NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Ymmilzicllei ei Teriatiitinten. In het verre Westen. Feuilleton. Mo. 46. Zaterdag 7 Juni 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal in rekening gebracht. Bloeimaand van het jaar 1884 is voor de liberale zaak in Nederland niet onvoor- deelig geweest. Pas had die maand haar intrede gedaan, of wij werden verheugd door den uitslag eener verkiezing in het district Doknum, dat door veler, reeds onder de „twijfelachtige" werd gerang schikt, en waai inderdaad wel gevaar voor een nederlaag bestond, dewijl tegenover den candidaat der vrijzinnige partij een man stond van veel bekwaamheid en in geheel Friesland zeer populair. Dan, hier werd, toen de heer Rengers met groote meerderheid werd gekozen, geen winst behaald, dewijl zijn voorganger in de Tweede Kamer zijn geestverwant was. Een belangrijk voordeel daarentegen gaf de verkiezing van den heer Van Laer, in Almeloo, waarde clericalen zeer groote kans hadden een zetel te veroveren, door de aftreding van een conservatief vacant geworden. De krachtsinspanning was van beide zijden groot: 93'/2 percent van de kiezers traden in het strijdperk, en juist dat verhoogt de waarde der gevallen beslissing. We gelooven, dat zoo overal dezelfde ijver iri het werk werd gesteld er nooit vrees zou behoeven te bestaan voor verzwakking van het liberaal be ginsel. Er is nog meer, dat ons hoopvolle ver wachtingen doet koesteren voor de toe komst. De wolk, die over ons lager onder- Het was een lieve verschijning, behoorlijk in haar jonkvrouwelijke schoonheid nu, gij hebt haar zoo even gezien; maar wat gij niet hebt kunnen opmerken, dat was een wonderbare ge lijkenis met Margaret, toen zij denzelfden leeftijd had. Aandachtig beschouwde ik het lieve jonge naaistertje, en hoe langer hoe meer werd ik aan de dagen van vroeger herinnerd. Zelfs haar sierlijke bewegingen, haar lachen en de manier waarop zij het hoofd hield waren mij niet vreemd, maar kwamen mij zeer bekend voor. Nadat zij het loon had ontvangen en weer met ander werk den winkel verlaten had, vroeg ik den winkelier naar haar, en welwillend antwoordde hij »Niet waar, het is een lief schepseltje, een kind dat hier in Californië eigenlijk niet op hare plaats is. Maar zij staat onder bescherming van ieder die haar kent, en dat maakt het haren goeden engel gemakkelijker om voor haar welzijn te waken." »Hoe heet zij vroeg ik dringend. «Charlotte Mapelton," luidde het antwoord, dat mij, hoewel ik het verwachtte, als een donderslag trof, «zij is het eenige kind van een weduwe, die haar man lang geleden verloren heeft. Hij moet ver weg gestorven zijn. Voor achttien jaar, toen het goud nog niet lang ontdekt en San Francisco niet veel meer dan een kolonie was, is hij met zijne vrouw hierhien gekomen. Dit heb ik van het meisje vernomen. Het moet haar niet best gegaan zijn, want de moeder onderhield zichzelve en het wijs hing, is gelukkig weggedreven, weggevaagd door de flinke houding van de linkerzijde in de Tweede Kamer. Er zijn eenige wijzigingen gebracht in de Wet van 17 Augustus 1878, maar deze zullen de school geen nadeel doen, de geringe vermeerdering van het maximum getal leerlingen voor eiken onderwijzer is meer te beschouwen als een concessie aan den werkelijken toestand dan aan hen, die de zorg der overheid voor de volks ontwikkeling zouden willen opheffen, ter wijl de beperking van de Rijks-bijdrage zoowel aanbeveling verdient als maatregel van bezuiniging, als om een zuiverder afscheiding in het. unanciëel bekeer van Rijk en Gemeente te maken. De bepaling dat voortaan tot 600 leerlingen toe aan de leiding van één hoofdonderwijzer kun nen worden toevertrouwd achten wij een verbetering; natuurlijk zal zij alleen in de grootere gemeenten toepassing vinden, waar men dan de twaalfklassige school meer consequent kan inrichten. Het kenmerkende van deze wetswijziging is, dat zij geheel het wei k is van de liberale partij: niet slechts is het ontwerp van de rechterzijde in den parlementairen strijd gesneuveld, ook van dat van de Regee ring is weinig overgebleven. Voorts is bij deze gelegenheid gebleken, en dat is misschien nog het belang rijkste feit in de geschiedenis van deze merkwaardige Meimaand, dat de liberale partij in de Tweede Kamer, bij aansluiting, nog altijd machtig is. Men heeft het doen voorkomen, als bestond er in haar boezem een onheelbare breuk, en wel het aller meest juist op het punt waar het thans op aankwam, de schoolquaestie. Moge de ervaring, ditmaal, niet verloren gaan. Wanneer de natie de liberalen eendrach tig ziet optreden, zullen velen wier geloof aan de levenskracht der vrijzinnige be- meisje met naaiwerk, waarmede zij echter toch zooveel verdiende dat zij zich redder, kon. Maar zij zijn in beteren doen gekomen sedert zij met haar tweeën werken en ik haar ee naaima chine bezorgd heb. Ja, als wij wat meer van die menschen in Californië hadden, dan kon het veiligheids-comité zijn congé wel nemen. «Na deze rnededeelingen was ik zoo ontroerd, dat ik het gesprek niet verder kon voortzetten. Ik vroeg nog terloops naar de woonplaats der vrouw en ging toen heen. «Het is toch een eigenaardig iets, die aan hankelijkheid, die uit de eerste reine liefde der jeugd ontstaat," merkte Webster op met zoo veel zachtzinnigheid in zijne stem, dat Harold in hem nauwelijks den president herkende van een afdeeling van het veiligheids-comité, dat met ijzeren hardheid over leven en dood be sliste, «was het een moorddadig gevecht ge weest, ik zou er zonder aarzelen op ingegaan zijn; maar om Margareth weer te zien, haar tegemoet te treden er. haar mijne vriendschap aan te bieden, eer ik dat kon doen had ik twee dagen noodig om mij te bedenken. Ik moest mij op alle mogelijkheden voorbereiden, en mij vertrouwd mak' n met het denkbeeld, dat ik een door het verdriet verouderde gestalte zou weer vinden, opdat zij mijn schrik niet zien en er pijnlijk door aangedaan zou worden. Ik moest mijzelven volkomen meester blijven, om door niets aan het eens gepleegde bedrog te herin neren, om mijn woorden zelfs mijn blik in mijne macht te hebben, opdat zij ze niet zou uitleg gen als een verwijt, zij het dan ook indirect. De dagen onzer jeugd moesten geheel vergeten schijnen; ik moest tot haar gaan als een wel willend, offervaardig vriend. En wat zou ik mis schien nog vernemen 1 Want hetgeen ik tot nu toe gehoord had, dat dwarrelde als een chaos in mijn hoofd dooreen. Hier zeide men dat Ma- ginselen aan het wankelen is geraakt, zich opnieuw opgewekt gevoelen, om de banier van den vooruitgang hoog te houden, om met haar ten strijde te trek ken overal waar het vaderlandsch belang zulks vordert. Er zijn nog altijd zeer belangrijke be sluiten te nemen. Of wij die mogen ver wachten in het zittingjaar welks einde met rassche schreden nadert, wordt meer ei meer onzeker. Zonder te spreken van de financiéele hervorming, waar omtrent een gewichtig voorstel ter afdoening ge reed is, wijzen wij inzonderheid op de grondwetsherziening, het vraagstuk bij uitnemendheid, dat in den laatsten tijd in een staat van sluimering schijnt ge raakt te zijn. Toen indertijd de voorstellen der Staats-commissie openbaar werden, hebben we den hoofdinhoud medegedeeld en er in het algemeen onze ingenomen heid mede betuigd er wordt evenwel nog altijd gewacht op een behaald Regeerings- ontvvei p, en zoo lang dat niet is verschenen is het niet mogelijk zelfs bij benadering aan te geven wat de toekomst zal baren. Houdt de rechterzijde vast aan haar meening, dat geen veranderingen aan vaard mogen worden die niet de bevredi ging van haar eischen insluiten, dan is het meer dan waarschijnlijk dat van het herzieningswerk niets zal komen. De eenige kans om haar te verkrijgen wordt dan een zoodanige versterking van het liberale element in de Tweede Kamer, dat zij over een meerderheid van twee derden der stemmen kan beschikken. Zal het zoover kunnen komen, dan moeten in de eerste plaats de vrijzinnigen vast aaneengesloten zijn, in de tweede plaats rekening houden met de maatschap pelijke behoeften van ons volk. Als het blijkt dat de liberalen gezind zijn daaraan voldoening te schenken, dan kan het niet pelton spoedig na zijn komst in Californië weer vertrokken en in den vreemde gestorven was; de goudgraver beweerde hem nog voor vijf jaar gezien te hebben; Margareth noemde zich Mis. Mapelton, hoewel de geheele huwelijksplechtig heid maar een ellendig spel was geweest waar een sleutel tot al deze raadselen te zoeken «Toen ik haar eindelijk opzocht het was laat in den namiddag, het uur waarop haar dochter een kleine wandeling maakte, om met het vallen van den avond terug te zijn -— vond ik haar alleen thuis. Zij herkende mij dadelijk, en ik bemerkte zeer verstandig gehandeld te hebben door niet onder den eersten indruk tot haar gegaan te zijn. Het zou rnij onmogelijk geweest zijn mij zóó te beheerschen, dat Margareth zich als 't ware aan mij vasthechtte uit mijn woorden troost putte, en mij tevens een beslissenden invloed op zich liet gewinnen. «Ja, wij zagen elkaar sedert negentien jaren voor het eerst terug," ging Webster na een korte poos droomerig voort, maar dadelijk daarop klonk het weer somber en hard«Ik zal niet trachten u dit weerzien te beschrijven, het is er hier de plaats niet voor; toen ik echter in de veranderde, door verdriet misvoriqde trekken zoeken moest naar eenige gelijkenis met de eens zoo jeugdige schoone Margareth, en toen ik mij tegelijkertijd herinnerde wie de schuld was van deze treurige verandering, ontwaakte in mij weer zulk een dorst naar wraak, dat ik het noodlot verwens :hte, dat den bewerker van zoo veel leed misschien door een zachten dood bui ten het hereik eener rechtmatige wraakoefening had gebracht. «Mrs. Mapelton," sprak ik op hartelijken toon tot haar, die door schrik bijna verlamd was, terwijl ik met opzet den vertrouwelijke!! naam Margareth niet noemde, «de jaren hebben ons beiden zeer veranderd; slechts in een opzicht anders, of de bondgenooten zullen haar toestioomen. Er is op dat gebied nog veel te weinig gedaan, en aan die ont houding moet een einde komen. De sociale quaestie wordt slechts dan gevaarlijk, wanneer men haar links laat liggen de kleine maar woelige partij der wanorde verliest al haar invloed, zoodra het duide lijk wordt dat langs een beteren weg dan zij voorstelt te bewandelen verbete ring in het lot der arbeidende klasse wordt gezocht. In de meeste landen van ons werelddeel worden maatregelen geno men die de vei heffing vai, den werk mansstand ten doel hebben, en voorna melijk zoekt men die in regeling van den werktijd der niet-vol wassenen. Zelfs Rusland geeft ons een beschamend voor beeld daar wordt niet slechts de arbeid in fabrieken en werkplaatsen aan kinderen beneden twaalf jaar verboden, maar ook die van personen tusschen 12 en 14 jaren tot een kleingetal uren beperkt, onder verplichting van een bepaalden tijd nog de scholen te bezoeken. Nu is het wel waar dat in Rusland een bre* de kloof ligt tusschen de afkondiging eener wet en haar uitvoering, maar het beginsel is toch gesteld, en het ware te wenschen dat ook wij zoo ver waren. Bij den Oosten- rijkschen Rijksraad is mede een wet tot regeling van den arbeid in onderzoek onder andere voorschriften houd zij ook een stellig verbod van kinderarbeid in, tot het veertiende jaar uigestrekt. De quaestie der kiesbevoegdheid is met een nieuwe bijdrage verrijkt door den uit slag der verkiezingen voor de Provinciale vertegenwoordiging in België. Men vleide zich met de verwachting dat de zooge naamde capaciteits-kiezers meerendeels liberaal zouden stemmen, en de uitkomst is geheel anders geweest. Zou dat voor onze liberalen een reden moeten zijn, om dit bleef ik dezelfde, in mijn oprechte onbaatzuch tige vriendschap, zooals die slechts ontstaan kan uit een eerste, ernstige liefde van een eer lijk man." «De beklagenswaardige vrouw zag mij strak aan. Zij scheen de haar toegestoken hand niet te bemerken. Haar doodsbleek gelaat werd plotseling door een zwakken blos gekleurd, haar iichaam wankelde, zoodat zij, meer om een steun te hebben dan bij wijze van groet, eensklaps mijn beide handen greep. «Websterriep zij op gesmoorden toon, «noem mij zoo niet ik heb u eens misleid, en toch zijt gij de eenige door wien ik dien naam niet kan hooi en noemen, terwijl ik toch, ter wille van mijne dochter, angstvallig zorgen moet door de wereld voor Mrs. Mapelton gehouden te worden -- wat ben ik verraden 1 Wie had dat kunnen denken ik kan het niet uitspre ken «Wees gerust," viel ik haar in de rede, daar zij der wanhoop nabij was, «evenals voor het oog der wereld, zijt gij voor mij ook slechts Mrs. Mapelton maar laten wij d ar niet verder over spreken. Want door een zonderling toeval werd ik met het geheim bekend. Juist van hein, die bij dit ongelooflijk bedrog een hoofdrol speelde, vernam ik het." «Zij zuchtte diep, en terwijl haar oogen door tranen gevuld werden, smeekte zij 's Hemels zegen voor mij af. «Als gij slechts weet, ging zij voort, dat ik bedrogen werd, ben ik tevreden. Gij zult mij uwe hulp, om mijn geheim te blijven bewaren, voortaan niet weigeren." Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1