18 Mei, Willeinpje Poort, vrouw van Barend Huijgen. Ondertrouwd Jan van de Vuurst, weduwn. van Hilletje Nagel en Trijntje van Twillert, Gehuwd: 17 Mei, Jan van Twillert en Maria van Yeller. Steven Niezeü en Hendrikje Smit. Overleden"- IS Mei. Jacob Hartog, geh. met Aaltje Rebel, 74 jaren. 20. Engeltje Nieuwboer geh. met Willem Heijnen 49 jaren. Soest. Geboren 15 Mei, Evert, zoon van Nico- laas van Slegtenhorst en van Rijkje Angenis Verkerk. 18 Mei, Petronella, dochter van Pieter Schouten en van Glasina van Ooijen. Gehuwd 10 Mei, Albertus Praag en Rijkje van Dorresteiju. 17 Mei, Jacobus van Herwaarden en Evertje Veldman. Woudenberg. Geboren 20 Mei, Cornelis, z. van Hen drik van de Bunt en Jannigje van Wijk. Overleden 18 Mei, Hendrik van Ginkel, gehd. met Evertje van Kolfschoten, 57. Willem III antwoordde hierop door een toost te brengen aan den Koning en Koningin en de grootheid van België. Het was, zeide Z. M., misschien wel de eerste maal dat de twee Koningen, in dezelfde stad geboren, elkander daar weder ontmoeten en op elkanders gezond heid drinken. Ten slotte verklaarde Z. M. dat hij, als geboren Brusselaar, diep ge troffen was door de ontvangst welke hem daar bereid was. Woensdagochtend was er groote drukte in de straat waar de Nederlandsche ge zant, baron Gericke woont, want deze kreeg bezoek van het geheele Hof, met de gasten Tegen 12 uur verscheen het in vijf gesloten rijtuigen, met voorrijders voorop. De rouw, door het Belgische hof voor den Hertog van Albany aangenomen, was juist dezer dagen afgeloopen. Daardoor verschenen de dames in keurige toiletten; onze Koningin was in diepen rouw. Koning. Willem, die den vorigen dag gekleed was geweest in uniform van kolonel der grena diers, in welke hij, 54 jaar geleden, als knaap ook door de straten van Brussel reed, was thans in zwarten rok, met het grootkruis der Leopoldsorde er op. Onze Koningin ontving ten huize van den gezant een piachtig getooide bloemenkorf. 's Middags was ei een prachtig feest in den wintertuin van het paleis te Laecken. De vorstelijke personen vertoefden er ge- ruimen tijd en luisterden naar den zang der Vereenigde Toonkunstenaren. Ook de muziek der Guides werd met welgevallen aangehoord. Het concert was te vier uur geëindigd; eenige oogenblikken te voren waren de hooge bezoekers naar Brussel vertrokken, in open rijtuigen. Op hunnen terugtocht werden de Vor sten weder luide toegejuicht. Geruimen I tijd nog bleven de genoodigden te Laeken inden prachtigen tuin. Onder hen bevon den zich, behalve de Nederlandsche gezant, baron Gericke van Herwijnen, en de raad van het gezantschap, de heer Ruyssenaers, de heer Everts, vice-consul van Nederland te Brussel, Dr. Huyvenaar, Mr. Louis van der Maesen en andere bekende mannen der Nederlandsche kolonie. Te Brussel was alles op de been. Ner gens werd gewerkt. Des middags werd er gemiddagmaald bij den Prins van Vlaanderen. Omstreeks 30 personen zaten aan. Des avonds was er eene schitterende illuminatie van het park, waar de muziek der Guides zich deed hooren. Donderdag, omstreeks drie uren, kwam de koninklijke familie, met de gasten, in het bosch van Cam bres, om getuige te zijn van de wedrennen. Aan de Koningin werden, vanwege de renvereeniging, prachtige bloemen aangeboden. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 26. MEI aanstaande, 's namiddags van halftwee totHALFDRiE, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Rome wordt gemeld, dat pater Beckx als «generaal" of Algemeeen Overste der Jezuïeten-Orde is afgetreden. Hij wordt opgevold door den Zwitserschen pater Antonius Anderledy, die opgetreden is als Generaal der Sociëteit. Het zitting bestuur zal zijne eerstvolgende houden op MAANDAG 26 MEI, e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van IS3 ure. A. J. BOS, Secretaris. van onze geliefde Ouders g Hunne dankbare J Jp Kinderen en Behuwd-Kinderen. w Amersfoort, 25 Mei 1884. i i yiffn i

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2