NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BURN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG In het verre Westen. Feuilleton. No. 45. Woensdag 4 Juni 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buiteniandsch Overzicht. Staten-Generaal. AMERSFOORTSCHE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel s 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal in rekening gebracht. Vrijdagavond omstreeks negen uur werd de bevolking van een deel van Lon den verschrikt door drie hevige dyna- miet-ontploffingen, kort na elkaar, en wel op St.-James Square, dicht bij de bu reaux van de »Pall Mall Gazette." Drie gebouwen werden belangrijk beschadigd, de Junior Carlton-club (sociëteit van de conservatieven,) dè officiers-sociëteit en de woning van het Parlementslid sir Watkins Wijnn, in welke laatste eenige bedienden gekwetst werden. Een half uur later hoorde men een nieuwe ontploffing, waardoor een deel van het hoofdbureau van politie in Scot land Yard en de gevel van een aangren zend koffiehuis werden vernield. Hier werden twaalf personen ernstig gewond en vier rijtuigen omvergeworpentwee van de koetsiers zijn vermist. Onder de zwaarst gekwetsten was ook de politie agent, die voor het gebouw de wacht had: hij verklaarde later dat hij even vóór de uitbarsting een man een water closet had zien binnengaan en weder ver laten met een zwarten zak op den rug, waarin hij onderstelt dat de ontplofbare stof is geweest. De schade op de heide plaatsen aan gericht is zeer grootgeweldige muren zijn omvergeworpen of over hun geheele lengte gescheurd deuren en vensters zijn tot gruis verbrijzeld, de straten liggen Ja, op ontzettende wijze had de schurk de ongelukkige verraden, en dit alleen kon slechts de oorzaak geweest zijn dat Margaret, als zij ten minste nog leefde nooit meer iets van zich liet hooren aan haar bloedverwanten. Ellendig bedrogen en aan smaad en schande prijsgege ven, had de schaamte haar wellicht kracht ge schonken -- zoo die haar ten minste niet ten grave had doen dalen -- orn, wat er ook gebeu ren mocht, in haar vaderland als verloren door- tegaan. «Terwijl zulke gedachten mijn gloeiend brein doorkruisten, stelde ik mij voor hoeveel onein dig lijden, kommer en hartzeer zij te verduren moest hebben gehad, voor de dood haar einde lijk verloste. En misschien leefde zij nog, mis schien was zij door kinderen aan het leven ver honden, die, zooals de goudgraver had gezegd maar verder kon ik in deze beschouwing niet treden. Want in mijn binnenste woedde en raasde het, alsof al de hartstochten, welke die vele lange jaren gesluimerd hadden, plotseling losgebroken waren, om met hemel en hel, met dood en duivel te spelen. «Mapelton, Mapelton, dreunde en gilde het mij in de ooren, ik wil en moet u vinden, al ware ik ook gedwongen den geheclen aardbol naar u af te zoeken. Onder mijn verworgende handen zult gij sterven iedere traan, welke gij het arme onschuldige kind hebt doen storten, zal u vreeselijk toegerekend worden; de schande, waarin gij haar hebt geslingerd, zal hoedanigheid vol puinhoopen en glasscherven. Den ge- heelen nacht en den volgenden dag was in den omtrek eene talrijke volksmenigte verzameld zij werd door een sterk po- litie-cordon teruggehouden. Ook werden terstond bij de openbare gebouwen wach ten geposteerd, en de ministeriën be waakt door detachementen geheime po litie. Denzelfden avond werd bij de Nelson- zuil op Trafalgar Square een zakje ge vonden met zeventien pakjes dynamiet en een lont. Deze was aangestoken ge weest, doch van slechte zijnde, uitgegaan. Het is te begrijpen dat deze gebeur tenis thans alle gemoederen vervult en het onderwerp is van alle gesprekken. Er wordt bij de Regeering aangedron gen op het uitloven van hooge premiën óp het vatten der misdadigers, die in den laatsten tijd door talrijke dreigbrie ven de politie voorbereidden op de uit voering hunner plannen. De Egyptische en Soedansche zaken zijn door de dynamiet-aanslagen op den achtergrond geraakt, hetgeen voor het Ministerie niet ongewenscht is. Nog den laatsten dag van het bijeenzijn van het Lagerhuis vóór de korte Pinkster-vacan- tie werd de heer Gladstone ondervraagd over den stand der conferentie-quaestie: hij antwoordde dat de beraadslagingen op die samenkomst zich tot de finantiën zullen beperken. Indien de tegenwoordige onderhandelingen met Frankrijk en de raadplegingen met de mogendheden tot een resultaat voeren, zal daarvan nog voor de bijeenkomst der conferentie aan het Parlement mededeeling worden ge daan. Het geldt hier niet een afzonder lijke overeenkomst met Frankrijk, maar een schikking waartoe alle Europeesche mogendheden zullen medewerken en m't uw eigen bloed worden uitgewischt. En nadat ik eenigermate tot rust was geko men luisterde ik verder, maar ik werd teleur gesteld in de hoop dat het gesprek nog eens op het onnuttige huwelijk zou gebracht worden. Men verhaalde van een zekeren Badger, een speler en roover, een moordenaar en -paarden dief, die sedert jaren nu eens hier, en dan weer daar van zich deed hooren, al naardat hij het een of het andere gedeelte van Californië tot het tooneel van zijne gruwelijke werkzaamheid maakte. Als speler zou hij begonnen, als moor denaar uit een dezer holen gekomen zijn, en sedert had hij, hoewel onophoudelijk met de wet op voet van oorlog levende, door list, ge weld en omkooperij zich buiten de gevangenis en dus ook van de galg weten te houden. Men sprak ook van zijn medeplichtigen, die de buit rnet hem deelden en verbrasten, en elkaar we- derkeerig uit den val hielpen. Verscheidenen beweerden dat zij hem gezien hadden. Zij be schreven hem als een man van geweldige kracht en buitengewone vlugheid, maar tevens heftig en niets ontziende, zoodat ieder hem vreesde, en niemand hem zou durven verraden, daar hij dan nooit veilig zou geweest zijn voor zijn wraak. Maar op dien avond stelde ik weinig belang in Badger en zijne handelingen. Ik hield mij slechts bezig met Mapelton, die misschien nog in Californië was, en verder daarmee, hoe ik er in kon slagen hem machtig te worden en hern voor de misdaad, aan Margaret begaan, reken schap af te vorderen, misschien ook wel iets naders over het lot van Margaret te vernemen. Terwijl ik hier nog over nadacht kreeg ik plotseling het idee mij bij het veiligheids-comité aantesluiten. Ik had daardoor niet alleen kans met meer hoop op succes mijn onderzoek naar Mapelton in het werk te kuunen stellen, maar waarbij Engelands rechten in Egypte behoorlijk in aanmerking zullen genomen worden. Ondanks deze verzekering scheen de bewering van de »Pall Mall Gazette," als zou reeds besloten zijn tot het inwilligen der ontruiming binnen twee jaar en de instelling eener internationale controle aan het Hoogerhuis niet onwaarschijnlijk toealthans, toen lord Granville daar het zelfde vertelde als de premier gedaan had, hield lord Salisbury een rede waarin hij nadrukkelijk opkwam tegen de regeerings- politiek, die z. i. strekt om Engelands macht te verminderen, het land aan vernedering bloot te stellen en groote belangen op te offeren. Hij verklaarde zich tegen het vaststellen van een bepaal den termijn voor het terugroepen der troepen en tegen een veelzijdige controle. Aan een ander bericht van de »Pall- Mall Gazette", dat lord Granville de Turksche regeering heeft uitgenoodigd 15.000 man naar Soedan te zenden, en deze hierin heeft bewilligd, wordt geen geloof gehecht. Het belangrijkste bericht uit de Nylstreken is, dat de gouverneur van Dongola een overwinning behaald heeft op de opstandelingen in de nabij heid der stad. Ditmaal hebben de Egyp tische troepen dapper gevochten, en de opstandelingen aldaar onderwierpen zich met de belofte dat zij dubbele belasting zouden betalen De Egyptische premier, Nubar-pacha, maakt een memorandum gereed, aan de Groote Mogendheden gericht, waarin hij betoogt dat Egypte niet bij machte is de tegenwoordige belastingen te dragen. In sommige streken overtreft de grond belasting zelfs de geheele opbrengst van den oogst. De Fransche Senaat nam verleden week een belangrijke beslissing. Het voorstel er zou zich voor mij ook een afwisselend rijk leven openen, zooals ik dat al lang gewenscht had. Nu dit plan eenmaal genomen was, werd het ook spoedig uitgevoerd. Bij de eerste de beste gelegenheid nam ik afscheid van rnijne makkers, terwijl ik mijn aandeel in de gemeen schappelijke mijn afstond, en ik reisde zoo snel mogelijk naar San Francisco terug. Tegen mijn opname in het veiligheids-comité bestond niet het minste bezwaar, en een paar weken later was ik reeds werkend lid Het schonk mij dadelijk een zekere bevrediging toen ik waarnam, dat ons energiek optreden aan de misdadigers vrees inboezemde, vooral toen wij volgens een bepaald systeem werkten. Onder de personen, die op onze lijst stonden, was ook Badger. Bij hem, die reeds lang zijn leven ver beurd had, was het er slechts om te doen hem bij het volvoeren van een misdrijf op heeterdaad te betrappen, en dan korte wetten met hem te waken; tot zoolang moesten wij schijnbaar geen acht op hern geven. Zoo gingen er maanden voorbij, en menigeen, dien men des morgens hier of daar aan een boomtak, in San Francisco zelfs aan een lantaarn of aan een uithangbord vond hangen, legde van onze werkzaamheid getuigenis af, zonder dat evenwel de namen van het comité bij het volk bekend werden. «In vele gevallen, wanneer er namelijk gevaar was dat ons slachtoffer zou ontkomen, bewerkten wij een oploop, die gewoon lijk rnet het doodschieten of het ophangen van den misdadiger eindigde, zoodat wij dan zeiven de hand niet aan hen behoefde te slaan. Al moge strenge zedenmeesters zich afkeurend over ons streven uitlaten, ja zelfs onze geheele ver- eeniging verwenschen, zoo kumen wij daaren tegen volhouden nooit een gerechtelijken moord te hebben gepleegd. Het is al erg genoeg, dat eenzwakke, omkoopbare rechterlijke macht ons van den Afgevaardigde Naquet, houdende afschaffing van de wet van 1816 waarbij de echtscheiding uit het wetboek wordt gelicht, is met 160 tegen 119 stemmen aangenomen. Kenschetsend voor de Fran sche zeden is, dat in den loop der dis- cussiën werd verzekerd dat duizende echt paren de aanneming van het voorstel met verlangen te gemoet zagen, waar door een eind zou komen aan een on- houdbaren toestand. Eigenaardig is het ook, dat vooral de dames bijzonder ge steld schijnen op wederinvoering der echtscheiding: de tribunes in de verga derzaal was dicht bezet met schoonen, die luide applaudisseerden toen de uit slag der stemming bekend werd. Men moet zich evenwel niet verheelden, dat thans in Frankrijk de huwelijksband een draadje spinrag is geworden: de staat van zaken, door de invoering van de wet-Naquet in het leven te roepen, komt vrijwel overeen met die we sedert vele jaren bij ons hebben. De eerste steenlegging voor het Rijks dagsgebouw te Berlijn, Maandag a. s., be looft een indrukwekkende plechtigheid te worden. De Keizer, die thans een voor treffelijke gezondheid geniet en in deze zaak zeer veel belang stelt, zal althans wanneer de Kreuz-Zeitung, die het mede deelt wèl is ingelicht, daarbij een korte redevoering houden. Bij de verdere behandeling van het ontwerp tot wijziging dei wet op het lager onderwijs in de Tweede Kamer stonden wat betreft het aantal leerlingen voor eiken onderwijzer aan het hoofd der school toe te voegen, drie voorstellen teg nover elkander, dat van de heeren Mackay c.s. hetwelk inhield voor 40 leer- optreden noodig maakt; men kan echter voor spellen dat evenals ons geheimzinnig werken nu reeds een helschen schrik veroorzaakt, er eens een tijd kornen zal, dat men onzen sterken arm niet meer noodig heeft. «Het schijnt dat de regen nog maar niet wil ophouden," en hier verviel Webster in een droomerigen toon, «maar dat is juist het weer zooals wij het hebben moeten. Akelig de nacht, akelig het weik; en toch, wat zijn al onze wederwaardigheden, al onze in het duister uit gevoerde vonnissen in vergelijking van het leed der arme vrouw, die daar ginds den ellendigen moordenaar zit te troosten? Goddank, zij ver moedt geheel den omvang van haar ongeluk niet, en hij is op het oogenblik de eenige, die haar omtrent alles zou kunnen inlichten." Hij zweeg en zag op naar de hut, die iu diepe duisternis gehuld was, alsof hij de vervallen muren met zijn blikken had willen doorboren. IV „Waar hebt gij eindelijk Mrs. Mapelton ge vonden vroeg Harold ria een lange pauze, terwijl Webster nog altijd onbeweeglijk bleef zitten, luisterende naar het suischen van den wind, en den blik gericht op de lichtstrepen, die door de struiken vielen. Webster wendde zich tot hem. „Dat wilde ik u juist vertellen," zeide hij eentonig, ,;in inijn geest was ik weer bij het eerste wederzien, en dat was inderdaad treffend. Ik was op zekeren dag in den winkel van een linnenkoopman, toen een jong meisje binnentrad en een pak naaiwerk op de toombank legde. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1