Officiëele Publicatien. Honderd vijf en twintig (zegge: 125) gulden belasting per heet. jenever. lingen één, voor 90 twee en bovendien een voor elke 60 leerlingen meer: dat van de Regeering met de overeenkomstige cijfers 45, 90 en 50, en van de heeren Borgesius c. s. orn dezelfde cijfers te stellen op 40, 86 en 45. Na verwerping van het voorstel-Mackay werd het stelsel van de hh. Borgesius c. s. aangenomen. Aangenomen werd ook een door de Regeering overgenomen voorstel van den heer van der Feltz om als hoogst aantal leerlingen voor één school te bepalen 600 in plaats van 400. Namens de rechterzijde verklaarde de heer Mackay de overige amandementen op het wetsvoorstel in te trekken. Een voorgestelde wijziging in art. 33 om de bepalingen betreffende schorsing te verscherpen, werd verworpen. Art. 33 blijft dus onveranderd. Omtrent de rijks-bijdrage werd aange nomen een amendement van de heeren van Gennep c. s. om de 30 percent te behouden maar die niet toe te kennen voor onderhoudskosten van schoolgebou wen en meubelen, ook niet voor aanschaf fing van nieuwe meubelen en schoolbe- hoeften. De minister verklaarde tegen dit amendement geen overwegend bezwaar te hef ben. Na goedkeuring der overige artikelen werd de schoolwetwijziging in haar ge heel aangenomen met 40 tegen 31 stem men. Daarop ving de beraadslaging aan over het voorstel van den heer van Eek tot wijziging van het Reglement van Orde. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien eene aanschrijving van den heer Commissaris des Ivonings in de provincie Utrecht van den '14. Mei 1884, No. 1 Az. (Provinciaalblad No. 46), waaruit blijkt dat in den laatsten tijd klachten zijn in gekomen over het moedwillig beschadigen van isolatoren der Rijks-Telegraaflijnen langs andere wegen dan spoorwegen, en hoofdzakelijk langs grintwegen. Vestigen de aandacht van ouders, voogden, onderwijzers en verdere ingeze tenen op de verregaande baldadigheden, waaraan vooral de jeugd zich te dezen opzichte schuldig maakt, en noodigen hen uit zooveel mogelijk medetewerken tot het voorkomen van beschadiging der rijks telegraaflijnen en het tekeergaan van handelingen, welke volgens art. 257 van het wetboek van strafrecht met gevangen zetting voor den tijd van eene maand tot twee jaren en eene geldboete van 109 tot 500 franken gestraft worden. Amersfoort den 3. Juni 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Doen te weten, dat alle gebruikers of beheerders van gebouwen en erven, of, wanneer deze niet gebruikt worden, de eigenaars daarvan, verplicht zijn de straat vóór, achter en terzijde van die gebouwen of erven, uittewieden of te doen uitwieden, zoodat de straat op Donderdag, den 12 Juni aanstaande, des voormiddags te 10 uren, behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 3. Juni 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, - De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 4 Juni 1884. Door H.H. Burgemeester en Wethou ders werd gisteren in het openbaar aan besteed, het maken van drie ijzeren pijpwellen, minste inschrijver den heer G. van Nieuwenhuizen voor f 5.40 per M' diepte. Het afbreken van de houten en het maken van een gemetselde brug aan de Slijkpoort, minste inschrijver de heer .T. B. F. Lensing voor f 3845.—aan wien de werken werden gegund. Gisteren is door de garnizoens-voedings- commissie te Amersfoort in het open baar aanbesteed de levering van de voor de troepenmenages te Amersfoort benoo- digde aardappelen voor het tijdvak van 1 Juni tot 1 Nov. 1884. Ingeschreven was door den "heer B. j van Dijkhuizen alhier a f 2.38 per hec toliter, aan wien de levering, onder mi nisterieel voorbehoud, is gegund. Naar wij van goeder hand vernemen bestaat het voornemen, bij de opening van den nieuwen cursus aan de Hoogere Burgerschool den rooster der lessen zóó te regelen, dat leerlingen uit naburige gemeenten de lessen op die inrichting kunnen volgen. Verzoeken, uit verschillende omliggende gemeenten ontvangen, hebben tot deze maatregel geleid. De leerling der 4e klasse onzer H. B. S., \i. J. Lagerwey, heeft Zaterdag II. n.et goed gevolg het litterarisch-mathematisch examen (voor aspirant-artsen) te Utrecht afgelegd. De heer J. L. Kohlbrugge, ongeveer een half jaar in deze gemeente gevestigd om zich voor het litterarisch-mathema tisch examen voortebereiden, heeft dat examen met goed gevolg afgelegd. Door den Voorzitter van het alhier te houden 37e Landhuishoudkundig Congres, den heer Mr. W. Baron van Goltstein, zal a. s. Zaterdag 7 Juni in Amicitia een diner worden aangeboden aan de Eere voorzitters, leden van het bestuur en de Sub-commissiën van het Congres. Het was eene goede gedachte van den heer Wentzel om eene vitrine met door hem vervaardigde photographiën te plaat sen aan de woning van den heer Schwitzner, hoek Korte Gracht, (vroeger Oude Vischmarkt) door vele stadgenoj- ten en vreemdelingen worden de fraaie portretten en stadsgezichten bewonderd; de naam van den heer Wentzel wordt als goed photograaf daardoor meer ver breidt. Naar men verneemt hebben drie ver- koopers van sterken drank in het klein alhier sedert 1 Mei jl. hun bedrijf ge staakt. Naar wij van geloofwaardige zijde ver nemen heeft op de hofstede ,,de Brink' te Hoogland een kat 5 jongen geworpen, waarvan 4 katjes en een welgeschapen haasje. Voor het haasje toont de moeder grooter bezorgdheid als voor hare andere jongen. 315de STAATS-liOTERIJ. VIJFDE OF LAATSTE KLASSE. Trekking van 3 Juni. (700 nummers). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort, zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs v*iii f 1000. No. 14525. Prijzen van 1' 100. No. 1788, 3108, 6556 en 14476. Prijzen van f70. 616, 1765, 3386, 3486, 3495, 6245, 6426, 6482, 6590, 10541, 10545, 10646, 14449, 14486, 14489, 14557, 16128, 16137, 16145. Te zamen 24 prijzen. De navolgende nummers zijn mede uitgetrokken, zonder prijs. 615, 1748, 1754, 1768, 1776, 2624, 2653, 3261, 3267, 3268, 3284, 3391, 3423, 6205, 6207, 6237, 6311, 6495, 6526, 6587, 6588, 10549, 10587, 10607, 14310, 14320, 14344, 14354, 14377, 14412, 14447, 14465, 14485, 14541, 14555, 14567, 14588, 14601, 14604, 14656, 14697, 14777, 14778, 16010, 16038, 16054, 16057, 16083, 16072, 16126, 16152 16184. De volgende trekkingen geschieden, 4—6, 10—13, 17-20, 24—28 Juni. In de Schoonhovensche Courant van 31 Mei leest men het navolgende: (Vrijwillige betaling.) Wordt in Engeland honderd vijf en twintig gulden belasting per hectoliter jenever geheven, gelijk gelezen wordt in no. 21 van de Volksvrienddan schijnt eene belasting van honderd gul den per hectoliter jenever voor Neder land toch niet zoo geheel verwerpelijk en wèl der overweging waardig te zijn, vooral in het geval hierdoor volkomen in den financiëelen nood, of de gewone uitgaven des Rijks zou kunnen worden voorzien, niet alleen, maar tevens kon strekken tot de opheffing van den abnor- malen toestand tusschen Rijks en ge meente financiën, gelijk werd omschre ven bij een ingezonden stukje Finan cieel en (of) Moreel, 't welk gevonden wordt in de Gemeentestem no. 1700, het Dagblad van Z.H. en 's Gravenhage no. 94, het Wageningsch Weekblad no. 590, de Volksvriend no. 17, en de Schoonhovensche Courant no. 775. (1) Hiertegen gemaakte bedenkingen door den heer C. S. Adama van Scheltema, voorkomende in het Wageningsch Week blad no. 592, waarmede de redactie zich niet vereenigde, hebben aanleiding ge geven tot eene omschrijving der ver schillende motieven, welke geleid hebben tot het onderwerpen van dat hoogst be langrijk vraagstuk aan de meer alge- meene aandacht en welke gevonden wor den in het Wageningsch Weekblad no. 593, de Volksvriend no. 21 en in de Schoonhovensche Courant no. 779. (2J S., Mei 1884. A...z. (1) Bedoeld stukje luidt als volgt: FINANCIEEL en (of) MOREEL. Bij de zeer verschillende voorstellen om in den financiëelen nood van het Rijk te voorzien, schijnt het niet geheel mis plaatst, iu overweging te gevenin hoe verre de heffing eener belasting van hon derd gulden per hectoliter jenever of alcohol zestig gulden voor het Rijk en veertig gulden ten behoeve der ge meenten, naar het zielental uit te beta len zou kunnen strekken tot opheffing van het aan de gemeenten uit tekeeren der personeele belasting en van de te verleenen 30 ten honderd vergoeding dei- kosten voor het lager onderwijs. De rijksbelasting a f 57 per hectoliter bedraagt ongeveer 22 milhoen. Eene ver hooging van f 100 brengt naar evenre digheid minder op. Stel alzoo dat f60 voor het Rijk zal opbrengen 20 millioen, dan brengt f 40 voor de gemeenten op plus minus 13 millioen. De uitkeering van het Va der pers. belasting bedraagt ongeveer 9 millioen en de 30 peicent der kosten van lager onderwijs ongeveer 4 millioen, zoodat aan het Rijk ten goede zou komen on geveer 13 millioen met vermindering van twee millioen van het gedistilleeul. (2) Deze motieven luiden als volgt: a. Eenvoud en spoed bij de in voering; als zijnde geen nieuwe be lasting b. Eenvoud bijde toepassing of uitvoering: bevorderd door bij bedoelde uitbetaling de tienjarige telling van het zielental der gemeente aan te nemen c. Geheel v r ij willige betaling der niet drukkende belasting; d. Gewenschte opheffing van den abnormalen toestand der financieele administratie des rijks met de gemeenten; e. Noodige en zeer bill ij ke vervanging der toelage aan de ge meenten van het der personeele be lasting en der 30 pCt. vergoeding voor kosten van het lager onderwijs; f. Rijke voorziening in het te kort van de bij de Staatsbegrooting ge raamde gewone uitgaven g. Gewaardeerde voorkoming eener zeer onzekere wijziging in het kie zerspersoneel h. Indirecte beperking van drankmisbruik i. Heilzame bevordering van moraliteit k. Mogelijke afschaffing van meer drukkende belasting. Het adres der Synode van de Herv. Kerk aan de kerkeraden betreffende de herdenking van den sterfdag van prins Willem I is van den volgenden inhoud Eerwaarde Broeders! De dag nadert waarop voor driehon derd jaren eene gebeurtenis voorviel, die onze voorouders in den diepsten rouw dompelde en door ons niet dan met wee moed kan herdacht worden. Wij bedoe len den 10 Juli. den sterfdag van den Vader des Vaderlands, prins Willem den Eersten. Die dag zal voor vele Nederlanders niet onopgemerkt kunnen voorbijgaan. Hij, die toen viel als martelaar voor de zaak waaraan zijn leven gewijd was en wiens laatste woorden een gebed waren voor zijn volk, leeft voort in de harten van het dankbaar nageslacht. Ve:eeit het Nederlandsche volk den man die in Gods hand het middel geweest is om onze Vaderen te verlossen van vreemde overheersching en de onafhankelijkheid van ons volksbestaan te grondvesten, wij mogen het als Protestantsche en Her vormde Christenen niet vergeten, dat aan zijn werken en strijden ons voorge slacht die vrijheid van geweten te dan ken had, zonder welke de hervormde godsdienst in Nederland niet had kunnen gevestigd worden. Waar in den laatsten tijd gedenkda gen gewijd werden aan mannen, die als de baanbrekers van de Hervorming op onze hulde en dankbaarheid dubbel aan spraak hebben, mogen wij hem niet voorbijgaan, die het groote werk dei- Hervorming zoo krachtig door zijnen hoogen invloed bevorderde en wiens kloeke daden van de oprechtheid zijner bedoelingen getuigden. Dagteekent de eerste wording onzer kerk van den tachtigjarigen oorlog tegen Spanje en is zij alzoo niet los te scheu ren van onze staatkundige geschiedenis, wat is natuurlijker, dan dat wij op den 300-jarigen gedenkdag van den dood van hem, die zich den eernaam van Vader des Vaderlands verwierf, aan die groote persoonlijkheid bij die gelegenheid hulde brengen en onzen Vader in Christus dan ken, die de geloofshelden van de dagen van ouds dien moed en die kracht gaf welke het nageslacht, dat thans in vrede de vruchten mag plukken van zooveel strijd en toewijding, nog tot bewondering opwekken. Wij noodigen u dus uit om op den Zondag, die aan den lOden Juli e. k. voorafgaat of daarop volgt in uwe gods dienstoefeningen aan dezen sterfdag en den man door wien God ons land en ons volk zoo gezegend heeft te gedenken en die gedachtenisviering aan Godsverheer lijking en bevordering van christelijk godsdienstigen zin in onze gemeenten dienstbaar te maken. 's-Gravenhage, 26 Mei 1884. De Algem. Synodale Comm. d. Ned. Herv. Kerk, J. J. L. LUTI, President, B. A. OVERMAN, Secretaris. BINNENLAND. Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, die zich sedert het begin der vorige week ongesteld gevoelde, was in de laatste dagen bedlegerig en volgens opgaaf der geneesheeren lijdende aan gastrische koorts. Een bullettin, Zondagnamiddag door de doctoren Vinkhuyzen jr. en Van Wie- ringen Borski afgegeven en ten paleize van Z. K. H. neergelegd, vermeldde deze betreurenswaardige wending in 's Prinsen gezondheidstoestand, welke zelfs Zondag avond, te oordeelen naar de berichten alstoen bekend geworden, in de omgeving van Z. K. H. bezorgdheid begon in te boezemen, wegens verschijnselen van be- denkelijken aard, die zich, naar onge twijfeld met diep leedwezen zal worden vernomen, bij den Doorluchtigen zieke openbaarden. Tegen den nacht had de koorts reeds een temperatuur van 41 graden bereikt. Een dépêche van Maandag 11 u. 53 rn. voormiddags meldt: De Kroonprins is sedert vier dagen lij dende aan gastrische koorts. De toestand was hedennacht iets beter; de ziekte heeft geen bepaald onrustbarend karakter, maar is toch ernstig. Van 12 u. 40 m. gisterennamiddag wordt uit Den Haag gemeld De toestand van den prins van Oranje is heden na een rustigen nacht dezelfde de koorts houdt aan. Van gisterenavond 11 uur wordt ons nog geseind In den toestand van den prins van Oranje was hedenavond laat geen merk bare verandering gekomen. Alle middelen om de koortshitte te doen wijken, wor den door de geneesheeren aangewend. Ten paleize was heden gelegenheid om van belangstelling te doen blijken door inschrijving in een register. Vele hoogge plaatste staats- en hofbeambten en leden van het corps diplomatique maakten van die gelegenheid gebruik. Dinsdag 3 Juni, Het bulletin heden ten Paleize uitgegeven, luidt De Prins genoot eeist tegen den mor genstond eenige rust. De koorts houdt aan. De toestand is dezelfde. Voorts wordt gemeld dat hedenochtend een langdurig consult door de doctoren is gehouden. Algemeen wordt verzekerd dat heden de crisis der ziekte zich moet openbaren. TI. blad. Zaterdag 1.1. werd het reeds lang voor genomen bezoek door de Transvaalsche I deputatie gebracht aan de Christelijke

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2